Θα σας επηρεάσει η απάντηση στο ερώτημα "υπάρχει θεός";

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ρε συ εντάξει, εννοώ "τυφλούς που βρήκαν το φως τους" και τέτοια που διαβάζουμε συνήθως. Άτομα που μετά από κάτι που συντάραξε την ζωή τους το γύρισαν στην πίστη. Τώρα να σου απαριθμίσω δεν ξέρω, όντως, δεν το έχω μελετήσει το θέμα και ούτε με έχει απασχολήσει και τόσο.
Μισό λεπτάκι. :)

Έφερες ως επιχείρημα να "αλλαξοπιστήσει" κάποιος άθεος την ύπαρξη διαφόρων θαυμάτων και μάλιστα γράφεις "δε νομίζω ότι όλα έχουν αποδειχτεί επιστημονικά". Θεωρείς δηλαδή δεδομένο ότι γίνονται θαύματα - και μάλιστα που δεν αποδεικνύονται επιστημονικά.

Τώρα λες ότι δεν γίνονται θαύματα; :confused:

Εντάξει, οι ιουδαϊστικές. Και ποιός λέει ότι αυτές είναι πιο κοντά στην "αλήθεια" αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει; Ποιός λέει ότι οποιαδήποτε από τις υπάρχουσες θρησκείες μπορεί να το κάνει; Το τι λένε οι ιουδαϊστικές θρησκείες που αναφέρεις δεν μου λέει τίποτα.
Σου το αναφέρω γιατί είναι μία κεντρική 'αλήθεια' των ανά τον κόσμο θρησκειών. Ομολογώ ότι δεν έχω μελετήσει όλες τις θρησκείες του πλανήτη αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να υπάρχει θρησκεία που να μην υποστηρίζει την παντοδυναμία του υπέρτατου όντος στο οποίο επικεντρώνεται.
Άλλωστε το concept της θρησκείας από μόνο του προϋποθέτει την ύπαρξη παντοδύναμου ανώτερου όντος. Αλλιώς δεν είναι θρησκεία, είναι φιλοσοφική θεώρηση [όπως ο Βουδισμός που θεωρείται μη-θεϊστική θρησκεία ή απλά πρακτική φιλοσοφία].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
underwater:

Νομιζω μεχρι τωρα εχεις καταλαβει το τροπο με τον οποιο γραφω (ανορθογραφος και αδικαιολογητα επιθετικος) οποτε κουραγιο, δεν θα σε λυπηθω:p

Τώρα να σου απαριθμίσω δεν ξέρω, όντως, δεν το έχω μελετήσει το θέμα και ούτε με έχει απασχολήσει και τόσο.

μεχρι να εχεις στοιχεια ειναι argument non grata (λολ) καθοτι δεν λες κατι λες "πιστευω οτι εχουν γινει θαυματα αλλα δεν ξερω που ειναι αρα εχω δικιο" frankly αυτο ειναι κακη επιχειρηματολογια.

Άλλωστε η σύνδεση Θεού-παντοδυναμίας δεν είναι κάτι απόλυτο. Από πού κι ως πού το ξέρουμε; Ποιός λέει (εκτός από τα θρησκευτικά βιβλία) ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος;

ε ποιος αλλος να το λεει εκτος απο τα θρησκευτικα βιβλια? Ο χριστιανικος θεος ειναι εξορισμου παντοδυναμος αχρονος και παναγαθος. Με ολα τα "παν" εχω προβλημα πως να το κανουμε τωρα.

Βεβαια αν ο θεος δεν ειναι παντοδυναμος η απλα ειναι ενας ροζ μονοκερος (αορατος και θυλικος) αλαζουν τα πραγματα, αλλα μιλαμε για την εννοια του "δημιουργου παντοδυναμου θεου".

Αν ερχόταν κάποιος και έκανε κάτι "μαγικό" σε σένα δεν θα έψαχνες να βρεις αποδείξεις σε αυτό;

εξαρτατε το μαγικο και τις συνθηκες υπο τις οποιες το εκανε.

