Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μαρινάτες φτερούγες (κατά προτίμηση από Σκλαβενίτη που φέρνει κοτόπουλα από Νέα Αρτάκη (κορυφή), ρωτήστε από που είναι τα κοτόπουλα)

Το'φτιαξα γέστερντεϊ.


Βήματα:

1. Πάτε σε κοντινό ΣΜ ή χασάπικο τέσπα κι αγοράζετε 1 Kgr φτερουγίτσες.

2. Τις πλένετε και τις καθαρίζετε από περισσευούμενες τρίχες.

3. Προετοιμάζετε τη μαρινάδα.

Θα χρειαστείτε:

- Συμπυκνωμένο τοματοπολτό (εγώ παίρνω Κύκνος) μια κουταλιά σούπας γεμάτη :)
- Κύμινο (μισό κουταλάκι γλυκού)
- σκόρδο φρέσκο ή σκόνη (εγώ βάζω σκόνη)
- λίγο ηλιέλαιο (εγώ βάζω λίγο ηλιέλαιο + ελαιόλαδο) - στο μάτι
- αλάτι-πιπέρι
- ταμπάσκο (ανάλογα τα γούστα πόσο καυτερό)
- μισό κουταλάκι ζάχαρη
- λίγο νερό για διάλυση

κι ανακατεύουμε γερά μέσα σε ένα ευρύχωρο μπωλ.

4. Ρίχνουμε τις φτερουγίτσες μέσα και τις βουτάμε στη μαρινάδα.

5. Σκεπάζουμε το μπωλ με μεμβράνη και τοποθετούμε στο ψυγείο για τουλάχιστον 6 ώρες (το καλό είναι 10 ώρες)


σημ: όταν βάλουμε στο ταψάκι τις φτερούγες, το υπόλοιπο της μαρινάδας το περιχύνουμε από πάνω.

Ψήνουμε για κανα 40λεπτο (ανάλογα) στους 200-220 (εγώ τις ψήνω γκριλ).


Λουκούμι. :P

Συνοδεύει άψογα πατάτες τηγανητές (αλλά και ρύζι).


υγ. το είδα στη Μενεγάκη :redface::redface::redface:

(εκείνη το έφτιαξε και με τεριγιάκι σως αλλά......από ό,τι αποδείχθηκε,
δεν του 'λειψε καθόλου η σόγια :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα η συνταγή σου Δεσμώτη...αλλά επειδή είμαι μπούτι-lover και τις φτερούγες δεν τις πολυσυμπαθω. Λες να γίνει και για μπουτάκια?:P:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα η συνταγή σου Δεσμώτη...αλλά επειδή είμαι μπούτι-lover και τις φτερούγες δεν τις πολυσυμπαθω. Λες να γίνει και για μπουτάκια?

Ναι, είναι πολύ καλή, ειδικά για τους κύμινοlover -like me. :redface:

Είναι με πρώτη ματιά περίεργο το κύμινο στο κρέας (είθισται στα σουτζουκάκια μόνο, μερικοί το φοράνε και στα μπιφτέκια),
και το να το δοκιμάσω σε μαρινάδα για κρέας με ενθουσίασε ως ιδέα.

Πίστεψε με, το κύμινο σε συνδυασμό με τη πάστα τομάτας, την ζάχαρη που το γλυκίζει όσο πρέπει και φυσικά το ταμπάσκο (όχι πολύ, 7-8 σταγόνες το πολύ γιατί μετά μπουκιά και νερό!) το κάνουν πολύ σπάϊσυ

και είναι από τα πιο γευστικά πράγματα που έχω φάει τελευταία...

Μην υποτιμάς τις φτερούγες, είναι εξαιρετικές.
Απλώς προτίμησε τις χύμα (όχι συσκευασμένες)
γιατί στην ίδια τιμή παίρνεις διπλάσια ποσότητα

(πχ συσκευασμένες φτερούγες έχουν κάπου 4- 4 και...
όταν εγώ πήρα 1 κιλό με 2,5 ευρώ!!!!)

