Δεν θέλω να δουλέψω

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όταν ακούτε αυτή τη φράση...
....1) απο άτομο που δεν εχει οικονομικη αναγκη να δουλεψει και να ζησει καλα
....2) από άτομο που δε του τρεχουν απο τα πατζάκια αλλά θελει τα εξοδά του
....3) οπως το 2 αλλά που δεχεται να ζησει πιο λιτα.

...τι σκεψεις κανετε για τα ατομα αυτα ; Τι αρχική εντυπωση σας κανουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εννοείς γενικά, υποθέτω;
Οκ, λοιπόν
1. "Μα καλά, δεν ανάγκη για δημιουργικότητα; Πώς επαναπαύεται έτσι;"
2. "Θα αλλάξει γνώμη. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί λεφτά."
3. "Δέχεται να ζήσει πιο λιτά, ή απλά βαριέται να δουλέψει και κάνει περικοπές;"

Αυτά αυθόρμητα.
Γενικά αντιδράω όμως "κακιασμένα", οπότε μη με ξεσυνερίζεστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Είμαι κατά της μισθωτής εργασίας/
Θα χαρώ για λογαριασμό τους, άσχετο από το λόγο για τον οποίο το κάνουν.

Η ζωή είναι για μπύρες και καφέδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Ωραία θέματα ανοίγεις Λόριεν!:)

Κοίταξε, για μένα αυτές οι 3 κατηγορίες είναι μια. Είναι μια γιατί όλα αυτά που λένε είναι δικαιολόγηση του γιατί δεν θέλουν να δουλέψουν.

Να μου βάλεις δύο κατηγορίες:

α) Δε θέλω να δουλέψω γιατί είμαι τεμπέλης, και

β) Δε μπορώ να δουλέψω γιατί είμαι ανάπηρος/έγκυος/ηλικιωμένος κλπ

εκεί να καταλάβω τη διαφορά και να δικαιολογήσω το 2ο άτομο. Το πρώτο ότι και να πεί, επιλογή του είναι μεν, δικαιολογία παραμένει δε!

Πως θα αντιμετωπίσω αυτά τα άτομα που δεν θέλουν να δουλέψουν; Καταρχήν να σου δώσω ένα background μου. Δεν έχω βγάλει δικά μου λεφτά από δουλειά-κόπο δικό μου. Όμως ψάχνω να πιάσω δουλειά, μιας και το πτυχίο πλησιάζει!

Γιατί θέλω να πιάσω δουλειά;

α) Για να νιώσω την ικανοποίηση του να έχω δικά μου χρήματα
β) Για να νιώσω περισσότερο χρήσιμος
γ) Για να χτίσω μια οικονομική βάση ούτως ώστε αύριο να μπορώ να παρέχω στα παιδιά μου και να μη χρειαστεί να τραβήξουν τα χίλια ζόρια επειδή εγώ σήμερα μπορεί να την ακούσω και να τεμπελιάσω μέχρι να πεθάνω.


...κλπ!

Πάρτα αυτά τώρα και αντέστρεψέ τα. Αυτός που δεν θέλει (όχι που θέλει-ψάχνει και δε βρίσκει, έχει διαφορά), καλείται μη-εργατικό δυναμικό (ενώ αυτός στην παρένθεση, ανήκει στο εργατικό δυναμικό αλλά είναι άνεργος). Όταν δεν ανήκεις στο εργατικό δυναμικό, για λόγους βούλησης και όχι ανικανότητας, πρώτον δεν έχεις φιλοδοξίες να νιώσεις πχ ικανοποίηση, δεύτερον δεν είσαι χρήσιμος και τρίτον είσαι παρτάκιας. Αν δε κάνεις και παιδιά, είσαι και ανεύθυνος απέναντί τους.


