Tips οικοκυρικών!

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Α, εμείς έχουμε ένα ωραίο άσπρο λουλούδι (δεν το βάπτισαν :P) το οποίο μυρίζει super αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για αυτόν το σκοπό.

Βρες και ένα ωραίο μαλακτικό και είσαι ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν το ντουλάπι έχει μυρωδιά κλεισούρας φτιάξτε αρωματικά από φυσικά προϊόντα για να διώξετε την άσχημη μυρωδιά.
Τα υλικά που θα χρειαστείτε είναι:
* 15 γρ Λουϊζας
** 15 γρ θυμάρι
*** 15 γρ λεπτές ροδέλες λεμόνι
**** 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο Λουίζας
***** 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού.
****** τούλι
Μ῾αυτά τα υλικά μπορείτε να φτιάξετε 4 σακουλάκια για να βάλετε στη ντουλάπα ή το συρτάρι.
Εκτός από την άσχημη μυρωδιά θα γλυτώσετε και από τους σκόρους.

Διαβάστε περισσότερα: https://meacolpa.blogspot.com/2011/01/blog-post_2030.html#ixzz1QCsFkxsF


Οι φέτες λεμόνι νομίζω πως πρέπει να είναι αποξηραμένες... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Να πω κι εγώ ένα τιπ:

- Πώς καθαρίζει η κουρτίνα του μπάνιου όταν έχει λεκέδες από μούχλα;
- Την πλένουμε μέσα σε νερό που έχει απορρυπαντικό και χλωρίνη - κι επειδή αυτό ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ, βάζουμε σε ένα πλαστικό μπουκάλι - σπρέι νερό με χλωρίνη και ψεκάζουμε τα σημεία που έχουν μούχλα. ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ.:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Λοιπόν, νοικοκυρές του στεκιού χρειάζομαι βοήθεια! :P

Γενικά το σιδέρωμα στο σπίτι το έχω αναλάβει εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Στην αρχή με σεντόνια/ασπρόρουχα κτλ. (τα εύκολα) και στην πορεία ε.. με όλα τα ρούχα της οικογένειας. Τα "δύσκολα" ρούχα, όπως πουκάμισα ή περίεργες μπλούζες, τα αναλάμβανε πάντοτε η μαμά, μην κάνω καμιά κοτσάνα. Φέτος το καλοκαίρι άρχισα να επεκτείνομαι σε κοντομάνικα πουκάμισα κτλ. αλλά παρ' όλα αυτά με τα μακρυμάνικα (πουκάμισα) δυσκολεύομαι.

Επειδή λοιπόν θα μείνω μόνη μου και σιγά μην περιμένω 6 μήνες σαν τον αδερφό μου να έρθω σπίτι για να πλύνω/σιδερώσω ρούχα, έχετε να προτείνετε κάτι; Π.χ. να προτιμήσω κάποιο πιο μικρό σε μέγεθος σίδερο; Ώστε να μπορώ να κάνω τις λεπτομέρειες; Είμαι και τελειομανής τρομάρα μου και θέλω να είναι όμορφα αυτά που σιδερώνω. *_*

Ό,τι κόλπο ξέρετε, μη διστάσετε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Λοιπόν, νοικοκυρές του στεκιού χρειάζομαι βοήθεια! :P

Γενικά το σιδέρωμα στο σπίτι το έχω αναλάβει εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Στην αρχή με σεντόνια/ασπρόρουχα κτλ. (τα εύκολα) και στην πορεία ε.. με όλα τα ρούχα της οικογένειας. Τα "δύσκολα" ρούχα, όπως πουκάμισα ή περίεργες μπλούζες, τα αναλάμβανε πάντοτε η μαμά, μην κάνω καμιά κοτσάνα. Φέτος το καλοκαίρι άρχισα να επεκτείνομαι σε κοντομάνικα πουκάμισα κτλ. αλλά παρ' όλα αυτά με τα μακρυμάνικα (πουκάμισα) δυσκολεύομαι.

