Πιστωτικές κάρτες: Ευκολία ή κίνδυνος;

Ποιας τράπεζας είναι η πιστωτική κάρτα που έχετε;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 60)
  • Τράπεζα Πειραιώς

  • Εθνική Τράπεζα

  • HSBC

  • Alpha Bank

  • Eurobank

  • Attica Bank

  • Άλλη

  • Δεν έχω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εχω περίπου 5 ή 6 δεν είμαι σίγουρος.
Αλλά έχουν όλες μηδενικό υπόλοιπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
την κοκκινη η την αλλη?
εγω εχω την κοκκινη της vodafone δυο χρονια τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.. αυτο που λες ειναι τα 0,30? που λενε να σου προσθετουν καθε μηνα στο λογαριασμο ετσι?
μεγαλη μουφα..!
οντως παει και στην πληρωνει καποιος..εμενα παντα με εξυπηρετει δικος μου ανθρωπος αν προκειται πχ να λειπω για μεγαλο χρονικο διαστημα στο εξωτερικο πχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υποτίθεται η ασφάλεια είναι σε περίπτωση που πάθεις κάτι και δεν μπορείς να εργαστείς άρα να μην μπορείς να έχεις εισόδημα. (Προσοχή: Δεν καλύπτει θέματα απόλυσης κτλ ΜΟΝΟ υγείας)

Δεν το θεωρώ μούφα ίσα ίσα. Απλώς θεωρώ κάτι τέτοιο είναι υπερβολικό για το Μ.Ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στο ερώτημα: Ευκολία ή κίνδυνος; Η απάντησή είναι : Μέλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Στο ερώτημα: Ευκολία ή κίνδυνος; Η απάντησή είναι : Μέλλον!
Εγώ, απαντώ : Ευκολία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εξαρτάται πιστεύω πώς το χειρίζεται ο καθένας μας. :)
Δηλαδή εάν την έχεις για να μην κουβαλάς ψιλά μαζί σου και ξοδεύεις τόσα, ώστε μόλις έρχεται ο λογαριασμός να τα πληρώνεις. Έτσι είναι ακριβώς σαν να τα πλήρωνες cash, απλά δεν κουβαλάς πολύ πράμα μαζί σου. :P

Απλώς πρέπει να ξέρεις το τηλέφωνο που πρέπει αμέσως να πάρεις να την ακυρώσεις, άμα χρειαστεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ευκολία
κίνδυνοι υπάρχουν παντού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ας πω και εγώ την γνώμη μου για τις πιστωτικές κάρτες : Οι πιστωτικές κάρτες, ούτε εθίζουν, ούτε καταστρέφουν, ούτε παρασύρουν! Όποιος θέλει καταστρέφεται, και ύστερα βρίσκει την εύκολη διαιολογία : ''με παρέσυρε η τράπεζα, εγώ δεν φταίω''! Ωραία δικαιολογία για παιδιά, όχι για ενήλικους ανθρώπους...! ΝΑΙ, στις πιστωτικές κάρτες, αρκεί να χρησιμοποιούνται με σύνεση και προσοχή...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
κΙΝΔΥΝΟς ΚΙΝΔΥΝΟΣ, ΚΙΝΔΥΝΟΣ


Εγώ δεν έχω κάρτα και δεν πρόκειται να βγάλω ποτέ.
Εχω λεφτά μετρητά έχει καλώς πληρώνω, αγοράζω.
Δεν έχω μετρητά δεν αγοράζω δεν πληρώνω.

Αυτή είναι η αποψή μου.
Ασε που θα βάλω το κεφάλι μου σε τέτοια διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να το βλέπω! Εγώ δεν βλέπω κανέναν κίνδυνο! Αυτό που βλέπω είναι ανεύθυνους ανθρώπους να κάνουν αλόγιστες αγορές με τις πιστωτικές τους κάρτες και αντί να κάνουν αυτοκριτική, ρίχνουν όλο το φταίξιμο στην τράπεζα! Εύκολο, είναι να κατηγορεί κάποιος την τράπεζα, τα δικά του λάθη, όμως, κανείς δεν τα βλέπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι εντελώς διαφορετικό να λέμε η τάδε λύση είναι επικίνδυνη, και εντελώς διαφορετικό να λέμε ότι δεν μου ταιριάζει η τάδε λύση.

