Μάρτυρες του Ιεχωβά - Τι παίζει με αυτούς;

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά(νιώθω λες και παρουσιάζω ειδήσεις,λολ).Πρόσφατα έπεσε στην υπόληψη μου(ίσως και χθες :P)ότι ένα γνωστό πρόσωπο είναι μάρτυρας του ιεχωβά.Από χθες έχω ψάξει κάποια πράγματα αλλά δεν βρήκα κάπου αντικειμενική κριτική περί αυτών και του τι παίζει πίσω από αυτούς.Από τη μία βλέπω οτι οι ίδιοι παρουσιάζουν τη "θρησκεία" τους ως κάτι θεάρεστο και αμόλυντο από την άλλη διάφορα blogs χριστιανοταλιμπάν τους βρίζουν πάρα παραθέτουν αλήθειες περί αυτών και του τι πρεσβεύουν.Ομολογουμένως,έψαξα κι εδώ να βρω κάτι αλλά δε βρήκα κάτι ιδιαίτερο,όποτε είπα να ανοίξω αυτό το θέμα.Εσείς τι ξέρετε-τι έχετε ακούσει;Σε τι πιστεύουν;Ισχύουν όλα αυτά που ακούγονται;Θα ήθελα πολύ να μάθω.

ΥΓ αν το θέμα είναι σε λάθος thread με συγχωρείτε :P δεν ήξερα που να το "βάλω"(ελπίζω τα πονηρά μυαλά να μη σκέφτηκαν κάτι που δε πρέπει :P)
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά(νιώθω λες και παρουσιάζω ειδήσεις,λολ).Πρόσφατα έπεσε στην υπόληψη μου(ίσως και χθες :P)ότι ένα γνωστό πρόσωπο είναι μάρτυρας του ιεχωβά.Από χθες έχω ψάξει κάποια πράγματα αλλά δεν βρήκα κάπου αντικειμενική κριτική περί αυτών και του τι παίζει πίσω από αυτούς.Από τη μία βλέπω οτι οι ίδιοι παρουσιάζουν τη "θρησκεία" τους ως κάτι θεάρεστο και αμόλυντο από την άλλη διάφορα blogs χριστιανοταλιμπάν τους βρίζουν πάρα παραθέτουν αλήθειες περί αυτών και του τι πρεσβεύουν.Ομολογουμένως,έψαξα κι εδώ να βρω κάτι αλλά δε βρήκα κάτι ιδιαίτερο,όποτε είπα να ανοίξω αυτό το θέμα.Εσείς τι ξέρετε-τι έχετε ακούσει;Σε τι πιστεύουν;Ισχύουν όλα αυτά που ακούγονται;Θα ήθελα πολύ να μάθω.

ΥΓ αν το θέμα είναι σε λάθος thread με συγχωρείτε :P δεν ήξερα που να το "βάλω"(ελπίζω τα πονηρά μυαλά να μη σκέφτηκαν κάτι που δε πρέπει :P)
Οι μάρτυρες του Ιεχωβά εχω ακούσει ότι είναι κατά της μετάγγισης αίματος αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα για να ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Οι μάρτυρες του Ιεχωβά εχω ακούσει ότι είναι κατά της μετάγγισης αίματος αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα για να ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος.


Ναι,κι εγώ το έχω ακούσει αυτό και ισχύει μάλλον.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει ότι διδάσκονται τη θρησκεία τους από πολύ μικροί ώστε να είναι πάντα σε θέση να την υποστηρίξουν, ειδικά αν βγουν στους δρόμους για ιεραποστολικό έργο :P
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Μια τεράστια παγκόσμια μπίζνα που έχει υιοθετήσει χριστιανικά στοιχεία. Η μάλλον τα έχει τροποποιήσει.

Έχουν τροποποιήσει την Βίβλο.

Δεν κάνουν μεταγγίσεις αίματος

Έχουν προβλέψει πάμπολλες φορές τον Αρμαγεδδών αποτυχημένα (τέλος του κόσμου).

Δεν πιάνουν όπλα.

