• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περιτομή

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
δε πα να είναι ομορφότερο.. εγώ δε πείθομαι

ΔΕ ΤΟ ΚΟΒΩ ΛΕΜΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Είναι γνωστό πως οι αρχαίοι Εβραίοι περιπλανιόντουσαν στην έρημο για χρόνια, πιθανότατα χωρίς νερό για πολύ καιρό. Εκεί μπαίνουν θέματα υγιεινής.
Και τώρα, αν κάποιος έχει σκοπό να μην πλένεται για μεγάλα χρονικά διαστήματα, θα του έκανε καλό μια περιτομή.Αν χρησιμοποιεί όμως το τεχνολογικό θαύμα που λέγεται βρύση, δεν τίθεται θέμα υγιεινής.
Το ότι κάτι είναι ιατρική μέθοδος (για αντιμετώπιση συγκεκριμένων προβλημάτων) δε σημαίνει τίποτα.Και η σκωληκοειδεκτομή είναι ιατρική μέθοδος.Ας κάνουμε όλοι από μία :clapup:
Άρα η περιτομή μάλλον δε γίνεται για λόγους υγιεινής πια, αλλά για θρησκευτικούς καθαρά λόγους, ε και αφού δεν κάνει κακό, δε μας πειράζει τόσο.
Και για κάποιο περίεργο λόγο, είμαι απόλυτα σίγουρος πως αν η περιτομή ήταν το ίδιο βάρβαρη με την κλειτοριδεκτομή, θα συνέχιζε να γίνεται, γιατί και τα δύο, όπως και το μπουργκίνι, υπάρχουν για τους ίδιους θρησκευτικούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και για κάποιο περίεργο λόγο, είμαι απόλυτα σίγουρος πως αν η περιτομή ήταν το ίδιο βάρβαρη με την κλειτοριδεκτομή, θα συνέχιζε να γίνεται, γιατί και τα δύο, όπως και το μπουργκίνι, υπάρχουν για τους ίδιους θρησκευτικούς λόγους.

Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό. Αν η περιτομή εμπόδιζε τον "σουλτάνο" άντρα από το να έχει σεξουαλική απόλαυση δε νομίζω να γινόταν, τουλάχιστον στην μουσουλμανική θρησκεία. Και βρε παιδιά, πιθανώς να ακούγομαι υπερβολική, αλλά δεν είχα αυτό το κόλλημα πριν τα φτιάξω με μουσουλμάνο και πριν ακούσω απόψεις μουσουλμάνων περί ανδρισμού.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου, θα προτιμούσα ο φίλος μου να είχε κάνει περιτομή, το βρίσκω πιο πρακτικό και όμορφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι βρε παιδιά.:( Για τις μουσουλμάνες λέγαμε (author speaking:whistle: ).

μη σκας under!!!!
η μεταφορα των μηνυματων ειναι στο δρομο !!
δε θα αργησει!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου, θα προτιμούσα ο φίλος μου να είχε κάνει περιτομή, το βρίσκω πιο πρακτικό και όμορφο.

Κοίτα, και μένα πιο όμορφο μου φαίνεται, αλλά η ομορφιά είναι κάτι υποκειμενικό.:hehe: Και για πιο πρακτικό, όχι, δεν έχει καμιά διαφορά, έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Και εγώ θέλω να αποκαλύψω ότι προτιμώ τη κλειτοριδεκτομή απο τη κανονική εκδοχή.

Μάλιστα σε βιβλίο γνωστής γυναίκας που είχε υποστεί αυτή τη διαδικασία και περιέγραφε το πως γίνεται δε σας κρύβω ότι είχα ερεθιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Θειο βρεφος αν πραγματι συμβαινει κατι τετοιο να το κοιταξεις υπαρχει προβλημα.
Παντως μου αρεσει που θυμωσαν οι αντρες λες κι θελουμε να τους σκοτωσουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Προς τις υπερμαχες της περιτομης:

Πειτε τα αγορια σας
να κανουν περιτομη. Και εξηγηστε τους λογους που το θελετε.

Πχ μπορειτε να πειτε οτι η διαρκεια στο σεκς, θα αυξηθει (κατα πασα πιθανοτητα).

Επισης, μπορειτε να πειτε οτι ειναι πιο υγιεινο.


Μετα, μην αναρωτηθειτε ομως γιατι εξαφανιστηκε.


