Aγορά Αυτοκινήτου

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλησπέρα θέλω να αποκτήσω επιτέλους ένα αμάξι απλά επειδή είμαι παντελώς άσχετος από αυτοκίνητα έχω για αρχή λίγες απορίες.
Λοιπόν όταν αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αμάξι που έχει κάνει λιγότερα από 30χιλιάδες χιλιόμετρα, τα πρώτα έξοδα που πρέπει να κάνω ποια είναι; Και πόσο κοστίζουν πάνω κάτω;

Πάρε ενα Opel corsa diesel και τέλος
Πήγαινε σε μια μάντρα διαλεξε το πληρώνεις το αμάξι , τα εξοδα μεταβίβασης και την ασφάλεια και είναι δικο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πάρε ενα Opel corsa diesel και τέλος
Πήγαινε σε μια μάντρα διαλεξε το πληρώνεις το αμάξι , τα εξοδα μεταβίβασης και την ασφάλεια και είναι δικο σου
Πρέπει να το πάω και για σερβις; Επίσης τα παραπάνω πόσο λες να μου βγουν σύνολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πρέπει να το πάω και για σερβις; Επίσης τα παραπάνω πόσο λες να μου βγουν σύνολο;

Κανονικα το αυτοκινητο εχει ενα βιβλιο σερβις, που λεει τις ημερομηνιες που εχει κανει τα σερβις του στην αντιπροσωπεια οπως αυτα προβλεπονται αναλογα με τα χιλιομετρα που εχει διανυσει. Να κοιταξεις οποιο και να αγορασεις να εχει τετοιο και να μην το πηγαινε για σερβις ο προηγουμενος στο συνεργειο του μπαρμπα-Θωμα.

Επισης 30.000χλμ ειναι καινουριο το αυτοκινητο και με περισσοτερα να παρεις δεν θα εχεις κανενα θεμα αν ειναι καλα διατηρημενο (νορμαλ βεβαια, δν λεμε να εχει κανει και το γυρο της Γης)

Το Corsa Diesel ειναι καλη περιπτωση γιατι εχει χαμηλη καταναλωση συν οτι το ντιζελ ειναι φθηνοτερο απο την βενζινη (1,30 εναντι 1,60). ΑΛΛΑ. Αν αγορασεις αυτοκινητο πετρελαιοκινητο απο την επαρχια, γιατι στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικη περισυ επετραπηκαν, και δεν ειναι Euro 5, δν μπορεις να το δηλωσεις στην Αθηνα και να του βγαλεις αθηναικες πινακιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν αν δεν έχει κατεβασμένα χιλιόμετρα (βιβλία σέρβις πουλάνε και στο car.gr). Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, αν δεν έχεις κάποιον πολύ γνωστό μηχανικό, ότι το καλύτερο είναι να πάρεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπία και να κλείσεις ένα ραντεβού για έλεγχο. Θα πληρώσεις ένα ποσό περίπου 50 με 100 ευρώ, αλλά θα πάρεις μια αντικειμενική εκτίμηση. Μεταβίβαση περίπου 150 - 200, ασφάλεια εξάμηνη 150 - 200 και ένα σέρβις γενικό (λάδια φίλτρα, μπουζί για βενζινοκίνητο) περίπου 100 - 200 ανάλογα το αυτοκίνητο. Αυτό για το αν μπορείς να βγάλεις πινακίδες σε πετρέλαιο Euro 4 ρώτησέ το στη διεύθυνση συγκοινωνιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ειχα βαλει το ambi pur και μου ασπρισε το πλαστικο στο τασακι, δε φευγει με τιποτα οσο και να το σαπουνιζω.
υπαρχει ειδικο υγρο γιαυτο?

Δεν θα κάνεις τίποτα έτσι, πήγαινε σε ένα κατάστημα μοντελισμού και πάρε ένα κουτάκι χρώμα enamel των 20 περίπου ml, ένα λεπτό ειδικό πινελάκι και ξεδίπλωσε το ταλέντο σου στο βάψιμο. Το κόστος είναι μικρότερο από το ambi pur και θα τα βρεις στην Ιπποκράτους στο ύψος των εξαρχείων, στον Καλφάκη πχ αλλά και σε αρκετά σημεία της Αθήνας υπάρχουν, γουγλάρησε το. :)

Για το θέμα τώρα, θα αποφύγω να παρομοιάσω τα αυτοκίνητα με τις γυναίκες (όλες ίδιες είναι) για να μη ξεσηκώσω θύελλα αντιδράσεων από φεμινιστικούς συλλόγους, αλλά είναι αλήθεια πως τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν έχουν πλέον τόσο σημαντικές διαφορές ώστε να καταντήσει η επιλογή θέμα για εφαρμοσμένα μαθηματικά. Προφανώς ανά κατηγορία, εννοείται.
Επομένως και με δεδομένο πως τα αυτοκίνητα κατασκευάζονται με βάση τις ανάγκες, επιλέγεις με δυο βασικά κριτήρια. Οικονομικό, desing και ...καλές διαδρομές.