Αυτά ξέρω προσωπικά
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά(νιώθω λες και παρουσιάζω ειδήσεις,λολ).Πρόσφατα έπεσε στην υπόληψη μου(ίσως και χθες :P)ότι ένα γνωστό πρόσωπο είναι μάρτυρας του ιεχωβά.Από χθες έχω ψάξει κάποια πράγματα αλλά δεν βρήκα κάπου αντικειμενική κριτική περί αυτών και του τι παίζει πίσω από αυτούς.Από τη μία βλέπω οτι οι ίδιοι παρουσιάζουν τη "θρησκεία" τους ως κάτι θεάρεστο και αμόλυντο από την άλλη διάφορα blogs χριστιανοταλιμπάν τους βρίζουν πάρα παραθέτουν αλήθειες περί αυτών και του τι πρεσβεύουν.Ομολογουμένως,έψαξα κι εδώ να βρω κάτι αλλά δε βρήκα κάτι ιδιαίτερο,όποτε είπα να ανοίξω αυτό το θέμα.Εσείς τι ξέρετε-τι έχετε ακούσει;Σε τι πιστεύουν;Ισχύουν όλα αυτά που ακούγονται;Θα ήθελα πολύ να μάθω.

Μάλλον θα ήθελες να πεις "έπεσε στην αντίληψή μου".
Οι μάρτυρες του Ιεχωβά λατρεύουν τον Θεό (τον οποίο ονομάζουν Ιεχωβά), θεωρούν τον Χριστό γιο του Θεού και σωτήρα της ανθρωπότητας, δεν πιστεύουν στην Αγία Τριάδα, δεν αναγνωρίζουν την Παναγία, δεν πιστεύουν στην "αιώνια ζωή", δεν μπαίνουν σε εκκλησίες (κάνουν συναθροίσεις όπου ψέλνουν ύμνους, προσεύχονται, μελετούν τη Βίβλο και κατηχούν), δεν κάνουν τον σταυρό τους, δεν προσκυνούν εικόνες, δεν γιορτάζουν (θεωρούν τις γιορτές ειδωλολατρικά κατάλοιπα), πιστεύουν ότι πλησιάζει το τέλος του κόσμου, αρνούνται τον στρατό, δεν πιάνουν όπλα στα χέρια τους, δεν πολεμούν, αρνούνται τη μετάγγιση αίματος, στήνονται στους δρόμους και διανέμουν τα έντυπα "Σκοπιά" και "Ξύπνα", κάνουν σχέσεις μόνο μεταξύ τους και πλησιάζουν τους υπόλοιπους ανθρώπους με σκοπό να τους ενσωματώσουν.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ένα διάστημα τους μάρτυρες του Ιεχωβά τους θεωρούσα θεούς.I mean,ένας φίλος γλίτωνε επί χρόνια θρησκευτικά στο σχολείο και instead έπαιζε μπάλα με όποιο τμήμα είχε γυμναστική εκείνη την ώρα. Αν δεν είναι αυτό απόδειξη ανώτερης ύπαρξης,τότε τι είναι?
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τους μάρτυρες του Ιεχωβά είναι ότι συνιστούν μια απολύτως κλειστή κοινότητα, καθώς συναναστρέφονται μόνο ο ένας τον άλλο, μπορεί να έχουν επαγγελματικές ή τυπικές σχέσεις με άλλους αλλά κοινωνικά και φιλικά συναναστρέφονται μόνο μεταξύ τους και παντρεύονται μεταξύ τους.
Επίσης είναι οι μοναδικοί οι οποίοι όχι απλώς ερμηνεύουν την βίβλο με διαφορετικό τρόπο αλλά έχουν αλλοιώσει το κείμενο της, ώστε να ταιριάζει με τις διδασκαλίες τους. (πχ ενώ σε όλη τη Βίβλο η λέξη Ιεχωβάς (Γιαχβέ πιο σωστά) αναφέρεται μία και μοναδική φορά εκείνοι έχουν αντικαταστήσει πολλές αναφορές της Βίβλου στο Θεό με τη λέξη Ιεχωβά).
Όντως αρνούνται τη μετάγγιση αίματος, παρερμηνεύοντας εντελώς ένα εδάφιο της βίβλου, εξάλλου δε θα μπορούσε το συγκεκριμένο εδάφιο να αναφέρεται στις μεταγγίσεις αίματος καθώς δεν υπήρχαν τότε.
Γενικά έχουν πέσει έξω σε πολλές προβλέψεις τους και θεωρώ ότι είναι το μοναδικό δόγμα που παρερμηνεύει τόσο πολύ το ευαγγέλιο...
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τους Μάρτυρες του Ιεχωβά που είχα διαβάσει παλαιότερα και το βρήκα είναι αυτό: https://www.lifo.gr/articles/societ...ras-toy-iexova-kai-afigeitai-tin-empeiria-tis
Είναι ενδιαφέρον και γιατί αναφέρει και τη στάση τους στη διαφορετικότητα..
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γείτονες μου στο χωριό είναι μάρτυρες και είχα αρκετές επαφές από μικρός καθώς είχαν γιο στην ηλικία μου και κάνανε παρέα. Μια φορά θυμάμαι είχα κάτσει σπίτι τους να φάω και ξεκίνησα να τρώω κεφτέδες ενώ αυτοί περίμεναν να κάνουν προσευχή :D καθώς εμείς ποτέ δε κάναμε προσευχή. Ενιωσα λίγο μαλάκας αλλά οι κεφτέδες ήταν καλοί και άξιζε.

