Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Όταν λέω να είναι παράνομο εννοώ να μη βρίσκεις τσιγάρα στην αγορά καθόλου. Αν αυτό συνέβαινε, πόσοι θα μπορούσαν να ξεκινήσουν το κάπνισμα; Να σου φέρω ένα παράδειγμα: γνωστοί μου Ολλανδοί ήρθαν για διακοπές στην Ελλάδα το καλοκαίρι κι όλη τη μέρα έπιναν αλκοόλ. Το επόμενο πρωί ήταν χάλια. Τον ρώτησα λοιπόν, εφόσον σε χαλάει γιατί πίνεις; Και μου λέει, εδώ απαγορεύεται το χασίς και αναγκαστικά πίνουμε αλκοόλ. Φαντάσου λοιπόν μια χώρα που δε θα έβρισκες πουθενά τσιγάρο. Τι θα γινόταν;

Προφανώς η μόρφωση είναι το κυριότερο στοιχείο. Αλλά σε θέμα εθισμού δεν μπορείς να το πεις αυτό δυστυχώς. Είχα μια καθηγήτρια η οποία ήταν πάνσοφη (πραγματικά) αλλά δεν μπορούσε να σβήσει το τσιγάρο ούτε μέσα στο μάθημα (φροντιστήριο). Την έκανε αυτό λιγότερο έξυπνη ή λιγότερο μορφωμένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
κατα... ολα το ιδιο ειναι... και καλα κανουν και τους κλεινουν μεσα... αν ταφησουν να κυκλοφορουν ελευθερα στην αγορα ολο και περισσοτεροι θα πεφτουν στην παγιδα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Φαντάσου λοιπόν μια χώρα που δε θα έβρισκες πουθενά τσιγάρο. Τι θα γινόταν;

Είπες τη λέξη κλειδί : "φαντάσου"¨. Σε καμία τηλενουβέλα ίσως να γινόταν αυτό που λες, αλλά με τα συμφέροντα που λανθάνουν, αυτό δεν θα γίνει ποτέ (ή έστω για πολλά πολλά ακόμα χρόνια). Το κράτος αποκομίζει τεράστια κέρδη από τους φόρους των ειδών που χρησιμοποιεί ένας καπνιστής. Επίσης οι καπνοβιομηχανίες πλησιάζουν σε δύναμη τις φαρμακοβιομηχανίες σε κέρδη. Ποια κυβέρνηση θα τολμούσε (για να μην πω "θα ήθελε να ασχοληθεί") με το θέμα; Θα έχαναν τεράστια κέρδη. Δεν είναι εύκολο να συμβεί από τη μία μέρα στην άλλη. Πουλάνε θάνατο και κερδίζουν. Ποιος θα τους σταματήσει; Πριν μόλις 60 χρόνια υπήρχε η πεποίθηση ότι το κάπνισμα κάνει καλό στην υγεία (!!??!!), πως περιμένεις ξαφνικά να "εξαφανιστεί". Φυτείες καπνού θα υπάρχουν. Πάντα. Και για να δεχτούν ισχυρό πλήγμα οι καπνοβιομηχανίες θα πρέπει να θεσπιστεί νομοθεσία, η οποία θα φαντάζει γελοία στους περισσότερους (κυρίως καπνιστές) και πάλι οι μεγαλοδικηγόροι των βιομηχανιών δεν θα το αφήσουν να περάσει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο epote είναι ότι αν κάτι είναι απαγορευμένο, καταρχάς έχει μεγαλύτερη "γοητεία", και κατά δεύτερον κυκλοφορεί μόνο σε μαύρη αγορά, με αποτέλεσμα οι τιμές του να ανεβαίνουν κατακόρυφα και πολύς κόσμος να ασχολείται με την παράνομη διακίνησή του. Αν το χασίς πχ γινόταν νόμιμο, ο άνθρωπος που το διακινεί πλέον θα ήταν έμπορος, και αφού δεν θα έκανε κάτι παράνομο η τιμή θα έπεφτε σημαντικά. Συνεπώς θα είχε πολύ μικρότερο κέρδος και δεν θα είχε μεγάλο νόημα να το συνεχίσει αυτό. Έτσι το εμπόριο χασίς θα μειωνόταν σημαντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
himela:

για καλο το λες τωρα αυτο?

τι παει να πει να μην το εβρισκες καν στην αγορα?

ηταν παρανομο να αγορασεις τσιγαρα?

ειχες κινδυνο τιμωρια απο το κρατος ΚΑΙ τους γονεις σου?

το εκανες παρολα αυτα?

δηλαδη τι αν αντι να τα πουλανε στα περιπτερα τα ειχε ο φιλος του φιλου δεν θα δοκιμαζε

δεν ζειτε στο πραγματικο κοσμο νομιζω...

