Διαφορετική σαλάτα με σελινόριζα και μήλο

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θυμάμαι ο μπαμπάς μου έφτιαχνε μια σαλάτα με σελινόριζα και πράσινο μήλο και έτσι όταν είδα στο σούπερ μάρκετ σελινόριζα αποφάσισα να την αγοράσω για να πειραματιστώ. Έψαξα και συνταγές, η σαλάτα που έφτιαχνε πρέπει να έμοιαζε σαν αυτή, αλλά εγώ δεν τρώω μαγιονέζα, ούτε γιαούρτι συχνά και έτσι αποφάσισα να παίξω. Το αποτέλεσμα ήταν απίστευτα γευστικό, την καταβρόχθισα! :redface::D
Θα χρειαστείτε λίγη σελινόριζα τριμένη στον τρίφτη στην χοντρή πλευρά (θα σας βγει το χέρι, προειδοποιώ), ένα κόκκινο μήλο επίσης τριμένο, μισή πιπεριά περίπου ό,τι χρώμα θέλετε από τις χρωματιστές (εγώ έβαλα κόκκινη και κίτρινη), αρκετούτσικο άνηθο, 1/3 αβοκάντο, λίγα καρύδια και προαιρετικά λίγες σταφίδες, λίγο κολοκυθόσπορο και λίγο τζίντζερ. Και για την "σως": χυμό από μισό λεμόνι, λίγο ελαιόλαδο και μια κουταλιά του γλυκού κοφτή ταχίνι. Και φυσικά αλατοπίπερο.
Τα ανακατεύετε όλα μαζί, φτιάχνετε την σως και ..απολαμβάνετε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG_0365copy.jpg
    IMG_0365copy.jpg
    186.5 KB · Εμφανίσεις: 232

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top