Σταδιακά όσο μεγάλωναμε χαθήκαμε με το παιδί γιατί δεν είχε καθόλου χρόνο. Μια φορά που τον είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι έχει πολλές θρησκευτικές υποχρεώσεις. Επίσης ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεκοψεις καθώς πέραν του ότι σε γαλουχουν από κούνια, είναι και αρκετά φανατικοί και αν πεις δεν θέλω η οικογένεια σου σε απόκοβει εντελώς και δεν σου ξαναμιλά.

Γενικά είναι γαμησετα, όπως όλες οι ψυχασθενιες.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον οι απαντήσεις όλων σας,κάποια τα είχα ήδη ακούσει απλά δεν ήμουν σίγουρη για την εγκυρότητά τους :P.Επίσης ναι Λενώ αυτό εννοούσα,είπα να το παίξω λίγο Φατσέας :P.
Κάτι άλλο που έχω ακούσει είναι πως γενικά αποφεύγουν πάρα πολύ τους κόσμιους(εμάς δηλαδή) και ζουν υποτιθέμενα μια ζωή "πρότυπο"(κάπου διάβασα οτι μέχρι και τσιγάρο να καπνίσεις μπορούν να σε διώξουν από την αίρεση και κάτι κουλάαααα).Επίσης λέγεται οτι η Σκοπιά είναι κανονική εταιρεία,η οποία παίρνει χρήματα από τα φυλλάδια που μοιράζει.Ισχύει αυτό;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Σταδιακά όσο μεγάλωναμε χαθήκαμε με το παιδί γιατί δεν είχε καθόλου χρόνο. Μια φορά που τον είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι έχει πολλές θρησκευτικές υποχρεώσεις. Επίσης ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεκοψεις καθώς πέραν του ότι σε γαλουχουν από κούνια, είναι και αρκετά φανατικοί και αν πεις δεν θέλω η οικογένεια σου σε απόκοβει εντελώς και δεν σου ξαναμιλά.

Δεν είναι φανατικοί αλλά υποχρεώνονται καθώς πολλές φορές η επιβίωση τους (οικονομικά) εξαρτάται από αυτούς.

Κάτι παρόμοιο γίνεται και με το ΚΚΕ και με εκκλησιαστικές οργανώσεις. Αρκετοί καλλιτέχνες/ηθοποιοί δεν θα είχαν την καριέρα που είχαν αν δεν υποστήριζαν ΚΚΕ κι ας ιδεολογικά είναι αντίθετοι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πραγματικά ξερνάω με αυτούς. Μού θυμίζουν τους Μορμόνους.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μια φίλη μου είναι και παρακολουθεί κάτι μιτινγκς που έχουν κάθε ΣΚ και πολλές φορές μου λέει διαφορα για τα πιστεύω τους. Ξέρει ότι είμαι άθεη. Δεν της λέω κάτι γιατί μου έχει πει ότι την βοήθησε αυτή η θρησκεία (ήταν χριστιανή αλλά άλλαξε στην εφηβεία) να ξεπεράσει δύσκολες στιγμές που της έτυχαν. Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται να διαφέρει και πολύ σε σχέση με την ορθοδοξία. Ίδιο σκεπτικό και αντιλήψεις, διαφορετικά πιστεύω. Αν αυτή είχε εκτεθεί στην ορθοδοξία πιστεύω ότι θα κατέληγε ορθόδοξη
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Χριστιανοί είναι και αυτοί αλλά βασίζονται περισσότερο στην Παλαιά Διαθήκη, ο επίσημος χριστιανισμός την αναγνωρίζει επίσημα αλλά την υποτιμά αρκετά επειδή δεν τον συμφέρει.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που έχω ανοίξει αυτό το θέμα αλλά από τότε έχω ενημερωθεί όσο μπορώ για το θέμα.

