Αποταμίευση: Υπέρ ή κατά;

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί είναι μεμπτό να μένει κανείς με τους γονείς του στα 18 για να τον "κατηγορούμε" ότι δεν πλήρωνε όλα του τα έξοδα; Άλλο να σου πληρώνουν οι γονείς σπίτι, άλλο να μένεις μαζί τους. Δεν επιβαρύνεις. Ακομα και στη διατροφή, μικρή η διαφορά. Από το ίδιο φαγητό τρώνε όλοι.
Σε τέτοια πλαίσια αν δουλεύεις είναι όντως εύκολο να βάλεις χρήματα στην άκρη. Ανάλογα με τη δική σου εγκράτεια και τη ζωή που θες να έχεις, ρυθμίζεται και ο ρυθμός αποταμίευσης. Αλλά μη λέμε και ότι δεν γίνεται, απλά ο μέσος 18χρονος πολύ απλά δε σκέφτεται ιδιαίτερα μακρυπροθεσμα.
Και οι κατηγορίες προς τους γονείς βλακεία μου φαίνονται. Αν μπορούν να σου παρέχουν κάποια πράγματα, πχ σπίτι και αυτοκίνητο, βλάκας είσαι να πεις όχι; Δεν λέω να σε ζουν μέχρι τα 30 και μπράβο αν όλα αυτά εσύ τα απέκτησες μόνος σου, απλά δυσκολεύομαι ότι αν είχες άλλη επιλογή θα διάλεγες τη δύσκολη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Δεν τα απέκτησα μονος μου και εγω στα 18 με τους γονεις έμενα και εγω δουλευα τοτε στα 19 και εβγαζα 70 ευρω το βράδυ (πηγαινα 3 φορές την εβδομάδα) αλλα δεν έβαλα λεφτά στην άκρη πχ οταν ειχα κοπελα και έπαιρνα το αυτοκινητο των γονιών εγω του έβαζα την βενζινη , οταν πηγαμε μια εκδρομή εγω ειχα πληρώσει το ξενοδοχειο. Στη θεωρια ολα ευκολα ειναι και ξέρω και τωρα κάποιον που βάζει λεφτά στην άκρη αλλα τι να τον κανεις οταν τονπαιρνεις ενα τηλ το σαββατο να βγειτε για ένα ποτο και σου λέει "Δεν βγαινω..." ή οταν τον Δεκεμβριο με τα μεγάλα κρυα σου λεγε κυκλοφορω με μπουφάν μεσα στο σπιτι για να μη βάλω 200 ευρω πετρέλαιο ή άσε το αυτοκινητο κάπου έξω και μην πληρώσεις πάρκιν για να γλιτώσεις 5 ευρώ... και να πάς να το δεις φαγωμένο ή γρατζουνισμένο ... λυπάμαι ειναι καινουργιο θα δωσω 5 ευρω να μπει στο γκαράζ.



Τα υπόλοιπα ειναι κακομοιριες τωρα εισαι νέος 30 χρονων δεν θα ξαναεισαι ποτέ..... Μια φορά στη ζωη εισαι 30 χρονων... μια φορά στη ζωη εισαι 31 χρονών ... μια φορά 32 ... κοκ

προσωπικά οποτε κατεβαινω με άδεια στην Αθηνα του δινω και καταλαβαινει μπορει να χαλάσω και 300 ευρώ σε 2 βδομάδες μέσα οντας και εργένης ;) θα καλοπεράσω και αν μεινουν λεφτά οκ τα βάζω στην άκρη. Το αμαξι δεν το πηρα με λεφτά στην άκρη το πηρα με δάνειο το οποιο βεβαια μπορω άνετα και πληρώνω. Τι να κανουμε ... οσοι πηρανε αμάξι με λεφτά στην ακρη ... δεν βγαινανε και ποτέ ολο μεσα στο σπιτι τη βγάζανε.

Ζωη ειναι;;; για μενα οχι λυπάμαι.


Δεκεμβριο μηνα σου λεει ο άλλος την βγάζω με μια σομπα (με λάμπες) ... γιατι μηπως φέρνει και καμια γκομενα σπιτι;;;; αμα έφερνε δεν θα την έβαζε μεσα στο ψυγειο;;; ή ασε τη γκομενα .... τους επισκέπτες τι θα τους πεις .... κυκλοφορηστε με τα μπουφαν γιατι δεν έβαλα θέρμανση θελω να κανω αποταμιευση :loltooth: :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τα απέκτησα μονος μου και εγω στα 18 με τους γονεις έμενα και εγω δουλευα τοτε στα 19 και εβγαζα 70 ευρω το βράδυ (πηγαινα 3 φορές την εβδομάδα) αλλα δεν έβαλα λεφτά στην άκρη πχ οταν ειχα κοπελα και έπαιρνα το αυτοκινητο των γονιών εγω του έβαζα την βενζινη , οταν πηγαμε μια εκδρομή εγω ειχα πληρώσει το ξενοδοχειο. Στη θεωρια ολα ευκολα ειναι και ξέρω και τωρα κάποιον που βάζει λεφτά στην άκρη αλλα τι να τον κανεις οταν τονπαιρνεις ενα τηλ το σαββατο να βγειτε για ένα ποτο και σου λέει "Δεν βγαινω..." ή οταν τον Δεκεμβριο με τα μεγάλα κρυα σου λεγε κυκλοφορω με μπουφάν μεσα στο σπιτι για να μη βάλω 200 ευρω πετρέλαιο ή άσε το αυτοκινητο κάπου έξω και μην πληρώσεις πάρκιν για να γλιτώσεις 5 ευρώ... και να πάς να το δεις φαγωμένο ή γρατζουνισμένο ... λυπάμαι ειναι καινουργιο θα δωσω 5 ευρω να μπει στο γκαράζ.



Τα υπόλοιπα ειναι κακομοιριες τωρα εισαι νέος 30 χρονων δεν θα ξαναεισαι ποτέ..... Μια φορά στη ζωη εισαι 30 χρονων... μια φορά στη ζωη εισαι 31 χρονών ... μια φορά 32 ... κοκ

προσωπικά οποτε κατεβαινω με άδεια στην Αθηνα του δινω και καταλαβαινει μπορει να χαλάσω και 300 ευρώ σε 2 βδομάδες μέσα οντας και εργένης ;) θα καλοπεράσω και αν μεινουν λεφτά οκ τα βάζω στην άκρη. Το αμαξι δεν το πηρα με λεφτά στην άκρη το πηρα με δάνειο το οποιο βεβαια μπορω άνετα και πληρώνω. Τι να κανουμε ... οσοι πηρανε αμάξι με λεφτά στην ακρη ... δεν βγαινανε και ποτέ ολο μεσα στο σπιτι τη βγάζανε.

