Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στην ηλικια που ειμαι το βλεπω πολυ πανηγυρακι για να χαρουν οι συγγενεις, μαμαδες, παππουδες και παει λεγοντας. Υποθετω ομως το πως το βλεπει ο καθενας εξαρταται και απο τις θρησκευτικες του πεποιθησεις. Εγω δεν ειμαι πολυ φαν και το βλεπω καπως ανουσιο.. Για το πολυυυ μακρινο μελλον θα ηθελα να παντρευτω οταν κανω παιδι για να μην ειναι 'καπως' το περιβαλλον του (ξερετε τωρα, θα τον κοροιδευει ο παναγιωτης στο σχολειο και θα γυρναει κλαμμενο :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
ifrit[ ]
κολλάει στο ότι όποιος δεν είναι παντρεμένος σήμερα είναι αντικοινωνικός και μονόχνωτος

:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
τι σχέση έχει ο αυνανισμός με την κοινωνική θέση ενός ανύπαντρου σήμερα?
οκ παραδίνομαι λόγω κατωτερότητας τι να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Για εμένα υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ γάμου και παιδιού. Υπάρχουν γυναίκες που μεγαλώνουν μόνες τους παιδιά. Το θέμα δεν είναι να παντρευτείς αλλα να μπορέσεις να πετύχεις κάποια πράγματα στην ζωή σου σε όλα τα επίπεδα στην δουλειά, στις σχέσεις, στην διασκέδαση σου, σε όλα. Καλό είναι όλα τα κομμάτια της ζωής σου να συμπληρώνουν την καθημερινότητα σου με τον καλυτερο δυνατό τρόπο. Μια δουλεία που βγάζεις αρκετά λεφτά και σου αρέσει, φίλοι που σε σέβονται και είναι στο πλευρό σου, ένα σπίτι που σου αρέσει να μένεις μέσα και έχει αυτά που θέλεις μέσα και ένας γάμος που σε ικανοποιεί. Ο γάμος είναι απλά ένα κομμάτι της ζωής μας υπάρχουν και πιό σημαντικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead :
Είμαι υπέρ του γάμου όταν έχουν εκπληρωθεί τα περισσότερα βασικά κριτήρια (δουλειά, ηλικία, κατάλληλη σχέση κτλ) αλλά όχι να είναι και αυτοσκοπός ή απαραίτητος..

θα συμφωνήσω μαζί σου όπως επίσης θέλω να προσθέσω ότι όταν βρεθεί αυτό το άτομο που θα μπορέσεις να ζήσεις μαζί του την υπόλοιπη ζωή σου θα το καταλάβεις,έτσι πιστεύω ας πούν κατι πάνω σε αυτό και οι παντρεμένες-οι,αραβωνιασμένες-οι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εγώ είμαι με την μέλλουσα 7 χρόνια και ένας απο τους λόγους που παντρεύομαι είναι γιατί ακόμα και μετά απο 7 χρόνια και 5 που μένουμε μαζί μπορούμε να βγούμε οι δυό μας και να περάσουμε πολύ καλά. Υπάρχει συννενόηση, κατανόηση, αγάπη ο ένας για το άλλο και περνάμε καλά μαζί ότι και να κάνουμε. Τι παραπάνω πρέπει να έχει η σχέση μου για να την κάνω γάμο, έρωτα ? αυτό το φρούτο ξερένεται γρήγορα. Bunny για μία ακόμα φορά συμφωνούμε απόλυτα. !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Εγώ είμαι με την μέλλουσα 7 χρόνια και ένας απο τους λόγους που παντρεύομαι είναι γιατί ακόμα και μετά απο 7 χρόνια και 5 που μένουμε μαζί μπορούμε να βγούμε οι δυό μας και να περάσουμε πολύ καλά. Υπάρχει συννενόηση, κατανόηση, αγάπη ο ένας για το άλλο και περνάμε καλά μαζί ότι και να κάνουμε. Τι παραπάνω πρέπει να έχει η σχέση μου για να την κάνω γάμο, έρωτα ? αυτό το φρούτο ξερένεται γρήγορα. Bunny για μία ακόμα φορά συμφωνούμε απόλυτα. !

