Μέχρι ποιο σημείο είναι δικαιολογημένα τα επεισόδια των τελευταίων ημερών;

Σκαρακης

Νεοφερμένος

Ο Σκαρακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Η παιδεία. Το να επικεντρωθούμε στην βελτίωση της Ελληνικής παιδείας είναι το παν. Οποιαδήποτε άλλη λύση είναι προσωρινή. Μέσω της παιδείας θα είναι καλλιεργημένοι οι αστυνομικοί, μέσω της παιδείας θα είναι καλλιεργημένοι και οι διαδηλωτές. Για να βγούμε σαν έθνος από τον βούρκο που βρισκόμαστε τώρα θα πρέπει πάνω από όλα να αποκτήσουμε παιδεία έτσι ώστε να ξεπεράσουμε τα ενοχικά σύνδρομα σχετικά με την ταυτότητα μας και να βελτιώσουμε την χώρα μας.
.

Παιδεια.... Πολυ σωστο... Αλλα ρωταω τωρα εγω -- >Ποιος την διδασκει την παιδεια στους νεους???Μηπως περιμενουμε απο τα σχολεια και τους Δασκαλους?? Η παιδεια διδασκετε απο προνηπιακη ηλικια και στο σπιτι!!Και ρωταω ολους μας εδω!!Ποτε δειρατε (απαλα στον ποπο) το παιδι σας επειδη χτυπησε ενα αλλο παιδακι σε μια δημοσια παρεα σε ενα δημοσιο παρκο?? Ποτε το τιμωρησατε επειδη ζητουσε τα παντα να ειναι δικα του?? Ποτε κατσατε να του εξηγησετε οτι δεν μπορει να τα εχει ολα?? Να μιλαει ευγενικα στους αλλους?? Να μην αυθαδιαζει??Δυστηχως παρατηραω γυρω μου και βλεπω το 80% των παιδιων να μεγαλωνουν με καυγαδες και οι γονεις να καθοντε να παρακολουθουν αν ο κανακαρης τους δειρει ολους τους αλλους και βγει ο αρχηγος της παρεας!! Βλεπω παιδια 3-4 χρονων να τα παροτρυνουν οι γονεις τους να πουν μια βρισια σε μια παρεα για να γελασουν και να δειξουν οτι το παιδι τους ειναι εξυπνο!! Αυτη ειναι η παιδεια που αναφερεσε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Κι επειδή η λέξη χούντα είναι χυδαίο να χρησιμοποιείται ελαφρά τη καρδία, κάποτε, μέσα στις αναζητήσεις σας, σιγουρευτείτε ότι περάσατε κι από εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Κι επειδή η λέξη χούντα είναι χυδαίο να χρησιμοποιείται ελαφρά τη καρδία, κάποτε, μέσα στις αναζητήσεις σας, σιγουρευτείτε ότι περάσατε κι από εδώ.
Ναι έτσι είναι...αλλά..... οι πολιτικοί της αντιπολίτευσης μας έχουν δηλώσει τον τελευταίο καιρό παραπάνω από μια φορά ....έχουμε δημοκρατία χαμηλής ποιότητας...:)
Αυτό πάλι τι σου λέει εσένα?Πόσες ποιότητες δημοκρατίας έχουμε τελικά?...αναρωτιέμαι....:worry:
Παιδεια.... Πολυ σωστο... Αλλα ρωταω τωρα εγω -- >Ποιος την διδασκει την παιδεια στους νεους???
Ποιος????Είμαι 37 χρόνων από τα 17 μου χρόνια, δηλαδή 20 χρόνια τώρα παιδεία εγώ δεν έχω δει σε αυτή την χώρα εκτός από μεμονωμένους ανθρώπους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σκαρακης

Νεοφερμένος

Ο Σκαρακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κι επειδή η λέξη χούντα είναι χυδαίο να χρησιμοποιείται ελαφρά τη καρδία, κάποτε, μέσα στις αναζητήσεις σας, σιγουρευτείτε ότι περάσατε κι από εδώ.

Κανεις δεν ειπε οτι η Χουντα ειναι η τελεια λυση!!Η Χουντα ειχε τα στραβα της αλλα ειχε και τα καλα της!! Εγω θα σας πω μερικα!! ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ !!Μονο επι χουντας ειχαμε πραγματι ΔΩΡΕΑΝ παιδεια.... Τα υπολοιπα χρονια σιγα σιγα αρχισαν να πληρωνουν και στα χρονια μας να την ακριβοπληρωνουμε!! Δρομοι!!Το μεγαλυτερο μερος των Εθνικων δρομων φτιαχτηκε επι χουντα με την δημιουργια της ΜΟΜΑΣ (μιας μοναδας που απαρτιζοταν απο στρατιωτες και πληρωτικους πολιτες μηχανικους μηχανοδηγους) !! Με τον στρατο λοιπον εφτιαχναν δρομους με ελαχιστα λεφτα!!ΣΗΜΕΡΑ γινοντε δημοπρασιες των δημοπρασιων με φακελακια κατω των τραπεζιων και τα μισα απο τα χρηματα καταληγουν στης τσεπες υπουργων κτλ κτλ.Μηπως επι χουντας θα μπορουσε να δημιουργηθει η 17ΝΟΕΜΒΡΗ?? Αμφιβαλω. Μηπως θα μπορουσε ο καθενας να δει μια κοπελα νυχτα στον δρομο και να την βιαση?? Αμφιβαλω?? Μηπως θα εμπαινε ο ληστης στην τραπεζα και θα ελεγε καλημερα σας ληστεια γεμισε τον σακο και φευγω??Αμφιβαλω!! Δεν μπορουσαν ολα αυτα τα κακα και αλλα πολα να γινουν διοτι ο καθενας ΦΟΒΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ!! Σκεφτοταν και ελεγε αν με πιασουν ειμαι νεκρος!!! Απο την αλλη εχουμε την ΕΣΑ (Ελληνικη στρατιωτικη Αστυνομια) που αν σε θεωρουσε υποπτο για κατι μηδαμινο μπορει να μην ξαναεβλεπες το φως της μερας!! Πολυ κακο..... Επι Χουντας ειχαμε τους Αστυνομικους να κρατανε κυριολεκτικα μια μεζουρα στα χερια και να μετρανε το μηκος της φουστας που φορουσαν οι κοπελες στον δρομο!!!Γελοια πραγματα.... Λογω χρονου θα επανελθω αργοτερα για περισσοτερο σχολιασμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μήπως το παρακάνεις????
Τι άλλο θα δούνε τα ματάκια μου!!!!!!Τι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κανεις δεν ειπε οτι η Χουντα ειναι η τελεια λυση!!Η Χουντα ειχε τα στραβα της αλλα ειχε και τα καλα της!! Εγω θα σας πω μερικα!! ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ !!Μονο επι χουντας ειχαμε πραγματι ΔΩΡΕΑΝ παιδεια.... Τα υπολοιπα χρονια σιγα σιγα αρχισαν να πληρωνουν και στα χρονια μας να την ακριβοπληρωνουμε!! Δρομοι!!Το μεγαλυτερο μερος των Εθνικων δρομων φτιαχτηκε επι χουντα με την δημιουργια της ΜΟΜΑΣ (μιας μοναδας που απαρτιζοταν απο στρατιωτες και πληρωτικους πολιτες μηχανικους μηχανοδηγους) !! Με τον στρατο λοιπον εφτιαχναν δρομους με ελαχιστα λεφτα!!ΣΗΜΕΡΑ γινοντε δημοπρασιες των δημοπρασιων με φακελακια κατω των τραπεζιων και τα μισα απο τα χρηματα καταληγουν στης τσεπες υπουργων κτλ κτλ.Μηπως επι χουντας θα μπορουσε να δημιουργηθει η 17ΝΟΕΜΒΡΗ?? Αμφιβαλω. Μηπως θα μπορουσε ο καθενας να δει μια κοπελα νυχτα στον δρομο και να την βιαση?? Αμφιβαλω?? Μηπως θα εμπαινε ο ληστης στην τραπεζα και θα ελεγε καλημερα σας ληστεια γεμισε τον σακο και φευγω??Αμφιβαλω!! Δεν μπορουσαν ολα αυτα τα κακα και αλλα πολα να γινουν διοτι ο καθενας ΦΟΒΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ!! Σκεφτοταν και ελεγε αν με πιασουν ειμαι νεκρος!!! Απο την αλλη εχουμε την ΕΣΑ (Ελληνικη στρατιωτικη Αστυνομια) που αν σε θεωρουσε υποπτο για κατι μηδαμινο μπορει να μην ξαναεβλεπες το φως της μερας!! Πολυ κακο..... Επι Χουντας ειχαμε τους Αστυνομικους να κρατανε κυριολεκτικα μια μεζουρα στα χερια και να μετρανε το μηκος της φουστας που φορουσαν οι κοπελες στον δρομο!!!Γελοια πραγματα.... Λογω χρονου θα επανελθω αργοτερα για περισσοτερο σχολιασμο....

