Μα γιατί να 'ναι τόσο "αθόρυβος" ο αμερικανικός λαός...;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, εγώ εξειδικευμένη γνώση θα υποστήριζα αν έβλεπα ότι υπάρχουν οι βάσεις για κάτι τέτοιο. Δηλαδή καλή βασική παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Από το πολύ junk food (McDonalds, KFC κλπ.) το λίπος έχει καταλάβει το 80% του μυαλού τους.... Το υπόλοιπο 20% το έφαγε η προπαγάνδα της "αμερόληπτης & μάχιμης" αμερικανικής δημοσιογραφίας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ναι ρε τεντυ, ας είμαστε καλά οι έλληνες, που με το πιτα-φουντ και τους τραγκαουνάκηδες δεν έχουμε πέσει στην κατάντια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Από το πολύ junk food (McDonalds, KFC κλπ.) το λίπος έχει καταλάβει το 80% του μυαλού τους.... Το υπόλοιπο 20% το έφαγε η προπαγάνδα της "αμερόληπτης & μάχιμης" αμερικανικής δημοσιογραφίας.....
Έχεις πάει ποτέ Αμερική ή απλά κρίνεις απο αυτά που ακους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Michelle έχω πάει εγώ πολλάκις. Τι θες να ρωτήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ έχω πάει πολλάκις Demelene. Γι'αυτό αμφιβάλλω πάρα πολύ οτι ο drteddy είναι σε θέση να κρίνει (δλδ έχει πάει) και τα λέει αυτά. Διότι σορρυ αλλά γνώμες εξαιτίας φημών και "άκουσα στην τηλεόραση το τάδε" και "αφού όλοι λένε οτι έτσι" δεν δέχομαι :mad:

(αναφέρομαι αποκλειστικά στο μήνυμα του drteddy και όχι σε άλλα ή στο θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΟΚ έλεγα μήπως ήθελες να ρωτήσεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
1. δεν έχουν ενημέρωση (αν και δεν τους δικαιολογώ γι αυτό. να μπουν στο ίντερνετ να ξεστραβωθούν)

2. έχουν εθιστεί στον υπερκαταναλωτισμό. πότε να προλάβουν να σκεφτούν όταν αγοράζουν ασταμάτητα;

επειδή όμως η εποχή που έτρωγαν με χρυσά κουτάλια έχει περάσει και η μέση τάξη έχει αρχίσει να πιέζεται οικονομικά μάλλον θα αρχίσουν να ευαισθητοποιούνται περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
1. δεν έχουν ενημέρωση (αν και δεν τους δικαιολογώ γι αυτό. να μπουν στο ίντερνετ να ξεστραβωθούν)

2. έχουν εθιστεί στον υπερκαταναλωτισμό. πότε να προλάβουν να σκεφτούν όταν αγοράζουν ασταμάτητα;

επειδή όμως η εποχή που έτρωγαν με χρυσά κουτάλια έχει περάσει και η μέση τάξη έχει αρχίσει να πιέζεται οικονομικά μάλλον θα αρχίσουν να ευαισθητοποιούνται περισσότερο
Μπάααα . The American Dream των suburbs δεν πεθαίνει ποτέ. Και γιατί να πεθάνει? Όλοι έχουν διπλές και τριπλές υποθήκες αλλά το θεωορύν πολιτισμική παράδοση τους ποια.Όσο ακολουθούν το παραδεισένιο τρόπο ζωής του american dream άσε την υπόλοιπη κοινωνία να σφάζεται ακόμα και τους πολίτες τους. Και τα υπόλοιπα θα είναι σόου στην τηλεόραση να παρακολουθήσουμε πάντα οικογενειακά.

Στις μεγαλουπόλεις και στα αστικά κέντρα δεν είναι έτσι πάντως.Είναι πολύ πιο ξύπνιοι. Απλά πιστεύουν στην μοναδικότητα της χώρας τους και την ορθότητα τους σε σχέση με τους υπολοιπους γηινούς. Τώρα έχουν αρχίσει να συνηδειτοποιούν ότι έχουν γίνει ένας από τους πιο μισητούς λαούς στον κόσμο και μάλιστα τους κακοφαίνεται και δεν μπορούν να καταλάβουν και γιατί??? Μα είναι δυνατόν.

