Αγαπημένα βιβλιοπωλεία

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν βρήκα να υπάρχει κάπου αυτό το θέμα, αν είμαι λάθος, you know what to do!:P Να γράψουμε εδώ τα βιβλιοπωλεία που μας αρέσουν και που τα προτιμάμε για διαφορετικό λόγο έκαστο. Να αναφέρουμε και για πιο εξειδικευμένα για να πάρουν κάποιες ιδέες άλλοι με ίδια ενδιαφέροντα! Ξεκινώ.


  1. Στο κέντρο της Αθήνας μου αρέσει να πηγαίνω στον Ιανό. Ο χώρος είναι ωραίος, χαλαρωτικός κι αρκετά σοφιστικέ. Εκτός από λογοτεχνικά, αγοράζω και παιδαγωγικά βιβλία, αλλά και ψυχολογίας κι ειδικής αγωγής που έχει μεγάλη ποικιλία στο υπόγειο.
  2. Στο Mall πηγαίνω Fnac. Αγοράζω λογοτεχνικά σε καλές τιμές, αλλά και ταξιδιωτικά ή κι επιστημονικά. Μου αρέσει που δεν μου μιλά κανείς αν δεν ζητήσω βοήθεια (''Αφήστε με στην ησυχία μου PLEASE''! Η νο1 προϋπόθεση για ποιοτικό shopping by undewater:P). Το άσχημο είναι ότι ξεκινώ για 1 βιβλίο κι αγοράζω και 1 cd και 1 κάρτα μνήμης και με το ζόρι κρατιέμαι να μην πάρω κι αυτό το cd τελειοποίησης ιταλικών. Τα συνδυάζει όλα.
  3. Για τα ίδια πηγαίνω και Public στο Σύνταγμα. Έχει όμως το πλεονέκτημα του ωραίου χώρου και του 5ου ορόφου που είναι για παιδιά και βρίσκεις τέλεια βιβλία, παιχνιδάκια και βλακείες (υποτίθεται τα παίρνω για δουλειά, αλλά, σταματώ:P) σε 1 ευχάριστο καλαίσθητο μέρος.
  4. Φυσικά Πρωτοπορία. Η νο1 επένδυση των φοιτητικών μου χρόνων. Καλές τιμές, υπέροχες προσφορές, βιβλία της Taschen σε τρελές τιμές και πολλά κλασσικά σε τιμές όπως 2 ή 3 ευρώπουλα (εκδόσεις Γράμματα), αλλά και μεγάλη ποικιλία σε πολλούς τομείς. Ο χώρος δε λέει πολλά, αλλά who cares?:P
  5. Ευριπίδης στο Χαλάνδρι, επειδή είναι από τα ομορφότερα βιβλιοπωλεία. Ποικιλία, καλή συλλογή από ταξιδιωτικούς οδηγούς και η κλασσική υπέροχη μυρωδιά από το cozy καφέ που στεγάζει στο οποίο μπορείς να πιεις τον καφέ σου διαλέγοντας ποιό βιβλίο θα αγοράσεις. Στα αρνητικά ότι είναι λίγο overpriced.
  6. Για βιβλία για την δουλειά μου (ψυχολογία, παιδαγωγική, εκπαιδευτικά βιβλία) πηγαίνω στο κέντρο στα βιβλιοπωλεία των εκδόσεων Πατάκη, Σαβάλλα, Ελληνικά Γράμματα, Ίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Ωραίο θέμα! Εμενα λοιπόν το αγαπημένο μου βιβλιοπωλείο εδώ και πολλά χρονια λέγεται "Η Aγνωστη Καντάθ" και είναι στη Θεσσαλονίκη σε ένα στενάκι κάθετα στην πλατεία Ναυαρίνου. Ειδικεύεται κυρίως σε βιβλία fantasy και sci-fi λογοτεχνίας, έχει όμως και πολλά λογοτεχνικά βιβλία που δεν έχουν σχέση με fantasy/sci-fi όπως επίσης και βιβλία/είδη για RPG, διαφορα gothic διακοσμητικά και αλλα μπιχλιμπίδια. Παράλληλα λειτουργεί και σαν μικρός εκδοτικός οίκος, κάνουν μεταφράσεις ξένων fantasy βιβλίων (και σε σχέση με άλλους κάνουν πολύ καλή δουλειά. Έχω γελάσει πολύ σε φάσεις που μπαίνω να πάρω ένα βιβλίο και βλέπω τους ιδοκτήτες να έχουν πέσει με τα μούτρα πάνω από μια σελίδα και να μαλώνουν αγρια για το πως πρέπει να μεταφραστεί μια έκφραση...) Γενικά είναι ο παράδεισος για κάθε άνθρωπο που έχει fantasy-κόλλημα όπως εγώ και κάθε φορα που πάω θέλω να τα σηκώσω όλα. Έχω δηλώσει επανειλημμένα ότι αν ποτε παντρευτώ θα κάνω λίστα γάμου εκεί! Ποιος θέλει καφετιέρες και κρυστάλλινα βάζα όταν μπορεί να αποκτήσει τα απαντα του Guy Gavriel Kay, το σπαθί του Aragorn και έναν τεράστιο γυάλινο δράκο για να βάλει στο σαλόνι του???:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αααα... έχει και site: https://www.kadath.gr/ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
αααχχχ το θέμα μου!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Λοιπόν:
  • Ελευθερουδάκης στη Γλυφάδα, το αδελφάκι του ΝΑΟΥ (όχι δεν είμαι φανατική μα πώς το φανταστήκατε?), δίπατο, πολλά θέματα, πολλά βιβλία, ελληνικά και ξενόγλωσσα κυρίως αγγλικά, αρκετά λεξικά, πολλά παιδικά (για δώρα βρε !!!), on line με τα υπολοιπα καταστήματα της αλυσίδας, εξυπηρετικοί υπάλληλοι και κυρίως ξέρουν τί τους γίνεται...