Τελικα, θα μου απαντησει κανενας γιατι αποδεχτηκαμε σαν κοινωνια εναν ακρωτηριασμο για θρησκευτικους λογους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τελικα, θα μου απαντησει κανενας γιατι αποδεχτηκαμε σαν κοινωνια εναν ακρωτηριασμο για θρησκευτικους λογους?

??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Bisbiriko καλο μου η περιτομη δεν αφορα την δικη μας κοινωνια αλλα μια αλλη που ζει σε διαφορετικες συνθηκες.
Κι οπωσ ειπαμε οι Εβραιοι τοτε ζουσαν σε συνθηκες ανοβριας που δικαιολογουσαν την επεμβαση.Για να υποχρεωνουν τους αντρες να την κανουν την ενεταξαν στην θρησκεια σαν κατι ιερο κι παρεμεινε σαν εθιμο μερχι σημερα.
Αν επροκειτο για φρικτο ακρωτηριασμο στην Αμερικη γιατι γινεται?Που δεν τους υποχρεωνει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Θειο βρεφος αν πραγματι συμβαινει κατι τετοιο να το κοιταξεις υπαρχει προβλημα.
Παντως μου αρεσει που θυμωσαν οι αντρες λες κι θελουμε να τους σκοτωσουμε :P

Δεν είναι πρόβλημα... απλά σεξουαλική προτίμηση. Μπορεί να είναι παράξενο, ναι, αλλά εδώ υπάρχουν χειρότερες ανωμαλίες. Άλλωστε δεν απέχει και πάρα πολύ απο τις προτιμήσεις που εξέφρασαν κάποιες γυναίκες πριν από εμένα.

Όσο για το δεύτερο σκέλος, αν και εγώ δεν έχω μεγάλο πρόβλημα, υποθέτω ότι ο λόγος που θύμωσαν οι περισσότεροι είναι η χαλαρότητα στην αντιμετώπιση του θέματος, ο σχεδόν υπερασπισμός και ενθάρυνση της περιτομής ενώ ο καταδικασμός της κλειτοριδεκτομής και οι γενικότερες αναφορές που έχουν γίνει για ισότητα των φύλων μέσα στο φόρουμ.

Όταν κάτι είναι πιο διαδεδομένο δε πάει να πει ότι είναι και σωστό.
Η παραμόρφωση με οποιονδήποτε τρόπο, χωρίς λόγο και άσχετα των σεξουαλικών προτιμήσεων είναι καταδικαστέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ursa Major

Νεοφερμένος

Η Ursa Major αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τελικα, θα μου απαντησει κανενας γιατι αποδεχτηκαμε σαν κοινωνια εναν ακρωτηριασμο για θρησκευτικους λογους?


Μα καλά σοβαρά πιστεύει κανείς οτι ο ακρωτηριασμός αυτού του είδους έγινε για θρησκευτικούς λόγους; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Θειο βρεφος αν σε φτιαχνει η διαδικασια να κρατουν τα ποδια ενος κοριτσιου 2 ατομα κι καποιος να το πετσοκοβει (γιατι αυτη ειναι η διαδικασια που ειπες οτι σου αρεσει) ναι υπαρχει πραγματι προβλημα.
Την κλειτιριδεκτομη θα την απορριπταμε ετσι κι αλλιως .Επειδη την απορριψαμε επρεπε να απορριψουμε κι την περιτομη?1 1 το παμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Θειο βρεφος αν σε φτιαχνει η διαδικασια να κρατουν τα ποδια ενος κοριτσιου 2 ατομα κι καποιος να το πετσοκοβει (γιατι αυτη ειναι η διαδικασια που ειπες οτι σου αρεσει) ναι υπαρχει πραγματι προβλημα.

εννοείς ότι με θεωρείς ψυχικά άρρωστο δηλαδή?

Την κλειτιριδεκτομη θα την απορριπταμε ετσι κι αλλιως .Επειδη την απορριψαμε επρεπε να απορριψουμε κι την περιτομη?1 1 το παμε?