αλλα ξαναλεω ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΥΤΟ. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΜΟΤΙΤΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ.

δηλαδη εγω οτνας αθεος, αν ερχοταν καποιος και μου ελεγε ειμαι ο θεος θα του ελεγα "χα δεν σε πιστευω, κανε ενα θαυμα". Αφου εκανε το θαυμα θα προσπαθουσα να το επαναλαβω σε ελεγχομενες συνθηκες. Αν αυτο γινοταν και κατω απο οποιοδηποτε επιστιμονικο πρισμα δεν μπορουσα να βρω μια λογικη εξηγηση (η πολυ απλα αυτος εφτιαχνε μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει=παραβιαζε τη λογικη η κατι αναλογο) τοτε δεν θα ειχα αλλη επιλογη παρα να πεισθω οτι αυτος ειναι ο θεος.

ενας πιστος δεν μπορει με κανενα τροπο να δεχθει κατω απο οποιεσδηποτε (οσο τραβηγμενες) συνθηκες οτι δεν υπαρχει θεος.

καταλαβαινεις τι λεω? Υπαρχει μια συνθηκη εστω και δυσκολη για να πεισεις ενα αθεο, ενω δεν υπαρχει καμια για να ξε πεισεις ενα πιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πάντως να σας πω την αμαρτία μου.
Βλέπω κόσμο νέο και μεγάλο, μορφωμένο και μη να είναι θρήσκοι όπως λένε. Κατεμέ οι περισσότεροι είναι παραδοσιακά θρήσκιοι όπως το αρνί το Πάσχα καθώς βασικά είναι θρήσκοι στους τύπους και φυσικά ότι τους βολεύει μόνο κάνουν. Είναι όμως άλλα άτομα που πραγματικά πιστεύουν και κάθε φορά που συναντάω έναν, πραγματικά εκπλήσομαι και απορώ πως είναι δυνατόν έξυπνοι άνθρωποι να πιστεύουν όχι στον θεό αλλά στον Χριστιανισμό. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Στο μεταξύ πολλοί από αυτούς έχουν κάποιες ενστάσεις, λογικής φύσης για το ζήτημα αλλά την διερεύνηση δια της λογικής την πάνε μέχρι ένα σημείο. Μετά σαν να φοβούνται.
Ο λόγος που μου προκαλεί πάντα τόση εντύπωση , και τους το λέω (δεν τους κρίνω ομς είναι) ότι όταν η λογική διερεύνηση αρχίζει και αποκαλύπτει ένα ένα τα bug στην υποδομή πχ μιας θρησκείας σαν το χριστιανισμό, τότε αλυσιδωτά θα αποκαλύπτονται όλο και σημαντικότερα bugs γκρεμίζοντας έτσι το οικοδόμημα που λέγεται θρησκεία.

Και μου κάνει εντύπωση πως ενώ έχει ξεκινήσει η διαδικασία, για κάποιο λόγο σταματά μαχαίρι πριν αρχίσουν να αναρωτιούνται για κέρια ζητήματα. Και αν τύχει και με πιέσουν, και αντιδράσω εγώ λογικά απλά μένουν άφωνοι και φυσικά ακολουθεί η δικαιολογία μπαλαντέρ ή πιστεύεις ή οχι. Που κακά τα ψέματα έτσι είναι! Αλλά το περίεργο είναι ότι αν πιστευεις τότε δεν σκαλίζεις? Γενικά είναι ένας φάβλος κύκλος, που το σημείο που σπάει είναι ολοφάνερο, και χρειάζεται πραγματικά ένα μικρό leap of logic που όλοι φοβούνται απίστευτα να κάνουν.

Είναι σαν να ξύνουν τους τοίχους μια πολυκατοικίας αλλά ποτέ τα θεμέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Tsitsilega και Epote,

sorry, δεν ξέρω να κάνω διπλές παραθέσεις οπότε θα προσπαθήσω να απαντήσω και στους 2 σας. Καταρχάς δεν είπα ότι πιστεύω ή δεν πιστεύω στα θαύματα, τουλάχιστον ως αποτέλεσμα της δράσης του Θεού. Πιστεύω στο υπερφυσικό, χωρίς να ξέρω από πού προέρχεται και θεωρώ ότι υπάρχουν πράγματα που ξεπερνάνε την ανθρώπινη λογική. Τώρα αν τα έκανε ο Θεός δεν έχω ιδέα.