Επειδή λοιπόν θα μείνω μόνη μου και σιγά μην περιμένω 6 μήνες σαν τον αδερφό μου να έρθω σπίτι για να πλύνω/σιδερώσω ρούχα, έχετε να προτείνετε κάτι; Π.χ. να προτιμήσω κάποιο πιο μικρό σε μέγεθος σίδερο; Ώστε να μπορώ να κάνω τις λεπτομέρειες; Είμαι και τελειομανής τρομάρα μου και θέλω να είναι όμορφα αυτά που σιδερώνω. *_*

Ό,τι κόλπο ξέρετε, μη διστάσετε. :D


Λοιπόν τα Σάββατα σε κλείνω εγώ για 2-3 ώρες. Οι υπόλοιποι ας βολευτούν με άλλες μέρες. :P
Πραγματικά το σιδέρωμα είναι το πιο εκνευριστικό πράγμα στον κόσμο!

Στα πουκάμισα μετράει η ταχύτητα. Αν δηλαδή έχεις ξεκινήσει από τη μία πλευρά, τη δεύτερη πρέπει να τη βγάλεις γρήγορα για να μην προλάβει το άλλο να τσαλακωθεί. Και ... κατευθείαν κρεμάστρα! Τουλάχιστον αυτό έχει δείξει η εμπειρία μου, μπορεί να μην είμαι και το καλύτερο άτομο για συμβουλές :P
Άτιμο πράγμα τα πουκάμισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Μήπως κάποιο καλό παιδάκι ξέρει να μου πει αν μπορώ να καθαρίσω μόνη μου με κάποιον τρόπο δερμάτινο ύφασμα?..
(συγκεκριμένα δερμάτινη θήκη καπνού :redface:)

Βασικά δεν ξέρω πώς να το περιγράψω ακριβώς, αλλά το δέρμα δεν είναι λείο στην υφή, μοιάζει με καστόρ ή κάτι τέτοιο..
για να πάρετε μια ιδέα, η θήκη μοιάζει με αυτήν:

DSC03324.jpg

καμμιά ιδέα??.... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
μπορώ να καθαρίσω μόνη μου με κάποιον τρόπο δερμάτινο ύφασμα?..


καμμιά ιδέα??.... :worry:

Γαλα ή οινοπνευμα
*και τα κλασσικα προιοντα εμποριου για δερματινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Λοιπόν τα Σάββατα σε κλείνω εγώ για 2-3 ώρες. Οι υπόλοιποι ας βολευτούν με άλλες μέρες. :P
Πραγματικά το σιδέρωμα είναι το πιο εκνευριστικό πράγμα στον κόσμο!

Άνετα έρχομαι, είναι η αγαπημένη μου δουλειά. :D
Βασικά δεν καταλαβαίνεις την κούραση μέχρι να τελειώσεις και να κάτσεις (μετά από ένα 3ωρο πχ) και είναι η καλύτερη δουλειά για να βλέπεις καμιά σειρά ή να ακούς μουσική ταυτόχρονα.

Στα πουκάμισα μετράει η ταχύτητα. Αν δηλαδή έχεις ξεκινήσει από τη μία πλευρά, τη δεύτερη πρέπει να τη βγάλεις γρήγορα για να μην προλάβει το άλλο να τσαλακωθεί. Και ... κατευθείαν κρεμάστρα! Τουλάχιστον αυτό έχει δείξει η εμπειρία μου, μπορεί να μην είμαι και το καλύτερο άτομο για συμβουλές :P
Άτιμο πράγμα τα πουκάμισα!

Άτιμο δεν λες τίποτα. Τα πουκάμισα και κάτι μπλούζες με "ζάρες" (δεν έχω ιδέα πως λέγονται :redface:) είναι τα πιο περίπλοκα που πρέπει να είναι καλοσιδερωμένα όμως για να φαίνονται ωραία. :/:

Έχεις δίκιο μάλλον για την ταχύτητα, επειδή με παιδεύουν αργώ και τα πάω από δω κι από κει, οπότε τσαλακώνονται χωρίς να το καταλαβαίνω καν. Τι στο καλό, κάνε κάνε, θα μάθω κάποια στιγμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Γαλα ή οινοπνευμα
*και τα κλασσικα προιοντα εμποριου για δερματινα