Όσο πλούσιος κι αν είσαι δεν έχει σημασία, αν δεν δουλέψεις, το βάρος που θα μετακυλήσεις εν γνώση σου στην επόμενη γενιά σου, θα είναι σαφώς μεγαλύτερο από αυτό που έχεις εσύ. Οι απολαύσεις τους θα είναι μικρότερες, από τη στιγμή που μόνο καταναλώνεις εσύ και δεν παράγεις. Αν τώρα δεν θέλεις να κάνεις παιδιά και να υπάρξει επόμενη γενιά, δικαίωμά σου, τότε απλά είσαι ένα ζώο που τρώει, πίνει κάνει κακά, πηδάει και μετά από 100 χρόνια ψοφάει χωρίς να έχει παράγει, χωρίς να έχει συμβάλλει στην γενική πρόοδο και εξέλιξη. Για προσωπική πρόοδο και εξέλιξη δεν το συζητάω καν...


Παρόλαυτά, παραμένει μια επιλογή αυτός ο τρόπος ζωής, για πολλά άτομα. Το σέβομαι. Απλά είναι μια επιλογή που δεν θέλω ποτέ και ούτε πρόκειται να κάνω για τον εαυτό μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είμαι κατά της μισθωτής εργασίας/
Δεν μιλαμε μονο για μισθους, αλλά και για ελευθερους επαγγελματιες. Για εργασια (και εισοδημα) γενικα, σε αντιθεση με το καθισιο.

Θα χαρώ για λογαριασμό τους, άσχετο από το λόγο για τον οποίο το κάνουν.
Η ζωή είναι για μπύρες και καφέδες
Αντιφασκεις καθως αυτο που λες έχει νοημα μονο για το 1 (οπου δεν εχουν αναγκη χρηματων). Γιατι ακομα και να δεχτουμε κατι τοσο πεζο και "μικρο" οπως "η ζωη ειναι για μπυρες/καφεδες", και αυτα χρειαζονται τα ευρουλακια τους...
---------------------

Valder, συμφωνω με αυτα που εγραψες, απλά δε νομιζω οτι ειναι 1 η κατηγορια. Οι κατηγοριες που ανεφερες (τεμεπελης/αναπηρος) ειναι καπως...αυτονοητες. Δλδ αν καποιος ειναι αναπηρος, δεν τιθεται θεμα. Αν ειναι τεμπελης, δε θα στο πει καν. Θα ακουσεις κατι στο στυλ της 2ης κατηγοριας ισως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μη με λαμβάνετε υπόψη, ακόμη στη δουλειά είμαι.....................


Η ζωή είναι για μπύρες και καφέδες επαναλαμβάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η ζωή είναι για μπύρες και καφέδες επαναλαμβάνω!
Ο'τι εχει ανακαλυψει ο καθενας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχα

α να γεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
....1) απο άτομο που δεν εχει οικονομικη αναγκη να δουλεψει και να ζησει καλα
....2) από άτομο που δε του τρεχουν απο τα πατζάκια αλλά θελει τα εξοδά του
....3) οπως το 2 αλλά που δεχεται να ζησει πιο λιτα.

...τι σκεψεις κανετε για τα ατομα αυτα ; Τι αρχική εντυπωση σας κανουν ;
Υπάρχει ελευθερία στη λήψη αποφάσεων. Συνεπώς, ως αυτοδιαχειριζόμενα άτομα έχουν τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ του αν θα εργαστούν ή όχι.

.Για την κατηγορία (2) ιδίως: από τη στιγμή που κάνει τέτοιου είδους επιλογή, σε καμία περίπτωση δε θα το θεωρούσα αποδεκτό ή/και δικαιολογημένο να ζητήσει οικονομική βοήθεια από τρίτους ή να παραπονεθεί για την κατάσταση στην οποία πιθανώς να περιέλθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για μένα η λέξη "δεν θέλω" μέσα στην φράση μου θυμήζει έναν τεμπέλη εγωπαθέστατο τύπο ανήκανο να δώσει κάτι στην κοινωνία, ακόμα και ματσό να είναι κάποιος όταν δεν θέλει να δουλέψει για μένα είναι χαραμοφάης, δεν μπορεί να καταλάβει την αξία του χρήματος ή ακόμα και της προσφοράς, καθώς δουλειά δεν είναι μόνο αυτή που αποφέρει χρήμα αλλα και αυτή που γίνετε σε τακτά διαστήματα για κάποιο σκοπό...