Ζωη ειναι;;; για μενα οχι λυπάμαι.


Δεκεμβριο μηνα σου λεει ο άλλος την βγάζω με μια σομπα (με λάμπες) ... γιατι μηπως φέρνει και καμια γκομενα σπιτι;;;; αμα έφερνε δεν θα την έβαζε μεσα στο ψυγειο;;; ή ασε τη γκομενα .... τους επισκέπτες τι θα τους πεις .... κυκλοφορηστε με τα μπουφαν γιατι δεν έβαλα θέρμανση θελω να κανω αποταμιευση :loltooth: :loltooth:
Ναι οκ. Επιλογές είναι αυτά. Δεν λέω για τον γνωστό σου γιατί δεν με νοιάζει κιόλας, αλλά οι περισσότεροι που κάνουν οικονομίες τα κάνουν προς ένα συγκεκριμένο σκοπό, είτε είναι να έχουν 2 χιλιάρικα στην άκρη (πράγμα πολύ λογικό κατ εμέ και πολύ πιο αναγκαίο από τη γκόμενα [sic] που λες) είτε γιατί θέλουν στο μέλλον να αποκτήσουν κάτι (είτε είναι αμάξι είτε είναι κρουαζιέρα).
Κι εσύ που λες ότι δεν έβαλες λεφτά στην άκρη, το έκανες επειδή επέλεξες άλλα πράγματα -που στη τελική γούστο σου καπέλο σου.
Αλλά το να λέμε ότι δεν μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς με 1400 ή 1000 ή 800 ευρώ όταν είσαι μόνος, ε, είναι λίγο προκλητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ναι οκ. Επιλογές είναι αυτά. Δεν λέω για τον γνωστό σου γιατί δεν με νοιάζει κιόλας, αλλά οι περισσότεροι που κάνουν οικονομίες τα κάνουν προς ένα συγκεκριμένο σκοπό, είτε είναι να έχουν 2 χιλιάρικα στην άκρη (πράγμα πολύ λογικό κατ εμέ και πολύ πιο αναγκαίο από τη γκόμενα [sic] που λες) είτε γιατί θέλουν στο μέλλον να αποκτήσουν κάτι (είτε είναι αμάξι είτε είναι κρουαζιέρα).
Κι εσύ που λες ότι δεν έβαλες λεφτά στην άκρη, το έκανες επειδή επέλεξες άλλα πράγματα -που στη τελική γούστο σου καπέλο σου.
Αλλά το να λέμε ότι δεν μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς με 1400 ή 1000 ή 800 ευρώ όταν είσαι μόνος, ε, είναι λίγο προκλητικό.


Ουτε προκαταβολη δεν βγάζεις με 2000 ευρώ για αμάξι. Η οικονομια δεν δουλευει με το τροπο που το έχετε στο μυαλο σας... μονο κάτι κομμουνιστικά καθεστωτα που κάνουν το σκ@@το τους παξιμάδι προκειμενου να μαζέψουν λεφτά και οι οικονομιες τους ειναι χάλια και οι κτιριακες τους υποδομες απο την εποχη της Σοβιετιας πχ βλέπε Β.Κορέα ή και Αφρική.

Δεν μπορει να εισαι πάνω στην νεοτητα της ηλικιας σου να έχεις την ευκαιρια να έχεις ωραιες εμπειριες με γυναικες ή με κοπελα μια εκδρομη ενα ταξιδι κτλπ και να μου λές θα κάτσω να αράξω σπιτι για να μαζέψω λεφτά και να μην πηγαινεις πουθενα (αργα ή γρηγορα θα σε στειλει και η κοπελα και με το δικιο της).

Τα λεφτά βγαινουν μεσα απο συναλλαγές ακομα και με Τράπεζες αρκει να έχεις εξυπηρετουμενα δάνεια. Πχ εμενα δεν με χάλασε που πήρα ενα μεγάλο δάνειο γιατι ξέρω οτι ειναι εξυπηρετουμενο και αυτο ειναι οκ. Λεφτά χάλασα οταν ήθελα και το ευχαριστηθηκα και πηρα εμπειριες.

Η γυναικα ειναι κάτι πολυ αναγκαιο διοτι αν δεν έχεις εμπειριες στα 30 σου θα εισαι ένας μουλος και μισος με μειωμένες ικανοτητες επικοινωνιας με το άλλο φυλλο. Εννοειται οτι αξιζει να χαλάσεις λεφτά για να κερδισεις εμπειριες. Εντάξει τωρα αν κάποιος ειναι με ιδεολογια παπου απο τα 20 του ειναι λογικο να θεωρει οτι πιο αναγκαιο ειναι να αποταμιευει παρα να ζει τη ζωή του και να έχει εμπειριες για το μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τα απέκτησα μονος μου και εγω στα 18 με τους γονεις έμενα και εγω δουλευα τοτε στα 19 και εβγαζα 70 ευρω το βράδυ (πηγαινα 3 φορές την εβδομάδα) αλλα δεν έβαλα λεφτά στην άκρη πχ οταν ειχα κοπελα και έπαιρνα το αυτοκινητο των γονιών εγω του έβαζα την βενζινη , οταν πηγαμε μια εκδρομή εγω ειχα πληρώσει το ξενοδοχειο. Στη θεωρια ολα ευκολα ειναι και ξέρω και τωρα κάποιον που βάζει λεφτά στην άκρη αλλα τι να τον κανεις οταν τονπαιρνεις ενα τηλ το σαββατο να βγειτε για ένα ποτο και σου λέει "Δεν βγαινω..." ή οταν τον Δεκεμβριο με τα μεγάλα κρυα σου λεγε κυκλοφορω με μπουφάν μεσα στο σπιτι για να μη βάλω 200 ευρω πετρέλαιο ή άσε το αυτοκινητο κάπου έξω και μην πληρώσεις πάρκιν για να γλιτώσεις 5 ευρώ... και να πάς να το δεις φαγωμένο ή γρατζουνισμένο ... λυπάμαι ειναι καινουργιο θα δωσω 5 ευρω να μπει στο γκαράζ.



