Ιστορίες τσιγκουνιάς: το μεγαλύτερο ελάττωμα ( ; )

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Nα μην μπερδεύουμε την τσιγκουνιά με την αφραγκια πάντως. Γιατί γνωστός μού είχε πως σε κοινή παρέα ένα παιδί είχε πετάξει το αδιανόητο. <<Αυτή τη δικαιολογία ''δεν έχω λεφτά'' δεν την καταλαβαίνω >>.

Ultraviolence έμεινα :stunned:

Ακριβώς αυτο ειναι το θεμα, αν ο αλλος οντως δεν εχει οκ. Αλλα να ξερεις πως βαστιεται και να σου λεει μα "δεν εχω λεφΤα" ειναι εντελώς ξεφτίλα ειδικα οταν πρόκειται για ενα καφέ ή για μερικά λεπτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τελευταιο περιστατικό: Ξέρω μια 3μελή οικογένεια που χρησιμοποιεί την ίδια οδοντόβουρτσα,και δεν έχει θέμα να το παραδεχθεί κιολας :hehe:
Αηδίααααααααααααα. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ένας φίλος μου έχει επίσης θέμα με την τσιγκουνιά: μια φορά είχε γιορτή και μας κάλεσε στο σπίτι του. Ήμασταν νομίζω 3 η 4 άτομα. Μι φίλη στο δρόμο τον παίρνει τηλέφωνο και τον ρωτάει αν θέλει να φέρουμε κάτι, κι εκείνος είπε φέρτε ένα γλυκό. Το πλήρωσε η φίλη μας υποθέτοντας ότι θα της τα έδινε. Μόλις πάμε σπίτι του ρωτάει ποσό έκανε το γλυκό, λέμε 12 ευρώ. Λέει οκ, 12:5=2.40 ο καθένας (ούτε καν του πέρασε από το μυαλό πως εκείνος είχε γιορτή και εφόσον μας κάλεσε είθισται να πληρώσει). Αφού πέρασε η ώρα και λέγαμε να φύγουμε σιγά σιγά, βλέπουμε ότι περίσσεψαν δυο κομμάτια. «Να τα τυλίξουμε για το σπίτι;», λέμε. Μπα, λέει εκείνος, αφήστε τα, μπορεί να έρθει και κανένας αύριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Οταν πας σε μια γιορτη δεν παιρνεις τηλεφωνο να ρωτησεις τι θα φέρεις. Πάς και παιρνεις γλυκά ή κάποιο άλλο δώρο.



εγω θα της έλεγα εμενα ρωτας αν θέλω να φέρεις κάτι; ρώτα τον εαυτο σου αν εσυ θέλεις να φέρεις και κάνε οτι νομιζεις. Ερωτηση διχως νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί να πληρώσει αυτός το γλυκό που του πηρατε εσείς; Είναι σαν να πηγαίνεις σε κάποιον τούρτα γενεθλίων και να του λες πλήρωσε. Τίποτα δεν έπρεπε να πληρώσει το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Γιατί να πληρώσει αυτός το γλυκό που του πηρατε εσείς; Είναι σαν να πηγαίνεις σε κάποιον τούρτα γενεθλίων και να του λες πλήρωσε. Τίποτα δεν έπρεπε να πληρώσει το παιδί.


Ειναι ο τσιγκούνης της υποθεσης κατα τα άλλα. :jumpy:

Δεν έπρεπε να πληρώσει τιποτα αλλα έπρεπε να έχει φτιαξει κανα φαγητο να κεράσει το κοσμο.

Στη γιορτή μου ειχα καλέσει κοσμο και ειχα κάνει τραπέζι. Βασικά ειχα πάρει πιτες απο το σουπερ μάρκετ (αράβικες - τορτιγιες) και ειχα φτιάξει ατομικές πιτσες. Πολυ γρηγορα και ευκολα. Μετά πήρα και κοτοπουλο σχάρας (2 κιλά) απο ενα ψητοπωλείο , πατάτες τηγανητές , και ειχα φτιάξει και 2 κατσαρόλες μακαρονια με σάλτσα δικής μου συνταγής την οποια ειχα σβησει με κοκκινο κρασάκι. Εκοψα και λαχανο σαλάτα με καροτο και μια ντοματοσαλάτα.

Αναψυκτικά + κρασι διέθετε επισης το κατάστημα :D

Στο τέλος φάγαμε απο τα γλυκά που ειχανε φέρει. Σκάσαμε. Δεν μου στοιχισε πάνω απο 30 ευρώ. Φάγαμε 10 άτομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οταν πας σε μια γιορτη δεν παιρνεις τηλεφωνο να ρωτησεις τι θα φέρεις. Πάς και παιρνεις γλυκά ή κάποιο άλλο δώρο.



