Aποτυχημένες αγορές! (Κλαίω τα λεφτά μου thread...)

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
^Στα αρώματα αλλάζουν τη σύνθεση ανα κάποιο διάστημα και παρουσιάζονται ας πούμε καπως ανανεωμένα. Το έχω πάθει σε πολλά αρώματα. Μπορεί να συνεβει και αυτό λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
^Στα αρώματα αλλάζουν τη σύνθεση ανα κάποιο διάστημα και παρουσιάζονται ας πούμε καπως ανανεωμένα. Το έχω πάθει σε πολλά αρώματα. Μπορεί να συνεβει και αυτό λοιπόν.


Μα αυτό ακριβώς συνέβη. Η μητρική εταιρεία πιθανότατα αποφάσισε να κόψει κόστη και αφαίρεσε κάποια υλικά. Επίσης διάβασα οτι η διεθνής ένωση αρωμάτων, έθεσε κάποιους περιορισμούς στις πρώτες ύλες που είναι ασφαλείς για χρήση στην αρωματοποιία, με αποτέλεσμα να απαιτηθεί συμμόρφωση και αλλαγές από τους κατασκευαστές.

Κρίμα πάντως, ένα καλό άρωμα χάλασε.


Εντωμεταξύ, άσχετο. Διάβασα οτι το pH, η διατροφή και το λίπος παίζει ρόλο στο αν κάποια αρώματα κάθονται καλά στο δέρμα σου ή το πως εκπέμπονται. Μπορεί να βάλω κάτι εγω και να κρατήσει 2 ωρες, ενω σε σένα να μην κρατήσει καν.

Το συγκεκριμένο άρωμα λένε πάντως πολλοί ότι έχει πλέον θέμα. Τέλος πάντων, κουβέντα να γίνεται.:studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς συνέβη. Η μητρική εταιρεία πιθανότατα αποφάσισε να κόψει κόστη και αφαίρεσε κάποια υλικά. Επίσης διάβασα οτι η διεθνής ένωση αρωμάτων, έθεσε κάποιους περιορισμούς στις πρώτες ύλες που είναι ασφαλείς για χρήση στην αρωματοποιία, με αποτέλεσμα να απαιτηθεί συμμόρφωση και αλλαγές από τους κατασκευαστές.

Κρίμα πάντως, ένα καλό άρωμα χάλασε.


Εντωμεταξύ, άσχετο. Διάβασα οτι το pH, η διατροφή και το λίπος παίζει ρόλο στο αν κάποια αρώματα κάθονται καλά στο δέρμα σου ή το πως εκπέμπονται. Μπορεί να βάλω κάτι εγω και να κρατήσει 2 ωρες, ενω σε σένα να μην κρατήσει καν.

Το συγκεκριμένο άρωμα λένε πάντως πολλοί ότι έχει πλέον θέμα. Τέλος πάντων, κουβέντα να γίνεται.:studying:

Συγγνωμη για το Off topic :
Με ενδιαφέρει πολύ να διαβάσω αυτό περί συμμόρφωσης και θα το κοιτάξω μια και το musk είναι το αγαπημένο μου συστατικό στα αρώματα. Κάπου μάλιστα είχα ακούσει ότι πλέον είναι 100 % συνθετικό.
Όσο για το ph το γνώριζα ωστόσο δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο η διατροφή...
Προσωπικά τα αρώματα μου κρατάνε μόνο αν βάλω και την ανάλογο κρέμα σώματος. Μόνο δυο εταιρίες με καλύπτουν χωρίς κρέμα σώματος : Dior & Ysl.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το Tally Weijl εννοεις μαλλον. Μπα, απλα η ποιοτητα τους στα ρουχα ειναι χαλια :P

Εγω κλαιω τα λεφτα που εδωσα για αρκετα ρουχα που εχω αγορασει κατα καιρους και τελικα δεν φορεσα ποτε :')
Δεν ειχε τυχει να αγορασω ρουχα της συγκεκριμενης μαρκας , ενω γενικα ψωνιζω απο πχ h&m κλπ και ηταν μια σκετη απογοητευση. Την καημενη τη γιαγια μου λυπαμαι.
Όταν ακόμα ήμουνα μικρό, φόραγα την Cool Water για κολώνια, κλασσικό παιδάκι των 90ς.