:laugh::'( κλαυσίγελος

φίλε ή έχεις εξαιρετική αίσθηση του χιούμορ ή είσαι...

Αν το κείμενο ήταν ειρωνικό δεν φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκαρακης

Νεοφερμένος

Ο Σκαρακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
:laugh::'( κλαυσίγελος

φίλε ή έχεις εξαιρετική αίσθηση του χιούμορ ή είσαι...

Αν το κείμενο ήταν ειρωνικό δεν φαίνεται...

ή είσαι... Χουντικος???? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ!!! Αυτο που ειμαι ειναι αγανακτισμενος με τα οσα ολα εχουν αναφερθει παραπανω!!! Κοιταω το παρελθον, το παρων και αγανακτω φανταζομενος το μελλον που μας περιμενει!!!Καποτε το συνθημα ηταν << ψωμι παιδεια ελευθερια>> εγω σημερα φωναζω για ψωμι παιδεια προστασια !!! Το μελλον που βλεπω και φανταζομε ειναι να με βλεπουν οι νεοι στα 60-70 μου χρονια και να βγαζουν ενα μαχαιρι να με σκοτωνουν για να μου παρουν το πορτοφολι!! Δυστηχως με ολα αυτα τα γεγονοτα αυτο το μελλον βλεπω μπροστα μου!! Που ειναι η ελευθερια μου?? Που ειναι η ασφαλεια μου?? Που ειναι η προστασια μου?? Που ειναι τα δικαιωματα μου?? Χαθηκαν στο ονομα της Δημοκρατιας και της Ελευθεριας που προσφερει το Συνταγμα!! Ναι ετσι ειναι.... Εχασε η ομαδα μου??? Ας καψω 5-6 αυτοκινητα να εκτονωθω!! Ας σπασω 10 καταστηματα να μου φυγει η πικρα!!! Αυτη ειναι η παιδεια μας αυτη ειναι η Δημοκρατια μας και πες μου αν σφαλω καπου.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ωραίο το θέμα που άνοιξες, και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μετά τα τελαιυταία γεγονότα, πραγματικά μου δημιουρήθηκε μια στεναχώρια μέσα μου, και μιά απορεία στο άν τελικά βγήκε κάτι θετικό όλες αυτές τις ημέρες. Πρίν μερικές μέρες διάβασα μία συνέντευξη απο έναν ματατζή και νομίζω οτι αξίζει μία ανάγνωση.

πηγή, https://deilogos.wordpress.com/2007/02/11/mat/

Μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη με το Μιλτιάδη , άνδρα των ΜΑΤ.
Ο Μιλτιάδης μιλάει στο Σταύρο Θεοδωράκη στα “ΝΕΑ” χωρίς κράνος και στολή. Ώριμη και ψύχραιμη σκέψη.