εγω θα της έλεγα εμενα ρωτας αν θέλω να φέρεις κάτι; ρώτα τον εαυτο σου αν εσυ θέλεις να φέρεις και κάνε οτι νομιζεις. Ερωτηση διχως νοημα.


Όταν πας σε γιορτή παίρνεις ότι θες εσύ, όχι ότι θέλει ο άλλος.
Σημασία έχει το δώρο όχι η πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ναι αλλα το καλυτερο δωρο ειναι εκεινο που έχει συναισθηματική απηχηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οι τσιγκουνηδες ειστε εσεις που τον βαλατε να πληρωσει και για την γιορτη του. Τον πηρατε και τηλ να ρωτησετε τι να φερετε. Ημαρτον! Επισης ηταν τερμα ξεφτιλα να θελετε να τυλιξετε και τα 2 κομματια για το σπιτι. Το σωστο ειναι να μην παρετε τηλ, να αγορασετε γλυκο και να το αφησετε ολο σε αυτον που γιορταζει. Μιλαμε ομως για απιστευτη τσιγκουνια να θελετε να του παρετε και τα 2 κομματια που εμειναν, ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ειχα εναν φιλο που ειχε πάρει καινουργιο αυτοκινητο το 2016 ενα polo volkswagen και δεν ήθελε να κάνει πολλά χιλιόμετρα !!! :loltooth:

Την Παρασκευη ειχαμε βγει για ένα ποτο με κάτι φιλους και το σημειο συνάντησης ηταν το μοναστηράκι. Πέρασα να πάρω εναν άλλο φιλο με το αμάξι μου (αφησε το δικο του) και πηγαμε με ένα. Εγω του το προτεινα εξαρχής. Φτάσαμε Κεραμεικο και έφυγα σφαίρα να το βάλω στο υπογειο Πάρκιν που έχει εκει (6 ευρω για ολο το βράδυ - συμφέρει) και μολις γυρισαμε μετά και πηγαμε να το πάρουμε. Μου λέει στο δρομο ... σου χρωστάω και λεφτά για το πάρκιν; :loltooth: δεν χρωστάς τιποτα του κάνω ηταν δική μου επιλογή να μπει σε πάρκιν. Αν ήταν οι φιλοι με τα γλυκά ομως δεν ειμαι σιγουρος αν θα απαντουσαν το ιδιο :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όταν πας σε μια γιορτή, εννοείται πως πας λουλούδια, γλυκά ή κάποιο μπουκάλι κρασί. Ο οικοδεσπότης έχει φροντίσει να έχει κι εκείνος κάτι να κεράσει.

Ο πιο τσιγκούνης άνθρωπος που ξέρω έζησε όλη τη ζωή μέσα στη μιζέρια (δεν ήταν ούτε πλούσιος ούτε και φτωχός) και δεν παντρεύτηκε ποτέ για να μην έχει έξοδα. Το θέμα όμως ήταν η μίζερη ζωή του που υπήρχε σε όλη την κοσμοθεωρία και συμπεριφορά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eμένα γενικά δεν με νοιάζει να είναι ο άλλος τσιγκούνης, ας κάνει ό,τι θέλει με τα λεφτά του.
Θεωρώ όμως πολύ άσχημο και ολίγον τι ξεφτίλα να έχουμε συμφωνήσει εκ των προτέρων ότι θα πληρώσουμε κάτι μαζί (πχ να πάρουμε από κοινού ένα μεγαλύτερο δώρο και να τα βάλω εγώ στη κάρτα, να κλείσω εισιτήρια κλπ) και μετά απλά να μην μου δώσει το "μερίδιό του" ποτέ. We had a deal. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Eμένα γενικά δεν με νοιάζει να είναι ο άλλος τσιγκούνης, ας κάνει ό,τι θέλει με τα λεφτά του.

Η τσιγκουνιά πάει χέρι χερι με την μιζέρια. Ο καθένας κάνει ο, τι θέλει με τα λεφτά του αλλά σκέψου κάποιον να γκρινιάζει συνέχεια για το πόσο κόστισε κάτι που μόλις πήρατε να φάτε, να αρνείται να κάνετε πράγματα επειδή του φαίνονται ακριβά (μια παράσταση ή ένα σινεμά, όχι κάτι ακραίο) ή να ψάχνει και την παρατελευταια προσφορά στο οτιδήποτε και να σε παίρνει κι εσένα η μπάλα (ας πούμε αεροπορικά εισιτήρια γιατί θα τα κλείσετε μαζί). Και φυσικά μιλάμε για ανθρώπους που έχουν λεφτά κι απλά είναι φειδωλοί, όχι για αυτούς που δεν τα έχουν ούτως ή άλλως. Και καλώς ή κακώς, όταν έχεις τέτοια άτομα στη ζωή σου, αυτό έχει αντίκτυπο και σε σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η τσιγκουνιά πάει χέρι χερι με την μιζέρια. Ο καθένας κάνει ο, τι θέλει με τα λεφτά του αλλά σκέψου κάποιον να γκρινιάζει συνέχεια για το πόσο κόστισε κάτι που μόλις πήρατε να φάτε, να αρνείται να κάνετε πράγματα επειδή του φαίνονται ακριβά (μια παράσταση ή ένα σινεμά, όχι κάτι ακραίο) ή να ψάχνει και την παρατελευταια προσφορά στο οτιδήποτε και να σε παίρνει κι εσένα η μπάλα (ας πούμε αεροπορικά εισιτήρια γιατί θα τα κλείσετε μαζί). Και φυσικά μιλάμε για ανθρώπους που έχουν λεφτά κι απλά είναι φειδωλοί, όχι για αυτούς που δεν τα έχουν ούτως ή άλλως. Και καλώς ή κακώς, όταν έχεις τέτοια άτομα στη ζωή σου, αυτό έχει αντίκτυπο και σε σένα.