Φυσικά, εάν πάμε σε συγκρίσεις αεροτομών drs, είδη ανθρακονημάτων, και συστήματα ανάκτησης κινητικής ενέργεια, τα πράγματα αλλάζουν δραματικά διότι οι διαφορές εκεί και τα αποτελέσματα τους αφορούν την οδηγική απόλαυση σε....άλλο επίπεδο.
Δε νομίζω πως μας αφορά εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
HELP
Λοιπόοον, είμαι στη φάση που ψάχνω αμάξι να αγοράσω αλλά θέλω μερικές απορίες να μου λύσετε.

1. Το ποσό που θέλω περίπου να διαθέσω είναι μαξ 6,500€ (άντε κάνα 7άρι με πολύ σκέψη) ΑΛΛΑ το ποσό αυτό δεν το έχω, θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι τα γραμμάτια που έχω ακούσει;; και πώς λειτουργεί; έχει διαφορά με το δάνειο;

2. Σε περίπτωση που το πάρω με δόσεις, δλδ με δάνειο, πιστεύετε θα εγκριθεί καθώς τα έσοδά μου είναι σχεδόν μηδενικά (τυπικά), αν μπει εγγυητής πχ ο πατέρας μου θα αλλάξει κάτι;;

Γενικά τι προτείνετε να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
HELP
Λοιπόοον, είμαι στη φάση που ψάχνω αμάξι να αγοράσω αλλά θέλω μερικές απορίες να μου λύσετε.

1. Το ποσό που θέλω περίπου να διαθέσω είναι μαξ 6,500€ (άντε κάνα 7άρι με πολύ σκέψη) ΑΛΛΑ το ποσό αυτό δεν το έχω, θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι τα γραμμάτια που έχω ακούσει;; και πώς λειτουργεί; έχει διαφορά με το δάνειο;

2. Σε περίπτωση που το πάρω με δόσεις, δλδ με δάνειο, πιστεύετε θα εγκριθεί καθώς τα έσοδά μου είναι σχεδόν μηδενικά (τυπικά), αν μπει εγγυητής πχ ο πατέρας μου θα αλλάξει κάτι;;

Γενικά τι προτείνετε να κάνω;

Το διπλωμα το εχεις καιρο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ποσο καιρο ;
Για να σου πω την σκεψη μου .
Αν καταλαβα θελεις να παρεις καινουργιο αμαξι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ποσο καιρο ;
Για να σου πω την σκεψη μου .
Αν καταλαβα θελεις να παρεις καινουργιο αμαξι ;

Όχι, μεταχειρισμένο θέλω, καινούργιο με 6,5χιλιαρικα πού να βρεις .
Θέλω άποψη για δάνεια και γραμμάτια, όχι για το αν πρέπει να πάρω ή όχι ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Α οκ . Συμφωνω. Το κασε ειναι στανταρ ;
Αν βαλεις 7 χιλιαρικα + αλλα 2 πας στα 9 και παιρνες καινουργιο.
Αν το εριχνες το ποσο στα μισα δηλαδη να διαθεσεις καπου 3-4 χιλιαρικα , παιρνεις μεταχειρισμενο

Εφοσον μπει εγγυητης ο πατερας σου και συγχρονως δεν εχεις εισοδημα αλλα επειδη ειναι μικρο το ποσο μαλλον θα το δεχτουν .
Κυκλοφορει ενα προγραμμα της eurobank με επιδοτηση απο 1500 και ανω.

Τα γραμματια δεν ειμαι σιγουρος αν τα δεχθει ο πωλητης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Α οκ . Συμφωνω. Το κασε ειναι στανταρ ;
Αν βαλεις 7 χιλιαρικα + αλλα 2 πας στα 9 και παιρνες καινουργιο.
Αν το εριχνες το ποσο στα μισα δηλαδη να διαθεσεις καπου 3-4 χιλιαρικα , παιρνεις μεταχειρισμενο

Εφοσον μπει εγγυητης ο πατερας σου και συγχρονως δεν εχεις εισοδημα αλλα επειδη ειναι μικρο το ποσο μαλλον θα το δεχτουν .
Κυκλοφορει ενα προγραμμα της eurobank με επιδοτηση απο 1500 και ανω.

