Πόσες ώρες δουλεύετε την ημέρα;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για πείτε και γενικά για το ωράριό σας, για το πρόγραμμά σας...

Μία φίλη μου εγκατέλειψε μία δουλειά γραφείου και μέσα στην αγανάκτισή της είπε ότι, αμάν, 9 ώρες κάθε μέρα στο γραφείο!!

Εσείς τι κάνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
3 φορες την εβδομαδα 6,5 ωρες + 3 φορες την εβδομαδα 9,5 (+3 αν χρειαστει) ωρες.
Υπερβολικη βρισκω την φιλη σου, αλλα αν οι συνθηκες εργασιας δεν ειναι αυτο που θελει ειναι λογικο να αγανακτησει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Πενθήμερο, οχτάωρο.. εκτός ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΥ απροόπτου που θα πρέπει να μείνω λίγο παραπάνω (από μισή ώρα μέχρι μιάμιση-δύο) συνήθως έτσι πάει.. νομίζω είμαι τυχερή δλδ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Εξαρτάται…επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας έχω δουλέψει όλη τη μέρα 2 ώρες μόνο αλλά και 12…έχω δουλέψει σαββατοκύριακα, μεσημέρια, βράδια μέχρις τις 2 αλλά και καθόλου.. σε γενικές γραμμές πάντως, κυρίως το χειμώνα δουλεύω πολλές ώρες .

Αν συνυπολογίσει κανείς και το διάβασμα που έχω στο σπίτι, τις εξόδους που έχουν καθαρά επαγγελματικό χαρακτήρα στα πλαίσια δημοσίων σχέσεων και τα τηλέφωνα που δέχομαι μεσημέρια, σαββατοκύριακα ή αργίες πάει πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρομοίως με prime.
Υπάρχουν μέρες που δεν δουλεύω καθόλου, υπάρχουν και μέρες που σταματάω τη δουλειά μόνο για να κοιμηθώ όταν κοντεύει να με πάρει ο ύπνος στο πληκτρολόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Μία φίλη μου εγκατέλειψε μία δουλειά γραφείου και μέσα στην αγανάκτισή της είπε ότι, αμάν, 9 ώρες κάθε μέρα στο γραφείο!!
Εσείς τι κάνετε;

οι 9 ώρες την πείραξαν ή ο χαμηλός μισθός? έχει σημασία:P

9ωρο only για μένα, κι ας με πληρώνουν καλά:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μμμ...5ώρο καθημερινά εκτός ΣΚ...ακούγομαι από τις τυχερές νομίζω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειμαι σε μεταβατικη φαση τωρα, οποτε προς το παρον 0 ωρες για εξωσχολικα πραγματα, και 4-5 για τη σχολη.
Στις φασεις δουλειας, 6ωρο λεμε, αλλα 8ωρο εννοουμε και με δουλεια στο σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΑΥΤΗ την περίοδο..... 3 μέρες 6ωρο και 3 μέρες 8ωρο (+ 2 ρεπό το μήνα) λέει η σύμβαση μου.... :P (έχω κάνει και πολύ χειρότερα γιαυτο λέω ΑΥΤΗ την περίοδο :P)

Νταξ σε γενικές γραμμές τηρείται το ωράριο....
Υπάρχουν όμως χρονικές περίοδοι που ενώ έπρεπε να σχολάσω στις 3 το μεσημέρι.... σχόλαγα στις 10 το βράδυ.... τι να λέει.... αν υπάρχει δουλειά που στα αλήθεια πρέπει να βγει... ε ΠΡΕΠΕΙ να βγει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
7ώρο, 5νθήμερο χωρίς καμία υπερωρία, ενιότε με σχόλασμα νωριτερα (πχ όλο σχεδόν το καλοκαίρι φεύγουμε μισή ώρα νωρίτερα!) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
8ωρο σε 5θήμερο