Μήπως είμαστε αδελφές ψυχές?? :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Βρε λές???? Σίγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Βρε λές???? Σίγουρα

Ε ξέρω γω αφού συμφωνούμε σε τόσα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ βασίκα δεν ξέρω αν υπάρχει διάφορα μεταξύ γάμου και σοβαρής σχέσης . Ίσως η σχέση γίνεται πιο δυνατή , το ζευγαρί δεν θα χώριζει για μικρο λόγους κτλ. Αλλά αν η σχέση δεν είναι τόσο σοβάρη τότε είμαι πόλυ κάτα μιας όταν τελειώσουν τα συναισθήματα ίσως να μην χωρίσουν γιατί θα σκέφτονται "εε δεν λέει να χωρίσω τώρα μέτα απο Χ χρόνια γάμο "

Για την ιστορία ψήφισα υπέρ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Οι γονείς μου χώρισαν μετά απο 20 χρόνια γάμου και 2 παιδιά, πάιζει ανάλογα το άτομο εγώ δεν θα άντεχα να μένω σε μια σχέση που με πνήγει και ας είμουν και 30 χρόνια μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Οι γονείς μου χώρισαν μετά απο 20 χρόνια γάμου και 2 παιδιά, πάιζει ανάλογα το άτομο εγώ δεν θα άντεχα να μένω σε μια σχέση που με πνήγει και ας είμουν και 30 χρόνια μαζί.

Σωστα... Κι εμενα οι γονεις μου χώρισαν μετά απο 12 χρόνια γάμου και ζούσαν και σε κλειστη κοινωνία. Το άλλο το εκνευρισιτκό ειναι οτι όλοι υπέθεταν οτι την χώρισε ο πατέρας μου για προφανεις λόγους (βλαχιάς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Στα 35-40 δεν είσαι πολύ νέος για να ξεχάσεις έννοιες όπως έρωτας κι αγάπη και να βάλεις στην θέση τους βόλεμα και "συντροφικότητα";


Aντιθέτως, ο κόσμος σήμερα μπαίνει στη λογική του βολέματος από τα 22 του, μετά τις σπουδές/καταξιώσεις/απαξιώσεις/κτλ. Ποιο είναι το θέμα μας πάλι είπαμε; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σας σε αυτό το θέμα.Παλιότερα όταν έφτανες σε μια ηλικία,πενρούσες τα 25 για τις γυναίκες και τα 30 για τους άντρες,έπεφταν επάνω σου συγγενείς,φίλοι και λοιποί καλοθελητές για να αποκατασταθείς.Σήμερα παρότι τα πράγματα έχουν αλλάξει η συνηθέστερη ευχή που ακούς(μόλις τελείωσεις τις σπουδές)είναι "άντε και με ένα καλό παιδί/κοπέλα".Η οικογένεια είναι αυτοσκοπός του ανθρώπου;Η καριέρα,οι σπουδές,οι αναζητήσεις,δεν συμβάλλουν στο να ολοκληρωθεί κάποιος;