Τα υπόλοιπα ειναι κακομοιριες τωρα εισαι νέος 30 χρονων δεν θα ξαναεισαι ποτέ..... Μια φορά στη ζωη εισαι 30 χρονων... μια φορά στη ζωη εισαι 31 χρονών ... μια φορά 32 ... κοκ

προσωπικά οποτε κατεβαινω με άδεια στην Αθηνα του δινω και καταλαβαινει μπορει να χαλάσω και 300 ευρώ σε 2 βδομάδες μέσα οντας και εργένης ;) θα καλοπεράσω και αν μεινουν λεφτά οκ τα βάζω στην άκρη. Το αμαξι δεν το πηρα με λεφτά στην άκρη το πηρα με δάνειο το οποιο βεβαια μπορω άνετα και πληρώνω. Τι να κανουμε ... οσοι πηρανε αμάξι με λεφτά στην ακρη ... δεν βγαινανε και ποτέ ολο μεσα στο σπιτι τη βγάζανε.

Ζωη ειναι;;; για μενα οχι λυπάμαι.


Δεκεμβριο μηνα σου λεει ο άλλος την βγάζω με μια σομπα (με λάμπες) ... γιατι μηπως φέρνει και καμια γκομενα σπιτι;;;; αμα έφερνε δεν θα την έβαζε μεσα στο ψυγειο;;; ή ασε τη γκομενα .... τους επισκέπτες τι θα τους πεις .... κυκλοφορηστε με τα μπουφαν γιατι δεν έβαλα θέρμανση θελω να κανω αποταμιευση :loltooth: :loltooth:


Ντέβιλ αν για σένα ζωή είναι το να βγαίνεις έξω κάθε μέρα και να τα γαμάς όλα και απαραίτητα να έχεις γκόμενα γιατί αλλιώς κλονίζεται ο ανδρισμός σου κάντο, γούστο σου καπέλο σου. Αλλά δεν σκέφτονται όλοι έτσι, ούτε έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις.

Εμένα αυτά που γράφεις μου ακούγονται τραγελαφικά το λιγότερο. Για εμένα το να ζω από μισθό σε μισθό με μηδενικές αποταμιεύσεις, έρμαιο της κάθε ατυχίας και του κάθε εργοδότη δεν είναι ζωή, είναι φρίκη. Δε θα επέλεγα ποτέ να βρεθώ σε μια τέτοια κατάσταση για καμία γκόμενα και κανένα ταξίδι. Επίσης τραγελαφικό είναι να δουλεύεις μια ζωή για να ζήσεις αλλά σε αυτό δε θέλω να επεκταθώ καθώς δεν έχει νόημα αφού απορρίπτεις ακόμη και την έννοια της αποταμίευσης.

Το ότι είσαι οικονομικά νοήμον επίσης δεν σημαίνει ότι θα στερηθείς έρωτες, ταξίδια και εμπειρίες. Αυτό είναι ένα ηλίθιο επιχείρημα που λένε όσοι δεν κατέχουν τα περί οικονομίας για να δικαιολογήσουν τα δικά τους οικονομικά σφάλματα. Δεν τσιμπάω λοιπόν.

Όσο για το δάνειο για την αγορά αυτοκινήτου δεν το σχολιάζω καν. Σιγά μην δανειζόμουν ποτέ χρήματα από τράπεζα με καταναλωτικό επιτόκιο για να αγοράσω ένα asset το οποίο χάνει κάθε χρόνο την αξία του και σε βάζει συνεχώς μέσα. :laugh::laugh::laugh:
Ούτε στα 15 δεν είχα τέτοια μυαλά. Με ένα χιλιάρικο παίρνω μια αξιοπρεπέστατη μηχανή και κάνω όσα ταξίδια γουστάρω και πάω όπου θέλω με το 1/3 τον εξόδων του αυτοκινήτου. Και αυτό αν ντε και καλά θέλω να έχω μέσο μεταφοράς. Εξυπηρετούμενο λέει. :laugh: Να δω αν μείνεις από δουλειά πως θα το εξυπηρετήσεις. Τα μοναδικά δάνεια που παίρνει ένας οικονομικά νοήμον άνθρωπος είναι για να αγοράσει assets που θα του επιφέρουν έξτρα εισόδημα κάθε χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Η γυναικα ειναι κάτι πολυ αναγκαιο διοτι αν δεν έχεις εμπειριες στα 30 σου θα εισαι ένας μουλος και μισος
Δεν είναι ωραίοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί.:/:

Κατά τα άλλα, νόμιζα οτι δεν δίνουν πια οι τράπεζες καταναλωτικά δάνεια, εκτός αν είσαι ο Πολάκης. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ντέβιλ αν για σένα ζωή είναι το να βγαίνεις έξω κάθε μέρα και να τα γαμάς όλα και απαραίτητα να έχεις γκόμενα γιατί αλλιώς κλονίζεται ο ανδρισμός σου κάντο, γούστο σου καπέλο σου. Αλλά δεν σκέφτονται όλοι έτσι, ούτε έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις.

Εμένα αυτά που γράφεις μου ακούγονται τραγελαφικά το λιγότερο. Για εμένα το να ζω από μισθό σε μισθό με μηδενικές αποταμιεύσεις, έρμαιο της κάθε ατυχίας και του κάθε εργοδότη δεν είναι ζωή, είναι φρίκη. Δε θα επέλεγα ποτέ να βρεθώ σε μια τέτοια κατάσταση για καμία γκόμενα και κανένα ταξίδι. Επίσης τραγελαφικό είναι να δουλεύεις μια ζωή για να ζήσεις αλλά σε αυτό δε θέλω να επεκταθώ καθώς δεν έχει νόημα αφού απορρίπτεις ακόμη και την έννοια της αποταμίευσης.

Το ότι είσαι οικονομικά νοήμον επίσης δεν σημαίνει ότι θα στερηθείς έρωτες, ταξίδια και εμπειρίες. Αυτό είναι ένα ηλίθιο επιχείρημα που λένε όσοι δεν κατέχουν τα περί οικονομίας για να δικαιολογήσουν τα δικά τους οικονομικά σφάλματα. Δεν τσιμπάω λοιπόν.

Όσο για το δάνειο για την αγορά αυτοκινήτου δεν το σχολιάζω καν. Σιγά μην δανειζόμουν ποτέ χρήματα από τράπεζα με καταναλωτικό επιτόκιο για να αγοράσω ένα asset το οποίο χάνει κάθε χρόνο την αξία του και σε βάζει συνεχώς μέσα. :laugh::laugh::laugh:
Ούτε στα 15 δεν είχα τέτοια μυαλά. Με ένα χιλιάρικο παίρνω μια αξιοπρεπέστατη μηχανή και κάνω όσα ταξίδια γουστάρω και πάω όπου θέλω με το 1/3 τον εξόδων του αυτοκινήτου. Και αυτό αν ντε και καλά θέλω να έχω μέσο μεταφοράς. Εξυπηρετούμενο λέει. :laugh: Να δω αν μείνεις από δουλειά πως θα το εξυπηρετήσεις. Τα μοναδικά δάνεια που παίρνει ένας οικονομικά νοήμον άνθρωπος είναι για να αγοράσει assets που θα του επιφέρουν έξτρα εισόδημα κάθε χρόνο.