Από μικρός ήθελες να γίνεις Αστυνομικός;
Όχι, δεν είχα σκεφτεί να γίνω Αστυνομικός. Στην πορεία προέκυψε.
Πού μεγάλωσες;
Στην Ευρυτανία, μέχρι που έφυγα για φαντάρος.
Αγροτική οικογένεια;
Ναι. Δύσκολη περιοχή. Τα παιδιά το μόνο που σκεφτόμασταν ήταν να φύγουμε για μια πόλη για να βγάλουμε ένα μεροκάματο.
Μέτριος μαθητής;
Στο Γυμνάσιο τα πήγαινα πολύ καλά, στο Λύκειο άρχισα να τα παρατάω και έπεσα στη μετριότητα.
Κι έρχεσαι στην Αθήνα…
Ναι, δουλεύω σε μια βιοτεχνία, ώσπου το ʽ91 ένα μέλος της οικογενείας μου που ήταν στην Αστυνομία με παροτρύνει να συμμετάσχω σε έναν διαγωνισμό.
Με μέσον μπαίνεις;
Τότε δεν υπήρχε άλλο σύστημα, δεν υπήρχαν Πανελλαδικές, μόνο γνωριμίες.
Τι σκεφτόσουν, να γίνεις αστυνομικός, να κάνεις τι;
Να έχω ένα μεροκάματο, μια καλή δουλειά, η οποία θα έχει μέλλον, δεν θα με διώξουν σε πέντε μήνες.
Στα ΜΑΤ πήγες εθελοντικά βέβαια…
Στη Σχολή οι εκπαιδευτές μάς έλεγαν συχνά για τα ΜΑΤ. Και αρκετά παιδιά από τη σειρά μου καταλήξαμε εκεί.
Παίρνεις παραπάνω λεφτά που είσαι στα ΜΑΤ;
Ελάχιστα. 62,90 ευρώ.
62 ευρώ τον μήνα;
62 κόμμα ενενήντα. Επίδομα κινδύνου.
Πόσες ώρες δουλεύεις την ημέρα;
Το ωράριο βγαίνει σε σχέση με τις διαδηλώσεις που θα υπάρχουν την επόμενη ημέρα στην Αθήνα. Και υπάρχουν και κάποια στάνταρ σημεία όπου βρίσκονται διμοιρίες.
Κοντά στις εστίες έντασης;
Κορυδαλλός, Εξάρχεια, Ηρώδου Αττικού, γήπεδα.
Εσείς επεμβαίνετε μόνο όταν υπάρχει μια σύγκρουση, έτσι δεν είναι; Υποχωρούν οι συνάδελφοί σας με τις μπλε στολές και εμφανίζεστε εσείς με τις πράσινες.
Ναι, πρέπει να φάνε λίγο ξύλο τα παιδιά και μετά θα δοθεί εντολή να βγούμε εμείς μπροστά, για να τους προστατεύσουμε. Και γιʼ αυτό πολλές φορές αρχίζουν τις φωνές «γιατί δεν ήρθατε γρήγορα, κινδυνεύσαμε» και τα σχετικά.
Τα σύμβολα που έχετε στα κράνη σας τι σημαίνουν;
Τίποτα. Απλώς κάθε διμοιρία επιλέγει ένα σύμβολο, ένα τρίγωνο, έναν ρόμβο, για να μη χάνονται τα παιδιά. Για να ξέρω ότι ο μπροστινός μου είναι στη δικιά μου διμοιρία, άρα τον ακολουθώ. Γιατί μέσα στον γενικό χαμό είναι εύκολο να χαθείς. Κι αν μείνεις μόνος σου, τα αποτελέσματα θα είναι τραγικά.
Τραγικά;
Υπήρξε συνάδελφός που έχασε το μάτι του, ένας άλλος έσπασε το σαγόνι και τα δόντια του. Τον Δεκέμβριο κοντά στο Πολυτεχνείο τον πέτυχε ένα κομμάτι μάρμαρο και τον σακάτεψε. Δεν ξέρουμε πότε θα γυρίσει στην υπηρεσία του, χάνει τα πενθήμερα, χάνει επιδόματα, χάνει βραδινά, χάνει τα πάντα.
Πόσα χρόνια είσαι στα ΜΑΤ;
16 χρόνια γεμάτα.
Τα πρώτα μεγάλα επεισόδια στα οποία ήσουν παρών;
Τότε που κάηκε η Πρυτανεία στο Πολυτεχνείο. Χτυπήθηκα μάλιστα από μια πέτρα κι έφυγα.
Χτύπησες και χτυπήθηκες;
Όχι, κατηγορηματικά όχι. Τα πρώτα χρόνια που ήμουνα στις διμοιρίες δεν είχα κάνει καν χρήση του κλομπ μου. Και το ʽ95, όταν δόθηκε το ΟΚ και μπήκαμε στο Πολυτεχνείο να κάνουμε συλλήψεις, ήμουνα εκεί…
Ήσουν παρών στην επέμβαση του ʽ95; Επί Βαληράκη; Στη μια και μοναδική είσοδο της Αστυνομίας στο Πολυτεχνείο;
Ναι. 24 ώρες δουλειάς. Συγκεκριμένα, 23 ώρες και 25 λεπτά απείχε η έναρξη από τη λήξη της βάρδιας. Μπήκαμε μέσα στις δέκα το πρωί και βρήκαμε μικρά παιδιά, 15, 16 και 17 χρόνων να κλαίνε: «Τι θα πω στον μπαμπά μου, τι θα πω στη μαμά μου». Και προσπαθούσαμε κι εγώ κι άλλος ένας συνάδελφος - καλή του ώρα - να τους δώσουμε κουράγιο. «Εντάξει παιδιά, δεν έγινε και τίποτα, στη ΓΑΔΑ θα πάτε για εξακρίβωση, θα σας πάρουν δακτυλικά αποτυπώματα και θα φύγετε, δεν θα σας πειράξει κανείς». Τι να πεις σε παιδιά που κλαίνε;
Στα πρόσφατα επεισόδια, τώρα που κόντεψαν να καούν οι συνάδελφοί σου, ήσουν παρών;
Όχι, αλλά θεωρώ ότι ήταν λάθος εντολή. Πλησίασαν πολύ και αδικαιολόγητα. Τα μέσα ενημέρωσης έλεγαν συνεχώς «δεν γίνονται συλλήψεις», οι αξιωματικοί μας λειτούργησαν υπό πίεση και είδαμε τα αποτελέσματα. Τι είναι προτιμότερο, να αποφύγει κάποιος τη σύλληψη ή να καεί ένας Αστυνομικός;
Αλήθεια, γιατί «δεν γίνονται συλλήψεις»;
Δεν θέλω να μιλήσω άσχημα, αλλά δεν σκέφτονται οι δημοσιογράφοι που μας κατηγορούν ότι για να πιάσεις κάποιον από αυτούς πρέπει τον καταδιώξεις; Και όταν αυτοί μπουν στο Πολυτεχνείο, εσύ τι θα κάνεις;
Όταν δεν είναι στο Πολυτεχνείο και είναι στο Σύνταγμα;
Λες για το συμβάν στη Φιλελλήνων; Οι διμοιρίες φυλάνε συγκεκριμένους στόχους. Δεν μπορούμε να φυλάξουμε κάθε πολυτελές αυτοκίνητο ή κάθε τράπεζα στη Βουκουρεστίου. Κι αν δεν πάνε εκεί και πάνε στην Ερμού ή στο Σύνταγμα;
Κάποιοι από την Αριστερά πάντως σάς κατηγορούν ότι ενώ μπορείτε να τους πιάσετε όταν βρίσκονται στην ουρά μιας πορείας, αδιαφορείτε.
Αν επιχειρήσουμε να τους πιάσουμε, θα μπουν μέσα στην πορεία κι αν τους ακολουθήσουμε θα διαλυθεί η πορεία και θα κατηγορηθούμε ότι αμαυρώνουμε έναν αγώνα κάποιας κοινωνικής ομάδας .
Σας κατηγορούν επίσης ότι κάνετε κατάχρηση δακρυγόνων.
Οι ανώτατοι αξιωματικοί προκειμένου να μη χρησιμοποιούμε τα κλομπ, τα οποία βγάζουν μια άσχημη εικόνα, προτιμούν τα δακρυγόνα. Κι εμείς δεν ξέρουμε τι είναι αυτά τα αέρια και πόσο επιβλαβή είναι για εμάς και τους διαδηλωτές. Αποτρέπουμε πάντως πολλές συγκρούσεις με αυτά. Γιατί όταν δεχθούμε μια επίθεση με καδρόνια, θα έχουμε μια εμπλοκή σώμα με σώμα με απρόβλεπτες συνέπειες. Με τα αέρια υποχωρούν και τελειώνει εκεί η υπόθεση.
Ποια είναι η γνώμη σου για τους αναρχικούς;