και ναι αυτο ακριβως τη κανει τη "πανσοφη" καθηγητρια σου. Λιγοτρο εξυπνη και λιγοτερο μορφομενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μα προφανώς και κανέναν δε συμφέρει να απαγορευτεί το εμπόριο καπνού, και εννοείται πως ποτέ δε θα γίνει. Μιλάμε για μια ιδανική κατάσταση.

Epote: Βρε πουλάκι μου, αν εγώ ήθελα να καπνίζω στα 15-20-25 δεν έχει σημασία η ηλικία και δεν έβρισκα τσιγάρο πουθενά, δεν το πουλούσε κανείς και κανείς δεν είχε, θα έβρισκα εγώ ποτέ για να το καπνίσω; Αυτό λέω.

και ναι αυτο ακριβως τη κανει τη "πανσοφη" καθηγητρια σου. Λιγοτρο εξυπνη και λιγοτερο μορφομενη.

Σε πληροφορώ πως έχεις μεγάλο λάθος. Μπορείς να μου στηρίξεις με επίσημες έρευνες αυτό που λες; Οτι το κάπνισμα κάνει τον άνθρωπο λιγότερο έξυπνο και λιγότερο μορφωμένο;

Ναι μιλάω για έναν μη πραγματικό κόσμο, έναν ιδεατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
εναν ιδεατο κοσμο στον οποιο οι ανθρωποι δεν κανουν σεξ παρα μονο για την αγαπη, δεν κανουν οτιδηποτε καταχρηστικο και επικυνδηνο...κατα βαση ενα κοσμο που δεν θα ειχε τον βαν γκο και τον μπετοβεν, ενα κοσμο στον οποιο ο ανθρωπος δεν θα ειχε πατησει στο φεγγαρι και δεν θα εκανε επιστημες.

ενα κοσμο βαρετο, ανουσιο και αννοητο, ενα κοσμο ηθικης ρομποτικης.

no darling. εισαι εκτος πραγματικοτητας οποτε δεν εχει νοημα καν η κουβεντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
εναν ιδεατο κοσμο στον οποιο οι ανθρωποι δεν κανουν σεξ παρα μονο για την αγαπη, δεν κανουν οτιδηποτε καταχρηστικο και επικυνδηνο...κατα βαση ενα κοσμο που δεν θα ειχε τον βαν γκο και τον μπετοβεν, ενα κοσμο στον οποιο ο ανθρωπος δεν θα ειχε πατησει στο φεγγαρι και δεν θα εκανε επιστημες.

ενα κοσμο βαρετο, ανουσιο και αννοητο, ενα κοσμο ηθικης ρομποτικης.

no darling. εισαι εκτος πραγματικοτητας οποτε δεν εχει νοημα καν η κουβεντα

Χμμ συνδυάζεις λάθος αυτά που λέω. Θα ήταν βαρετός, ανούσιος και ανόητος ένας κόσμος χωρίς θανάτους από τον καρκίνο που προκαλεί το τσιγάρο; Είναι ηθική ρομποτική να κάνουν έρωτα (η λέξη σεξ δεν ξέρω τι είναι) παρά μόνο για την αγάπη; Κι όλα αυτά θα τον έκαναν να μην εξελίσσει τις επιστήμες; Πώς προκύπτει αυτό; Δεν καταλαβαίνω προς τι η επίθεση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
το καλο και το κακο ειναι μια εννοια, πως λεμε δυισμος σωματιου κυματος, πριτι ματς δε σειμ.

ενας κοσμος χωρις πονο και φρικη ειναι ενας κοσμος χωρις χαρα και αγαπη.

προτιμω εναν κοσμο γεματο προκλησεις, πειρασμους, κινδυνο και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ επιλογης παρα ενα κοσμο στον οποιο δεν μπορω ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ να ειμαι "καλος", αλλα ειμαι υποχρεομενος ελειψη επιλογης να ειμαι καλος.

σε καθε περιπτοση η κουβεντα ειναι ασκηση στην ηθικη δεν εχει κανενα νοημα, η κατακλειδα ειναι οτι η απαγορευση δεν εχει οφελησει ποτε και τιποτα, ο ελεγχος, η μορφοση, η επιλεκτικη και ορθη διαθεσημοτητα και η ενημερωση απο την αλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
ενας κοσμος χωρις πονο και φρικη ειναι ενας κοσμος χωρις χαρα και αγαπη.

Αυτό έλα πες το σε παιδάκια που γεννιούνται άρρωστα και πεθαίνουν. Μάλλον θες να πεις οτι αν δεν βιώναμε λύπες και μίσος, δε θα νιώθαμε τη χαρά και την αγάπη. Σε αυτό συμφωνώ. Πολύ θεωρητικό όμως.