μερσί!.. :)
οινοπνευμα φοβαμαι να βαλω μηπως αλλοιωθει το χρωμα ή κατι τετοιο...
αυτο για το γαλα πρωτη φορα το ακουω, θα το σκεφτω.. δε θα λερωθει ομως απο το γαλα η θηκη?..:hmm:
μαλλον θα καταληξω στα *κλασσικα* προιόντα του εμποριου (που για καποιο λογο δεν ειχα σκεφτει ποτε πως ισως υπαρχουν :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και το ξύδι σε βρεγμένο πανάκι θα κάνει δουλεια για τα δερμάτινα γενικώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
ερώτηση:
σε περίπτωση που το δέρμα δεν έχει λεία επιφάνεια (δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα :redface:)
αλλά είναι για παράδειγμα καστόρι,
ό,τι και να βάλω πάνω για να το καθαρίσω,
δε θα αφήσει και αυτό λεκέ??...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το λευκό ξύδι σε βρεγμένο πανί δεν θα αφήσει τιποτα, απλώς θα στο βρέξει λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
ωραία, ευχαριστώ πολύ!!... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthoulaki

Νεοφερμένος

Η anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
τοίχους με σφουγγάρι και υγρό για τα πιάτα, καλά στραγγισμένο (ουσιαστικά με τον αφρό δηλαδή).
Πόρτες με wetex και Azax διαλυμένο σε λεκανάκι με νερό

γεια σας εχω κι εγω την απορια για το πως καθαριζουμε τον τοιχο μας, δοκιμασα λιγο νερακι..αλλα ειδα οτι εφευγε και το χρωμα, μιας και ο τοιχος ειναι λιγων ημερων βαμμενος... καμια ιδεα? γενικα ξεβαφει δηλαδη ή να περιμενω αργοτερα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
μερσί!.. :)
οινοπνευμα φοβαμαι να βαλω μηπως αλλοιωθει το χρωμα ή κατι τετοιο...
αυτο για το γαλα πρωτη φορα το ακουω, θα το σκεφτω.. δε θα λερωθει ομως απο το γαλα η θηκη?..:hmm:
μαλλον θα καταληξω στα *κλασσικα* προιόντα του εμποριου (που για καποιο λογο δεν ειχα σκεφτει ποτε πως ισως υπαρχουν :redface:)

Το δερμάτινο δεν αλλοιώνεται, τα χρώματα που βάζουν όμως πάνω - νομίζω κατάλαβα για τι θήκες λες- μπορεί να ξεβάψουν. Σίγουρα είναι δέρμα ή μήπως δερματίνη(με συνθετικά); Οπως και να χει, το γαλα δε λερώνει γιατί μπορείς μετά να το περάσεις με νερό αλλά η βρωμιά θα χει φύγει. Αν θες εμπορίου, εγώ χρησιμοποιώ της armoral (18 ευρώ το μεγάλο περίπου, πάρε το μικρό μέγεθος) απο practiker, μπορεί να χει και το carrefour:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς πώς βγαίνουν τα λάδια από γυάλινες εστίες; φοβάμαι να βάλω πάνω οτιδήποτε γιατί θα τις καταστρέψω.Δοκίμασα με νερό και πανί αλλά γιοκ. Μπορεί να έφταιγε το τηγάνι ή και τα αυγά; Θα πρέπει να υπάρχει μια λύση :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
σφουγγαρακι και νερο βαζω εγω( ασχολουμε με την κουζινα και οτι κανω το λουζομαι)
κατι αλλο εχουν πολύ καιρο;
και τελος η γυαλινη ειναι αθανατη,οκ δεν επιζει αν βαρας με τσαμπουκα τα κουζινικα πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Λίγα λέπτα πριν το δημοσιεύσω έγινε το μοιραίο.Δεν έφυγε παρόλο που το δοκίμασα,δεν είχε βάρος αλλά πρέπει ναμαι πιο προσεχτική να μην πετάγεται τίποτα έξω από το τηγάνι, αν και πολύ δύσκολο. Σε ευχαριστώ πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos_permel

Νεοφερμένος

Ο panos_permel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδιά μήπως ξέρει κανεις πως να ξεβουλώσω αυτήν τη άτιμη τη μπανιέρα που μ' έχει βγάλει τη πιστη 2 ώρες τώρα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάρε του-μπο-φλο αύριο το πρωί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top