Αυτή την αίσθηση έχω αποκομίσει εγώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Πάντα στα αστικά κέντρα γίνεται η διακίνηση ιδεών. η αλλαγή δεν προκειται να ξεκινήσει από το τελευταίο χωριό του Άινταχο (παράδειγμα ήταν).

ας ελπίσουμε ότι θα νοιώσουν γρήγορα στο πετσί τους την οικονομική κρίση για να ξυπνήσουν επιτέλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ας ελπίσουμε ότι θα νοιώσουν γρήγορα στο πετσί τους την οικονομική κρίση για να ξυπνήσουν επιτέλους

Και στα δικά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...Στον Τειρεσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travelwarren

Νεοφερμένος

Ο travelwarren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μλκιες ελληνικες ειναι αυτες και συγχωρηστε με κιολαςγιατι εδω οι ελληνες παραειναι κιολας παραξηγιαρηδες.ελληνας ειμαι κι εγω,εδω γεννηθηκα,αλασιγα σιγα βλεπω αυτο το χαλι που κυριαρχει σε αυτη τη χωρα,πουε χουμε μαθει δηλαηδ να κατηγορουμεολους τους αλλους περα απομας,κι αντι να κατσουμε να δουλεψουνε και να μαθουμε απ τους αλλους,εχουμε μαθει μοναχα να πουλαμε μαγκια.
ειλικρινα δεν το καταλαβαινω αυτο σαν ανθρωπος,που λετε πως οι αμερικανοι ειναι αθορυβοι κτλ.αλλα στο παω και γενικα,στο μεσο ευρωπαιο,που ολοι λεμε πως εχουνε μαθει να ναι αφελεις και να μην αντιδρουνε κτλ.συγγνωμη κιολας αλλα τι μαλακιες ελληνικες ειναι αυτες.δεν ξερω αν το πραγμαξεκιναει απτους αρχαιους που με περισσιαυπερηφανεια δηλαωνανε ΄΄πας μην ελλην κτλ΄΄και υποπτευομαι κιολας πως το προβλημα στην ελλαδα,βρισκεται στην ιδια μαςτη χαοτικη γλωσσα,τεσπα,
αλλατο προβλημα εχω εχει παραγινει.γιατι??επειδη ομεσος αμερικανος ειναι φιλικος,εχει μαθει να μην εξοργιζεται κατευεθειαν και να μην πουλαει τσαπουκα στον αλλον απλως και μονο για επιδειξη μαγκιας(κουραδομαγκιας δηλαδη,καθως βαλτε εναν ελληνακουραδομαγκα να το κανει αυτο σε καμια συνοικια στο μανχαταν,που οι αμερικανοι εχουνε μαθει αν εκνευριστουνε να ριξουν και καμια μπουνια αμα λαχει κι υστερα θα κλαιει επειδη του ριξε την μπουνια,θα κλαει στη μαμα του που τον αναθρεφει μεχρι τα 30 και τα 40 τον...ξυπνιο ελληνα.)
που ο...ξυπνιος και ψαγμενος και ολα αυτα ελληνας εχει μαθει κυριως να βριζει,να κατηγορει κι οχι να παραγει.εγω προσωπικα τετοια φιλικοτητα απο ξενους δνε την εχω συναντησει εδω και απογοητευομαι και μονο οταν συνανστρεφομαι ελληνες.