Τα γραμματια δεν ειμαι σιγουρος αν τα δεχθει ο πωλητης .

Όχι Όχιιι και τα 7.000 μου έιναι ήδη πααααρα πολλά, δλδ άμα βρω καλή ευκαιρία και 5500€ θα έδινα, όσο το λιγότερο τόσο το καλύτερο, απλά δε θέλω να πάρω και των 3-4χ , να'ναι ένα μέτριο καλο αμάξι με λίγα χλμ, δλδ με 6000+ έχω βρει καλά αμάξια.
Επίσης, πες μου λίγο πώς λειοτυργούν τα γραμμάτια;;;; Τι αν τα δεχθεί ο πωλητής; Δεν έχω ιδέα τι είανι, δε καταλαβαίνω :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μπορείς να κατεβάσεις τη τιμή σου. Παρόλα αυτά με 7000 ευρώ μπορείς να πάρεις αυτοκίνητα μεταχειρίσμενα τύπου bmw s1, audi a3 του 2005. Αν στοχέυεις σε τέτοια δεν θα λεγα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μπορείς να κατεβάσεις τη τιμή σου. Παρόλα αυτά με 7000 ευρώ μπορείς να πάρεις αυτοκίνητα μεταχειρίσμενα τύπου bmw s1, audi a3 του 2005. Αν στοχέυεις σε τέτοια δεν θα λεγα όχι.

:loltooth::loltooth::loltooth:

καμία σχέση
έχω δει toyota ayris & toyota yaaris & opel corsa, κι αν βρεθεί και diesel θα'μαι πολύ τυχερή :rofl:
Μαξ μεχρι 1300cc

και μάλλον από 2010 και μετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Όχι Όχιιι και τα 7.000 μου έιναι ήδη πααααρα πολλά, δλδ άμα βρω καλή ευκαιρία και 5500€ θα έδινα, όσο το λιγότερο τόσο το καλύτερο, απλά δε θέλω να πάρω και των 3-4χ , να'ναι ένα μέτριο καλο αμάξι με λίγα χλμ, δλδ με 6000+ έχω βρει καλά αμάξια.
Επίσης, πες μου λίγο πώς λειοτυργούν τα γραμμάτια;;;; Τι αν τα δεχθεί ο πωλητής; Δεν έχω ιδέα τι είανι, δε καταλαβαίνω :cool:

Γραμμάτιο είναι χρεόγραφο ή πιστωτικός τίτλος που εκδίδεται από τον αγοραστή και περιέχει υπόσχεση του, να πληρώσει στον πωλητή ένα συγκεκριμένο ποσό (ονομαστική αξία του γραμματίου) στο τέλος προκαθορισμένης χρονικής περιόδου (ημερομηνία λήξης του γραμματίου).

Στην όψη του γραμματίου αναγράφονται επίσης η ημερομηνία έκδοσης και το όνομα του πωλητή και τίθεται η υπογραφή του αγοραστή (εκδότη).

Εξαρταται αποκλειστικα απο τον πωλητη αν δεχθει να σου το πουλησει με γραμματια λογω των δυσκολων καιρων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
:loltooth::loltooth::loltooth:

καμία σχέση
έχω δει toyota ayris & toyota yaaris & opel corsa, κι αν βρεθεί και diesel θα'μαι πολύ τυχερή :rofl:
Μαξ μεχρι 1300cc

και μάλλον από 2010 και μετά

Aυτό το 2010 και μετά ξανασκέψου το και να το κάνεις 2000. Τα diesel είναι επικίνδυνη επιλογή γιατί είναι θέμα χρόνου να τα απαγορεύσουν από την Αθήνα (euro 5 και κάτω) ή να εξισώσουν τη τιμή του πετρελαίο ώστε να πλησιάζει της βενζίνη.

Εγώ θα προτιμούσα να έπαρνα ένα yaris του 2005 και θα του έβαζα αέριο παρα ένα yaris dissel του 2010.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γραμμάτιο είναι χρεόγραφο ή πιστωτικός τίτλος που εκδίδεται από τον αγοραστή και περιέχει υπόσχεση του, να πληρώσει στον πωλητή ένα συγκεκριμένο ποσό (ονομαστική αξία του γραμματίου) στο τέλος προκαθορισμένης χρονικής περιόδου (ημερομηνία λήξης του γραμματίου).