Η εργασία είναι έργο άλλοι δουλέυουν για να ζήσουν και άλλοι για να προσφέρουν, ακόμα και ανάγκη να μην έχεις μπορείς να προσφερεις βοήθεια και να είναι σαν να πληρώνεσε, άρα λέω πώς όποιος λέει αυτή την φράση είναι άχρηστος για μένα:)


Οσο για αυτό που θύχτηκε περί εγκυμοσύνης ή αναπηρίας δεν υσχεέι καθώς η φράση θα έλεγε δεν μπορώ και όχι δεν θέλω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
....1) απο άτομο που δεν εχει οικονομικη αναγκη να δουλεψει και να ζησει καλα
....2) από άτομο που δε του τρεχουν απο τα πατζάκια αλλά θελει τα εξοδά του
....3) οπως το 2 αλλά που δεχεται να ζησει πιο λιτα.

...τι σκεψεις κανετε για τα ατομα αυτα ; Τι αρχική εντυπωση σας κανουν ;


1) Ότι δεν βρήκε μια δουλειά που να τον εκφράζει, να τον εκτονώνει και να τον γεμίζει και έχει ανάγκη να το κάνει, το συν του είναι ότι δεν θα'χει ως κριτήριο το ύψος των οικονομικών απολαβών. Δεν θα τον έκρινα αρνητικά αν είχε σωρεία δραστηριοτήτων που να τον κρατούν απασχολημένο, αν έκανε σωστή διαχείριση των οικονομικών του και γενικά αν ήταν ένας άνθρωπος που βρήκε τη χρυσή τομή να απολαμβάνει τη ζωή του με τρόπο που εμείς ονειρευόμαστε.

2) Ότι περιμένει από κάποιον άλλο να του καλύψει τα έξοδά του κι αυτό επιβάλλει μια προσέγγιση στη σχέση του με τον άλλο που σε κάθε περίπτωση διαφέρει. Αν δεν υπάρχει κανείς να του καλύψει τα έξοδά του και δεν θέλει να δουλέψει μάλλον πρέπει να δει κάποιο ψυχολόγο ο οποίος θα τον κατευθύνει ανάλογα σε μη καταθλιπτικούς δρόμους...

3) Το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Προσωπικά, οταν λεω αυτη τη φραση, τη συμπληρωνω....Δεν θελω να δουλεψω αλλο!!! Όταν φτανω στο σημειο να το πω, ειμαι πραγματικα κουρασμενη....
Όσο για το θεμα καθαρα, συμφωνω με τη mania.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Πάντως δεν πρέπει να αφήνεις έξω την κατηγορία ανθρώπων που κάνουν κάτι δημιουργικό που δεν έχει λεφτά οπότε "δουλεύουν" αλλά δεν πληρώνονται.......
Υπάρχει η δουλειά ως μέσο επιβίωσης και η δουλειά ως μέσο έκφρασης. Στην πρώτη περίπτωση η δυνατότητα να την αφήσεις μέχρι να βρεις το δεύτερο είναι ευλογία. Από την άλλη δεν μπορώ να δεχτώ τους χαραμοφάηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
....1) απο άτομο που δεν εχει οικονομικη αναγκη να δουλεψει και να ζησει καλα
....2) από άτομο που δε του τρεχουν απο τα πατζάκια αλλά θελει τα εξοδά του
....3) οπως το 2 αλλά που δεχεται να ζησει πιο λιτα.

...τι σκεψεις κανετε για τα ατομα αυτα ; Τι αρχική εντυπωση σας κανουν ;

1) αχ πόσο σε ζηλεύω, θέλω κι εγώ:P
2) Ο νταβατζής είναι η ιδανική δουλειά!
3) δε γίνεται αυτό, χωρίς να υπάρχουν άλλου είδους έσοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
1. Αν κάθεται και έχει το στυλ ''γόνος πλούσιας οικογένειας'' σπαταλώντας τα λεφτά σε μπουζούκια, Μυκόνους και Dubai δεν ασχολούμαι καν επειδή για μένα τα άτομα αυτά είναι παράσιτα. Αν κάνει δημιουργικά πράγματα κι ας μην βγάζει λεφτά (είναι εθελοντής ή καλλιτεχνικός τύπος που η τέχνη του παίρνει πολύ από τον χρόνο του παράδειγμα!) τον βλέπω θετικά επειδή ο σκοπός της δουλειάς είναι η συμβολή στην ροή της κοινωνίας και η δημιουργικότητα κι όχι μόνο να βγάζει κάποιος τα προς το ζειν. Για μένα, έτσι? :P