Ε από νοσταλγία πήγα και την ξαναγόρασα φέτος μιας και το παλιο μπουκάλι ήταν 99% άδειο και πεταμένο εδω και χρόνια σε μια γωνιά.

30κάτι ευρώ για 200ml της νοσταλγίας, μιας οσμής που αγαπούσα κάποτε πολύ.

Η μαγική λέξη: ΚΑΠΟΤΕ

Έχει φάει τέτοιο ρεφορμουλάρισμα, είναι τόσο αδύναμη, τόσο.... σαν πουδρώδης μονοκόμματη λεβάντα σαν αυτή που μυρίζει το μπάνιο όταν το σφουγγαρίζω.

Δίχως χαρακτήρα, γραμμική και απαράλλαχτη. Το sillage και η διάρκεια πάλι καλά που είναι μικρά και άθλια γιατί δε θα ήθελα το δέρμα μου να εκπέμπει αυτή την αηδία για πολύ. Μου προκάλεσε ανακάτεμα και πονοκέφαλο.

Δεν είναι το ποσό ούτε καν, αλλά το μείγμα απογοήτευσης και αηδίας από το προιόν που δεν δικαιολογεί ούτε καν αυτα τα 30.

Για όσους θέλουν τόσο φτηνή σε παρόμοιο: Aspen από Coty
Για πολύ πιο ακριβή: Green Irish Tweed από Creed

Αν και αν ασχοληθείτε πολύ με το σπορ, αναπόφευκτα θα περάσετε σε άλλα χωράφια πιο ενδιαφέροντα στο κυνηγι του signature scent.

Για να μην κλαιω τα λεφτα μου παιρνω παντα κολωνιες απο αρωματοπωλειο , απο ενα συγκεκριμενο , και ετσι και τα λεφτα μου δεν κλαιω και δοκιμαζω και αρωματα που δε τα φοραω. Αυτο για το δερμα που αναφερεις πιο κατω ισχυει απειρα οχι μονο στη διαρκεια αλλα και στο πως μυριζει η κολωνια σε καποιον μπορει να διαφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Συγγνωμη για το Off topic :
Με ενδιαφέρει πολύ να διαβάσω αυτό περί συμμόρφωσης και θα το κοιτάξω μια και το musk είναι το αγαπημένο μου συστατικό στα αρώματα. Κάπου μάλιστα είχα ακούσει ότι πλέον είναι 100 % συνθετικό.
Όσο για το ph το γνώριζα ωστόσο δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο η διατροφή...
Προσωπικά τα αρώματα μου κρατάνε μόνο αν βάλω και την ανάλογο κρέμα σώματος. Μόνο δυο εταιρίες με καλύπτουν χωρίς κρέμα σώματος : Dior & Ysl.

Κοίτα το ως IFRA regulations, δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ, μόνο επιγραμματικά. Το Musk αν θυμαμαι καλά είναι από τους πρωκτικούς αδένες των ελαφιών στο Νεπάλ. Συγγνώμη ξέρω είναι αηδία αυτό που είπα αλλά προχθες το διάβαζα. Η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη σε κάποια υλικά που αναπόφευκτα οι εταιρείες θα καταφύγουν στη συνθετική οδό βλ. Oud. Το ούντ είναι ενα ασιατικό ξύλο που προσβάλλεται από έναν μύκητα και εκκρινει μια ρητίνη και αυτό βγάζει μια μυρωδια. Κοστίζει κάτι αρκετά χιλιάρικα το ένα λίτρο. Οπότε φαντάσου πόσο ελάχιστο αυθεντικό ούντ έχει μέσα πχ το Oud Satin Mood του Francis Kurkdjian και κάνουν τα 50μλ 300 ευρώ, και πόσο συνθετικό είναι του Versace που το δίνει στα 60 ευρώ.

Τα αρώματα θέλουν άοσμη λοσιόν όντως για ενυδάτωση και θα κρατήσουν περισσότερο επάνω εκεί. Βγάζει μάλιστα τώρα το 2019 όπου να ναι, μια πολύ ωραία σειρά προιόντων η Gucci, ονόματι Alchemist's Garden με αρωματισμένα νερά, parfum extraits και αρώματα για να τα συνδυάζεις και να φτιάχνεις τη μυρωδιά που θέλεις αλλά και να κρατάνε και περισσότερο.