To προβλημα ειναι χάκερ οτι έχεις μεινει με τα μυαλά των 15 σου χρονων. Διοτι νομιζεις πως μπορεις να πάρεις οτιδηποτε χωρις δάνειο. Αυτα τα ξεχνάς οταν πλέον δεν σε συντηρούν άλλοι ή δεν έχεις λάβει περιουσια ως κλληρονομος. Πριν μου κάνεις μάθημα οικονομιας δοκιμασε να ζησεις εντελως μονος σου και να συντηρησεις ένα δικο σου σπιτι και μετά έλα να ξαναμιλήσουμε περι σκοπιμοτητας ή οχι των δανειων.

Η μηχανη το χειμώνα ειναι άχρηστη. Οπουδηποτε πάς θα ξεπαγιάσεις απλά. Δεν θα συνεχισω άλλο αυτη τη συζητηση διοτι σε θυμαμαι να προτεινεις να αγοράσει κάποιος ενα υπογειο αχουρι του 1960 με σκοπο να το δώσει σε κανεναν δυσμοιρο για να εισπράττει ενοικια. Και νομιζες κιολας οτι αυτο ειναι και επενδυση θυμασαι τι γέλιο ειχε πέσει; :P

Την αποταμιευση την απορριπτω ναι οταν ειναι εις βάρος της ποιοτητας ζωης και δυστυχως κάποιοι που ειναι καρμιρηδες θυσιάζουν την ποιοτητα αυτη για να αποταμιευσουν. Πχ οπως ο γνωστος που σου λέω ειναι ενα τυπικο παράδειγμα καρμιρη ανθρώπου προτιμάει να κυκλοφορει το χειμωνα στο σπιτι με το μπουφάν για να μην πληρώσει θέρμανση.


Και δυστυχως ο καρμιρης οταν ειναι στα χρηματα ειναι και σε πολλά άλλα πράγματα. Η καρμιρια ειναι στάση ζωης δυστυχως και για μένα αρρωστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Υπάρχουν 2 είδη «καλής ζωής»:

Α) σπουδαζεις κάτι καλο,βγαινεις έξω , βγάζεις ++3000€ , ζεις σε πιο πολιτισμένο περιβάλλον (από αποψη συμπεριφοράς , νοοτροπίας κλπ) , έχεις δυνατότητες αγορά ακινήτου , ταξιδιών, επαγγελματικης ανελιξησ ,και άλλων ανέσεων ζωής , αλλά ξοδεύεις τα 3/4 της ζωής σου δουλεύοντας.

Β) μενεις στο χωριο/επαρχία ή στις μεγαλουπόλεις της Ελλάδας( μ ο, τι αυτο συνεπάγεται σ αποψη νοοτροπίας και καθημερινότητας) , βγάζεις στην καλύτερη 1000-1200€, έχεις περιορισμένες ανέσεις , μαζεύεις λεφτα για ένα Fiat του 2008 ή για κανα «ταξίδι στο εξωτερικό» (να σαι και μοντέρνος Νεοελλην) , διασκεδάζεις στα ελληνικα κλαμπ και περνας τις Κυριακές και τις γιορτες παραδοσιακα στο χωριο.
Τονίζω, τα 1000-1200 στην καλύτερη, για τους λίγους.

Καθένας διαλέγει Κ επιλέγει ο,τι θέλει, δεν υπάρχει σωστά/λαθος.

Προσωπικά , θεωρω ότι επιλέγοντας την 2 κατηγορία , επιλέγεις την μετριότητα , γι αυτο επέλεξα να φύγω και έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Δεν είναι ωραίοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί.:/:

Κατά τα άλλα, νόμιζα οτι δεν δίνουν πια οι τράπεζες καταναλωτικά δάνεια, εκτός αν είσαι ο Πολάκης. :whistle:


Ναι οι χαρακτηρισμοι μας πειραξαν. Οχι οταν κάποιοι φευγουνε νυχτα επειδη έχουν φτάσει 30 και δεν έχουν μάθει να κινούνται. Μεινε στους χαρακτηρισμους εσυ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ναι οι χαρακτηρισμοι μας πειραξαν. Οχι οταν κάποιοι φευγουνε νυχτα επειδη έχουν φτάσει 30 και δεν έχουν μάθει να κινούνται. Μεινε στους χαρακτηρισμους εσυ :D
Καλά εγώ δε θα μείνω. Θα το ξεπεράσω. Unlike others. :yes:

Δεν είναι όσοι κάνουν τη ζωή που κάνεις εσύ σωστοί κι όσοι κάνουν άλλη λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.Αυτο ειπα και στον hack που είπε ζεις με 1.400€.Το θέμα είναι να ζω μόνο η να κάνω κι πράγματα που θέλω;Και αφού στο εξωτερικό (στη Γερμανία για έμενα) μπορώ να παίρνω 2.000+ παραπάνω γιατί να κάτσω εδώ;Για να λέω ότι αγαπώ την Ελλαδα;


Καλα μερικοι μπορει να ζουν και με 400 το μήνα :loltooth:

πχ το πρωϊ πάνε στον φουρνο και μαζι με τον καφέ καβατζωνουν και καμια 10αρια χαρτοπετσετές ! Περνάνε καμια βδομάδα με αυτές.

Λιγο να την βγάζεις με μακαρονια κάθε μέρα , λιγο να πηγαινεις με νεκρά στο δρομο ... λιγο να τριγυριζεις με το μπουφάν μεσα στο σπιτι ξέρεις ποσα γλιτωνεις σε καυσιμα; :D αν βγεις έξω κανα βράδυ παιρνεις και μια κοκα κολα και την βγάζεις με αυτην ολο το βράδυ!

αυτο ειναι asset φιλε ... σιγα μη δανειστεις κιολας. Αυτα ειναι του διαολου. Τι αμάξι;;; που χάνει την αξια του καθε μέρα;;; παρε εκει ενα καλο ποδηλατο θα κάνεις και γυμναστική! Και θα πηγαινεις και οπου θές.

Καλά εγώ δε θα μείνω. Θα το ξεπεράσω. Unlike others. :yes:

Δεν είναι όσοι κάνουν τη ζωή που κάνεις εσύ σωστοί κι όσοι κάνουν άλλη λάθος.