Για να κατάλαβουμε πόσο τυχεροί είμαστε κάποιοι παραθέτω το πρόσφατο αυτό άρθρο

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΣΤΟ... ΤΕΤΡΑΘΛΟ

Υπερ-εργασία, υπο-αμοιβές, υπερ-φόροι και υπερ-ανεργία

ΗΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ


ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ εργαζόμενοι - σε σχέση με τους άλλους εργαζομένους στην Ευρώπη - δουλεύουν περισσότερο, πληρώνονται λιγότερο, ενώ επιβαρύνονται με υψηλότερους φόρους σε μια χώρα με την υψηλότερη ανεργία.
Οι επικείμενες εξαγγελίες του Πρωθυπουργού στα εγκαίνια της ΔΕΘ φέρνουν στο προσκήνιο όχι μόνο τη δεινή θέση στην οποία βρίσκονται σήμερα μεγάλες κατηγορίες μισθωτών και συνταξιούχων, αλλά και τις ανεκπλήρωτες προεκλογικές υποσχέσεις της κυβέρνησης. Τα επίσημα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι η θέση των μισθωτών και των συνταξιούχων στη χώρα μας συνεχώς επιδεινώνεται σε αντίθεση με τις επιχειρήσεις οι οποίες εξασφάλισαν από την κυβερνητική πολιτική όλο και μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους και προνόμια. Μάλιστα οι μισθωτοί «επιβιώνουν» μέσα σε ένα θολό τοπίο ανασφάλειας στην εργασία τους.
1. ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: Σύμφωνα με τα πρόσφατα στοιχεία του ΟΟΣΑ (2006) η Ελλάδα κατέχει μία από τις πρώτες θέσεις όσον αφορά το επίπεδο των πραγματικών ετήσιων ωρών εργασίας παγκοσμίως, ξεπερνώντας ακόμη και τις ΗΠΑ και το Μεξικό, που χαρακτηρίζονται από την ύπαρξη ενός εξαιρετικά χαλαρού θεσμικού πλαισίου όσον αφορά τις εργασιακές σχέσεις, καθώς και τη Βρετανία, που θεωρείται ένα ακραίο, για τα ευρωπαϊκά δεδομένα, παράδειγμα ευελιξίας στην αγορά εργασίας. Ειδικότερα οι ετήσιες ώρες εργασίας στην Ελλάδα ανέρχονται σε 1.925 έναντι 1.848 στο Μεξικό, 1.824 στις ΗΠΑ και μόλις 1.669 στη Βρετανία. Σύμφωνα δε με τα στοιχεία της Eurostat, αλλά και τις σχετικές συγκριτικές εκθέσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του Ιδρύματος για τη Βελτίωση των Συνθηκών Διαβίωσης και Εργασίας του Δουβλίνου, η Ελλάδα διατηρεί τον υψηλότερο πραγματικό χρόνο εργασίας εβδομαδιαίως (με την προσθήκη των υπερωριών) στην Ευρώπη των «15» μετά τη Μ. Βρετανία (41,8 ώρες έναντι 40,1 του ευρωπαϊκού μέσου όρου). Επίσης ο εργάσιμος χρόνος στην Ελλάδα υπολογισμένος σε ετήσια βάση (όπου περιλαμβάνεται ο αριθμός των ημερών ετήσιας άδειας και των αργιών) είναι κατά 109 ώρες υψηλότερος από τον αντίστοιχο χρόνο εργασίας στην Ευρώπη των «15» (1.808 έναντι 1.699) και 38 ώρες υψηλότερος από την Ευρώπη των «25» (1.762 ώρες).
2. ΜΙΣΘΟΙ: Οι μέσες μηνιαίες ακαθάριστες αποδοχές το 2005 ανέρχονταν στην Ελλάδα σε 1.441 ευρώ, έναντι 2.110 ευρώ κατά μέσο όρο στην Ε.Ε. των «15». Η αγοραστική δύναμη του μέσου ακαθάριστου μισθού στην Ελλάδα ανερχόταν, κατά το 2005, στο 89% του μέσου όρου της Ε.Ε. των «15». Ο κατώτατος μηνιαίος μισθός σε ευρώ στη χώρα μας ανέρχεται περίπου στο ήμισυ του αντίστοιχου κατώτατου μισθού των πλουσιότερων χωρών-μελών της Ε.Ε. στις οποίες ισχύει ο κατώτατος μισθός σε εθνικό επίπεδο. Συνολικά κάτω από 1.000 ευρώ τον μήνα παίρνουν 3.700.000 μισθωτοί και συνταξιούχοι.
3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΥΠΟΖΥΓΙΑ: Οι μισθωτοί - κατά το οικονοµικό έτος 2005 - παρουσίασαν αύξηση στη φορολογία κατά 22,3% και οι συνταξιούχοι κατά 29,3% όταν για τους ελεύθερους επαγγελματίες-εμπόρους η φορολογία αυξήθηκε κατά 5% και για τις επιχειρήσεις μόλις κατά 2,5%. Παράλληλα, η κυβέρνηση στην περίοδο των εορτών της Πρωτοχρονιάς προέβη σε αυξήσεις των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων, επιδιώκοντας φορολογικά έσοδα 150 εκατ. ευρώ.
Επίσης η κυβέρνηση πρόσφατα ενέτεινε τη φοροεπιδρομή της με:
α. Αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα καύσιμα, επιβαρύνοντας τους καταναλωτές με 115 εκατ. ευρώ.
β. Αύξηση του τέλους των συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας, εισπράττοντας 90 εκατ. ευρώ.
Υπενθυμίζεται ότι το 2005 η κυβέρνηση προχώρησε σε φορολογικά μέτρα που απέφεραν στο κράτος 1 δισ. ευρώ, αυξάνοντας τους συντελεστές του ΦΠΑ από 8% σε 9% και από 18% σε 19% και κατά 20% τον Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης στα τσιγάρα και τα οινοπνευματώδη, επιβαρύνοντας κυρίως τα αδύναμα κοινωνικά και οικονομικά στρώματα του πληθυσμού.
4. ΑΝΕΡΓΙΑ: Το ποσοστό της συνολικής ανεργίας στη χώρα μας βρίσκεται στο επίπεδο του 9,7%, με αποτέλεσμα αυτή να καταλαμβάνει την πρώτη θέση στην ευρωζώνη, με δεύτερη τη Γαλλία (8,8%) και τρίτο το Βέλγιο (8,4%). Στην Ευρώπη των «25» η Ελλάδα έχει το τρίτο υψηλότερο ποσοστό ανεργίας μετά την Πολωνία (16,4%) και τη Σλοβακία (15,5%).
ΤΑ ΝΕΑ , 04/09/2006 , Σελ.: N65
Κωδικός άρθρου: A18630N652