Οι αντιεξουσιαστές, οι αναρχικοί, θέλουν να κάνουν κακό σε κάθε είδους εξουσία και στρέφονται εναντίον μας. Είναι αφέλεια να πιστεύουν ότι με αυτόν τον τρόπο μπορεί να καταρρεύσει το κράτος. Αλλά και με αυτούς ακόμη, δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα. Εάν δεν αρχίσουν να μας πετροβολούν, να μας ρίχνουν βόμβες μολότοφ, δεν θα τους κυνηγήσουμε.
Όταν ακούς το σύνθημα «μπάτσοι - γουρούνια - δολοφόνοι»…
Τίποτα. Μόνο οι καινούργιοι συνάδελφοι στενοχωριούνται. Οι παλαιότεροι είμαστε ψύχραιμοι. Το περιμένουμε.
Δηλαδή, συνήθως οι νεώτεροι είναι αυτοί που χάνουν την ψυχραιμία τους;
Ένας νέος μπορεί να πανικοβληθεί και να υπερβάλει. Γιʼ αυτό έχει νόημα οι παλαιότεροι συνάδελφοι να εκπαιδεύουν τους νεώτερους. Ένας ΜΑΤατζής δεν ρίχνει ποτέ κλωτσιά, ούτε χτυπά με το κλομπ κάποιον που είναι πεσμένος κάτω - εγώ αυτό λέω στα παιδιά. Δεν βγάζουμε τα κόμπλεξ μας εκείνη τη στιγμή, δεν είμαστε φονιάδες. Όταν βέβαια είσαι σε αντιπαράθεση, όταν ο άλλος σε κοπανάει με ένα καδρόνι, θα απαντήσεις, θα προβείς σε κάποιου είδους βία.
Λες συνέχεια «καδρόνι, καδρόνι».
Μα για καδρόνια πρόκειται. Δεν τα έχετε δει; Βάζουν στην άκρη ένα κομμάτι ύφασμα και σου λένε ότι είναι σημαία. Και είναι ρόπαλα.
Υπάρχουν πάντως και συνάδελφοί σου οι οποίοι κάνουν τσαμπουκάδες. Είτε γιατί είναι κομπλεξικοί, είτε γιατί είναι ακραίοι.
Αυτό υπάρχει στην Αστυνομία. Όταν έχεις ένα όπλο και κινείσαι μέσα στο πλήθος, νιώθεις διαφορετικά. Σου παρέχει ασφάλεια, τονώνει τον εγωισμό σου. Γιʼ αυτό λέμε ότι οι Αστυνομικοί πρέπει να είμαστε επαγγελματίες.
Πόσα λεφτά παίρνεις τον μήνα;
Με 15 χρόνια στην Υπηρεσία και παντρεμένος, είμαι κοντά στα 1.200 ευρώ. Αν δεν δουλέψω αργίες και βραδινά, θα πέσω κάτω από τα 950 ευρώ. Δουλεύουμε λοιπόν γιορτές, Σάββατα, Πάσχα, Χριστούγεννα, Κυριακές.
Κυριακές στα γήπεδα;
Ναι, μεγάλη πληγή. Πάμε και μας λένε οι εταιρείες τι θα κάνουμε. Έχουν πάρει και κάτι απόστρατους που διατάσσουν. Πρώην αξιωματικοί που κάποτε έκαναν θελήματα στους ιδιοκτήτες των ΠΑΕ.
Αν γινόσουν μια μέρα υπουργός Δημόσιας Τάξης τι θα έκανες;
Θα ενίσχυα την αστυνόμευση στη γειτονιά. Να κοιμάται ήσυχα ο κόσμος το βράδυ, να μη φοβάται, να ξέρει ότι θα βρει το αυτοκίνητό του. Και θα έδινα παραπάνω λεφτά σε αυτούς που δουλεύουν στις μάχιμες υπηρεσίες. Δεν μπορούμε να παίρνουμε όλοι τα ίδια. Μόνο έτσι θα σταματήσουμε το βόλεμα και τη λούφα.
Αν ξανάρχιζες τη ζωή σου, θα γινόσουν αστυνομικός;
Βέβαια. Είναι ένα επάγγελμα που σε κερδίζει στην πορεία. Μπαίνει στο πετσί σου. Έχει πολλές καλές στιγμές.
Για πες μου μια…
Όταν ξεκίνησα, κάναμε πεζές περιπολίες και έβγαιναν οι άνθρωποι στις βεράντες και μας φώναζαν «γεια σας παιδιά», μέχρι και παλαμάκια ακούγαμε. Αυτό πού θα το ζήσεις;
Πολύ ρομαντικό μου ακούγεται.
Μα τι πιστεύεις κι εσύ; Ότι οι ΜΑΤατζήδες είναι εξωγήινοι; Νιώθουμε, προβληματιζόμαστε, είμαστε μέρος της κοινωνίας. Δεν είμαστε αυτό που λένε «βγάλτε τα κράνη να σκεφτείτε».
Για πες μου λοιπόν για τη στιγμή της σύγκρουσης.
Όταν θέλουμε να κλείσουμε την Ηρώδου Αττικού ή όταν θέλουμε να περιφρουρήσουμε το υπουργείο Παιδείας, δίνεται η εντολή για «φραγμό», που σημαίνει ότι από εκεί και πέρα δεν πρέπει να περάσει κανείς. Αυτό το ξέρουν πάντα οι επικεφαλής των διαδηλωτών. Συνήθως όμως και ανάλογα με το τι μήνυμα θέλουν να περάσουν προς τα έξω, προσπαθούν να σπάσουν το φράγμα.
Οπότε πέφτουν πάνω στα κλομπ σας;
Μα, μπορείτε να το δείτε και από την τηλεόραση, οι διαδηλωτές πέφτουν πάνω στους αστυνομικούς. Εμείς σε όλες τις περιπτώσεις είμαστε ακίνητοι. Ακούω κατά κόρον στα μέσα μαζικής ενημέρωσης ότι προκαλούμε. Για μας είναι ό,τι καλύτερο να φωνάξουν και να φύγουν. Όσο νωρίτερα φύγουν τόσο λιγότερη ταλαιπωρία θα έχουμε.
Συζητάτε ποτέ με τους ανθρώπους που σε λίγο θα συγκρουσθείτε;
Πολλές φορές. Πριν από ένα χρόνο στο υπουργείο Εργασίας ήταν οι εργαζόμενοι στην καθαριότητα. Παιδιά, τους λέμε, μην πέσετε πάνω μας, θα χτυπηθείτε ή θα πέσουν δακρυγόνα, δεν έχει νόημα. Αλλά μας είπαν ότι «δεν υπάρχει άλλη λύση». Έπρεπε να γίνει σύγκρουση, γιατί αλλιώς κανείς δεν θα ασχολιόταν με τα προβλήματά τους. Σου λένε, «θα κάνουμε κάτι παραπάνω, θα το παίξει η τηλεόραση, θα πιεστεί ο υπουργός».
Όλα για το θέαμα δηλαδή;
Εσείς τι λέτε; Αν είναι χίλια άτομα που διαδηλώνουν ειρηνικά ποιος θα τους δώσει σημασία; Σε ποιο κανάλι θα το παίξουν; Αν όμως είναι 100 άτομα και συγκρουστούν με την αστυνομία, όλο και κάτι θα δείξουν.
Δεν αντιλαμβάνεσθε δηλαδή τους διαδηλωτές ως εχθρούς;
Μα, με αρκετούς από αυτούς έχουμε τα ίδια προβλήματα. Κακές συνθήκες εργασίας, χαμηλές αμοιβές, κεκτημένα που χάνονται με τους καινούργιους νόμους. Προσωπικά έζησα την υπόθεση με την ΕΑΣ το ʽ93. Ήτανε ό,τι χειρότερο για μένα. Να βλέπεις ανθρώπους 52-53 χρόνων να χάνουν τη δουλειά τους και να πρέπει να μεγαλώσουν τα παιδιά τους.
Πώς νιώθατε λοιπόν τις στιγμές που έπρεπε να συγκρουστείτε μαζί τους;
Τους σκεφτόμασταν περισσότερο από όσο νομίζουν οι ίδιοι, ίσως αν ήμασταν στη θέση τους κάπως έτσι να αντιδρούσαμε. Αναρωτιέμαι όμως αν ήταν αυτοί στη θέση μας πώς θα αντιδρούσαν; Τι βία θα ασκούσαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μετά τα έκτροπα που είδα και διάβασα τις τελευταίες ημέρες για τους αστυνομικούς τούτο δε μου κάνει καμία απολύτως αίσθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα

Μισόλογα για την εξέγερση

ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΘΗ ΤΣΑΓΚΑΡΟΥΣΙΑΝΟ
Έργο εξωφύλλου και αυτής της σελίδας: Timothy Sarson. Από τα έργα που εκτέθηκαν στην γκαλερί Astra την περίοδο 21/02-12/03 2008.
Είναι δύσκολο να μιλάς για την οργή των νέων παιδιών μετά τα μοντέρνα σαράντα, διότι ενώ αισθάνεσαι νέος, απλώς δεν είσαι. Κατά βάθος είσαι κουρασμένος από το αδιέξοδο ψάξιμο και σίγουρα δεν θυμάσαι τι σημαίνει αληθινή απελπισία - η περίφημη «αρρώστια της νιότης». Εκείνο το αίσθημα πνιγμού μετά την εφηβεία, όταν δεις πρώτη φορά καθαρά τη νοσηρή δομή της οικογένειας και της κοινωνίας και θες να σκοτώσεις ή να σκοτωθείς. Δεν έχει να κάνει με τη φτώχεια ή τον πλούτο. Όταν είσαι νέος και μεγαλώνεις στην Ελλάδα, είσαι σαν εξόριστος.
Η κατρακύλα των τελευταίων δεκαετιών, με τις διεφθαρμένες κυβερνήσεις, την τυραννίδα της τηλεόρασης και τον εμπορικό μαρασμό της μεγάλης τέχνης (που άλλοτε ήταν παρηγοριά) έχει επιτείνει όσο ποτέ άλλοτε αυτό το αίσθημα της ερημιάς. Οι έφηβοι, που φύσει διψούν για ηρωικά αναστήματα και όμορφη, ιδανική ζωή, βρίσκονται στριμωγμένοι σε ένα σύστημα «αξιών» που ισοδυναμεί με οχετό: τα πάντα τα ορίζει το χρήμα, κλέφτες κυβερνούν τη χώρα, οι γονείς τους είναι όλοι σκυφτοί και το γλεντάνε, και τα σχολεία ένα ανέκδοτο. Μέσα στην υλική χαύνωση και τα βιντεογκέιμς κάτι τους φταίει. Κι όταν κανείς δεν βρίσκεται να τους δείξει πώς να διαχειριστούν αυτό το υγιές «κάτι», αυτοί το καίνε. Ή αυτοκαταστρέφονται ή τα κάνουν όλα θερινά. Μοιάζει με μαθηματικά.
Τα βλέπω σήμερα από το παράθυρο στην Ερμού. Δεν θα ʽναι πάνω από 15 χρονών. Βγάζουν τις πέτρες από το λιθόστρωτο και τις σπάνε. Φοράνε μαντήλια, κουκούλες. Γελάνε, φωνάζουν, κάποιοι γλιστράνε και πέφτουν, σηκώνονται και κάνουν ότι δεν πονούν. Καίνε τους κάδους, καίνε τα μαγαζιά. Δακρυγόνα πέφτουν, τα κλοτσάνε και βρίζουν. Παρακολουθώ τη μάχη σαν να είναι το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου. Μερικά πράγματα που τα φορτώνουμε με τόση ηθικολογία είναι μια απλή, μηχανική εκτόνωση συσσωρευμένης πίεσης. Αρνούμαι ότι αυτά τα παιδιά απλώς ηδονίζονται με την καταστροφή. Ταυτόχρονα, βλέπω ότι δεν ξέρουν πού να σταματήσουν, πώς να σταματήσουν. Γιατί κανείς δεν τους έμαθε το μέτρο σε αυτή την εκτροχιασμένη εποχή. Και όλα όσα υποτίθεται απειλούνται από αυτούς (η πατρίδα, η πολιτική ευνομία, η οικογένεια) είναι ό,τι περισσότερο τα απείλησε ποτέ.
Ξέρω ότι πολλοί λύκοι χαίρονται στην αναμπουμπούλα για να βουτήξουν κινητά ή να στρώσουν με μυρτιές το δρόμο του ΠΑΣΟΚ. Δεν μιλώ γι' αυτούς. Αυτούς τους ξερουμε, δεν χρηζουν αναλύσεως. Μιλώ κυρίως για τους χιλιάδες μαθητές και φοιτητές που είδα στα πέριξ της πλατείας Συντάγματος, τρεις μέρες τώρα. Για τον «ανθό της Αθήνας» - το μαύρο ρόδο της. Είναι οι μόνοι που αντέδρασαν ουσιαστικά στη νοσηρή πολιτική φάση των τελευταίων δεκαετιών. Με τη βία, ναι. Αφού τα λόγια και οι ψήφοι στο μεταξύ είχαν χρεωκοπήσει.
Όμως τα δύσκολα είναι μπροστά. Ωραία, τα σπάσαμε -εκτονωθήκαμε, εκδικηθήκαμε, ταρακουνήσαμε μια ναρκωμένη κοινωνία - πες το όπως θες.
Τώρα;
Ποιος θα μιλήσει τώρα και τι θα πει;
Σιωπή επικρατεί σε όλη την πόλη.
11.12.2008
LIFO.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ένα πράγμα χρειάζεται για την βελτίωση της κατάστασης σε οποιαδήποτε χώρα, το ίδιο και εδώ:

Η παιδεία. Το να επικεντρωθούμε στην βελτίωση της Ελληνικής παιδείας είναι το παν. Οποιαδήποτε άλλη λύση είναι προσωρινή. Μέσω της παιδείας θα είναι καλλιεργημένοι οι αστυνομικοί, μέσω της παιδείας θα είναι καλλιεργημένοι και οι διαδηλωτές. Για να βγούμε σαν έθνος από τον βούρκο που βρισκόμαστε τώρα θα πρέπει πάνω από όλα να αποκτήσουμε παιδεία έτσι ώστε να ξεπεράσουμε τα ενοχικά σύνδρομα σχετικά με την ταυτότητα μας και να βελτιώσουμε την χώρα μας.

Ακριβώς επειδή η παιδεία θα μπορούσε πράγματι να αποτελέσει τη λύση των προβλημάτων μας, ν' αλλάξει την κοινωνία μας και να μας βγάλει έξω από το βούρκο που περιγράφει παραπάνω ο Negative δια στόματος Στάθη Τσαγκαρουσιάνου, γι' αυτόν το λόγο συστηματικά εδώ και δεκαετίες η παιδεία υποβαθμίζεται σε εκπαίδευση, όπως λέμε "Τα σκυλάκια του Παυλώφ". Δεν λες τίποτε παραπάνω από μιαν αβάσταχτη κοινοτοπία, η οποία υπό τις σημερινές συνθήκες αποτελεί απλώς ένα ευχολόγιο.
Αυτό λοιπόν είναι ό,τι θα έπρεπε να έχει γίνει. Για το τι πρέπει να γίνει στο εξής δεν μας απάντησες...
Μην πεις πάλι "παιδεία", τώρα πια δεν προλαβαίνουμε...

Στο νοσταλγό της Χούντας Σκαράκη, έχω να πω ότι το να υπακούς σε κανόνες υπό το κράτος και την απειλή βίας, από τρόμο κι όχι από επιλογή, αποτελεί χειρότερη αποκτήνωση του ανθρώπου από την ωμή αντίδραση του πλήθους. Εκεί είναι που η λέξη "άνθρωπος" καταντά χυδαιολογία.
Ξέχασες δε, ότι το αναπόφευκτο αποτέλεσμα της "ελευθερίας" και "ασφάλειας" της εποχής εκείνης ήταν γεγονότα παρόμοια με αυτά που βιώνουμε σήμερα, εκεί στο Πολυτεχνείο. Μόνο που τότε βγήκαν τα τανκς, όπως πολλοί ζητούν σήμερα κραυγάζοντας υπονοούμενα για "κατάσταση έκτακτης ανάγκης". Ο λαός όμως δεν αποδέχτηκε αυτήν την αβροφροσύνη, που σίγουρα ως σκοπό της είχε την προστασία της "ασάλειάς" του, με συνέπεια η Χούντα να χάσει κάθε λαϊκό έρισμα και σύντομα να καταρρεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

macsol

Νεοφερμένος

Ο macsol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα..frank sinatra να παίζει όλη η Αθήνα..(ο ρομαντισμός είναι η λύση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
όπλο μάρκας Κλογκ 9 χιλ
Μαλλον εννοει GLock :P

Οι κακοί μπάτσοι μας φταίνε σίγουρα, αφού θα περιμέναμε να έχουν μια σωστότερη εκπαίδευση που θα εξασφαλίσει σ'αυτούς την ασφάλειά τους και σε μας τις υπηρεσίες τις οποίες επέλεξαν να μας παρέχουν.
Δλδ οι κακοι μπατσοι ευθυνονται για την εκπαιδευση τους ;:hmm:

Θέλω να πιστεύω πως ο καλός μπάτσος που επιλέγει να υπηρετήσει το λειτούργημα αυτό, το κάνει με αίσθημα αυτοθυσίας και αφοσίωσης. Και είμαι σίγουρη ότι ένας τέτοιος αστυνομικός, που θέλησε να υπηρετεί το κοινωνικό σύνολο διακινδυνεύοντας καθημερινά τη ζωή του, δύσκολα θα σηκώσει το υπηρεσιακό του όπλο για να ικανοποιήσει τον ανδρισμό και τη μαγκιά του. Με τους υπόλοιπους τι γίνεται όμως; :/:
Θεωρεις οτι ειναι σοφο να το λες αυτο, οταν δε γνωριζεις καθολου τον εν λογο αστυνομικο, και οταν τελικά φαινεται να πηγαινουμε προς φονο εξ αμελειας ; :hmm:

Καταρχήν, ας βάλουμε τα πράγματα στη σωστή τους βάση: Ο συγκεκριμένος αστυνομικός τραυματίστηκε το καλοκαίρι του 2007, από κουκουλοφόρους. Τους γνωστούς αγνώστους, που όλο το σημερινό "κίνημα" απορρίπτει μετά βδελυγμίας. Ο άνθρωπος δεν έχει ακόμη πεθάνει, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η κατάστασή του είναι καλή. Αντιθέτως, βρίσκεται σε κατάσταση "φυτού", πράγμα που ισοδυναμεί με θάνατο, ίσως είναι και χειρότερο. Στα ίδια επεισόδια, άλλος ένας αστυνομικός έσπασε το χέρι του, ή καλύτερα του το έσπασαν.
Το περιστατικό πάντως δεν σχετίζεται με τα πρόσφατα επεισόδια.