Όχι φυσικά. Αλλά όταν παραμορφώνεις τα γενετικά όργανα του ενός φύλου είναι
πετσόκομα, ενώ στην άλλη περίπτωση ωραίο θέαμα, έχει κάποια διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Θεωρω οτι μιλησες πριν διαβασεις τι προκειται θα σου φερω αποσπασματα pm γιατι εδω δεν μπαινουν ειναι πολυ σοκαριστικα.
Κι ναι το να λεει καποιος οτι ειναι ωραιο να παιρνουν ενα παιδι κι να το κοβουν με μαχαιρι δεν ξερω πως να το παρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Προς τι ο αλληλοσπαραγμός?
Εγώ πάντως να σας πω την αμαρτία μου δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι ακριβώς το αποτέλεσμα της περιτομής αν και η πιο απλή ερμηνεία μάλλον είναι και η σωστή. Σε κάθε περίπτωση δεν με ενδοιαφέρει να μάθω πιο πολλά από όσα ξέρω συνεπώς μην απαντήσει κανένας γιατί παίζει να βρεθώ και λυπόθυμος στην δουλειά μου.

Έχω να κάνω μια παρατήρηση όμως κυρίως προς τις γυναίκες.Βλεπω τις κοπέλες να μιλάνε με τρομερή άνεση για κάτι που εκ φύσεως δεν πρόκειται να καταλάβετε ποτέ. Να το θέσω και αλλιώς. Είναι δυνατόν να έχετε άποψη πέρα από το αν σας αρέσει ή όχι λειτουργικά και εμφανισιακά?

Η ανδρική φυσιολογία και η γυναικεία φυσιολογία είναι από τα πράγματα που δεν μπορούμε να εξερευνήσουμε ποτέ μαζί (ξέρετε τις εξαιρέσεις αλλά τις προσπερνάω) λόγω του φύλλου μας. Μπορώ να καταλάβω εγώ ποτέ σαν άνδρας του πως αισθάνεται η γυναίκα κατά την διεύσδυση? Μόνο ότι έχω ακούσει θα quotάρα και θα κάνω εικασίες. Καλά τα είχα γράψει εγώ σχετικά με το θέμα έχω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ξέρω άτομα που έκαναν περιτομή σε μεγάλη ηλικία ο ένας για λόγους εσθητικής και ο άλλος για λόγους υγείας, αυτά όμως γίνοντε με επιλογή του ανδρός, σε όποιαδήποτε άλλη περίπτωση το απορίπτω, δεν μπορεσα ποτέ να καταλάβω γιατί οι μουσουλμάνοι στο κορίτσι κόβουν απλά τα νύχια και στα αγόρια κάνουν περιτωμή, που θα ήταν το πρόβλημα να έκοβαν και του αγοριού τα νύχια;:hmm:

Πάντος ο γιατρός ενθάρινε και τις δύο περιπτώσεις των γνωστών μου γιατί λέει εκτώς απο καθαρό φένετε και πιό μεγάλο κατα 2 πόντους:worry: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ξέρω άτομα που έκαναν περιτομή σε μεγάλη ηλικία ο ένας για λόγους εσθητικής και ο άλλος για λόγους υγείας, αυτά όμως γίνοντε με επιλογή του ανδρός, σε όποιαδήποτε άλλη περίπτωση το απορίπτω, δεν μπορεσα ποτέ να καταλάβω γιατί οι μουσουλμάνοι στο κορίτσι κόβουν απλά τα νύχια και στα αγόρια κάνουν περιτωμή, που θα ήταν το πρόβλημα να έκοβαν και του αγοριού τα νύχια;:hmm:

Πάντος ο γιατρός ενθάρινε και τις δύο περιπτώσεις των γνωστών μου γιατί λέει εκτώς απο καθαρό φένετε και πιό μεγάλο κατα 2 πόντους:worry: :worry:

Μάλλον δεν στά'πανε καλά!
Οι μουσουλμάνοι εκτός από την περιτομή στους άνδρες από θέμα υγιεινής (όπως είπαν ορισμένοι) κάνουν και κλειτοριδεκτομή στα κορίτσια (μάλλον από θέμα φεμινισμού:P)!
Τα στατιστικά στοιχεία της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας λένε ότι καθημερινά έξι χιλιάδες νεαρά κορίτσια υφίστανται αυτόν τον ακρωτηριασμό των εξωτερικών γεννητικών τους οργάνων, δηλαδή περίπου δυο εκατομμύρια το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loveless

Νεοφερμένος

Ο Loveless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Απλός τρόπος να διαπιστώσετε πως τα περί περιτομής που λέτε δε στέκουν ή/και δεν σας αφορούν ούτε στο ελάχιστο ως γυναίκες:

Πείτε στο σύντροφό σας να κάνει περιτομή γιατί σας αρέσει καλύτερα.

Μετά από αυτό θα περνάτε περισσότερη ώρα μέσα στο φόρουμ, θέλοντας και μη, για ευνόητους λόγους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top