Ναι κάποιοι ... δεν κάνουν κάν ζωή. Να μενεις στο σπιτι και να ζεις σαν παπούς δεν ειναι ζωη του 30χρονου οποτε τι να μου πουν εμενα κάτι τέτοιο και τι να συζητησουμε; για να συζητάς κιολας πρέπει και να κάνεις πράγματα. Αλλιως μιλάς με την σφαιρα της φαντασιας :loltooth:


Τις προάλλες ενας συζητουσε-κλαιγοτανε για τις γυναικες... αφου δεν ασχολεισαι με το σπορ ρε φιλε τι να συζητησουμε έχεις και απαιτησεις. Σου λένε πάμε να κάνουμε κινηση και αρχιζεις τις θεωριες ... σαν αυτες που λές και εσυ Χιμέλα. Θεωριες ειναι ολα αυτα να ξέρεις τιποτε παραπανω. Κανεις ο οποιος θέλει παρέα δεν βγαζει άκρη με τις θεωριες που γράφετε εδω μέσα. Πρέπει να αναλάβει δράση αν θέλει κάτι παραπανω.


Ολα τα υπολοιπα ειναι θεωριες ειτε απο κοριτσάκια που δεν ειναι έτοιμα ειτε απο αγοράκια που ειναι επισης στην φάση της εφηβειας που δεν ξέρουν τι θέλουν. Οποιος θέλει βγαινει και διεκδικει. Πολύ απλά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To προβλημα ειναι χάκερ οτι έχεις μεινει με τα μυαλά των 15 σου χρονων. Διοτι νομιζεις πως μπορεις να πάρεις οτιδηποτε χωρις δάνειο. Αυτα τα ξεχνάς οταν πλέον δεν σε συντηρούν άλλοι ή δεν έχεις λάβει περιουσια ως κλληρονομος. Πριν μου κάνεις μάθημα οικονομιας δοκιμασε να ζησεις εντελως μονος σου και να συντηρησεις ένα δικο σου σπιτι και μετά έλα να ξαναμιλήσουμε περι σκοπιμοτητας ή οχι των δανειων.

Η μηχανη το χειμώνα ειναι άχρηστη. Οπουδηποτε πάς θα ξεπαγιάσεις απλά. Δεν θα συνεχισω άλλο αυτη τη συζητηση διοτι σε θυμαμαι να προτεινεις να αγοράσει κάποιος ενα υπογειο αχουρι του 1960 με σκοπο να το δώσει σε κανεναν δυσμοιρο για να εισπράττει ενοικια. Και νομιζες κιολας οτι αυτο ειναι και επενδυση θυμασαι τι γέλιο ειχε πέσει; :P

Την αποταμιευση την απορριπτω ναι οταν ειναι εις βάρος της ποιοτητας ζωης και δυστυχως κάποιοι που ειναι καρμιρηδες θυσιάζουν την ποιοτητα αυτη για να αποταμιευσουν. Πχ οπως ο γνωστος που σου λέω ειναι ενα τυπικο παράδειγμα καρμιρη ανθρώπου προτιμάει να κυκλοφορει το χειμωνα στο σπιτι με το μπουφάν για να μην πληρώσει θέρμανση.


Και δυστυχως ο καρμιρης οταν ειναι στα χρηματα ειναι και σε πολλά άλλα πράγματα. Η καρμιρια ειναι στάση ζωης δυστυχως και για μένα αρρωστια.


Ντέβιλ δεν ξέρεις ούτε αν ζω μόνος μου, ούτε με πόσα ζω, ούτε ποιους ζω με τα λεφτά μου, οπότε ξεκαβάλα λίγο. Μάθημα οικονομίας δεν πρόκειται να σου κάνω έτσι κι αλλιώς, για τα μαθήματα χρεώνω. Το ότι δεν μπορείς εσύ να σκεφτείς διαφορετικές οικονομικές διαδρομές από αυτή που βαδίζεις δεν είναι δικό μου θέμα.

Επίσης οι άνθρωποι αποταμιεύουν και κάνουν θυσίες για πολλούς και διαφορετικούς λόγους. Το ότι τους θεωρείς όλους καρμίρηδες λέει περισσότερα για σένα παρά γι αυτούς.



Επειδη και οι δικοι μου τα εχουν περασει, οπως και εγω σε μικροτερο βαθμο, προφανως και δεν θελω να παει το παιδι μου στην οικοδομη, αλλα σε κανενα γραφειο που ειναι πιο ανετα.



Στο παιδί σου θα πρέπει να εύχεσαι να πάει εκεί που αποκτήσει τα περισσότερα εφόδια για τη ζωή του και αυτό είναι συνήθως στην αντίπερα όχθη του άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ντέβιλ δεν ξέρεις ούτε αν ζω μόνος μου, ούτε με πόσα ζω, ούτε ποιους ζω με τα λεφτά μου, οπότε ξεκαβάλα λίγο. Μάθημα οικονομίας δεν πρόκειται να σου κάνω έτσι κι αλλιώς, για τα μαθήματα χρεώνω. Το ότι δεν μπορείς εσύ να σκεφτείς διαφορετικές οικονομικές διαδρομές από αυτή που βαδίζεις δεν είναι δικό μου θέμα.

Επίσης οι άνθρωποι αποταμιεύουν και κάνουν θυσίες για πολλούς και διαφορετικούς λόγους. Το ότι τους θεωρείς όλους καρμίρηδες λέει περισσότερα για σένα παρά γι αυτούς.

:loltooth: :loltooth:

καρμιρηδες ειπαμε ποιους θεωρω αυτους που θυσιάζουν το καλο επιπεδο διαβιωσης για να αποταμιευσουν.

Οταν παιρνεις εναν μισθο των 1000 ευρω το μήνα ειναι ηλιθιο κάποιος να στην πει γιατι δεν αποταμιευσες.

Γιατι βρε βλακα θα του πεις προτιμησα να πάω την Καθαρα δευτερα σε ενα ταβερνάκι με την δικιά μου και να την κεράσω. ΤΩΡΑ που ΤΗΝ ΕΧΩ ειμαι 30 ΧΡΟΝΩΝ και ΜΠΟΡΩ! Οχι αυριο που θα ειμαι 50 ή 60 και θα ΕΧΩ αλλες υποχρεώσεις ή μπορει και να μην ζώ. You only live once!

Δεν θα σου φυγει ενα 30αρι; στην καλυτερη. Γιατι στάνταρ θα της πεις ... μη κοιτάς καταλογο μια φορά βγηκαμε πάρε οτι θές κερνάω εγώ. ;)

επισης το χειμωνα αμα φωνάξεις καλεσμένους σπιτι δεν θα τους βγάλεις να τους κεράσεις την Πιτσα απο τα λιντλ ουτε θα κυκλοφορειτε με το μπουφάν μέσα στο σπιτι. Τα γραψαμε και πιο πριν.