κανει πολυ κακο η ελληνικη παιδεια.οταν βαζουνε απο μικρα να μαθαινουεν πως ο αρχαιος ελληνας ηταν τοσο ανωτερος απο αλλους,και γενικα να ταυτιζομαστε με αυτους,τη στιγμη που αυτοι ηταν ανθρωποι...2500 χρονια πριν,2500 γαμημενα χρονια πριν που να παρει ο διαολος!!ε τι περιμενεις,εκει θα καταντησεις.να αναζητας διαρκως το παρελθον σου.αλλα αυτοι ειναι οι ελληνες και θελει δουλεια το πραγμα ακομα να αλλαξει.
εχουν φτασει οι αλλοι στο φεγγαρι και λεμε πως δεν ειναι σκεπτομενοι...μαλιστα.επειδηε χουνε μαθει να διεκπαιρωνουν μια δουλεια,να κανουν τη δουλεια τους κι υστερα να μην πουλανε μαγκια στον καθεναν.επειδη εχουνε σκληρυνει απο μικροι(μιλαω γενικοτερα για τους περισσοτερους ακμαζοντες ευρωπαικους λαους αλλακαι για τον μεσο αμερικανο),κι επειδη εχουνε μαθει να σεβονται τη διαφορετικοτητα και τα ανθρωπινα δικαιωματα.οπου δηλαδη υπαρχει ηρεμια κι οχι φαφλατιαση και μαλακια υπαρχει χαζομαρα κτλ.γι αυτο επαναλαμαβω οι αλλοι εχουνε φτασει στο φεγγαρι κι οι ελληνες εχουν μαθει να μιζεριαζουν(και συγγνωμη που θα το πω,αλλα δυσκολα αλλαζει ακομα κι αυτο) ακομα και στον τροπο διασκεδασης.τραγουδανε τουρκικους αμανεδες.οελληνας εχει μαθει να παραπονιεται και να πονα και να χαιρεται.ονα κατεβαζει τα φρυδια για να τον σωζει διαρκως η μαμα του.ολο μλκιες...κι επειδη οι αλλοι ειναι ξεγνοιαστοι και της...ΠΡΑΞΗ,κι οχι της φαφλατιασης,ειναι αυτοι χαζοικι εμεις εξυπνοι...επειδη οι αλλοι συνεργαζονται αποτελεσματικα και βοηθανε ο ενας τον αλλον επειδη αυτο προφανως συμφερει την ανθρωποτητα,ενω ο ελληνας εχει μαθει να τσακωνεται απ το πρωι μεχρι το βραδυ και να εχει αποψη για τα παντα,να διδασκει διαρκως!!!!διαρκως ρε πουστη μου!!!και πυρηνικος φυσικοςνα ναι ο αλλος,παλι θα εχει μια γαμημενη αποψη επ αυτου.να πει τη γνωμη του.ετσι δεν παμε μπροστα.αλλα τι λεω...
δεν περιμενω κανεναν να καταλαβει.
τι θα πρεπει δηλαηδ να κανει ο αμερικανικος λαος.να βγαινει στους δρομους καθε μερα??εκει ξερεις απαγορευονται αυτα,να κανεις ο,τι θελεις επιεδη σου καυλωσε.να τα σπανε,να καινε ανθρωπινες περιουσιες επειδη εχουν παραπονα απο κυβερνηση.να μεγαλοποιουνε τα παντα και να καταστροφολογουνε ολη την ωρα????ψηφιζουν οι ανθρωποι,οπως σε ολες τις νορμαλ χωρες,καθε 4 χρονια,
κι υστερα τερμα...που αλλου γινονται προωρες εκλογες???τεσπα πραγματικα τεραστιοτο ζητημα τι να πρωτοπεις για την μπανανια που λεγεται ελλαδα.εχουμε κιολας αποψη για τον μεσο,μια χαρα ανθρωπο,αμερικανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
φιλαράκι η μιζέρια είναι ίδια, είτε κατηγορείς τους ξένους λαούς είτε το δικό σου