Για να μην κλαιω τα λεφτα μου παιρνω παντα κολωνιες απο αρωματοπωλειο , απο ενα συγκεκριμενο , και ετσι και τα λεφτα μου δεν κλαιω και δοκιμαζω και αρωματα που δε τα φοραω. Αυτο για το δερμα που αναφερεις πιο κατω ισχυει απειρα οχι μονο στη διαρκεια αλλα και στο πως μυριζει η κολωνια σε καποιον μπορει να διαφερει

Ετσι είναι ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Μιας που λέτε για ρούχα εγώ έχω το κακό να παίρνω αρκετά ρούχα και τελικά τα φοράω συνέχεια τα αγαπημένα μου μόνο και τα άλλα κάθονται στην ντουλάπα :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Μιας που λέτε για ρούχα εγώ έχω το κακό να παίρνω αρκετά ρούχα και τελικά τα φοράω συνέχεια τα αγαπημένα μου μόνο και τα άλλα κάθονται στην ντουλάπα :giveup:


Κι εγω το ίδιο κάνω. 30 πουκάμισα και φοράω συνέχεια το κόκκινο βουργουνδίας, το μαύρο ή το λιλά. Τα δε πουλόβερ κάθονται κι ας έχει χειμώνα έξω. Μαύρο πουκάμισο ο δικός σου, εγκεφαλικό κόλλημα.

Και σκεφτόμουν να πεταχτώ μέχρι τη γκαλερί του Hugo Boss να τσιμπήσω κανα 2 κουστούμια σε slim γραμμή. Ε πάλι με μαύρο πουκάμισο και τζιν θα βγαίνω.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά απο τις πιο αποτυχημένες αγορές θεωρω το να αγοράζεις ρούχα ένα , δύο , τρια νούμερα μικρότερα ως κίνητρο για να αδυνατίσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πηγα και πεταξα $300 σε καλλυντικα μεσα Μαρτιου τα οποια λογω του οτι δεν βγαινουμε εξω καθονται και με κοιτανε. Καποια ληγουν τελη του ετους, ελπιζω να μην ειμαστε με περιορισμους μεχρι τοτε. Τα καλα νεα ειναι οτι μολις πετυχα τα pixel buds σε προσφορα στα $78 (-$150) και ειχα για το συγκεκριμενο καταστημα gift card αξιας $75 απο περυσι που εκανα παραπονα για ενα ipad που προσπαθησα να αγορασω 3 φορες και μου ακυρωναν συνεχεια την παραγγελια ενω το εβγαζαν in stock την επομενη μερα. Οποτε μου κοστισαν μολις $3 :lol:
 

dev

Νεοφερμένος

Η dev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Από ίντερνετ και οι δύο αγορές, πριν από χρόνια ένα ποδήλατο γυμναστικής από αυτά που έχουν μόνο τα πετάλια :wacko:
και πιο πρόσφατα ένα πτυσσόμενο τραπεζάκι για λαπτοπ που μπορούσες να το χρησιμοποιείς στο καναπε η στο κρεβάτι. Δεν βολευε καθόλου. Τα πέταξα και τα δυο ευτυχως είχαν απο 15 ευρώ περίπου, όχι τραγικα λεφτά.
Πάντως από ρούχα οσο άχρηστο και λαθος και να μου φανει κατι το διαστημα που το αγορασα, έχω παρατηρησει οτι κααααποια στιγμή, έστω και την επομενη χρονια θα χρειαστει να το φορεσω. Τοτε τον παλιο καιρο που βγαιναμε δηλαδη :D και δεν θελαμε να φοραμε ολο τα ιδια και τα ιδια
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σορρυ αλλά πιο αποτυχημένη αγορά από αυτό που πρόκειται να σας δείξω, δεν υπάρχει...

IMG_20200420_201411.jpg

IMG_20200420_201450.jpg

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ο λόγος που ενθουσιαστηκα τόσο πολύ και το πήρα είναι γιατί το βρήκα 3 ευρώ. Πάει ένας καφές.

ΥΓ: Να σημειωθεί, δε, ότι το συγκεκριμένο δαχτυλίδι έχω δει να το φοράει πορτιέρης κλαμπακιου της συμπρωτευουσας.

ΥΓ2: Το νυχάκι μου από κοντά δε δείχνει τόσο κιτσαριο όσο στη φωτογραφία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,168 μηνύματα.
Και εμένα!!!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.