Δυστυχώς οι περισσότεροι από αυτούς είναι συμφεροντολόγοι.Θα μου πεις,γιατί οι παπάδες της ορθόδοξης εκκλησίας δεν είναι; Φυσικά και είναι,είναι και αυτοί μεγάλα λαμόγια(όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι).Σε προσεγγίζουν ώστε να σε προσηλυτίσουν στην αίρεση τους και συνήθως σου δίνουν να διαβάσεις περιοδικά με τίτλο πχ "Ξύπνα" κτλ.Αν προσπαθήσεις να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί τους,δε θα τα καταφέρεις γιατί από πάρα πολύ μικρή ηλικία έχουν μάθει απέξω κάθε πτυχή των πιστεύω της αίρεσης τους και μπορούν να σε αποστομώσουν εκτός και αν είσαι θεολόγος και τους "στριμώξεις".

Δε ξέρω τι συμβαίνει με άτομα που μπήκαν στην αίρεση κατά τη διάρκεια της ζωής τους,αλλά παιδιά που γεννιούνται σε οικογένειες ιεχωβάδων μαθαίνουν από κούνια πως να προσεγγίζουν κόσμο και να χτυπάνε κουδούνια.Δε σου επιτρέπεται να καπνίζεις,να πίνεις ποτό,να γιορτάζεις γενέθλια,ονομαστικές εορτές,να συμμετέχεις σε παρελάσεις,να πηγαίνεις στρατό και να κάνεις μετάγγιση αίματος.Σε πιο extreme περιπτώσεις,που δε ξέρω κατά πόσο υφίστανται πλέον,απαγορεύονται τόσο οι προγαμιαίες σχέσεις,όσο και ο αυνανισμός και το σεξ με προφυλακτικό.

Όσο είσαι μέσα σε αυτή την αίρεση και κάνεις ο,τι σου λένε σε βοηθάνε ποικιλοτρόπως μέσω εύρεσης εργασίας,σου δίνουν χρήματα κτλ.Γενικά υπάρχει βοήθεια.Επίσης γίνονται διάφορες ομιλίες σε ειδικές εγκαταστάσεις-εκκλησίες μαρτύρων του ιεχωβά όπου μιλάνε διάφοροι εκπρόσωποι.Έτσι και αποφασίσεις να αποσπαστείς όμως και θελήσεις να κάνεις τη ζωή των κοσμίων(δηλαδή των μη Ιεχωβάδων),σε βάζουν σε μαύρη λίστα και είναι σχεδόν σίγουρο ότι μέχρι και οι ίδιοι σου οι γονείς,το αίμα σου,μπορεί να μη σου ξαναμιλήσουν ποτέ "γιατί έτσι επιβάλλει η αίρεση τους".

Για εμένα αυτή η αίρεση είναι μια πολύ καλοσχηματισμένη μπίζνα των Αμερικάνων(γιατί από εκεί ξεκίνησε) για να χειραγωγήσουν κόσμο.Όπως εξάλλου εξαιρετική μπίζνα είναι όλες οι θρησκείες γενικότερα.Και για να μη παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι στη θρησκεία κάθε αυτή,μέσω της οποίας όντως πολλές φορές μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι,αλλά σε αυτούς που την εκπροσωπούν,είτε είναι Ιεχωβάδες,είτε είναι Παπάδες,είτε είναι Ιμάμηδες.Αν και για να λέμε του λόγου το αληθές,οι αιρέσεις σαν αιρέσεις με τρομάζουν αρκετά πάρα πολύ γιατί πέφτει και μεγάλη συγκάλυψη από πίσω.Πριν πολλά χρόνια είχε δολοφονηθεί μια φοιτήτρια στη Λάρισα και βασικός ύποπτος ήταν ένας τύπος που συμμετείχε στην Ευαγγελική Εκκλησία.Όσες εκπομπές και να έγιναν,όσοι δημοσιογράφοι και να προσπάθησαν να ρίξουν φως στην υπόθεση δε τα κάταφεραν γιατί έτρωγαν σωρηδόν απειλές από εκείνους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είχα δύο φίλους που μού αποκάλυψαν κάποια στιγμή το μυστικό τους αυτό, ήταν πολύ καλά παιδιά, δεν κάναμε ποτέ συζήτηση θρησκευτικού περιεχομένου, ξέρω οτι πήγαιναν κάθε Κυριακή σε συναντήσεις για μελέτη της αίρεσης αυτής. Δεν φαινόταν σε τίποτα αυτά τα πιστεύω τους παρά μόνο οτι δε γιόρταζαν γιορτές και γενέθλια. Επίσης ξέρω οτι δε θα έκαναν σχέση με κάποιον εκτός της θρησκείας τους. Για το αν έπαιρναν χρήματα και λοιπά δεν ξέρω γιατί ο πατέρας τους ήταν ήδη πολύ πλούσιος (και δεν μπορώ να πω περισσότερα).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top