προτιμω εναν κοσμο γεματο προκλησεις, πειρασμους, κινδυνο και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ επιλογης παρα ενα κοσμο στον οποιο δεν μπορω ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ να ειμαι "καλος", αλλα ειμαι υποχρεομενος ελειψη επιλογης να ειμαι καλος.

σε καθε περιπτοση η κουβεντα ειναι ασκηση στην ηθικη δεν εχει κανενα νοημα, η κατακλειδα ειναι οτι η απαγορευση δεν εχει οφελησει ποτε και τιποτα, ο ελεγχος, η μορφοση, η επιλεκτικη και ορθη διαθεσημοτητα και η ενημερωση απο την αλλη...

Συμφωνώ. Δεν πρότεινα ποτέ να απαγορευτούν τα πάντα για να μη γίνονται λάθη. Στο θέμα του τσιγάρου όμως και των ναρκωτικών (πράγματα που μπορεί να σκοτώσουν!) λέω οτι μάλλον θα πρέπει να υπάρχει απαγορευτικό. Αν εσύ πιστεύεις οτι μόνο η ενημέρωση, ο έλεγχος κι η μόρφωση θα κάνουν τα νέα παιδιά να μην αρχίσουν το τσιγάρο ή τα ναρκωτικά, νομίζω οτι τα ίδια τα γεγονότα σε διαψεύδουν από μόνα τους. Επίσης ακόμα δε μου δίνεις στοιχεία γιατί ο εθισμός στο τσιγάρο κάνει κάποιον λιγότερο έξυπνο ή μορφωμένο. Και τέλος λες οτι θες να είσαι ελεύθερος να αποφασίσεις για το σωστό. Τότε πού κολλάει ο έλεγχος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ολανδια:

το χασις ειναι νομιμο, οι χρηστες δεν ειναι περισοτεροι, ο κινδυνος και η καταχριση ειναι μικροτερα και εκει τελειωνει η κουβεντα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Όλοι όσοι θέλουν να αγοράσουν χασίς τρέχουν ταξιδάκια στην Ολλανδία. Πολύ ωραίο αυτό. Έχω φίλους που μιλάμε στο ίντερνετ από κει και μου λένε, πάω να κάνω ένα μπάφο. Πολύ ωραίο σου ακούγεται αυτό ε;

Η κουβέντα τελειώνει επειδή δεν παίρνω απαντήσεις σε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
βασικα ειμαι κατα των διακρισεων των ναρκωτικων......τι παει να πει σκληρα και μαλακα;αποποινοκοποιηση σε ολα!αν ειναι να γμθει ο εγκεφαλος και να καουν τα καρβουνα να γινει σωστα!οχι υπουλα και μαλακα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
βασικα ειμαι κατα των διακρισεων των ναρκωτικων......τι παει να πει σκληρα και μαλακα;αποποινοκοποιηση σε ολα!αν ειναι να γμθει ο εγκεφαλος και να καουν τα καρβουνα να γινει σωστα!οχι υπουλα και μαλακα.....

Πολύ πεζά τα λες αλλά δεν έχεις κι άδικο... Αν νομιμοποιήσουμε κάποια έστω ναρκωτικά είναι σαν να τα αποδεχόμαστε, σαν να λέμε, πάρε ναρκωτικά κόσμε! Νόμιμα είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Depo0

Νεοφερμένος

Η Depo0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Να μην νομιμοποιηθουν ΠΟΤΕ!!!!Αυτη η ερωτηση δεν επρεπε να γινει καν:mad:.Εχετε δει ποτε δεκατετραχρονο παιδι να βαραει πρεζα ή εστω να κανει χασις?Ειναι ενα απο τα αθλιοτερα πραγματα που ειδα στην ζωη μου και θα ηθελα πραγματικα να σταματησει εδω!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εχετε δει ποτε δεκατετραχρονο



Noμίζεις ότι η απαγόρευση έπαιξε μικρό λόγο στην επιλογή του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Depo0

Νεοφερμένος

Η Depo0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για να αρχισει καποιος να περνει πιστευω πως δεν εχει μεγαλη σημασια αν τα ναρκωτικα ειναι νομιμα ή οχι.Ολα ξεκινουν μεσα απο το σπιτι αλλα και την κοινωνια!!!
Αν ομως στο τελος νομιμοποιηθουν θα εχει πολυ πιο ευκολη προσβαση απ' οτι πριν:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν ομως στο τελος νομιμοποιηθουν θα εχει πολυ πιο ευκολη προσβαση απ' οτι πριν

Δεν βλέπω στο Άμστερνταμ να μπορεί ένας ανήλικος να καπνίσει με την ίδια ευχέρεια που μπορεί εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Σοβαρά μιλάς?Μέχρι και στο καφέ να πας σου δίνουν να καπνίσεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top