Aκριβώς, οπότε φροντίζω όσο μπορώ να μην έχω τέτοια άτομα στη ζωή μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο πιο τσιγκούνης άνθρωπος που ξέρω ζει στο χωριό μου. Μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν είχε τουαλέτα για να μην ξοδεύει για χαρτί υγείας. Αντί χαρτιού χρησιμοποιούσε φύλλα δέντρων. Μπάνιο πάντα με κρύο νερό καθώς ο θερμοσίφωνας κοστίζει. Το πρώτο πράγμα που σκεφτόταν όταν αρρώσταινε κάποιος ήταν τα χρήματα που πρέπει να ξοδέψει για γιατρούς και φάρμακα. Δεν πήγαινε τα παιδιά του στο γιατρό για να μην πληρώσει και μιλάμε για περιπτώσεις που φαινόταν ξεκάθαρα ότι υπήρχε χοντρό πρόβλημα όχι 37 πυρετός. Ματαίωσε το γαμήλιο ταξίδι του για να αλλάξει λάστιχα στο χωράφι. Συνεχώς γκρινιάζει πω δεν έχει χρήματα, ενώ ξέρει να κάνει πρακτικά τα πάντα από τεχνικά επαγγέλματα και δουλεύει 16 ώρες τη μέρα κάθε μέρα του χρόνου. Τα χρήματα του όλα τα δίνει στη μάνα του που τα σεντουκώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Η τσιγκουνιά πάει χέρι χερι με την μιζέρια. Ο καθένας κάνει ο, τι θέλει με τα λεφτά του αλλά σκέψου κάποιον να γκρινιάζει συνέχεια για το πόσο κόστισε κάτι που μόλις πήρατε να φάτε, να αρνείται να κάνετε πράγματα επειδή του φαίνονται ακριβά (μια παράσταση ή ένα σινεμά, όχι κάτι ακραίο) ή να ψάχνει και την παρατελευταια προσφορά στο οτιδήποτε και να σε παίρνει κι εσένα η μπάλα (ας πούμε αεροπορικά εισιτήρια γιατί θα τα κλείσετε μαζί). Και φυσικά μιλάμε για ανθρώπους που έχουν λεφτά κι απλά είναι φειδωλοί, όχι για αυτούς που δεν τα έχουν ούτως ή άλλως. Και καλώς ή κακώς, όταν έχεις τέτοια άτομα στη ζωή σου, αυτό έχει αντίκτυπο και σε σένα.


Συμφωνω... Η τσιγκουνια για εμενα ειναι ο,τι χειροτερο σε εναν ανθρωπο. Οκ, αν ο αλλος εχει οικονομικα προβληματα το καταλαβαινω να δυσκολευεται ή να κανει οικονομια. Υπαρχουν ομως ανθρωποι που δεν εχουν προβλημα αλλα τσιγκουνευονται και τα 50 λεπτα. Eχω ζησει φοβερες στιγμες με τετοια ατομα... Δεν την μπορω αυτη την μιζερια :look: Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια γνωστη μιας φιλης, με την οποια ετυχε να περασουμε μερικες μερες μαζι το φθινοπωρο λογω διακοπων. Προτιμουσε να πεινασει παρα να παρει κατι να φαει. Μια φορα μαλιστα ειχε ερθει και ενας φιλος της μαζι και γυρισαμε ολο τον τοπο να βρουμε "οικονομικο" μαγαζι με "καλες" μεριδες. Το ενα πολυ ακριβο, το αλλο πολυ μικρη η μεριδα, το αλλο της ξινιζε το αλλο της βρωμαγε. Και φυσικα ο,τι και να καναμε, οπου και να πηγαιναμε, τα σχολια της αφορουσαν το οικονομικο κομματι, είτε του μαγαζιου που ημασταν, ειτε καποιας δραστηριοτητας που θελαμε να κανουμε, ειτε εκανε σχολια για αλλους που "εχουν λεφτα" κτλ κτλ. Ουτε αστικο λεωφορειο δεν ηθελε να παρει. Τραγικες καταστασεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλο τσιγκουνια και ´γυφτιά και αλλο οικονομία και να μην εισαι σπάταλος

Που τραβάει όμως ο καθένας την (υποκειμενική)γραμμή που διαχωρίζει το ένα από το άλλο?

