Κοκτέιλς και σφηνάκια

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση σου στεφανε!δεν το διαδιδω...ετσι επαθα περυσι και ηρθε ενας βρωμιαρης και μου πηρε ενα μπουκαλι smirnoff ice απο τα 3 που ειχα!αν το βαλω σε μπουκαλι θα φαινεται οτι δεν ειναι νερο αφου εχει μπλε χρωμα!Μπορει να σου φανει καπως η ερωτηση αλλα καιει?εννοω καιει οπως οι αλλες ή ειναι πιο ευκολοπιοτη?επισης μπορεις να την αραιωσεις; με νερο η βαλεις μεσα χυμο πορτοκαλι η κατι τετοιο?

δεν ξερω αν καιει το north, γιατι δεν εχω πιει, φανταζομαι ομως οτι θα καιει λιγο. η κανονικη η βοτκα (40% αλκοολ) καιει αρκετα παντως αν την πιεις σκετη, αν και το north επειδη εχει 20% σιγουρα θα καιει πολυ λιγοτερο. εγω σου ειπα να βαλετε σε μπουκαλι νερου κανονικη βοτκα που ειναι διαφανη. και επισης, για το north δεν ξερω, αλλα αν παρεις κανονικη βοτκα φυσικα και μπορεις να την αναμειξεις με πορτοκαλαδα και λεμοναδα. φανταζομαι πως και στο north μπορεις να κανεις το ιδιο. αλλα και παλι αν θες την γνωμη μου πιστευω οτι δεν χρειαζεται να παρεις ποτα μαζι σου. ετσι κι αλλιως το βραδυ θα πινεις στο μπαρ ή οπου αλλου σας πανε, και στην τελικη αν υπαρχει καλη παρεα τι το θελετε το αλκοολ;; εσυ αποφασιζεις, εγω απλως σου λεω. ;) οτι αλλο θες εδω ειμαστε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vodka<3

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Γρηγοριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κοιτα...ειναι καπως περιεργα τα πραγματα στις εκδρομες...πλεον μας επιτρεπουν 1 ποτο....δηλαδη μπυρα ή gordons...εεε και 3 μερες δεν τις βγαζεις μονο με αυτα...ασε που οι εκδρομες γι' αυτο ειναι ωραιες....το οτι ξεπερνας τα ορια σε εξιταρει...με εχεις νιωσει φανταζομαι!αρχισα να σκεφτομαι gin με sprite που με τρελαινει η malibu η baileys που μου αρεσουν αμφοτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
κοιτα...ειναι καπως περιεργα τα πραγματα στις εκδρομες...πλεον μας επιτρεπουν 1 ποτο....δηλαδη μπυρα ή gordons...εεε και 3 μερες δεν τις βγαζεις μονο με αυτα...ασε που οι εκδρομες γι' αυτο ειναι ωραιες....το οτι ξεπερνας τα ορια σε εξιταρει...με εχεις νιωσει φανταζομαι!αρχισα να σκεφτομαι gin με sprite που με τρελαινει η malibu η baileys που μου αρεσουν αμφοτερα!

my friend οπως το σκεφτεται ο καθενας. αλλα να σε πληροφορισω οτι το baileys ειναι κυριως γυναικειο ποτο. κι εγω τουλαχιστον δεν εχω δει να πινετε απο αντρα! :P και επισης αντι για τζιν παρε βοτκα καλυτερα και βαλε σε ενα ποτηρι 1-2 δαχτυλα βοτκα και το υπολοιπο παγο και πορτοκαλαδα ή λεμοναδα. οπως θες, απλως εγω σου λεω την γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το ότι πάντως πλέον η καλύτερη ευκαιρεία να τα πιεις ως μαθητής είναι σε σχολική εκδρομή εγώ το λέω κατάντια. Είναι το ίδιο ηλίθιο με το ότι πολλοί πριν από τέτοιες εκδρομές πάνε και κρατούν απόθεμα από καπότες για παν ενδεχόμενο.

Εντάξει το ξέρω ότι στα 15 όλοι λίγο πολύ θέλουμε να το παίξουμε βαρύμαγκες πότες για πολύ extreme καταστάσεις αλλά βάλτο να δουλέψει και λίγο. Εδώ λες δεν έχεις καν δοκιμάσει να δεις αν σ' αρέσει. Δηλαδή αν όχι το πολύ πολύ να πετάξεις 15 ευρώ. Φυσικά δεν πιάνω το ενδεχόμενο να σας πιάσει κάνας καθηγητής την ώρα που θα τα πίνετε.

τέσπα για να μη γίνομαι μίζερος αφού ρωτάς μόνο τα 40άρια "καίνε". Τα 20% συνήθως είναι πιο γλυκά. Ειδικά δε αν τα πιεις και με χυμό δε καταλαβαίνεις τίποτα. Τώρα θα μου πείτε ούτε το κρασί καίει αλλά με μισό κιλό είσαι για αλκοτέστ. :P

Πάντως δεδομένου πως το "πίνω αλκοόλ" σε αυτή την ηλιοκία σημαίνει ένα gordon space βαριά βαριά ( γιατί αλλιώς πέφτει βούρδουλας ) δεν αξίζει καν τη φασαρία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αφήστε τα ποτά και πάρτε κρασί. Για πότε θα γίνετε χώμα δεν θα το καταλάβετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vodka<3

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Γρηγοριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το ότι πάντως πλέον η καλύτερη ευκαιρεία να τα πιεις ως μαθητής είναι σε σχολική εκδρομή εγώ το λέω κατάντια. Είναι το ίδιο ηλίθιο με το ότι πολλοί πριν από τέτοιες εκδρομές πάνε και κρατούν απόθεμα από καπότες για παν ενδεχόμενο.