Όποτε ναι έχεις δίκιο pluss
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτη η λυση ναι ειναι επικινδυνη, γιατι ο ανθρωπος ειναι ευαλωτος και ειδικα στο ευκολο χρημα....Απλα καποιοι ειναι πιο εγκρατεις απο καποιους αλλους...θεμα χαρακτηρα ειναι....Κανεις εθιζεται στη σπαταλη του πλαστικου χρηματος, οπως και με τις ενεσεις μποτοξ...Τουλαχιστον αυτη ειναι η αποψη μου...και δεν εχει να κανει με το τι ο αλλος θεωρει σωστο ή οχι...αλλα τι εγω θεωρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
''Κάποιοι είναι ευάλωτοι και εθίζονται''! Για αυτή την περίπτωση των ''ώριμων'' ανθρώπων, έχω να πω ότι να μην κλαίγονται, αν δεν μπορούν να αποπληρώσουν τις πιστωτικές τους κάρτες και μετά βγάζουν ένα ΑΝΟΗΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ, ''ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ''! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΘΕΜΑ ΛΟΓΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ!Όταν βλέπω ανθρώπους 30,40,50 ετών να λένε ότι παρασύρονται και ότι καταστρέφονται από τις πιστωτικές κάρτες, εκνευρίζομαι! Αν είναι ο άλλος σε τέτοια ηλικία, δεν μπορώ να δεκτώ αυτήν την δικαιολογία! Επίσης, η τράπεζα δεν φορτώνει τους ανθρώπους με πάρα πολλές πιστωτικές κάρτες, αλλά ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΙΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ! Και όχι ΔΕΝ ΠΑΡΑΣΥΡΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ, γιατί ξέρουν τι είναι το σωστό και τι όχι, γιατί είναι πραγματικά ώριμοι και δεν καλύπτονται από τελείως ανώριμες δικαιολογίες που ταιριάζουν σε 10χρονα παιδιά! Φτάνει πια, να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι, ότι γλυκαίνονται, δηλαδή, από το ''πλαστικό χρήμα'' και στο τέλος υπερχρεώνονται, γιατί δεν είναι έτσι! Βαρέθηκα να το λέω πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά το να ρίχνει ο άνθρωπος τις ευθύνες αλλού είναι τόσο σύνηθες που έχω βαρεθεί να το βλέπω. Υπερχρέωσε την πιστωτική; Banks are evil. Απέτυχε επιχειρηματικά; Η αγορά φταίει. Τον εκμεταλλεύεται ο εργοδότης; Καταραμένος καπιταλισμός.
Πλέον θεωρώ πιο πιθανό να δω ζωντανό δεινόσαυρο παρά άνθρωπο να παραδέχεται ότι έσφαλλε.

ΥΓ: Προσωπικά έχω μια πιστωτική (citibank) η οποία είναι τιγκαρισμένη. :redface: Ωστόσο δεν θεωρώ ότι οι πιστωτικές είναι κίνδυνος, αλλά ευκολία. Δεν μου φταίνε οι τράπεζες επειδή εγώ είμαι ανεύθυνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδια, το νοημα το εχουμε πιασει ολοι, δε διαφωνουμε εκει.

Οι τραπεζα θα προσπαθησει να σε σκλαβωσει μεσω μιας πιστωτικης ; Σιγουρα.
Εσυ μπορεις να την χρησημοποιεις με μετρο και αυστηρα ; Εχει καλως.
Δε μπορεις ; Μην την παιρνεις καθολου! Και μη παραπονεισαι μετα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αυτό που έπαθαν οι Έλληνες καταναλωτές για μένα είναι άνευ προηγουμένου γιατί μου φαίνεται ότι ξεχνάμε κάποια πράγματα.


Σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες του κόσμου γίνεται μεγάλη χρήση των πιστωτικών καρτών σε σημείο που πολλές φορές να είναι σπάνια η αποπληρωμή σε μετρητά, προφανώς όμως υπάρχει και κάποια στοιχειώδης προστασία του καταναλωτή για να ακολουθείται αυτή η τακτική.

Μπορεί πχ να γίνει ακόμα και επαναδιαπραγμάτευση των επιτοκίων προς όφελος του πελάτη.


Στην Ελλάδα ακόμα και τσίχλα να αγόραζες από το περίπτερο σου δίνανε δώρο πιστωτική –που λέει ο λόγος-.

Οι τράπεζες παραπέρα συμπεριφέρονται με ΑΣΥΔΟΣΙΑ και καταχρηστικά στον έπακρο βαθμό.

Υπερχρεώνουν με επιπλέοντα μη νόμιμα τέλη, αυξάνουν μονομερώς τα επιτόκια και το σημαντικότερο, πουλάνε τα προσωπικά δεδομένα έκαστου σε εταιρίες οι οποίες πολλές φορές χρεώνουν προϊόντα χιλιάδων ευρώ στην πιστωτική τα οποία ΠΟΤΕ δεν παρήγγειλε και παρέλαβε ο πελάτης.
Στην τελευταία δε περίπτωση για να βγάλει κανείς άκρη πρέπει να πάει σε δικηγόρο οπωσδήποτε αλλιώς τον εμπαίζουν εξευτελιστικά και από την τράπεζα και από την εταιρία. Και φυσικά οι δόσεις και οι τόκοι τρέχουν.
Το ξέρω από επαγγελματική υπόθεση και δε μιλάμε για μεμονωμένη περίπτωση αλλά για 2000 περίπου περιπτώσεις σε όλη τη χώρα και σε μία και μόνο πολύ γνωστή τράπεζα.

Ναι μεν μπορεί κάποιοι να κάνουν αλόγιστη χρήση αλλά οι περισσότεροι πληρώνουν το νταβατζιλίκι των τραπεζών είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
πουλάνε τα προσωπικά δεδομένα έκαστου σε εταιρίες οι οποίες πολλές φορές χρεώνουν προϊόντα χιλιάδων ευρώ στην πιστωτική τα οποία ΠΟΤΕ δεν παρήγγειλε και παρέλαβε ο πελάτης.
Στην τελευταία δε περίπτωση για να βγάλει κανείς άκρη πρέπει να πάει σε δικηγόρο οπωσδήποτε αλλιώς τον εμπαίζουν εξευτελιστικά και από την τράπεζα και από την εταιρία. Και φυσικά οι δόσεις και οι τόκοι τρέχουν.
Το ξέρω από επαγγελματική υπόθεση και δε μιλάμε για μεμονωμένη περίπτωση αλλά για 2000 περίπου περιπτώσεις σε όλη τη χώρα και σε μία και μόνο πολύ γνωστή τράπεζα.
Και εγώ ξέρω γνωστή τράπεζα που κάθε βράδυ στις 12 ώρα και εφόσον έχει πανσέληνο προσθέτει σε 666 πελάτες της 666?. Απέδειξε μου εσύ ότι το παραπάνω δεν ισχύει και εγώ θα σου αποδείξω ότι το υπάρχει ζωντανός δεινόσαυρος στον λευκό οίκο. Και τα τρία σενάρια έχουν πολλά κοινά σημεία μεταξύ τους. Π.χ. και τα τρία δεν τα ξέρει σχεδόν κανένας, ενώ αν όντως ίσχυαν τα ΜΜΕ θα ούρλιαζαν. :slourp: :upside:

Ας σοβαρευτώ:

  1. Όλες οι τράπεζες ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ αγορές τις όποιες δεν έκανες ποτέ. Μάλιστα κάποιες τράπεζες όπως π.χ. η Citibank και η TTBank τηλεφωνούν στην περίπτωση που δουν κάτι περίεργο. Προσωπικά μου έχει τύχει και στις δυο παραπάνω, μάλιστα η μια περίπτωση το μόνο ύποπτο που είχε ήταν ότι η αγορά ήταν αξίας 1500?
  2. Σχεδόν κάθε μέρα παίρνω ταξί, την τελευταία εβδομάδα σχεδόν πάντα ακούω στο ραδιόφωνο για διάφορες ιστορίες με θέμα πιστωτική κάρτα. Μπορείς να μου εξηγήσεις για ποίο λόγο θεωρείς ότι η δική σου ιστορία δεν έχει ακουστεί ούτε στο ραδιόφωνο (αφού το θέμα είναι της μόδας τώρα τελευταία) αλλά ούτε σε κάποια εφημερίδα ή έστω σε κάποιο site σε στυλ in.gr; Να προσθέσω το εξής, ότι πολλοί νόμοι του εμπορικού δικαίου ορίζουν ότι στην περίπτωση για την υπόθεση πρέπει να ενημερωθούν οι πελάτες της τότε η απόφαση της δίκης πρέπει να δημοσιευτεί σε γνωστό ΜΜΕ.
  3. Μπορείς να μου εξηγήσεις που ακριβώς βρίσκεται το κέρδος σε μια συμφωνία όπου η τράπεζα πουλάει στοιχεία πελατών της σε κάποια εταιρία και αυτή αρχίζει τις χρεώσεις; Ένα σενάριο είναι η τράπεζα να βγάζει κέρδος από την πώληση των στοιχείων. Ωστόσο ο κίνδυνος οι πελάτες να καταλάβουν την κομπίνα ή δεν έχουν τα χρήματα να πληρώσουν είναι τεράστιος, αρά η κομπίνα δεν αξίζει, ή εκτός θεωρείς ότι υπάρχουν 2000 Έλληνες η όποιο δεν νοιάζονται για το τι γράφει ένας λογαριασμός και συγχρόνως έχουν την άνεση να πληρώνουν αγορές αξίας χιλιάδων ευρώ αλλά και συγχρόνως έχουν πιστωτική από την ίδια τράπεζα ή εκτός θεωρείς ότι υπάρχει μια τόσο χαζή τράπεζα η όποια συγχρόνως είναι και γνωστή
  4. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως αφού μέχρι στιγμής είχα ή έχω πιστωτική κάρτα από Citibank, Τρ. Πειραίως, Eurobank, ΤΤBank δηλαδή από 4 γνωστές τράπεζες πως και δεν μου έχει τύχει το σενάριο που λες αλλά ούτε και το σενάριο να έχω χρεωθεί για κάτι που δεν αγόρασα πότε;

Μπορεί πχ να γίνει ακόμα και επαναδιαπραγμάτευση των επιτοκίων προς όφελος του πελάτη.
Φυσικά και γίνεται και στην Ελλάδα αυτό, λέγετε μεταφορά υπολοίπου και πάντα έχει πολύ καλύτερους όρους από μια πιστωτική. Π.χ. πριν 2 μήνες μετέφερα κάποιο ναι μικρό υπόλοιπο (αλλά δεν ήθελα να χάσω την "προσφορά) αλλά για 12 μήνες με 0%.

Οι τράπεζες παραπέρα συμπεριφέρονται με ΑΣΥΔΟΣΙΑ.
Αν πήγαινες π.χ. στα Zara και σου έλεγαν ααα δεν μπορείς να αγοράσεις και αλλά ρούχα επειδή αυτό το μήνα χάλασες χ? σε εμάς και φοβούμαστε ότι δεν μπορείς να πληρώνεις τόσα χρήματα για ρούχα ποία θα ήταν η αντίδραση σου; Αν έκανε το ίδιο μια τράπεζα δεν θα είχες την ίδια αντίδραση; Αν όχι γιατί;

Τώρα αν μια τράπεζα είναι ελαστική στον τρόπο που δίνει της κάρτες, κακό του κεφαλιού της ωστόσο αυτό είναι άλλο θέμα το όποιο δεν έχει να κάνει με τον χρήστη της κάρτας.