Στην όψη του γραμματίου αναγράφονται επίσης η ημερομηνία έκδοσης και το όνομα του πωλητή και τίθεται η υπογραφή του αγοραστή (εκδότη).

Εξαρταται αποκλειστικα απο τον πωλητη αν δεχθει να σου το πουλησει με γραμματια λογω των δυσκολων καιρων .
Ευχαριστώ πολύ :D
Η ημερομηνία λήξης πρέπει να είναι σύντομη ή και χρόνων; Και πληρώνεις ας πούμε "τόκο" κανονικά;
Aυτό το 2010 και μετά ξανασκέψου το και να το κάνεις 2000. Τα diesel είναι επικίνδυνη επιλογή γιατί είναι θέμα χρόνου να τα απαγορεύσουν από την Αθήνα (euro 5 και κάτω) ή να εξισώσουν τη τιμή του πετρελαίο ώστε να πλησιάζει της βενζίνη.

Εγώ θα προτιμούσα να έπαρνα ένα yaris του 2005 και θα του έβαζα αέριο παρα ένα yaris dissel του 2010.

Έγω έχω ακούσει πάλι ότι αυτά με το αέριο σου βγαίνουν ελλατωματικά.
Το άλλο περί euro5 δεν έχω ιδέα τι είναι; Γιατί να τα απαγορεύσουν; Τι παίζει;

Όχι άμα είναι για του 2005 βρίσκεις και με 3,500
Δεν θέλω τόσο παλιό αμάξι, νο, δε με πείθεις.:no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Όπως ανακοινώθηκε πρόσφατα, ο δήμαρχος του Λονδίνου επέβαλε τέλος εισόδου στους οδηγούς παλαιών αυτοκινήτων. Τα βενζινοκίνητα Euro 3 ή πετρελαιοκίνητα Euro 5 και παλαιότερα αυτών που επιθυμούν να εισέλθουν στο κέντρο της πόλης καλούνται να καταβάλλουν σε καθημερινή βάση ένα αρκετά υψηλό τέλος εισόδου (21,5 λίρες).

Στο Βερολίνο, στο Ντίσελντορφ, στις Βρυξέλλες ή στο Άμστερνταμ (από 1/1/2018), όπως και στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη, απαγορεύεται η κυκλοφορία πετρελαιοκίνητων αυτοκινήτων τεχνολογίας Euro 4 και παλαιότερων.

Στο Μιλάνο, λόγω των υψηλών ποσοστών ρύπανσης, οι οδηγοί βενζινοκίνητων αυτοκινήτων Euro 2, πετρελαιοκίνητων Euro 4 και παλαιότερων, οφείλουν να πληρώνουν τέλος εισόδου που ανέρχεται στα 5 ευρώ ημερησίως. Οι μόνιμοι κάτοικοι του κέντρου με παλαιότερα αυτοκίνητα πληρώνουν μειωμένο τέλος 2 ευρώ ανά ημέρα, ενώ τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα εισέρχονται δωρεάν και τα υβριδικά εξαιρούνται ως την 15η Οκτωβρίου 2019.
https://www.businessnews.gr/article/...palia-aytokinita-stis-poleis-eidika-ta-diesel

Yaris του 2005

Yaris του 2010


Και τα δυο το ίδιο απαίσια είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Σκέψου και το leasing.Θα το κρατησεις για καναδυο χρονακια και μετα τσιμπας ενα καινουργιο αν εχεις τη δυνατοτητα, ειδικοτερα αυτη τη περιοδο παιζουν τρελες προσφορες σε supermini πχ corsa, yaris ή και mercedes a-class.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
οι τράπεζες έχουν σφίξει, με μηδενικό εισόδημα θεωρώ αδύνατον να εγκρίνουν δάνειο 7000
μόνο αν το πάρει ο πατέρας σου ολόκληρο στο όνομα του.

και εγώ δεν θα σου πρότεινα diesel. αν και είμαι κάτοχος. Εκτός του ότι είναι πολύ ακριβά και είναι εισαγόμενα απο Ευρώπη, το μέλλον για τα diesel είναι αβέβαιο.
αν αύριο εξισώσουν την τιμή με την βενζίνη όπως λένε, θα έχεις πάρει ένα αυτοκίνητο πιο ακριβά και σε χειρότερη κατάσταση από ότι θα έπαιρνες ένα βενζίνη.

πρίν πάρω το δικό μου είχα υπολογίζει σε πόσα χρόνια θα κάνω τα απόσβεση τα +2000 ευρώ που κάνει το ντίσελ, και μου έβγαινε περίπου 5 χρόνια εάν κάνεις 15,0000km τον χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top