Όσο για την παντοδυναμία του Θεού, να φέρω παράδειγμα το Δωδεκάθεο. Ο κάθε θεός είχε συγκεκριμένες υπερφυσικές δυνάμεις, δεν ήταν όμως παντοδύναμος. Θα πείτε τώρα τι μ@λ@κίες σας λέω, είναι δυνατό να αναφέρω παραμυθάκια σαν παράδειγμα; Αλλά για ποιό λόγο το Δωδεκάθεο να είναι χαζομάρα και ο Χριστιανισμός σωστός; Σε μερικές χιλιάδες χρόνια πιθανώς να θεωρείται και ο Χριστιανισμός παραμυθάκι και οι νέες θρησκείες να πρεσβεύουν κάτι που τώρα να μας φαίνεται αστείο! Νομίζω πως η ύπαρξη κάθε θρησκείας σχετίζεται με την εποχή, το κοινωνικό πλαίσιο και διάφορα άλλα. Δεν ξέρω πάλι αν έγινα κατανοητή, προσπαθώ φιλότιμα πάντως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Tsitsilega και Epote,
Όσο για την παντοδυναμία του Θεού, να φέρω παράδειγμα το Δωδεκάθεο. Ο κάθε θεός είχε συγκεκριμένες υπερφυσικές δυνάμεις, δεν ήταν όμως παντοδύναμος. Θα πείτε τώρα τι μ@λ@κίες σας λέω, είναι δυνατό να αναφέρω παραμυθάκια σαν παράδειγμα; Αλλά για ποιό λόγο το Δωδεκάθεο να είναι χαζομάρα και ο Χριστιανισμός σωστός; Σε μερικές χιλιάδες χρόνια πιθανώς να θεωρείται και ο Χριστιανισμός παραμυθάκι και οι νέες θρησκείες να πρεσβεύουν κάτι που τώρα να μας φαίνεται αστείο! Νομίζω πως η ύπαρξη κάθε θρησκείας σχετίζεται με την εποχή, το κοινωνικό πλαίσιο και διάφορα άλλα. Δεν ξέρω πάλι αν έγινα κατανοητή, προσπαθώ φιλότιμα πάντως.:)
Καλά τα λες όμως. Απλά εγώ δεν ήθελα να μπω στο 12θεό για να μην γίνω εντελώς εκτός θέματος. Ένα από ταχαρακτηριστικά του ήταν ότι παρόλες τις μπαρουφιές της χριστιανικής διδασκαλίας όπως την μαθαίνουμε εμείς, το 12 θέο ήταν ανθρωποκεντρική θρησκεία γιαυτό και οι θεοί είχαν πάθη και αδυναμίες όπως είχαν οι άνθρωποι. Απλά είχαν λίγο περισσότερο δύναμη. Εγώ πραγματικά πιστεύω ότι το 12θεο υπήρξε ένα ωραιοποιημένο μέρος στο οποίο οι τότε άνθρωποι πετάγαν οποιαδήποτε φαινόμενο δεν κατανοούσαν. Τουλάχιστον εκεί κατέληξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Όσον αφορά εμένα, ούτε θα αλλάξει τίποτα στον τρόπο ζωής μου αλλά και γενικότερα δεν με απασχολεί σαν γεγονός.

