Λουκουμάδες

Πώς προτιμάτε τους λουκουμάδες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Με τρύπα!

    Ψήφοι: 13 41.9%
  • Χωρίς τρύπα!

    Ψήφοι: 18 58.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Κερνάω ζεστούς λουκουμάδες της γιαγιάς μου με μέλι, κανέλα και καρύδι! :redface:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Προτιμώ μόνο στρογγυλούς μικρούς λουκουμάδες με σοκολάτα γάλακτος ή/και λευκή, δε μ' αρέσουν καθόλου αυτοί με το μέλι - δεν τρώω μέλι - και δε με νοιάζει αν δεν είναι παραδοσιακοί και δεν έχουν τρύπα. Θεωρώ αστείο που συζητάτε τόση ώρα αν έχουν τρύπα ή οχι.
Κι όμως η τρύπα (στους λουκουμάδες) είναι πολύ σημαντικό θέμα.
ΦΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΑΣΕ ξερωγω.
Κι εγώ σ' αγαπώ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κερνάω ζεστούς λουκουμάδες της γιαγιάς μου με μέλι, κανέλα και καρύδι! :redface:


Πιατάκι από κούπες nescafe δεν είναι αυτό; :P Ή κάνω λάθος;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κι όμως η τρύπα (στους λουκουμάδες) είναι πολύ σημαντικό θέμα.
Κι εγώ σ' αγαπώ.


Πώς να κλείσετε το στόμα του φίλου σας. :look: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οταν ακουω για λουκουμαδες ενα πράγμα μου ρχεται πρωτο στο μυαλο.Ο κρίνος (το ιστορικό ζαχαροπλαστείο που λειτουργει απο το 1923 απο τον κασιμάτη) που βρίσκεται στην αιόλου στην αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Οταν ακουω για λουκουμαδες ενα πράγμα μου ρχεται πρωτο στο μυαλο.Ο κρίνος (το ιστορικό ζαχαροπλαστείο που λειτουργει απο το 1923 απο τον κασιμάτη) που βρίσκεται στην αιόλου στην αθήνα.
Και ο "Κρίνος" στην Αιόλου και το "Αιγαίον" στην Πανεπιστημίου, είναι δύο γνωστά παραδοσιακά λουκουματζίδικα της Αθήνας. Θεωρώ τους λουκουμάδες τους (με τρύπα φυσικά και των δύο) ισάξιους, όμως ο Κρίνος έχει πιο ωραίο περιβάλλον.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
...και συνεχίζοντας το χτεσινό μου ποστ, δεν πρέπει να μπαίνω σ αυτό το θέμα ούτε χορτάτη, αθεράπευτα γλυκατζού γαρ.
Α ρε Δία φωτιές που άναψες όταν άνοιγες το thread...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έχω να φάω (πολύ) καιρό λουκουμάδες, ποιος θα κεράσει ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ωραίοι οι λουκουμάδες, είτε είναι με τρύπα είτε χωρίς. :hehe: Δεν θα έλεγα όχι αν με κέργανε και μένα κανείς. Και με μέλι-κανέλα αλλά και με μερέντα είναι πεντανόστιμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραίοι οι λουκουμάδες, είτε είναι με τρύπα είτε χωρίς. :hehe: Δεν θα έλεγα όχι αν με κέργανε και μένα κανείς. Και με μέλι-κανέλα αλλά και με μερέντα είναι πεντανόστιμοι.

Merenda :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δε θυμάμαι να έχω φάει στρογγυλό με τρύπα με παραδοσιακή ζύμη (μόνο donuts), παρά μόνο τους μικρούς σφαιρικούς λουκουμάδες. Οπτικά πάντως, οι τελευταίοι μ'αρέσουν περισσότερο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αχ αυτοί οι λουκουμάδες! Ίσως το μόνο σιροπιαστό γλυκό που μου αρέσει. Τους προτιμώ κλασσικά με σιρόπι και μέλι, την κανέλα γενικά δεν την προτιμάω.

Υ.Γ.: Με τρύπα εννοείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ψηφίζω με τρύπα. Ο σκοπός της τρυπας είναι να μπαίνει το μέλι ή το σιρόπι σε ολο το εσωτερικό του λουκουμά και να το ποτίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Λουκουμάδες με σοκολάτα ή με μέλι/κανέλα!!
Χωρίς τρύπα ,μικρές μπουκιτσες να θέλεις να τρως συνέχεια !!
Φέτος δοκιμασα και με ροδονερο στην Κύπρο, η μυρωδιά τους δεν μας άφηνε να μην τους δοκιμάσουμε!!:slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ιδέα από μαγαζιά στην Αθήνα που φτιάχνουν κλασσικούς λουκουμάδες!! Τους έχω συνδέσει πιο πολύ με νησιά και καφενεία παλιά που ακομη τους φτιάχνουν και τους κάνουν πεντανόστιμους!!! ... Και για κάποιον περίεργο λόγο όλα αυτά τα παραδοσιακά γλυκά τα έχω συνδέσει με Ικαρία και Πάρο(θυμάμαι την πρώτη φορά που είχα πάει εκεί στα σοκάκια κάπου είχε ένα μαγαζί που έφτιαχνε!)