Πηγές: https://olympia.gr/2008/12/12/dead_police_officer/
https://www.stoxos.gr/2008/12/blog-post_14.html
Η xanp ειπε σαφεστατα πως μιλαει για τωρινα γεγονοτα. ("Από τα επεισόδια της προηγούμενης εβδομάδας στο α.τ. βόλου τραυματίστηκε βαριά ένας αστυνομικός ο οποίος χθες πέθανε.") Για να "βαλουμε τα πραγματα στη σωστη τους βαση" πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι μιλαμε για το ιδιο πραγμα στο οποιο αναφερθηκε ο αλλος :P Παντως xanp θα ηθελα να ρωτησω που το εμαθες, γιατι οκ τα καναλια δε το ειπαν, αλλά δε βλεπω ουτε στο ίντερνετ να εχει διαρευσει κατι. :worry:

Δεν έχετε πάντως άδικο παιδιά γι' αυτό που λέτε. Δυστυχώς, το είχα προβλέψει από την πρώτη μέρα των γεγονότων, ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί. Σ' εκείνο μου το ποστ είχα γράψει πως η βία φέρνει βία και αυτό κλιμακώνεται, φτάνοντας σε συνθήκες κοινωνικού πολέμου.
Θαρρω πως το να προβλεψει καποιος οτι η βια φερνει βια, ειναι οτι πιο απλό εδω και πολλους αιωνες. Εκεινο που χρειαζομαστε ειναι λυσεις και πραξεις.


Gaspar πολυ ενδιαφερουσα η συνεντευξη που παρεθεσες, και πολυ καλα εκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δλδ οι κακοι μπατσοι ευθυνονται για την εκπαιδευση τους ;:hmm:

Δηλαδή ένας κακός χειρούργος δεν ευθύνεται αν δεν έχει εκπαιδευτεί σωστά και πραγματοποιεί χειρουργικές επεμβάσεις; Αυτός κρατάει νυστέρι, ο αστυνομικός κρατάει πιστόλι. Βλέπεις εσύ μεγάλη διαφορά; Δε πρέπει κάθε επαγγελματίας να είναι υπεύθυνος για την ποιότητα της εργασίας του;
Το παραδέχεται και ο άνθρωπος των ΜΑΤ στη συνέντευξή του:

Αυτό υπάρχει στην Αστυνομία. Όταν έχεις ένα όπλο και κινείσαι μέσα στο πλήθος, νιώθεις διαφορετικά. Σου παρέχει ασφάλεια, τονώνει τον εγωισμό σου. Γιʼ αυτό λέμε ότι οι Αστυνομικοί πρέπει να είμαστε επαγγελματίες.
Γι' αυτούς τους κακούς μπάτσους μιλάω κι εγώ!


Θεωρεις οτι ειναι σοφο να το λες αυτο, οταν δε γνωριζεις καθολου τον εν λογο αστυνομικο, και οταν τελικά φαινεται να πηγαινουμε προς φονο εξ αμελειας ; :hmm:

Μα δεν χρειάζεται να τον γνωρίζω. Τα υπομνήματά και οι μετέπειτα πράξεις του, μιλούν από μόνα τους. Αν είχε όντως διαπράξει φόνο εξ' αμελείας, πρώτος αυτός θα έπρεπε να ζητά συγγνώμη όπως θα έκανε οποιοσδήποτε σκότωνε ένα παιδί κατά λάθος. Αντίθετα αυτός δεν έστειλε καν τα συλλυπητήριά του στην οικογένεια του θύματος· αυτός ο οικογενειάρχης! Για το ποιοι είμαστε μιλούν οι πράξεις μας και καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δλδ οι κακοι μπατσοι ευθυνονται για την εκπαιδευση τους ;:hmm:

Το αντίστροφο κατάλαβα ότι είπε :hmm:

Θεωρεις οτι ειναι σοφο να το λες αυτο, οταν δε γνωριζεις καθολου τον εν λογο αστυνομικο, και οταν τελικά φαινεται να πηγαινουμε προς φονο εξ αμελειας ; :hmm:
Μα δεν το είπε για το συγκεκριμένο αστυνομικό. Αναφέρθηκε απλώς στη νοοτροπία που αναμένεται να έχει ένας σωστός επαγγελματίας.

Παντως xanp θα ηθελα να ρωτησω που το εμαθες, γιατι οκ τα καναλια δε το ειπαν, αλλά δε βλεπω ουτε στο ίντερνετ να εχει διαρευσει κατι. :worry:
Περιέργως ούτε εγώ έπεσα σε κάτι σχετικό.

///

Και ιδού η στάση εκατοντάδων φαντάρων που αρνούνται να υλοποιήσουν τυχόν σχέδιο εκτάκτου ανάγκης (μου έφτιαξε τη νύχτα!):
https://www.scribd.com/doc/8998888/-42-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτη ειναι η παιδεια μας αυτη ειναι η Δημοκρατια μας