Ετήσια συνδρομή Apple Arcade. Εκτός από 3, 4 must play τίτλους δεν έχω βρει άλλα τίμια παιχνίδια να παίξω. Τζάμπα 49.99 ευρώ. :(. Ελπίζω να αλλάξει αυτό με την πολυαναμενόμη κυκλοφορία του Pathless.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Ωραίο το δαχτυλίδι, σα μάσκα ιθαγενών για τα κακά πνεύματα σε νησάκια του Ειρηνικού Ωκεανού.

Το νύχι you could do better indeed.
 

Εβανζελί

Νεοφερμένος

Η Εβανζελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γόβες δωδεκάποντες. Εκτός από το γεγονός οτι περπατούσα σαν τον ρόμποκοπ, και τους περνούσα όλους σε ύψος όταν τις έβγαλα τα πόδια μου φουσκώσαν σαν τσουρέκια και μετά δε μπορούσα να φορέσω ούτε αθλητικό παπούτσι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τουλαχιστον δικαιολογουνται οι 12ποντες γοβες να σου κανουν τα ποδια κομματια, εγω τι να πω που πηρα κατι ecco flats και ενω στο μαγαζι ηταν πολυ ανετα, οταν τα φοραω εξω με χτυπανε και βγαινουν και δεν μπορω να περπατησω; Δοκιμασα πατους, κατι gel αυτοκολλητα πισω για να μη βγαινει η φτερνα, επιθεματα για μη βγαινουν φουσκαλες αλλα τιποτα.

Γυαλια rayban. Εφυγε η επιστρωση στους φακους μεσα σε λιγοτερο απο 1 χρονο. Απαραδεκτο να ξεφλουδιζουν ετσι, χωρις να τα εχω κανει κατι. Τα καθαριζα με σκετο νερο.
 

Εβανζελί

Νεοφερμένος

Η Εβανζελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τουλαχιστον δικαιολογουνται οι 12ποντες γοβες να σου κανουν τα ποδια κομματια, εγω τι να πω που πηρα κατι ecco flats και ενω στο μαγαζι ηταν πολυ ανετα, οταν τα φοραω εξω με χτυπανε και βγαινουν και δεν μπορω να περπατησω; Δοκιμασα πατους, κατι gel αυτοκολλητα πισω για να μη βγαινει η φτερνα, επιθεματα για μη βγαινουν φουσκαλες αλλα τιποτα.

Γυαλια rayban. Εφυγε η επιστρωση στους φακους μεσα σε λιγοτερο απο 1 χρονο. Απαραδεκτο να ξεφλουδιζουν ετσι, χωρις να τα εχω κανει κατι. Τα καθαριζα με σκετο νερο.


Έτσι την πάτησα με κάτι εσπαντρίγιες, στο μαγαζί ήταν πολύ άνετες αλλά έπρεπε να το υποψιαστώ οτι το κούμπωμα πίσω δεν προμήνυε τίποτα καλό. Τις αγόρασα για να απαλαγώ από κάτι φλάτ παπουτσάκια που μου έγδερναν τις πατούσες και τα δάχτυλα. Εν ολίγοις μου έγδαραν τη φτέρνα και λίγο παραπάνω. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά και τις 12ποντες, θα τις ξαναφορούσα άνετα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρήγγειλα τις προάλλες αυτό

zdj-glowne-obsessive-giftella-set.jpg

Και το μόνο που ήρθε μια βδομάδα μετά ήταν ένα κόκκινο σουτιέν κι ένα στρινγκακι. Η κοπέλα πουθενά. Τζάμπα το πενηνταρι.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εγώ έχω θέμα με τις αγορές ειδικά μέσω διαδικτύου, για πότε παίρνω κάτι δεν ξέρω... Τρίμηνη δοκιμαστική συνδρομή (η οποία ήταν φθηνή) στο New Yorker, το οποίο παρά την καραντίνα μου έρχεται ταχυδρομικώς κάθε βδομάδα... Μόλις την ακύρωσα και πάλι καλά που το θυμήθηκα γιατί η επόμενη ανανέωση θα ήταν στα $150 το χρόνο... υπόψην τα περισσότερα τεύχη ούτε καν τα έβγαλα από τη ζελατίνη...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top