Πάντως μετά από αυτό το θέμα την μικρή μου αμαρτία την έκανα ... Μπορεί λουκουμάδες να μην έφαγα αλλά ανακάλυψα ένα μαγαζάκι στην Δραπετσώνα με τέλειο γαλακτομπούρεκο το οποίο και το τίμησα δεόντως!!!!:slourp::slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Απαπαπαπαπα,μου ανοιξε η ορεξη,αμαν ρε Δια με το θεμα σου.. ...πεφτουν πολλες οι θερμιδες!
Δεν πρέπει να ξαναμπώ σ αυτό το θέμα ενώ πεινάω
...δεν πρέπει να μπαίνω σ αυτό το θέμα ούτε χορτάτη, αθεράπευτα γλυκατζού γαρ. Α ρε Δία φωτιές που άναψες όταν άνοιγες το thread...
....να θέλεις να τρως συνέχεια
Πάντως μετά από αυτό το θέμα την μικρή μου αμαρτία την έκανα ... οποίο και το τίμησα δεόντως!!!!
Θέλετε να με κάνετε να αισθάνομαι τύψεις που άνοιξα αυτό το θέμα;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Θέλετε να με κάνετε να αισθάνομαι τύψεις που άνοιξα αυτό το θέμα;

Και απ' ότι βλέπουμε από τις φωτό που μας μόστραρες, τις έχεις στον υπερθετικό βαθμό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μια εύκολη συνταγή για να φτιάξετε μόνοι σας λουκουμάδες
(χωρίς τρύπα όμως).

Υλικά
1 ποτήρι του νερού γάλα χλιαρό
1 1/2 ποτήρι του νερού αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
1 1/2 κουταλιά της σούπας λάδι (καλύτερα ηλιέλαιο)

Εκτέλεση
Βάζουμε το γάλα με το λάδι σε ένα μπολ και τα ανακατεύουμε με ένα κουτάλι. Συνεχίζουμε ρίχνοντας το αλεύρι σιγά-σιγά και ανακατεύοντας μέχρι να πετύχουμε έναν πηχτό χυλό. Σκεπάζουμε με μια πετσέτα το μπολ μας και αφήνουμε για περίπου μια ώρα να φουσκώσει το μείγμα μας. Σε ένα βαθύ τηγάνι ρίχνουμε αρκετό λάδι να ζεστάνει. Με ένα κουτάλι της σούπας αφού πρώτα το βρέξουμε παίρνουμε λίγο από το μείγμα μας και με ένα άλλο κουτάλι βρεγμένο το ρίχνουμε στο τηγάνι. Συνεχίζουμε μέχρι να τελειώσει το μείγμα μας. Με μια μεγάλη τρυπητή κουτάλα βγάζουμε τους λουκουμάδες μας και τους αφήνουμε σε απορροφητικό χαρτί να στεγνώσουν.

Σερβίρισμα
Σερβίρουμε τους λουκουμάδες μας με μέλι, κανέλα και τριμμένο καρύδι.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Μια εύκολη συνταγή για να φτιάξετε μόνοι σας λουκουμάδες
(χωρίς τρύπα όμως).

Υλικά
1 ποτήρι του νερού γάλα χλιαρό
1 1/2 ποτήρι του νερού αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
1 1/2 κουταλιά της σούπας λάδι (καλύτερα ηλιέλαιο)

Εκτέλεση
Βάζουμε το γάλα με το λάδι σε ένα μπολ και τα ανακατεύουμε με ένα κουτάλι. Συνεχίζουμε ρίχνοντας το αλεύρι σιγά-σιγά και ανακατεύοντας μέχρι να πετύχουμε έναν πηχτό χυλό. Σκεπάζουμε με μια πετσέτα το μπολ μας και αφήνουμε για περίπου μια ώρα να φουσκώσει το μείγμα μας. Σε ένα βαθύ τηγάνι ρίχνουμε αρκετό λάδι να ζεστάνει. Με ένα κουτάλι της σούπας αφού πρώτα το βρέξουμε παίρνουμε λίγο από το μείγμα μας και με ένα άλλο κουτάλι βρεγμένο το ρίχνουμε στο τηγάνι. Συνεχίζουμε μέχρι να τελειώσει το μείγμα μας. Με μια μεγάλη τρυπητή κουτάλα βγάζουμε τους λουκουμάδες μας και τους αφήνουμε σε απορροφητικό χαρτί να στεγνώσουν.

Σερβίρισμα
Σερβίρουμε τους λουκουμάδες μας με μέλι, κανέλα και τριμμένο καρύδι.



Αρχικά, δεν έχουν μαγιά, οπότε απορρίπτονται :redface: :P

Κατά δεύτερον, μια πιο γενική ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να φουσκώσει το μίγμα μονο με το αλεύρι που φουσκώνει μόνο του όταν το αφήσουμε 1 ώρα; Νομίζω οτι το μπέικιν (που εχει το αλευρι που φουσκώνει μονο του) πρέπει να ζεσταθεί σε μεγάλη θερμοκράσια για να φουσκώσει, σε αντίθεση με την μαγιά που χρειάζεται ελάχιστη ζέστη για να φουσκώσει :hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top