Πιστεύω όλα αυτά συμβάλουν στην ολοκληρωμένη δημιουργία ενός ανθρώπου. Η οικογένεια ίσος να είναι το πιο σημαντικό στοιχείο όμως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τελευταία έχω κάνει μια παρατήρηση: Τα σχετικά λίγα ζευγάρια που έχουν σταθερές σχέσεις και οδεύουν προς το γάμο, σε ηλικίες <30, κάθε χρόνο που περνάει βάζουν και από δέκα κιλά ο καθένας. Θυμάμαι ότι κι εγώ βρέθηκα στην ίδια φάση όταν αποφάσισα να παντρευτώ. Άραγε ο γάμος σημαίνει παραίτηση; Τον αποφασίζουμε από ανασφάλεια, όταν νιώθουμε ότι δεν "τραβάμε" πλέον; Ή μήπως τα κιλά είναι ένδειξη σταδιακής αντικατάστασης της απόλαυσης του σεξ από την απόλαυση του φαγητού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω οτι αν υπαρχει αγαπη, αλληλοκατανοηση και ειλικρινια σε ενα ζευγαρι, τοτε ολα ειναι καλα. Δεν χρειαζεται να παντρευτουν για να υπαρξει ολοκληρωση της σχεσης τους, ουτε θεωρω τον γαμο ολοκληρωση και σκοπο της ζωης. Δεν ειμαι κατα του γαμου, αλλα ουτε τον υποστηριζω κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω οτι αν υπαρχει αγαπη, αλληλοκατανοηση και ειλικρινια σε ενα ζευγαρι, τοτε ολα ειναι καλα. Δεν χρειαζεται να παντρευτουν για να υπαρξει ολοκληρωση της σχεσης τους, ουτε θεωρω τον γαμο ολοκληρωση και σκοπο της ζωης. Δεν ειμαι κατα του γαμου, αλλα ουτε τον υποστηριζω κιολας.

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη! Θα ήθελα να τη συζητήσουμε λίγο. Πές μου, τι προτείνεις για τη φάση που θέλεις να κάνεις παιδιά;:studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Τελευταία έχω κάνει μια παρατήρηση: Τα σχετικά λίγα ζευγάρια που έχουν σταθερές σχέσεις και οδεύουν προς το γάμο, σε ηλικίες <30, κάθε χρόνο που περνάει βάζουν και από δέκα κιλά ο καθένας. Θυμάμαι ότι κι εγώ βρέθηκα στην ίδια φάση όταν αποφάσισα να παντρευτώ. Άραγε ο γάμος σημαίνει παραίτηση; Τον αποφασίζουμε από ανασφάλεια, όταν νιώθουμε ότι δεν "τραβάμε" πλέον; Ή μήπως τα κιλά είναι ένδειξη σταδιακής αντικατάστασης της απόλαυσης του σεξ από την απόλαυση του φαγητού;

Λοιπόν, χαρακτηριστικό παράδειγμα γνωστής μου..λίγες μέρες μετά την ανακοίνωσή της ότι ορίστηκε ημερομηνία του αρραβώνα της.Βρισκόμαστε έξω στο καφέ..πιάνει μία χούφτα πατατάκια...τρώει και λέει γελώντας "τον έδεσα τον γαιδαρό μου":clapup:
Ναι πιστεύω είναι αναζήτηση απόλαυσης το φαγητό όταν το σεξ παύει να ικανοποιεί.
Στις μακροχρόνιες σχέσεις παρατηρείται τα μέλη να έχουν πάρει + κάποια αρκετά κιλάκια..(όχι τα φυσιολογικά):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν φταίνε οι μακροχρόνιες σχέσεις για το ότι παίρνει κάποιος κιλά..ο μεταβολισμός γερνάει μαζί μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
δεν φταίνε οι μακροχρόνιες σχέσεις για το ότι παίρνει κάποιος κιλά..ο μεταβολισμός γερνάει μαζί μας.

Μα νομιζω οτι αναφερονται στο οταν καποιος παιρνει περισσοτερα κιλα απο τα φυσιολογικα/αναμενομενα. Ας πουμε, αν με το που παντρευτεις μεσα σε 2 μηνες παρεις 10 κιλα, ε, κατι δεν παει καλα (η εχεις παντρευτει τη Μανια και σου μαγειρευει συνεχεια:P)

Εγω παντως, δεν εχω παρατηρησει απο τον εαυτο μου να "αφηνομαι" οντας σε μακροχρονια σχεση. Απλα, ειναι πιο ευκολο να μπεις σε πειρασμο να φας οταν εχεις σχεση, γιατι γενικα οι αντρες τρωνε παραπανω και σε παρασυρουν! Παντως εγω, οποτε προσπαθησα να κανω διαιτα, το εκανα για να νιωθω ΕΓΩ καλα με το σωμα μου, και οχι ο οποιοσδηποτε αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top