Εντάξει το ξέρω ότι στα 15 όλοι λίγο πολύ θέλουμε να το παίξουμε βαρύμαγκες πότες για πολύ extreme καταστάσεις αλλά βάλτο να δουλέψει και λίγο. Εδώ λες δεν έχεις καν δοκιμάσει να δεις αν σ' αρέσει. Δηλαδή αν όχι το πολύ πολύ να πετάξεις 15 ευρώ. Φυσικά δεν πιάνω το ενδεχόμενο να σας πιάσει κάνας καθηγητής την ώρα που θα τα πίνετε.

τέσπα για να μη γίνομαι μίζερος αφού ρωτάς μόνο τα 40άρια "καίνε". Τα 20% συνήθως είναι πιο γλυκά. Ειδικά δε αν τα πιεις και με χυμό δε καταλαβαίνεις τίποτα. Τώρα θα μου πείτε ούτε το κρασί καίει αλλά με μισό κιλό είσαι για αλκοτέστ. :P

Πάντως δεδομένου πως το "πίνω αλκοόλ" σε αυτή την ηλιοκία σημαίνει ένα gordon space βαριά βαριά ( γιατί αλλιώς πέφτει βούρδουλας ) δεν αξίζει καν τη φασαρία. :P

φιλε χαλαρωσε...ολοι τα ιδια καναμε,κανουμε και θα κανουμε αυτο δεν αλλαζει!

το ότι πάντως πλέον η καλύτερη ευκαιρεία να τα πιεις ως μαθητής είναι σε σχολική εκδρομή εγώ το λέω κατάντια. Είναι το ίδιο ηλίθιο με το ότι πολλοί πριν από τέτοιες εκδρομές πάνε και κρατούν απόθεμα από καπότες για παν ενδεχόμενο.

Εντάξει το ξέρω ότι στα 15 όλοι λίγο πολύ θέλουμε να το παίξουμε βαρύμαγκες πότες για πολύ extreme καταστάσεις αλλά βάλτο να δουλέψει και λίγο. Εδώ λες δεν έχεις καν δοκιμάσει να δεις αν σ' αρέσει. Δηλαδή αν όχι το πολύ πολύ να πετάξεις 15 ευρώ. Φυσικά δεν πιάνω το ενδεχόμενο να σας πιάσει κάνας καθηγητής την ώρα που θα τα πίνετε.

τέσπα για να μη γίνομαι μίζερος αφού ρωτάς μόνο τα 40άρια "καίνε". Τα 20% συνήθως είναι πιο γλυκά. Ειδικά δε αν τα πιεις και με χυμό δε καταλαβαίνεις τίποτα. Τώρα θα μου πείτε ούτε το κρασί καίει αλλά με μισό κιλό είσαι για αλκοτέστ. :P

Πάντως δεδομένου πως το "πίνω αλκοόλ" σε αυτή την ηλιοκία σημαίνει ένα gordon space βαριά βαριά ( γιατί αλλιώς πέφτει βούρδουλας ) δεν αξίζει καν τη φασαρία. :P

my friend οπως το σκεφτεται ο καθενας. αλλα να σε πληροφορισω οτι το baileys ειναι κυριως γυναικειο ποτο. κι εγω τουλαχιστον δεν εχω δει να πινετε απο αντρα! :P και επισης αντι για τζιν παρε βοτκα καλυτερα και βαλε σε ενα ποτηρι 1-2 δαχτυλα βοτκα και το υπολοιπο παγο και πορτοκαλαδα ή λεμοναδα. οπως θες, απλως εγω σου λεω την γνωμη μου.

την ψαχνω ακομη :) μπορει βοτκα μπορει malibu...θα δω και με τους φιλους μου...παντως ενα απο τα 2 σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
French 75

Αγαπημένο κλασικό κοκτέιλ από την ίσως πιο κλασική ταινία όλων των εποχών, το French 75 είναι παραδοσιακό και εκλεπτυσμένο όπως η Ingrid Bergman στην Casablanca. Δημιουγήθηκε το 1915 στο “New York Bar” στο Παρίσι από τον barman Harry MacElhone ενώ η συνταγή το καταγράφηκε για πρώτη φορά το 1930 στο “The Savoy Coctail Book”.
Πώς να φτιάξεις ένα French 75
2 μεζούρες gin
1 κουταλιά ζάχαρη
½ μεζούρα χυμό λεμονιού
5 μεζούρες ξηρής σαμπάνιας


πηγή

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowvault

Νεοφερμένος

Ο shadowvault αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
https://www.youtube.com/user/TipsyBartender
Θα τα βρείτε όλα στο παραπάνω λίνκ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top