250 το ενοικιο αλλα 200 το αυτοκινητο* 150 οι λογαριασμοι ΔΕΚΟ μαζι με τα τηλέφωνα αλλα 200 το φαγητο και κανα 100αρι οι εξοδοι. Εισαι στα 900 ευρώ χωρις να σου βάλω το πετρελαιο.

Μην μου λέτε λοιπον ιστοριες για αγριους οτι σου μένουν και για ταξιδια. Ναι αν παιρνεις 1000-1200 σου μένουν αν παιρνεις 800 μπαινεις και μέσα.




*O asteriskos στο αυτοκινητο ειναι γιατι απο τα 200 τα 150 θα ειναι η δοση και τα αλλα 50 η βενζινη (και λιγα λέω) γιατι οπως ειπαμε το αμαξι δεν το χαριζουν σε τηλεπαιχνιδια κάπως πρέπει να το πάρεις εκτος αν στο πηρε ο μπαμπας ή ο παππους με το εφάπαξ εκει αλλάζει! Εμενα ομως οι παππουδες μου πέθαναν πριν τελειωσω το λυκειο οποτε ήμουν άτυχος σε αυτο! Και ΝΑΙ θελω να πάρω καινουργιο αυτοκινητο γιατι ΞΑΝΑ


->Μια φορα θα ειμαι 30 χρονων .... θέλω να το κυκλοφορησω ... θέλω να μπαινω μέσα το χειμωνα και να βάζω θέρμανση και να κινουμαι ξεκουραστα με άνεση και ποιοτητα το καλοκαιρι να βάζω κλιματισμο και να κάνω τα ταξιδάκια μου με άνεση. Οχι με μηχανές να βάζω αντιανεμικά και να μη μπορω να κυκλοφορησω αμα κάνει πολύ κρυο.


Επισης ΔΕΝ θέλω να επιλέξω κάτι πιο οικονομικο και μεταχειρισμενο για τον απλο λογο οτι δεν ξέρω ο καθενας τι έκανε στο αμάξι του. Ουτε θέλω να πάρω αμαξι του 2000-2005-2010. Θέλω καινουργιο. Και λεγε εσυ και άλλοι οτι κάθε χρονο πεφτει η αξια του. Δεν με ενδιαφέρει ξέρεις. Εγω για μενα το πηρα οχι για να το πουλήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε βαριέσαι να γράφεις συνεχώς τα ίδια και τα ίδια ειλικρινά. Δεν στην είπε κανείς που δεν αποταμιεύεις. Εγώ είπα ότι αποταμίευσα κάποτε και πως αν θέλει κάποιος μπορεί και μετά άρχισες να λες βλακείες. Anyway το λήγω βαρέθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Οχι φιλε μου δεν γράφω εγω τις βλακειες. Εγω σας γράφω με νουμερα. Εσεις μου μιλάτε γενικά. Εγω στα βάζω κάτω και σου λέω.

Ενοικιο -> 250 ευρώ.
Εξοδα αυτοκινητου -> 200 ευρώ
Εξοδα φαγητου το μήνα-> 200 ευρώ
Εξοδα να βγεις μια βολτα -> 100 ευρώ
Εξοδα ΔΕΚΟ 9ΔΕΗ , ΝΕΡΟ , ΤΗΛΕΦΩΝΟ) ->100-150 ευρώ.

900 ευρώ περιπου

Αρα ποιο ειναι λοιπον το προκλητικο του να λέει κάποιος οτι και τα 1000 ευρω δεν ειναι και κανας τρομερος μισθος επειδη οι εγχωριοι εργοδοτες δινουν ψιχουλα; εγω ξερω οτι αυτη τη στιγμη ειμαστε απο τις πιο ακριβες χωρες σε πολλα στην ευρωζώνη.

Και μιλάω με παραδειγματα γιατι οντως ζω μονος και ξέρω τους λογαριασμους. Εσεις εχετε κανα παράδειγμα; ειμαι προθυμος να το διαβάσω. Παράδειγμα ομως πραγματικο. Οχι φανταστικο :D


Πες μου τι απο τα παραπανω θα περικοψεις ωστε να μην μειωθει η ποιοτητα ζωής σε τραγικο βαθμο. Η στοιχειωδης βασικά ποιοτητα ζωής.


Εντάξει μη μου πεις τωρα οτι θα αγοράσεις μηχανή ή ποδηλατο. Οτι θα γλιτώσεις απο τη μηχανη θα τα δωσεις στους γιατρους σε λιγα χρονια απο τα αυχενικά με τη μπούντα που θα αρπάς πάνω στη μηχανη. Τους χειμερινους μήνες. Εγω γράφω τις βλακειες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Οχι φιλε μου δεν γράφω εγω τις βλακειες. Εγω σας γράφω με νουμερα. Εσεις μου μιλάτε γενικά. Εγω στα βάζω κάτω και σου λέω.

Ενοικιο -> 250 ευρώ.
Εξοδα αυτοκινητου -> 200 ευρώ
Εξοδα φαγητου το μήνα-> 200 ευρώ
Εξοδα να βγεις μια βολτα -> 100 ευρώ
Εξοδα ΔΕΚΟ 9ΔΕΗ , ΝΕΡΟ , ΤΗΛΕΦΩΝΟ) ->100-150 ευρώ.

900 ευρώ περιπου

Αρα ποιο ειναι λοιπον το προκλητικο του να λέει κάποιος οτι και τα 1000 ευρω δεν ειναι και κανας τρομερος μισθος επειδη οι εγχωριοι εργοδοτες δινουν ψιχουλα; εγω ξερω οτι αυτη τη στιγμη ειμαστε απο τις πιο ακριβες χωρες σε πολλα στην ευρωζώνη.

Και μιλάω με παραδειγματα γιατι οντως ζω μονος και ξέρω τους λογαριασμους. Εσεις εχετε κανα παράδειγμα; ειμαι προθυμος να το διαβάσω. Παράδειγμα ομως πραγματικο. Οχι φανταστικο :D


Πες μου τι απο τα παραπανω θα περικοψεις ωστε να μην μειωθει η ποιοτητα ζωής σε τραγικο βαθμο. Η στοιχειωδης βασικά ποιοτητα ζωής.