  • ΕΚΦΡΑΣΗ στην Αργυρούπολη, (+Άνω Γλυφάδα & Ηλιούπολη), πολύ ωραίο παιδικό τμήμα με μοκέτες, κουκλιά και ό,τι άλλο για να στρωθεί το σκασμενούλι να ανοίξει ένα βιβλίο, το κυριότερο γρήγορες διεκπεραιώσεις στις παραγγελίες αλλά πολύ γρήγορες, επί λόγω τιμής, πολύ καλή θεματολογία με βιβλία που δεν σκάνε μύτη σε βιβλιοπωλεία προαστείων και υπάλληλοι που ξέρουν και προτείνουν(!) Όλα αυτά στον όροφο γιατί στο ισόγειο = χαρτοπωλείο (σχολικά-δώρα) = ΚΟΛΑΣΗ! (και για τις συντρόφισσες μανούλες, γρήγορη παράδοση στα ξενόγλωσσα και πλήρης συλλογή σε σχολικά βοηθήματα)

  • ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ στη Γλυφάδα επίσης, έξυπνα χαρτικά, πα-νέ-ξυ-πνα δώρα, (μου θυμίζει το CAELESTE, το κολαστήριο των πιστωτικών καρτών στο Ευγενίδειο Πλανητάριο) το άπαν σε βιβλία πληροφορικής, ευγενείς και διακριτικοί υπάλληλοι που δίνουν καλές συμβουλές (σήμερα πρωί πρωί το ξαναεπιβεβαίωσα αυτό:)) μεγάλη ποικιλία και σε λογοτεχνικά βιβλία

  • ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ (ε όχι και που είναι η Πρωτοπορία) για τους γνωστούς ιστορικούς και συναισθηματικούς λόγους (τα νιάτα μαααααααας!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Βιβλιοπωλείο Πολιτεία, Ασκληπιού και Ακαδημίας, Αθήνα

Πολύ μεγάλη ποικιλία, καλές τιμές, χωρίς ενοχλητικούς πωλητές να σε ρωτάνε συνεχώς ( Under σε νιώθω απόλυτα :))

Κάθε φορά που πηγαίνω Αθήνα, τους κάνω πλούσιους :whistle:


Επίσης, ας μην ξεχνάμε και τα online βιβλιοπωλεία.
Για ελληνικά βιβλία, βρίσκω οτι το Ianos.gr έχει την πιο εύχρηστη πλοήγηση αλλά όχι πολύ καλές τιμές. (Για αποστολές στο εξωτερικό, βρίσκω βιβλία στο Ιανός και τα παραγγέλνω απο το Πολιτεία.:P)
Για βιβλία στα αγγλικά, το Amazon.com δεν παίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πολύ φοβούμαι ότι εγώ τουλάχιστον έχασα τη μαγεία της αναζήτησης βιβλίων στα βιβλιοπωλεία. Ποτέ δεν κάνω τυφλές αγορές και ό,τι θέλω το παραγγέλνω μέσω ίντερνετ μετά από ενδελεχή έρευνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ευγενίδειο.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
  • Παπασωτηρίου: Στουρνάρη 49 & Πατησίων.
  • Ελευθερουδάκης: Πανεπιστημίου 17.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Bustart στη Γρηγοριου Παλαμα στη Θεσσαλονικη.
Αρχική Δημοσίευση από https://www.lifo.gr/content/x8/331:
Εκτός από σημείο πώλησης της Taschen, διατίθεται μεγάλη ποικιλία από βιβλία τέχνης από τους σημαντικότερους σχετικούς εκδοτικούς οίκους του εξωτερικού, αλλά και από καλλιτεχνικά dvd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Προσωπικα προτιμω Παπασωτηριου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koritsi