ήτοι μαγείρεψα 8 φτερούγες και έβαλα άλλες τόσες στη κατάψυξη
ενώ οι συσκευασμένες έχουν γύρω στις 8 (το πολύ) και έχουν και έτοιμη μαρινάδα (BBQ sauce)
που είναι μετριότατη μπροστά σε αυτή που προτείνω..

Και με μπουτάκι, pas mal.

Τα μπουτάκια είναι ωραία να τα κάνεις στιφάδο με καρότο και άφθονο κοκάρι τσιγαρισμένο (μικρά ολοστρόγγυλα κρεμμύδια) με δαφνόφυλλο και σαμιώτικο κρασί.:hypno:

Μιαμ μιαμ :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Τα μπουτάκια είναι ωραία να τα κάνεις στιφάδο με καρότο και άφθονο κοκάρι τσιγαρισμένο (μικρά ολοστρόγγυλα κρεμμύδια) με δαφνόφυλλο και σαμιώτικο κρασί.:hypno:

αυτο με βοδινο ειναι το κανονικο στιφαδο ετσι? ηρωτησης.. βαζουμε ντοματα στο στιφαδο? εχω κατι χρονια να κανω στιφαδο και αν δεν θελουμε να γινει πολυ σπαισυ προτιμουμε ας πουμε μονο κανελλα αντε και καμια μπαλιτσα πιπερι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
αυτο με βοδινο ειναι το κανονικο στιφαδο ετσι? ηρωτησης.. βαζουμε ντοματα στο στιφαδο? εχω κατι χρονια να κανω στιφαδο και αν δεν θελουμε να γινει πολυ σπαισυ προτιμουμε ας πουμε μονο κανελλα αντε και καμια μπαλιτσα πιπερι? :hmm:

Ναι ξέχασα την κανέλλα (στιφάδο χωρίς κανέλα δε λέει).

Στιφάδο φτιάχνεις από γίδα, χταπόδι και σουπιές,
μέχρι χοιρινό, μοσχάρι και κουνέλι...

Το κανονικό νομίζω ότι είναι με μοσχαράκι, ναι.

Ναι, θέλει τομάτα το στιφάδο.
Ε, τη δάφνη μπορείς να την παραλείψεις αλλά το σαμιώτικο κρασί με τίποτα (ή έστω κάποιο κρασί ή ξύδι).

Πάντως αν δε βάλεις σαμιώτικο (που είναι πολύ γλυκό και κάνει τη διαφορά στο στιφάδο) νομίζω πως καλό είναι να προσθέσεις λίγη ζάχαρη
γιατί το στιφάδο θέλει τη γλύκα του.

Έλα έλα πολλά είπαμε και σήμερα είναι μια δύσκολη μέρα,
το μενού έχει φακόρυζο. :mad:


εντιτ: πάντως, μιας και έλεγα για το κοτόπουλο,
μόλις πριν λίγο άκουσα ότι το 75% των κοτόπουλων που εισάγονται από ΕΕ
έχουν σαλμονέλα. (επειδή τα ταίζουν με αντιβιωτικά για να μην αρρωσταίνουν και τα μικρόβια όπως η λυστέρια και η σαλμονέλα γίνονται ανθεκτικά)

Οπότε κοτόπουλα μόνα Ελληνικά. Κυριολεκτώ.


εντιτ 2: Το πρωί ήμουν στην Αθηνάς και είδα φτερούγες με 1,75/κιλό.
Δεν ρώτησα αν ήταν από ελληνικά κοτόπουλα...
Τα δε μπούτια, 2,80 το κιλό.

(Απίθανες οι τιμές τελικά στα μαγαζιά γύρω από τη βαρβάκειο)

Έτσι για να παίρνουμε μια ιδέα από τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top