Υπερχρεώνουν με επιπλέοντα μη νόμιμα τέλη, αυξάνουν μονομερώς τα επιτόκια και το σημαντικότερο,
Μπορείς να μου εξηγήσεις πως δικαιολογείς το γεγονός ότι κάθε φορά που λαμβάνω κάποιον τρόπο λογαριασμό κάρτας δεν βλέπω κάποιο τέλος ούτε κάποιο πάγιο αλλά αντιθέτως είναι τίγκα στα φυλλάδια όπου λένε:

  1. Με κάθε αγορά από τα καταστήματα τάδε σου επιστρέφουμε το x%
  2. Με κάθε αγορά σου επιστρέφουμε y%
  3. Τώρα μπορείτε να κάνετε άτοκες δόσεις από τα τάδε καταστήματα
  4. Το επιτόκιο σας μειωθήκε στα z% (Οκ η αλήθεια είναι αυτό τον μήνα έλαβα χάρτι που έλεγε ότι το επιτόκιο αυξήθηκε στα χ% λόγο euribor αλλά αυτό έχει να κάνει με την χρηματοικονομική κρίση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω κάποια πιστωτική κάρτα...Σκέφτομαι να βγάλω μία προπληρωμένη αλλά μέχρι εκεί και ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον βγάλω και μία πιστωτική κάρτα...Είναι μεγάλος ο πειρασμός που σου προσφέρει μία πιστωτική κάρτα όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι, να κάνεις ένα ταξίδι ή ό,τι άλλο που μπορείς πολύ εύκολα να χρεωθείς με αρκετά ευρώπουλα όταν σου λείπουν τα μετρητά...
Άποψή μου είναι ότι φταίνε και οι δύο...
Οι τράπεζες προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι που λένε και να καταφέρουν να πείσουν έναν καταναλωτή να χρεωθεί όσο περισσότερο γίνεται με διάφορες προσφορές που ανακοινώνουν...Ειδικά το κολπάκι με την επιστροφή χρημάτων είναι πολύ δελεαστικό για τον καταναλωτή και πολύ έξυπνο για τις τράπεζες...Όσο περισσότερο χρεώνεσαι τόσο μεγαλύτερη η επιστροφή χρημάτων - ψίχουλα... ;)
Οι καταναλωτές τις περισσότερες φορές δεν κρατιούνται και μπαίνουν στον πειρασμό να χρησιμοποιήσουν μία κάρτα για τις αγορές τους εφόσον λείπει το ρευστό...Είναι και στη φύση του ανθρώπου νομίζω το να μη θέλει να παραδεχτεί ότι δεν έχει χρήματα και δεν μπορεί να κάνει τις αγορές που θέλει και φυσικά η απληστία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Ήθελα να Χριστούγεννα να κλείσω κάποιο ξενοδοχείο μέσω της booking.com (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το πω, αν όχι σβήστε το) και ήθελαν οπωσδήποτε να έχω πιστωτική κάρτα. Εγώ δεν έχω πιστωτική κάρτα, πρότεινα λοιπόν να μου δώσουν κάποιον αριθμό τραπέζης να μεταφέρω το ποσό. Αρνήθηκαν και μου πρότειναν να δανειστώ την κάρτα κάποιου συγγενή ή φίλου. Και διερωτώμαι: το να περάσεις χρήματα μέσω τραπέζης γιατί δεν το δέχονται; Το ίδιο πράγμα δεν είναι;

Περιττό να πω οτι θύμωσα υπερβολικά και τους την είπα άγρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και διερωτώμαι: το να περάσεις χρήματα μέσω τραπέζης γιατί δεν το δέχονται; Το ίδιο πράγμα δεν είναι;
Κάποια ξενοδοχεία που έχω κλείσει εγώ το δέχονται either way. Κάποια άλλα πάλι θέλουν μόνο πιστωτική.

Το πρόβλημα από δικής σου μεριάς ποιο ήταν με την πιστωτική κάρτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top