A clockwork orange - Το κουρδιστό πορτοκάλι (1971)

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τα θέματα που τίθονται τόσο στο βιβλίο όσο και στην ταινία δεν είναι λίγα και προβάλλουν αρκετά προκλητικά ερωτήματα και παραβολές. Πως μπορεί το κακό να ξεριζωθεί στην σύγχρονη κοινωνία; Αν το κράτος μπορεί να αφαιρέσει από έναν άνθρωπο την ελεύθερη βούληση, κάνοντας τον ένα ''κουρδιστό πορτοκάλι'', τι λέει αυτό για τις εφιαλτικές μεθόδους αλλοτρίωσης της συμπεριφοράς που χρησιμοποιούνται για την ''καταπολέμηση'' του εγκλήματος; Χάνουμε την ανθρωπιά μας αν μας στερήσουν την ελεύθερη επιλογή μεταξύ κάλου και κακοί; Και με ποια κριτήρια αποφασίζεται τι είναι κακό και τι κάλο, και από ποιον;

Πολύ καλή ταινία, και ιδιαίτερα πτωτοποριακή για την εποχή της! ;)
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πολύ καλη. Και εμένα μου αρεσε παρα πολυ απο οσο θυμαμαι γιατι πανε μπολικοι μηνες....(χρονια?ισως!)

Μπράβο στον Κιούμπρικ -που κατα τ'αλλα δεν πολυσυμπαθω- για αυτο το αριστούργημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Πολύ καλή ταινία. Αν λάβεις υπόψη ότι γυρίστηκε πριν από 40 χρόνια φτάνεις στο να την αποκαλέσεις αριστούργημα.
Φοβερά σκηνικά και κοστούμια. Οι διάλογοι είναι εξαιρετικοί και έχουν από ό,τι διάβασα και μία δόση Σαίξπηρ. Καταλαβαίνεις άλλωστε ότι κάτι διαφορετικό υπάρχει σε αυτούς τους διαλόγους, κάτι το ποιητικό σε μερικές στιγμές. Οι ερμηνείες είναι πολύ καλές με αποκορύφωμα την ερμηνεία του πρωταγωνιστή. Το βλέμμα που έχει σε συνδυασμό με το ειρωνικό του χαμόγελο συμπληρώνουν άψογα την ήδη τρομερή του ερμηνεία. Η μουσική είναι επίσης πολύ καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Να τη δείτε μεθυσμένοι.
Δε κάνω πλάκα.

Σιδ, δεν εννοώ κόκκαλο, ελαφρά να την έχεις ακούσει.:P
πς: όντως εξαιρετική ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
θα κανω ρεκορ αρνητικων, αλλα ακουγα γι αυτη τη ταινια, την ειδα πριν κατι χρονια και πραγματικα δε μου αρεσε καθολου! αισχος! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξέρω τι "νοήματα" εισπράξατε εσείς παιδιά αλλά για μένα το βασικό είναι πως η βία λειτουργεί αμφίδρομα, καλώς ή κακώς δεν ξέρω, πάντως το να βλέπεις να παίρνουν ληστές άδειες από την φυλακή και να ξανα ληστεύουν όσο είναι έξω μου φαίνεται κάπως :eek:
Δεν φταίει παντού και πάντα ....το κράτος, η κάθε συμμορία επιβάλλεται όπως και όπου μπορεί, άρα είμαστε πάτσι ;)
Μόνο ο Θεός συγχωρεί και διδάσκει να γυρίζουμε και το άλλο μάγουλο :popeanim:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top