Νεοφερμένος

Ο koritsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για Λογοτεχνία μ αρέσει εκτός από την ΠΟΛΙΤΕΙΑ στην Ασκληπιού, το Χαρτόπολις στο Φάρο Ψυχικού . Μικρό και Γλυκό . Είναι σαν να τρυπώνεις κρυφά σε μια ιδιωτική βιβλιοθήκη και να φυλλομετράς τα βιβλία του ιδιοκτήτη . Μου θυμίζει παιδικές σκανταλιές . Υπάρχει μια γοητευτική αταξία στο χώρο. Όμως το προσωπικό είναι πολύ πρόθυμο να σε κατατοπίσει αν δε σου αρέσει να ψάχνεις.Μ αρέσει να μένω εκεί με τις ώρες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
Παπασωτηρίου και Cube..(για επιστ.φαντασία, μυστήριο, κλπ..):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου βιβλιοπωλείο είναι εκείνο που έχει το βιβλίο που αναζητώ :P
(Πρώτα ψάχνω Παπασωτηριού και έπειτα fnac και έπειτα, αναγκαστικά, amazon)

Υ.γ.: Μόνο εγώ διαφωνώ με την απαράδεκτη κατηγοριοποίηση που έχει ο Ελευθερουδάκης στα, κυρίως, επιστημονικά βιβλία; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
να ναι καλα το amazon γιατι αυτα που θελω πουθενα δεν τα βρισκω...μονο στο βιβλιωπολιο του ΜΑLL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malatesta

Νεοφερμένος

Ο Malatesta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:/:

είμαι πολύ μπερδεμένος με αυτά που διαβάζω...
μου κάνει τρομερή εντύπωση που όλοι αναφέρουν τα μεγάλα "πρωτοκλασσάτα" βιβλιοπωλεία σαν τα αγαπημένα τους...
φαντάζομαι πως "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" αλλά ένιωσα την ανάγκη να πω και εγώ τη γνώμη μου...
Κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν δύο είδη αναγνωστών χονδρικά, κυρίως είναι αυτοί που διαβάζουν για να γίνουν καλύτεροι στην δουλειά τους, το χόμπυ ή την τέχνη στην οποία επιδίδονται και υπάρχουν οι αναγνώστες που διαβάζουν για να "καλυτερέψουν τον εαυτό τους" (ό,τι και αν σημαίνει αυτό για τον καθένα).
Ως προς την πρώτη κατηγορία, καταλαβαίνω οτι κάποια βιβλιοπωλεία είναι εξειδικευμένα σε θέματα και τομείς που τα υπόλοιπα υστερούν, πχ ο Παπασωτηρίου στα τεχνικά βιβλία ή ο Ελευθερουδάκης στα ξενόγλωσσα (και ακόμα και αυτό, ίσως, να μην ισχύει... ειδικά για τον Ελευθερουδάκη που θεωρώ πως είναι το νο1 "βιβλιοπωλείο-βιτρίνα-ενυδρείο-σούπερ μάρκετ").
Αλλά η δεύτερη κατηγορία αναγνωστών που αναφέρω, αυτοί που θα αποκαλούσαμε "βιβλιόφιλους" ή "βιβλιοφάγους", μου κάνει τρομερή εντύπωση που αναφέρονται μόνο στα μεγάλα, διαφημισμένα και αλυσιδωτά βιβλιοπωλεία... Τί να πω, ίσως να είμαι εγώ ο περίεργος...
Το κέντρο της Αθήνας, ειδικά, αλλά και η περιφέρεια, ξεχειλίζουν από πολλά μικρά βιβλιοπωλεία και για κάθε "μυθικό" επιχείρημα που έχει προβληθεί πιό πριν υπέρ των βιβλιοπωλείον σούπερ-μάρκετ, θα μπορούσα να σκεφτώ δύο επιπλέον επιχειρήματα ωστε να προτείνω τα μικρότερα βιβλιοπωλεία της κάθε περιοχής.
Πιό συγκεκριμένα, τα μικρά βιβλιοπωλεία συνήθως έχουν εξειδικεύσεις αντιστοίχως, το περιβάλλον και οι υπάλληλοι είναι φιλικότεροι (σε μερικά μάλιστα γνωριζόμαστε και προσωπικά και τον καφέ τον κερνάνε, δεν τον χρεώνουν 4 και 5 ευρώ σε κάποιον 6 όροφο χωρίς καν βιβλία...). Με πιό άμεση επαφή με τους πελάτες, ίσως με μεγαλύτερη γνώση του αντικειμένου, αλλά κυρίως με μεγαλύτερη όρεξη να σε βοήθήσουν σε αυτό που ψάχνεις, να ψάξουν τίτλους δυσεύρετους ή σπάνιους ή εξαντλημένους ή ακόμα και να προτείνουν βοήθεια ή πληροφορίες πάνω σε θέματα που με ενδιαφέρουν... (και underwater οχι, δεν εννοώ να πέφτουν από πάνω σου και να σου σπάνε τα νεύρα...) Επίσης, μόνο εκεί μπορεί κανείς να βρεί παλιά βιβλία, βιβλία πέραν αυτών που διαφημίζουν οι εφημερίδες και η τηλεόραση...
Και το ακόμα πιό εντυπωσιακό είναι πως οι τιμές σε αυτά τα βιβλιοπωλεία είναι συνήθως χαμηλότερες από τα μεγάλα, αλήθεια! ακόμα και σε καινούρια βιβλία...
Ίσως να φταίει η προσωπική μου αντιπάθεια προς τα μεγάλα και απρόσωπα καταστήματα, ίσως να είμαι "παλιάς σχολής" αλλά είναι μερικά πράγματα που δεν μπορώ να τα καταλάβω... Και σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να φτιάξω μια ονειρική εικόνα για τα μικρά βιβλιοπωλεία, έχουν και αυτά τα ελλατώματα τους (περίεργους παππούδες-ιδιοκτήτες που δεν σου λένε καλημέρα, μικρούς χώρους έκθεσης ή ίσως ελλείψεις στα τελευταία best seller του Χάρυ Πότερ) αλλά, προσωπικά, δεν αλλάζω με τίποτα την χαρά και την ικανοποίηση του να βρώ το "βιβλίο - διαμάντι" που έψαχνα χρόνια ή που δεν ήξερα καν οτι υπήρχε... Και αυτό, δυστυχώς, μου συμβαίνει μόνο στα μικρά βιβλιοπωλεία των Εξαρχείων και γενικότερα του κέντρου...
Σόρρυ που σας κούρασα, αλλά τα είπα και χαλάρωσα τώρα... Τώρα τσιγάρο και ύπνος...
Και ό,τι λείπει, λείπει....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Φυσικά ο ianos στη θεσσαλονίκη στην αριστοτέλους! Έχει τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Malatesta, συμφωνώ μαζί σου ... ωστόσο μεταξύ μας, τον ΜΟ αν δεν τον υποχρεώσεις με την μέθοδο της εξεταστικής και των δύσκολων θεμάτων δεν διαβάζει βιβλίο. Μάλιστα μερικοί ακόμη και σε αυτό έχουν βρει λύσεις όπως σημειώσεις και αντιγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω αγαπημένο βιβλιοπωλείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σε κανενα μα σε κανενα δε νιωθω την ηρεμια που θα νιωσω στις βιβλιοθηκες. Με ενοχλει η πολυκοσμια οταν θελω ησυχια για την ερευνα μου στα βιβλια. Αποσπαται η προσοχη μου.
Εντουτοις, πρωτη αναζητηση μου γινεται στην Πολιτεια, επειτα Παπασωτηριου και τελος Fnac Γλυφαδας (αν κι εκει οποτε εχω ζητησει συγκεκριμενα βιβλια, κανουν ενα μηνα να μου απαντησουν. Δε φταινε και οι ανθρωποι που ζητω βιβλια εξωτερικου βεβαια, γιαυτο ενα κλικ στο amazon κι ολα καλα)

Την ερευνα μου για συγκεκριμενα βιβλια με τιτλους κι εκδοσεις την κανω πρωτα στο διαδικτυο, συγκρινοντας τιμες και παιρνωντας τηλεφωνα.
Αν μου ερθει να αγορασω βιβλιο χωρις συγκεκριμενο σκοπο χαζευω σε οποιο βιβλιοπωλειο μου γυαλισει το ματι στο κεντρο.
Πρωτη φορα επισκεφτηκα το Public την περασμενη βδομαδα κι ομολογω πως χαζευα αρκετη ωρα, μου αρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ίσως το παλαιότερο βιβλιοπωλείο στην Κηφισιά, είναι ο Μένανδρος στην οδό Δροσίνη.
Το έχει μια συμπαθέστατη κυρία, χαμογελαστή και εξυπηρετική, που αν συζητήσεις μαζί της, σου δίνει την εντύπωση ότι έχει διαβάσει κάθε βιβλίο που υπάρχει στο βιβλιοπωλείο της. :D
Μικρό, ζεστό, γεμάτο βιβλία από τοίχο σε τοίχο κι ένα παλιό καναπεδάκι για τους επισκέπτες... Μούρλια!
Ό,τι δεν υπάρχει στα ράφια, η κυρία που σας έλεγα το ξετρυπώνει όπου χρειαστεί...
Εμένα μου βρήκε βιβλίο εξαντλημένο από καιρό το θηρίο! :yes:

Πώς να μην είναι το αγαπημένο μου βιβλιοπωλείο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top