Στις περισσότερες αγορές, κάνω την σύγκριση μεταξύ της ''υποκειμενικής'' αξίας που δίνω εγώ σε ένα αγαθό που είναι συνάρτηση των προτιμήσεων μου και της ευχαρίστησης που μου προσφέρει και της ''πραγματικής'' αξίας του. Γι'αυτό ας πούμε κάποιος μπορεί να μη με δει ποτέ να δίνω πάνω από το ελάχιστο που μπορώ να δώσω σε καφετέριες π.χ και να με πει ''τσιγκούνη'' ή αντίστοιχα να δει κάποιος τι ''σπαταλάω'' στο bandcamp ή το patreon και από εκεί να κρίνει πως είμαι σπάταλος. It's about perspective.
Οι περισσότερες περιπτώσεις που διάβασα εδώ είναι σχεδόν κλινικές περιπτώσεις πάντως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Που τραβάει όμως ο καθένας την (υποκειμενική)γραμμή που διαχωρίζει το ένα από το άλλο?

Στις περισσότερες αγορές, κάνω την σύγκριση μεταξύ της ''υποκειμενικής'' αξίας που δίνω εγώ σε ένα αγαθό που είναι συνάρτηση των προτιμήσεων μου και της ευχαρίστησης που μου προσφέρει και της ''πραγματικής'' αξίας του. Γι'αυτό ας πούμε κάποιος μπορεί να μη με δει ποτέ να δίνω πάνω από το ελάχιστο που μπορώ να δώσω σε καφετέριες π.χ και να με πει ''τσιγκούνη'' ή αντίστοιχα να δει κάποιος τι ''σπαταλάω'' στο bandcamp ή το patreon και από εκεί να κρίνει πως είμαι σπάταλος. It's about perspective.
Οι περισσότερες περιπτώσεις που διάβασα εδώ είναι σχεδόν κλινικές περιπτώσεις πάντως :P


Το να μη βάζει πετρελαιο ο άλλος πχ το χειμωνα και να κυκλοφορει με το μπουφαν μέσα στο σπιτι ειναι κακομοιριά και τσιγκουνιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σπανια ειναι καποιος τσιγκουνης ως προς τον εαυτο του.Οι περισσοτεροι που εχουν και δεν τα σπαταλανε,απλως προτιμουν να τα σπαταλησουν εκει που θελουν η σε δραστηριοτητες που εκεινοι θελουν και οχι που εχουν επιλεξει αλλοι εξ'αρχης για εκεινους,για καποιον λογο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που τραβάει όμως ο καθένας την (υποκειμενική)γραμμή που διαχωρίζει το ένα από το άλλο?

Στις περισσότερες αγορές, κάνω την σύγκριση μεταξύ της ''υποκειμενικής'' αξίας που δίνω εγώ σε ένα αγαθό που είναι συνάρτηση των προτιμήσεων μου και της ευχαρίστησης που μου προσφέρει και της ''πραγματικής'' αξίας του. Γι'αυτό ας πούμε κάποιος μπορεί να μη με δει ποτέ να δίνω πάνω από το ελάχιστο που μπορώ να δώσω σε καφετέριες π.χ και να με πει ''τσιγκούνη'' ή αντίστοιχα να δει κάποιος τι ''σπαταλάω'' στο bandcamp ή το patreon και από εκεί να κρίνει πως είμαι σπάταλος. It's about perspective.
Οι περισσότερες περιπτώσεις που διάβασα εδώ είναι σχεδόν κλινικές περιπτώσεις πάντως :P


Η τσιγκουνιά συνήθως δεν έχει να κάνει με την οικονομία, αλλά είναι ψυχολογικό θέμα και πολλές μάλιστα είναι και αντιοικονομική. Για παράδειγμα, οι περισσότεροι τσιγκούνιδες αρέσκονται στο να μαζεύουν χρήματα και να τα έχουν σε ένα σεντούκι ή ένα λογαριασμό. Αυτό είναι καθαρά αντιοικονομικό καθώς έτσι χάνουν ουσιαστικά μακροπρόθεσμα χρήματα. Γι αυτό εγώ πιστεύω πως ο τσιγκούνης απλά αγαπά να μαζεύει χρήματα, καθώς τα χρήματα πλέον είναι κομμάτι της ψυχής του, όχι ένα εργαλείο και όταν τα αποχωρίζεται πονά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top