Γιατί είναι τόσο "αξιοσήμαντο" δηλαδή;

Οπως ειναι αξιοσημαντη η "προελευση" σου απο τους γονεις σου (που μαλλον σου δημιουργει καποιον ιδιαιτερως σημαντικο δεσμο με αυτους), ή ο τροπος που σχηματιστηκε η Γη, ή ο τροπος δημιουργιας του Συμπαντος (για τα οποια ξοδευονται απειρα χρηματα και χρονος για να διερευνηθουν) ετσι θεωρω οτι θα ηταν εξωφρενικα σημαντικο να αποδειχθει οτι η απαρχη ολων αυτων δεν ειναι επιστημονικα γεγονοτα αλλα η βουληση καποιου θειου οντος. Θα αλλαζε το νοημα τους (σε περιπτωση που εισαι αθεος, προφανως)

underwater, insomniac κτλ:

ωραια να το θεσω ως, εξις, εγω ειμαι αθεος, αν ερχοταν ενας τυπος που ισχυριζοταν οτι ειναι ο θεος και μου ελεγε "κοιτα ειμαι ο θεος" και εφτιαχνε μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει πχ ε θα τον πιστευα, και θα παραδεχομουν το λαθος μου.

ΕΣΕΝΑ τι θα χρειαζοταν για να σου αποδειξουν οτι δεν υπαρχει θεος?



γιαυτο ανεφερα τον ποππερ πιο πριν;) ξερεις τι μας λεει ο ποππερ για αυτου του ειδους τις καθολικα ορθες θεωριες? (δηλαδη μια θεωρια που δεν μπορει να αποδειχθει λανθασμενη). Μας λεει οτι ειναι bolocks;)

...Μαλλον δεν επιασες το υποννοουμενο μου με τα smilies ( => :whistle: :P ) Και εγω το ιδιο αφηνα να εννοηθει (οχι οτι το ενστερνιζομαι, αλλα ειναι μεγαλη..."συμπτωση" :clapup: )

Οσον αφορα το πρωτο σκελος, ετσι που το εθεσες αρχικα ημουν ετοιμος να διαφωνησω και να σου πω οτι δεν μου ειναι πιστευτο, αλλα μετα με αυτο:


εξαρτατε το μαγικο και τις συνθηκες υπο τις οποιες το εκανε.

αλλα ξαναλεω ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΥΤΟ. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΜΟΤΙΤΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ.

δηλαδη εγω οτνας αθεος, αν ερχοταν καποιος και μου ελεγε ειμαι ο θεος θα του ελεγα "χα δεν σε πιστευω, κανε ενα θαυμα". Αφου εκανε το θαυμα θα προσπαθουσα να το επαναλαβω σε ελεγχομενες συνθηκες. Αν αυτο γινοταν και κατω απο οποιοδηποτε επιστιμονικο πρισμα δεν μπορουσα να βρω μια λογικη εξηγηση (η πολυ απλα αυτος εφτιαχνε μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει=παραβιαζε τη λογικη η κατι αναλογο) τοτε δεν θα ειχα αλλη επιλογη παρα να πεισθω οτι αυτος ειναι ο θεος.

ενας πιστος δεν μπορει με κανενα τροπο να δεχθει κατω απο οποιεσδηποτε (οσο τραβηγμενες) συνθηκες οτι δεν υπαρχει θεος.

καταλαβαινεις τι λεω? Υπαρχει μια συνθηκη εστω και δυσκολη για να πεισεις ενα αθεο, ενω δεν υπαρχει καμια για να ξε πεισεις ενα πιστο.

καταλαβα οτι δεν το εννοεις σε αυτο το επιπεδο που το εξεφρασες (ή ετσι φανηκε) αρχικα. Και σε αυτο συμφωνω. Σου απαντησα οτι δεν υπαρχει τροπος να αποδειξεις οτι υπαρχει Θεος, αλλα διαφωνω εν μερει στο οτι υπαρχει (δηλαδη καποιος μπορει να πειστει οτι υπαρχει, αλλα μονο μετα απο πειραματα, ελεγχους, καθολικη αποδοχη της επιστημονικης κοινοτητας...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
crazylover:

να σε ρωτησω κατι για να δεις ποσο "δυσκολο" θεμα ειναι το ζητημα του θεου.