Εντάξει μη μου πεις τωρα οτι θα αγοράσεις μηχανή ή ποδηλατο. Οτι θα γλιτώσεις απο τη μηχανη θα τα δωσεις στους γιατρους σε λιγα χρονια απο τα αυχενικά με τη μπούντα που θα αρπάς πάνω στη μηχανη. Τους χειμερινους μήνες. Εγω γράφω τις βλακειες;

Μπορείς να ρίξεις ποιότητα φαγητού, να χρησιμοποιείς ΜΜΜ αντί αυτοκινήτου, να βάλεις λιγότερο πετρέλαιο, να μειώσεις εξόδους ή να πηγαίνεις σε λιγότερο ακριβά μέρη και αμέσως εξοικονομείς κάνα 200-300αρι.

Οι βασικές ανάγκες είναι συγκεκριμένες και καθορίζονται από τους φυσικούς νόμους, η ανάγκη για πολυτέλεια, αν και εξίσου σημαντική, αφήνεται και πρέπει να αφήνεται στην ελεύθερη κρίση κάθε ανθρώπου. Δεν υπάρχει ουδέτερη αντικειμενική ιεράρχηση.

Για σένα σημαντική είναι μια καλή ποιότητα ζωής, για κάποιον άλλον σημαντικό είναι να έχει το κεφάλι του ήσυχο πως άμα πέσει με τη μηχανή θα έχει λεφτά για γιατρούς. Είναι πολλοί εκείνοι που με καλοπληρωμένες δουλείες συνειδητά ρίχνουν ποιότητα ζωής για να κάνουν μπάζα και να έχουν να τα τρώνε 10 χρόνια σε φραπέδες και ούζα στο καφενείο. Μήπως έχεις πρόβλημα και με αυτούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Εντάξει μη μου πεις τωρα οτι θα αγοράσεις μηχανή ή ποδηλατο. Οτι θα γλιτώσεις απο τη μηχανη θα τα δωσεις στους γιατρους σε λιγα χρονια απο τα αυχενικά με τη μπούντα που θα αρπάς πάνω στη μηχανη. Τους χειμερινους μήνες. Εγω γράφω τις βλακειες;


Σοφή κουβέντα που αρκετοί δεν το κατανοούν. Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος οδηγός μηχανής να μην εχει κάποιον σοβαρό τραυματισμό από τα 18 - 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Μπορείς να ρίξεις ποιότητα φαγητού, να χρησιμοποιείς ΜΜΕ αντί αυτοκινήτου, να βάλεις λιγότερο πετρέλαιο, να μειώσεις εξόδους ή να πηγαίνεις σε λιγότερο ακριβά μέρη και αμέσως εξοικονομείς κάνα 200-300αρι.

Οι βασικές ανάγκες είναι συγκεκριμένες και καθορίζονται από τους φυσικούς νόμους, η ανάγκη για πολυτέλεια, αν και εξίσου σημαντική, αφήνεται και πρέπει να αφήνεται στην ελεύθερη κρίση κάθε ανθρώπου. Δεν υπάρχει ουδέτερη αντικειμενική ιεράρχηση.

Για σένα σημαντική είναι μια καλή ποιότητα ζωής, για κάποιον άλλον σημαντικό είναι να έχει το κεφάλι του ήσυχο πως άμα πέσει με τη μηχανή θα έχει λεφτά για γιατρούς. Είναι πολλοί εκείνοι που με καλοπληρωμένες δουλείες συνειδητά ρίχνουν ποιότητα ζωής για να κάνουν μπάζα και να έχουν να τα τρώνε 10 χρόνια σε φραπέδες και ούζα στο καφενείο. Μήπως έχεις πρόβλημα και με αυτούς?


Να μην αναπνέουμε τότε για να ζούμε στην Ελλαδα των 900€.Πραγματικα νομίζω ότι αυτά που γράφεις δεν τα φυλτραρεις πρώτα.Ειδικα η πρόταση με το λίγο πετρέλαιο με ξεπερνά δηλαδή αν έχει 0 βαθμούς τι θα πεις:α δεν βάζω πετρέλαιο γιατί θέλω να αποδείξω ότι ζω με 900€;Πραγματικά ο σκοπός της ζωής είναι μόνο να ξοδεύεις τά χρήματα για να πληρώνεις υποχρεώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Σοφή κουβέντα που αρκετοί δεν το κατανοούν. Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος οδηγός μηχανής να μην εχει κάποιον σοβαρό τραυματισμό από τα 18 - 30.


Γιατι το να μην ανοιγεις θέρμανση Δεκεμβριο-Ιανουάριο δεν αποτελει σοβαρο κινδυνο για να αρρωστησεις απο την υγρασια;

εγω δεν εχω προβλημα προσωπικα με το τι κανει ο καθενας αλλα δεν θα μου επιβάλλεις οτι αυτο που επιλέγεις ειναι και σωστο. Δεν ειναι.

Δεν ειναι σωστο να μην χρησιμοποιεις θέρμανση το χειμώνα. Ειδικα εδω στην επαρχια που η υγρασια ειναι στο 80-90% κάθε βράδυ. Στην Αθηνα ειναι στο 50-60%

Μπορείς να ρίξεις ποιότητα φαγητού, να χρησιμοποιείς ΜΜΕ αντί αυτοκινήτου, να βάλεις λιγότερο πετρέλαιο, να μειώσεις εξόδους ή να πηγαίνεις σε λιγότερο ακριβά μέρη και αμέσως εξοικονομείς κάνα 200-300αρι.

Οι βασικές ανάγκες είναι συγκεκριμένες και καθορίζονται από τους φυσικούς νόμους, η ανάγκη για πολυτέλεια, αν και εξίσου σημαντική, αφήνεται και πρέπει να αφήνεται στην ελεύθερη κρίση κάθε ανθρώπου. Δεν υπάρχει ουδέτερη αντικειμενική ιεράρχηση.

Για σένα σημαντική είναι μια καλή ποιότητα ζωής, για κάποιον άλλον σημαντικό είναι να έχει το κεφάλι του ήσυχο πως άμα πέσει με τη μηχανή θα έχει λεφτά για γιατρούς. Είναι πολλοί εκείνοι που με καλοπληρωμένες δουλείες συνειδητά ρίχνουν ποιότητα ζωής για να κάνουν μπάζα και να έχουν να τα τρώνε 10 χρόνια σε φραπέδες και ούζα στο καφενείο. Μήπως έχεις πρόβλημα και με αυτούς?

ΜΜΕ δεν νομιζω.... ΜΜΜ ισως :loltooth:
Δεν εχω προβλημα με κανεναν φιλε αλλα οταν κάνουμε μια συζητηση καλο ειναι να μιλάμε ρεαλιστικά. Η ποιοτητα φαγητου δεν μπορει να πέσει αλλο κάτω απο τα 50 ευρω την εβδομάδα. Δεν έβαλα ουτε βιολογικά μέσα.