εσύ διάλεξες το δέυτερο είδος μιζέριας

take it easy που λένε και οι φίλοι μας οι αμερικάνοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travelwarren

Νεοφερμένος

Ο travelwarren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
οχι φιλε δεν ειναι ετσι διαφωνω πληρως με αυτο που λες.εγω με οσους απεξω μιλαω κι εχω καμποσους γνωστους η φιλους απο εξωτερικο,συγγενεις επισης κτλ,δε βλεπω ολες τις παραπανω μπουρδες που λετε,η τουλαχιστον που λενε οι αλλοι.
απο που κι ως που ομεσος αμερικανος ειναι αμορφωτος??ειλικρινα δεν καταλαβαινω απο που πηγαζει αυτο.αν παρεις ενα μεσο ανθρωπο με διαφορες ενννοιες στο κεφαλι του καθως προχωραει στο δρομο να πηγαινει στη δουλεια του και τον ρωτησεις μια μλκια ιστορικης σημασιας,πρεπει ντε και καλα να ξερει να σου απαντησει,
οταν μαλιστα εχει μαι καρφωμενη καμερα απο διπλα του??τι ακριβως δειχνει δηλαδη αυτο.
εγω υποστηριζω ακριβως αυτο που ελεγα και πριν.ομεσοςαμερικανος αγγλος γερμανος κτλ εχει μαθει απο μικρος απλα να φερεται πρακτικα.διαθετει αρκετες γνωσεις,διαβαζει περισσοτερα βιβλια απ τον μεσο ελληνα,που εχει ταυτισει το΄΄διαβαζω κι ειμαι καλος σωστος ανθρωπος΄΄ με το ΄΄τη λεω στον αλλον εχω μαθει να βριζω να πουλαω μαγκια κτλ΄΄.
γενικα ο μεστοςδυτικος ειναι καταπολυ ανωτερος απ τον μεσο τουρκοελληνα και δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα ειτε το θελουμε ειτε οχι.οι ανθρωποι ειναι απλα πρακτικοι κι εχουν μαθει να εφαρμοζουν νομους και να μην κανουν τους μαγκες.

οσον αφοραφιλε αυτο που πες πριν λιγο,διαφωνω καθετως.ελεος δηλαδη.εχει σχεση η παρακμιακη ελληνικη μουσικη που ναι ταυτσιμενη με την κλαψα με ενα μπιτακι ρε παιδι μου να περασει η ωρα να νιωσεις λιγο καλα λιγο χαρουμενο.εγω σου βαζω μεσα και τα παραδοσιακα ρεμπετικα.ειναι ολα ανατολιτικης μοιρολατρικης μορφης με εντονο το στοιχειο το παραπονου και της κλαψας.αυτες ακριβως τις μαλακιες που τραγουδαει ολη την ωρα ο νταλαρας και καθονται οι απο κατω να κλαινει ομαδικα και να χαιρονται παραλληλα.μοναχα εδω επιτυγχανεται αυτο.ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο,ετσι?
η μιζερια φιλεαν εχεις παει εξω δεν ειναι παντου η ιδια.λιγο να χεις ζησει εξω,να δεις ποσο πρακτικα ειναι ολα(και γι αυτο αλλωστε πανε μπροστα οι τυποι,εχουνε μαθει να μην αντδρανε στο καθετι,αυτη τη μαλακια που μοναχα ο ...ξυπνιος ο ανωτερος γονιδιακα και τετοιες παπαριες ελληνας εχει μαθει να την κανει απο μικρος).εναντια σε ολους και σε ολα στο κρατος στο φιλο στον αδερφο κτλ,ο καλοπερασακιας και παρτακιας ελληνας.
ειλικρινα ζωντας καθημερινα στην ελλαδα δεν εχω συναντησει πιο δηθεν παρτακηδεςκι εγωιστες ανθρωπους.ο καθενας μοναχα για την παρτη του.δεν ειναι φυσιολογικο αυτο φιλοι μου.δε συμβαινει αυτο εξω.οποιος εχει παει ξερει και μποριε να με καταλαβει.
αλλα τι να το κανεις,αμαφιλε μου εσυ απο πανω δεν καταλαβαινεις τι εννοω λεγοντας μιζερια στη μουσικη...οχι οχι...δεν εχουν κλαψιαρικα και αναστερικα τραγουδια εξω.ακομα και τα μελγχολικα τραγουδια εχουν καποια μελωδια της προκοπης,κατι ομορφο,που σου φτιαχνει το κεφι.θα κανει καιρο να αλλαξει η κατασταση εδω ακομα.τελος παντων.αυτα ειχα να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ο Αμερικανικός λαός είναι περισσότερο ή λιγότερο πολιτικοποιημένος από τους Ευρωπαϊκούς λαούς ή ότι εκεί πέφτει περισσότερη λογοκρισία κτλ.
Μάλλον η Δημοκρατία εκεί λειτουργεί λιγάκι καλύτερα, αν σκεφτούμε τα 100+ δημοψηφίσματα που διενεργούνται ταυτόχρονα με τις εκλογές (στην Ελλάδα έχει να γίνει από το...1974).
Μάλλον πέφτεις στο λάθος να πιστεύεις ότι αν "μιλήσει" ο Αμερικανικός λαός θα πει κάτι που συμφωνεί με το δικό σου αξιακό σύστημα.
Για παράδειγμα:
@ Αφγανιστάν: Οι Αμερικανοί στη μεγάλη τους πλειοψηφία πιστεύουν ότι εκεί κρύβεται ο Μπιν Λάντεν και έχουν κάθε δικαίωμα να τον συλλάβουν
@ Βομβαρδισμός Σερβίας: Υποστηρίχθηκε όχι μόνο από Αμερικανούς αλλά και από την Ευρωπαϊκή <<αριστερά>>, (Κον-Μπετιτ, Γιόσκα Φίσερ, Σολάνα κτλ.)
@ Παλαιστίνη: Πολλοί Αμερικανοί είναι Εβραϊκής καταγωγής...
@ Ιράκ: Εδώ όντως η Αμερικανική κοινή γνώμη είναι μοιρασμένη