Πάντως η κατάσταση σε αυτούς που δουλεύουν και έχουν και οι οικογένειες έχει γίνει τραγική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Μου φαίνεται λίγο εξωπραγματικό το ότι δουλεύουμε περισσότερο από τους Ιάπωνες και τους Αμερικάνους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου φαίνεται λίγο εξωπραγματικό το ότι δουλεύουμε περισσότερο από τους Ιάπωνες και τους Αμερικάνους...
Παντού υπάρχει ένας μύθος... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
5νθήμερο 8ωρο [κάποιες μέρες και 9ωρο] γιατί πρέπει να πληρώνονται οι λογαριασμοί και όσες ώρες πάρει για αυτό που μου αρέσει [αλλά δεν πληρώνει σχεδόν καθόλου] μπορεί και 5 ώρες τη βδομάδα [καθημερινές] και άλλες 10-12 το σ/κ.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω ωραριο δεν εχω, εαν σκασει κατι στις 3 το πρωι πρεπει να παω, εχει τυχει να κατσω ενα Σ/Κ ολοκληρο για να φτιαξω κατι.


και ουτε λογος για υπερωρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μου φαίνεται λίγο εξωπραγματικό το ότι δουλεύουμε περισσότερο από τους Ιάπωνες και τους Αμερικάνους...
Αν βγάλεις έξω και τους δημόσιους υπαλλήλους εκεί θα δεις τρελή στατιστικούρα! Μην κρίνεται από δουλειές που κάνουμε όσο είμαστε μόνοι! Έχουν βρει τώρα την πιπίλα στέλεχος και τους έχουν χώσει όλους!

Αγγελία τώρα ζητείται στέλεχος για μπλα μπλα. πόσα δίνεται? 700 καθαρά!
όπου βλέπεται στέλεχος τότε απλά ξεχάστε νόμιμα υπερωρίες!

Και όλα αυτά γίνονται υπό το άγρυπνο μάτι της Επιθεώρησης Εργασίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka-li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Συνήθως δύο μέρες την εβδομάδα 6,5 ώρες (Δευτέρα και Τετάρτη) και τρεις μέρες 9.

Λέω συνήθως γιατί κάποιες φορές πρέπει να καθίσω παραπάνω, καλή ώρα σήμερα που θα το χτυπήσω το 12αωράκι μου κι έχω κάτι νεύρα είμαι να :mad17:!!! Μάλλον τώρα που το σκέφτομαι μου πέρασαν τα νεύρα, όχι που θα κάτσω να :mad17:. Ορίστε ό,τι να 'ναι γράφω και χαίρομαι κιόλας!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Πόσες δουλευα...γιατί τωρα εχω σταματήσει λόγω διαβασματος...
ξεκίνησα από 9ωρο στάνταρ, συνέχισα με 8ωρο στάνταρ και πολλές φορές με μία έως δύο ώρες υπερωρία και σταμάτησα με 6ωρο στην τελευταία δουλειά. Φυσικά σε αυτες τις ωρες δεν συμπεριλαμβάνεται η ώρα του πηγαιν' έλα, που δεν έπεφτε κάτω του 40λεπτου για κάθε κατεύθυνση :mad: (και κουρασμένος να σαι ..και να χεις να κάνεις και ολόκληρη διαδρομή...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
40 λεπτα ειν'καλαααααα.. 1,30 ωρα χωρις κινηση εδω! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Το χάος της Αθήνας και κάθε πόλης τύπου Αθήνας :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top