"Δεν συμφωνώ με εκείνους που συγκρίνουν την κακή μας Δημοκρατία με τις επιτυχίες του Ολοκληρωτισμού. Είναι σα να συγκρίνεις μισή φραντζόλα ψωμί με καθόλου".
Όργουελ, Γιατί γράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδή ένας κακός χειρούργος δεν ευθύνεται αν δεν έχει εκπαιδευτεί σωστά και πραγματοποιεί χειρουργικές επεμβάσεις; Αυτός κρατάει νυστέρι, ο αστυνομικός κρατάει πιστόλι. Βλέπεις εσύ μεγάλη διαφορά; Δε πρέπει κάθε επαγγελματίας να είναι υπεύθυνος για την ποιότητα της εργασίας του;
Ενας χειρουργος, εχει παρει καποια εκπαιδευση. Αν θελει να ειναι καλος, θα εχει θυσιασει και καμποσα επιπλεον πραγματα για να παρει καλη εκπαιδευση (αν μπορεσει). Με βαση την εκπαιδευσή του και γνωριζοντας τις δυνατοτητες του, ειναι υπεθυνος για το τι θα αναλαβει να χειρουργησει ! Οχι για το αν γινονται καλα τα μαθηματα στα πανεπιστημια ή για το οτι στις κλινικες ως ειδικευομενος δε του δειχναν τιποτα και δεν τον εκπαιδευαν καλα! Εχει μεγαλη διαφορα αυτο. Και ακομα μεγαλυτερη αν αναλογιστεις οτι ο αστυνομικός δεν ειναι χειρουργος. Αν πας για αστυνομικος και δε σε μαθουν σωστα, και δε σου κανουν ουτε ψυχολογικα τεστ, ε συγνωμη αλλα δε φταις εσυ. Νταηδες παντα υπαρχουν, εμεις φταιμε αμα τους βαζουμε στην αστυνομια. Στο κατω κατω ο χειρουργος ειναι ελευθερο επαγγελμα, και αν δεν ειναι καλος, θα πεινασει και θα πας σε αλλον απο τους 39384749383 που υπαρχουν. Η αστυνομια ειναι δημοσια υπηρεσια που αφορα ολους μας, και εχουμε ευθυνη για την ποιοτητα της κι εμεις (εμμεσα εστω).

Μα δεν χρειάζεται να τον γνωρίζω. Τα υπομνήματά και οι μετέπειτα πράξεις του, μιλούν από μόνα τους. Αν είχε όντως διαπράξει φόνο εξ' αμελείας, πρώτος αυτός θα έπρεπε να ζητά συγγνώμη όπως θα έκανε οποιοσδήποτε σκότωνε ένα παιδί κατά λάθος. Αντίθετα αυτός δεν έστειλε καν τα συλλυπητήριά του στην οικογένεια του θύματος· αυτός ο οικογενειάρχης! Για το ποιοι είμαστε μιλούν οι πράξεις μας και καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.
Ισως. Εγω παντως δε βιαζομαι να ολοκληρωσω την εικονα μου για καποιον, επειδη μεσα σε ολο αυτον τον πανικο, δε ζητησε συγνωμη ακομα απο την οικογενεια του θυματος. Φυσικα, δε σημαινει οτι τελικα μπορει να καταληξουμε οτι ειναι αγγελουδι..

Το αντίστροφο κατάλαβα ότι είπε :hmm:
Tσου, φαινεται κι απο την απαντηση της :)

Μα δεν το είπε για το συγκεκριμένο αστυνομικό. Αναφέρθηκε απλώς στη νοοτροπία που αναμένεται να έχει ένας σωστός επαγγελματίας.
Tσου, φαινεται κι απο την απαντηση της , αλλα γραφατε μαζι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σιχαίνομαι να ακούω για "μεμωνομένο περιστατικό" και για "παρανοϊκό δράστη".
Σημαίνει πως θα προσωποποιηθούν επάνω του οι αμαρτίες
της νοοτροπίας και των συνήθων εγκλήματικών πρακτικών
που έπρεπε να βαραίνουν ολόκληρο το σώμα της αστυνομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μετά τα έκτροπα που είδα και διάβασα τις τελευταίες ημέρες για τους αστυνομικούς τούτο δε μου κάνει καμία απολύτως αίσθηση.
Ίσως γιατί είσαι προκατειλημμένη;
Και ιδού η στάση εκατοντάδων φαντάρων που αρνούνται να υλοποιήσουν τυχόν σχέδιο εκτάκτου ανάγκης (μου έφτιαξε τη νύχτα!):
https://www.scribd.com/doc/8998888/-42-
Το διάβασες δηλαδή το κείμενο και απορείς με κάτι;
Επίσης συμφωνείς με την στάση άρνησης των φαντάρων σε εντολές ανώτερων (και μάλιστα τις συγκεκριμένες);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
οσον αφορα την επιστολη της φοιτητριας εχω να πω.......οτι καλο ειναι που και που να αφηνουμε τα βιβλια και την ετοιμη γνωση που μας προσφερουν και να πηγαινουμε το μυαλο μας λιγο παρακατω........η μη αντιδραση στο υπαρχον συστημα σημαινει αποδοχη του,και αποδοχη του υπαρχοντος συστηματος σημαινει βλακεια στον εγκεφαλο και ελλειψη δημιουργικης σκεψης.αν διαφωνεις με τον τροπο της αντιδρασης προτεινε καποιον αλλον χωρις να κρινεις με τοση ευκολια αυτους που παλευουν για το δικο σου καλο,το δικο σου μελλον.βγες στους δρομους και προστατεψε με οποιον τροπο μπορεις τις ειρηνικες διαμαρτιες και αντιδρασεις απο τις καταστροφες!διαφορετικα πηγαινε να χαρεις στο συνταγμα με το ολοκαινουριο χριστουγεννιατικο δεντρο......φροντισε ομως να μην σκοτιζεις αυτους που εχουν πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθουν........
οσο για τον αστυνομικο................και τον συνηγορο του διαβολου.......καλα να ειναι τα παιδια........να επιρριπτουν τις ευθυνες αλλου......στο συστημα στο κρατος στην ελλιπη εκπαιδευση οπουδηποτε αλλου αρκει να την βγαλουμε καθαρη.οποιος και να φταιει ενα παιδι δολοφονηθηκε και καποιος επιτελους πρεπει να τιμωρηθει για να καταλαβει η κοινωνια οτι το να σκοτωνεις ειναι κακο πραγμα και δεν πρεπει να το κανουμε!διοτι οταν το κανουμε και ειμαστε οργανα της ταξης τοτε μπορει και να καει ολη η αθηνα σε ενα βραδυ!

συγχωρεστε τον θυμο μου,αλλα σε αντιθεση με την φοιτητρια της φιλοσοφικης εγω ειμαι ηπερηφανη για ολες τις αντιδρασεις!η φασαρια με βρισκει συμφωνη!οσο για τις ζημιες τις υλικες! ας αναλαβει το κρατος να τα δωσει ολα απο τις μιζες της siemens απο το βατοπεδι τοσα φαγανε!ας πληρωσουν και την οργη που προκαλεσαν!κι οσο για τα μαθηματα που μπορει να χανεις.......αναριωτιεμαι.....εισαι τοσο ευχαριστημενη που περασες σε αυτην την σχολη με το συστημα που περασες με τα φροντιστηρια που πληρωσες με τα βιβλια σου με τους καθηγητες σου με την χρησιμοτητα του πτυχιου σου που δεν αντεχεις να μην πας 10 μερες και να βγεις κι εσυ στους δρομους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top