δεν ξερω κατα ποσο εχεις γνωση του εργου του karl popper αλλα regardles, δεν μας απασχολει πολυ. Τεσπα, η ουσια ειναι η εξις:

ενας αθεος, θα πειστει οτι υπαρχει θεος, αν ο θεος κατεβει μπροστα του και του πει "ναμε, ειμαι ο θεος, χα παρτα ειχες αδικο".

ενας θρησκευομενος τι χρειαζεται για να πειστει οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος?
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο που λες epote δεν ειμαι ουτε θρησκα ουτε αθεη οποτε δεν ξερω τι να σου πω..Συμφωνω οτι ενας αθεος μπορει να πειστει οτι υπαρχει θεος αλλα πιστευω οτι κ ενας θρησκος μπορει να πιστεψει οτι δεν υπαρχει..Αρκει να ζησει καποιες τρανταχτες εμπειριες...Α κ δεν εχω γνωση του εργου που ειπες..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο που λες epote δεν ειμαι ουτε θρησκα ουτε αθεη οποτε δεν ξερω τι να σου πω..Συμφωνω οτι ενας αθεος μπορει να πειστει οτι υπαρχει θεος αλλα πιστευω οτι κ ενας θρησκος μπορει να πιστεψει οτι δεν υπαρχει..Αρκει να ζησει καποιες τρανταχτες εμπειριες...Α κ δεν εχω γνωση του εργου που ειπες.

οχι δεν μιλαμε για ενα θρησκο που θα αλαξοπιστησει, γιατι και παλι "πιστος" ειναι απλα "πιστευει" (δεν γνωριζει) σε κατι αλλο. Εννοω οτι δεν υπαρχει τροπος ο οποιος μετα βεβαιοτητας να πεισει ενα πιστο οτι δεν υπαρχει ο θεος του.

για το δωδεκαθεο:

τωρα κολαμε σε σχηματικοτητες, ενταξι το ιδιο ειναι και για το δωδεκαθεο, ο διας μεταμορφονοταν σε τραγο ξερω γω, αν το κανει καποιος και μου πει ειναι ο διας θα τον πιστεψω, τι χρειαζεται ενας πιστος του δωδεκαθεου για να πιστει οτι δεν υπαρχει ο διας?same thing
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
τωρα κολαμε σε σχηματικοτητες, ενταξι το ιδιο ειναι και για το δωδεκαθεο, ο διας μεταμορφονοταν σε τραγο ξερω γω, αν το κανει καποιος και μου πει ειναι ο διας θα τον πιστεψω, τι χρειαζεται ενας πιστος του δωδεκαθεου για να πιστει οτι δεν υπαρχει ο διας?same thing

Βρε Epote, κι εσύ κολλάς σε ορισμένα πράγματα. Τόση σιγουριά για τους θρήσκους; Εγώ, χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρη για κανέναν εκτός από τον εαυτό μου, ξέρω θρήσκους που αν τους αποδεικνυόταν επιστημονικά ότι δεν υπάρχει Θεός μάλλον θα το πίστευαν. Μιλάω για σκεπτόμενα άτομα και με μια παιδεία. Δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο θες να τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι; Κι εγώ μπορώ να διακρίνω άθεους που το παίζουν φανατίλα για να πουλήσουν άποψη και άλλους που το έχουν ψάξει περισσότερο και δεν φέρονται και δογματικά. Τι είναι οι άνθρωποι, σοδειά να τους βάλω σε τσουβάλια και αυτό ήταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fallen_Angel

Νεοφερμένος

Η twisted things αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Θα με επηρέαζε σίγουρα. Αν αποδειχθεί οτι υπάρχει την έβαψα!!!:hehe:

LOL!! κ εγώ το ίδιο!!:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όχι δεν με επιρεάζει, όπως ζούσα θα ζώ δεν έκλεψα και ούτε πρόκειτε ούτε σκώτωσα ούτε απάτησα κανέναν και γενικά δεν έκανα κάτι που ντρέπωμε και άν υπάρχει τότε θα είναι προβλέψιμο να πάω στην "κολαση". Δεν φοβάμε την κρίση έχω καθαρή σινήδιση και αυτό μου φτάνει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
:confused: Όντως, το πρόβλημα δεν είναι ο Θεός ο ίδιος, αλλά οι ανθρωποι που μιλάνε στο όνομά του. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
:confused: Όντως, το πρόβλημα δεν είναι ο Θεός ο ίδιος, αλλά οι ανθρωποι που μιλάνε στο όνομά του. :confused:

+10000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Συμφωνώ Rempeskes;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bonbonaki

Νεοφερμένος

Η bonbonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα με επηρέαζε.Αλλά αν έχεις μάθει μια ζωή να πιστευεις κάτι-ή να μην πιστεύεις-είναι πολύ δύσκολο αυτό να βγει από πάνω σου.Ανεξαρτήτως θρησκειών,θεωρώ ότι ο άνθρωπος έχει την αναγκη να πιστεύει κάπου,ό,τι κι αν είναι αυτό.Ναι,αν υπήρχε θεός θα ήθελα να μάθω παραπάνω γι'αυτόν,κι αν δεν υπήρχε θα έψαχνα να πιστέψω σε κάτι εξίσου δυνατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εφόσον έχουμε επιστημονική υπόθεση (από επιστημονική έρευνα δηλαδή να ανακαλυφθεί η ύπαρξη ή μη) τότε δε μπορώ να απαντήσω διότι η υπόθεση είναι τελείως λάθος.

Από φιλοσοφικής πλευράς (στην υποθετική περίπτωση που ισχύει η υπόθεση) θα με επηρέαζε αρκετά η ύπαρξη και κυρίως αν προέκυπτε η μη ύπαρξη Κοσμικής Νοημοσύνη διότι θα άλλαξε η κοσμοθεωρία μου.

Δε θα μιλήσω για θρησκείες. Και πρέπει να τα ξεχωρίσουμε αυτά τα δύο (τον Θεό = Κοσμική Νοημοσύνη. Θα το ξεκαθαρίσω με ένα παράδειγμα.

Οι επιστημονικές θεωρίες που έχουν αποδειχθεί δεν είναι η πραγματική εικόνα του Κόσμου αλλά η άποψη μας για το πώς μπορεί να μοιάζει ο Κόσμος. Έτσι συμβαίνει λοιπόν και με τις θρησκείες και τον Θεό.

Προσωπικά πιστεύω στην ύπαρξη Κοσμικής Νοημοσύνης.

Και κάτι τελευταίο: Μόνο η ύπαρξη του μπορεί να επιβεβαιωθεί (αν βρεθούν κάποτε μέθοδοι που μπορούν να το κάνουν)

Επίσης δε γνωρίζουμε αν μας έδωσε ο Θεός τη δυνατότητα να τον εντοπίσουμε.
Φανταστείτε πώς κάποιος σε αδιευκρίνιστο σημείο έξω από τον Χωροχρόνο όλων των συμπάντων που πιθανών να υπάρχουν, ένα από τα οποία και το δικό μας σχεδίασε ένα πρόγραμμα και το έτρεξε στον υπολογιστή του ή σε οποιοδήποτε "συσκευή". Μπορεί να είμαστε ένα παιχνίδι; Δηλαδή αυτή τη στιγμή εγώ να είμαι ένας χαρακτήρας ενός παιχνιδιού που κατευθύνομαι από κάποιον. Ή μπορεί να όρισε έτσι το πρόγραμμα ώστε κάποια πράγματα να λειτουργούν τυχαία.

Θεωρώ πώς η επιβεβαίωση της ύπαρξης του Θεού είναι ισοδύναμη με το να βγούμε έξω από τον 11-διάστατο (όπως λέγεται τελευταία) υπερχωροχρόνο. Εκτός πια και αν εμφανιστεί και μας πει ότι υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Mε άρεσε αυτό που είπες για την (Τριτο)Κοσμική Νοημοσύνη, θα το αναπαράγω αναίσχυντα αν δεν σε πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Τα copyrights μου παρακαλώ!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πέσε ρε για ύπνο, που μας δουλεύεις πρωϊ πρωϊ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πήγε 7 ε:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top