Σου υπενθυμίζω ότι ακόμα και οι πλέον Δημοκράτες ανά τους αιώνες, οι αρχαίοι Αθηναίοι, είχαν γίνει κι αυτοί κάποτε αντιπαθείς με τις επιλογές τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Μα γιατί να 'ναι τόσο "αθόρυβος" ο αμερικανικός λαός...;
Γιατί κρυφακούει το FBI.:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

travelwarren

Νεοφερμένος

Ο travelwarren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ο Αμερικανικός λαός είναι περισσότερο ή λιγότερο πολιτικοποιημένος από τους Ευρωπαϊκούς λαούς ή ότι εκεί πέφτει περισσότερη λογοκρισία κτλ.
Μάλλον η Δημοκρατία εκεί λειτουργεί λιγάκι καλύτερα, αν σκεφτούμε τα 100+ δημοψηφίσματα που διενεργούνται ταυτόχρονα με τις εκλογές (στην Ελλάδα έχει να γίνει από το...1974).
Μάλλον πέφτεις στο λάθος να πιστεύεις ότι αν "μιλήσει" ο Αμερικανικός λαός θα πει κάτι που συμφωνεί με το δικό σου αξιακό σύστημα.
Για παράδειγμα:
@ Αφγανιστάν: Οι Αμερικανοί στη μεγάλη τους πλειοψηφία πιστεύουν ότι εκεί κρύβεται ο Μπιν Λάντεν και έχουν κάθε δικαίωμα να τον συλλάβουν
@ Βομβαρδισμός Σερβίας: Υποστηρίχθηκε όχι μόνο από Αμερικανούς αλλά και από την Ευρωπαϊκή <<αριστερά>>, (Κον-Μπετιτ, Γιόσκα Φίσερ, Σολάνα κτλ.)
@ Παλαιστίνη: Πολλοί Αμερικανοί είναι Εβραϊκής καταγωγής...
@ Ιράκ: Εδώ όντως η Αμερικανική κοινή γνώμη είναι μοιρασμένη

Σου υπενθυμίζω ότι ακόμα και οι πλέον Δημοκράτες ανά τους αιώνες, οι αρχαίοι Αθηναίοι, είχαν γίνει κι αυτοί κάποτε αντιπαθείς με τις επιλογές τους...



πες τα φιλε καισαρα πες τα που χειςκι ωραιο ονομα μαλιστα!!χα χα.εχειςδικιο σε αυτο που λες για τους αθηναιους.κατηγορουμε συγχρονες ιμπεριαλιστικες δυναμεις,οπως αμερικανους,τη στιγμη που απ τους πρωτους διδαξαντες ημαστε εμεις θελουμε δεν το θελουμε αυτο.αληθεια ειμαι πολυ περιεργος αν καποιος διαβασει λιγο πλουταρχο και δει εκει μεσα τι εκανε κατα καιρους αυτος ο ανθρωπος.δεν αμφιβαλλει κανεις.μεγαλος στρατηλατης αλλα ο στρατηλατης πρεπει να σκοτωνει,κι εδω στην ελλαδα τα εχουμε ωραιοποιησει αρκετα πραγματα μου φαινεται.
συμφωνω παντως φιλε με τα παραπανω,με καλυπτεις αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top