Δεν μπορεις να πας με ΜΜM σε ένα ραντεβού. Τα ΜΜM κλεινουν στις 12 το βράδυ.

Τα 100 ευρω εξοδοι ειναι περιπου 25 ευρώ την εβδομάδα. Ένα ποτο κοστιζει 8 ευρώ στην Αθηνα θα πιεις 2 σε 2 εξοδους ειναι 16 ευρώ βάλε και την βενζινη.... τα 25 ευρώ ειναι αυτο που λέμε (απλα για να βγεις).

Οποιος μεινει τελειως μονος του και πληρώνει ολους τους λογαριασμους θα καταλάβει οτι τα 900 ευρώ ειναι οριακά. Με 1100-1200 εισαι σχετικά - μια ανάσα άνετος.

Δεν εισαι φοιτητης να πηγαινεις με τα Μέσα μιλαμε τωρα για εναν άνθρωπο 30 χρονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί όποιος κάνει αποταμίευση δεν ζει την ζωή του. Φέρνεις κάτι ακραία παραδείγματα του στυλ δεν ανάβουν καλοριφέρ για να εξοικονομήσουν από το πετρέλαιο ή ό,τι άλλο, αλλά αυτό δεν είναι ένδειξη αποταμίευσης αλλά τσιγκουνιάς γενικά. Και 2000 ευρώ τον μήνα να έβγαζε ο συγκεκριμένος που αναφέρεις, πάλι με το μπουφάν και το σκουφί μέσα στο σπίτι θα ήταν για να γλιτώσει 50 ευρώ πετρέλαιο.

Αυτός που αποταμιεύει δεν αποταμιεύει για να κάνει μασουράκια τα χαρτονομίσματα και να τα βγάλει σε 30 χρόνια από το στρώμα να δει πόσα είναι, δηλαδή εντάξει κάπου έλεος με τα στερεότυπα. Μπορεί να αποταμιεύει για βραχυπρόθεσμα πλάνα στα οποία συμπεριλαμβάνεται και ένα μεγάλο υπερατλαντικό ταξίδι/όνειρο ζωής. Πώς αυτό είναι ένδειξη ότι δεν διασκεδάζει αν θέλει να μαζέψει 2-3 χιλιάρικα στην άκρη για να πάει με το έτερον ήμισυ στην Καραϊβική ξέρω γω, ή να πάρει τον υπερσιβηρικό επειδή πάντα το ήθελαν; Και γιατί ορίζουμε το "αποταμιεύω" σαν κάνω το σκατό μου παξιμάδι και "δεν ζω" ή θυσιάζω πόσα πράγματα;

Οι ανάγκες σου είναι πάντα ίδιες ανεξάρτητα αν βγάζεις 500 ευρώ ή 1500 (στέγαση, τροφή, ένδυση, μετακίνηση, διασκέδαση). Αν εσύ θέλεις να ντύνεσαι με Armani, να δίνεις 100 ευρώ σε κάθε έξοδό σου και να οδηγείς BMW γιατί μια φορά είσαι 30 (δικαίωμά σου), σε πληροφορώ ότι υπάρχουν σαν εσένα άλλοι 50 30άρηδες που αγόρασαν τζιν από τα ZARA, μετακινούνται με τα ΜΜΜ, πίνουν 2 μπύρες σε ένα μπαρ τα Σαββατόβραδα και είναι τρισευτυχισμένοι. Όχι συμβατικά ευτυχισμένοι ούτε βολεμένοι, αλλά ευτυχισμένοι απλά. Θέλω να πω ότι μπορείς να ζεις με 500 και να σου μένουν στην άκρη άλλα 500, και μπορείς να ζεις με 990 και να σου μένουν στην άκρη 10, αλλά στην πράξη καλύπτεις τις ίδιες ανάγκες, απλά με διαφορετικό μέτρο υπερκαταναλωτισμού. Δεν μπορώ οπότε εγώ να κρίνω τον οποιονδήποτε επιλέγει να κάνει το πρώτο και να αποταμιεύει, γιατί -κατά την γνώμη μου πάντα- ζει την ζωή του χωρίς φιοριτούρες και αν χρειαστεί κάτι που απαιτεί αρκετά λεφτά στο μέλλον δεν θα εξαρτάται από κανέναν. Για σένα είναι πιθανόν κατακριτέο, οκ κουλ, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι μιζεράκηδες.

Επειδή σου αρέσει να μιλάς με νούμερα, ορίστε πού πάει το δικό μας 1000άρικο (για 2 άτομα):
Ενοίκιο: 200 ευρώ (50τμ, επιπλωμένο)
Λογαριασμοί: 70 ευρώ (όχι το πετρέλαιο μέσα)
Μετακινήσεις: 150-200 ευρώ
Σούπερ Μάρκετ: ~250-300 ευρώ
Σύνολο χωρίς εξόδους ή ταξίδια (πηγαίνουμε κάπου σχεδόν κάθε μήνα και ας είναι μονοήμερη οπότε εκεί φεύγει ένα 70άρι στο νερό) περίπου 700-750 ευρώ. Εμάς εδώ είναι ακριβό το πετρέλαιο (μας ήρθε για 3 μήνες 350 ευρώ ενώ το καίγαμε 2 ώρες/ημέρα -το σπίτι είναι ζεστό λόγω προσανατολισμού για να σε προλάβω και όχι από οικονομία-), οπότε για τους μήνες του χειμώνα το ποσό αυτό ανεβαίνει περίπου στα 850 συν τα έξοδα της διασκέδασης. Για 2 άτομα όμως, που δεν στερούνται τίποτα. Θα μπορούσαμε να ζούμε και με 700 και με 600 και με 500 και να ζούμε καλά, αλλά θα ήταν ανούσιο από την στιγμή που είμαστε 2 άτομα (εννοώ δεν έχουμε παιδιά), μένουν λεφτά στην άκρη και ζούμε καλά χωρίς να κάνουμε ακρότητες. Βάζω τις εφημερίες μου στην άκρη ώστε αν κάνουμε κάποιο πιο μεγάλο ταξίδι (π.χ.τον Μάιο), να τα έχουμε έτοιμα και να μην χρειαστεί να αλλάξουμε τον σταθερό προϋπολογισμό του μήνα για κάποιο διάστημα ώστε να τα έχουμε. Τώρα τι να σου πω, αν κι αυτό σου φαίνεται μίζερο ίσως είσαι απλά κολλημένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top