2. και 3. το βλέπω αρνητικά, κυρίως όταν έχουν οικογένεια. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. Ανεύθυνοι. Εντάξει, όλοι θέλουμε τις ξάπλες και τα μεθύσια αλλά καλώς ή κακώς έχουμε μερικές ευθύνες στην οργανωμένη κοινωνία (κι όχι μόνο, η χίπισσα παλιά αυτοκόλλητή μου που μένει σε σπηλιά χρειάζεται κι αυτή 5 δεκάρες και κάνει πράγματα να τις αποκτήσει)!

Βασικά έχω αντιπάθεια στην τεμπελιά, κάτι που μου έχει καλλιεργήσει η οικογένειά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι υπάρχουν φάσεις της ζωής μου που πολύ με αντιπροσωπεύει αυτή η φράση. Το τρίπτυχο παιδιά /γιαγιάδες/απρόοπτα με έχει τσακίσει κι αν μπορούσα θα έπαιρνα άδεια άνευ αποδοχών ή θα παραιτούμουν για να ξανανοιώσω άνθρωπος που για λίγο είναι μπροστά από τις υποχρεώσεις του και δεν τρέχει από πίσω τους (καταστροφικό για την αυτοπεποίθηση σε όλους τους τομείς:().
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...

Βασικά έχω αντιπάθεια στην τεμπελιά, κάτι που μου έχει καλλιεργήσει η οικογένειά μου!

Το αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Είναι διαφορετικό να μη θέλεις να δουέυεις υπό συγκεκριμένο καθεστώς και διαφορετικό να είσαι τεμπέλης!

Μπορείς να μην εργάζεσαι καν και να είσαι ο πιο δημιουργικός άνθρωπος του κόσμου, σχεδόν το θεωρώ ικανό και αναγκάιο….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, οκ, αν είσαι ζάπλουτος και επιδίδεσαι σε φιλανθρωπίες, είσαι μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
....1) απο άτομο που δεν εχει οικονομικη αναγκη να δουλεψει και να ζησει καλα
....2) από άτομο που δε του τρεχουν απο τα πατζάκια αλλά θελει τα εξοδά του
....3) οπως το 2 αλλά που δεχεται να ζησει πιο λιτα.

...τι σκεψεις κανετε για τα ατομα αυτα ; Τι αρχική εντυπωση σας κανουν ;
Μιλώντας πάντοτε για περιπτώσεις που ενώ μπορούν, δεν θέλουν να δουλέψουν.

Οι 2 πρώτες κατηγόριες απλά παρασιτούν. Ο πρώτος βρήκε το έτοιμο φαϊ στη περιουσία των γονιών του, ο δεύτερος το πιθανότερο να καταφύγει στην παρανομία. Ίσως όμως Για τον τρίτο, θα προσπαθούσα να μάθω κάτω από ποιές συνθήκες πήρε αυτή την απόφαση.

Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα της επιλογής, όπως και κάποιες ελευθερίες για να μπορεί να κινείται. Οι ελευθερίες αυτές είναι ένας από τους παράγοντες με τους οποίους γίνονται οι επιλογές του καθενός για τη μετέπειτα πορεία του στη ζωή. Όμως οι επιλογές και οι ελευθερίες του καθενός σταματούν εκεί που τελίωνουν οι επιλογές κι οι ελευθερίες του άλλου. Με το να παρασιτείς πάνω στους γονείς σου/ τη πλούσια γυναίκα σου/ το θύμα στο οποίο το παίζεις κολλητός φίλος/ τον κάθε δύστυχο που θα του κλέψεις το πορτοφόλι, παραβιάζεις αυτό τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top