Υπάρχει σχέση των IQ tests με τη μαθηματική σκέψη;

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την κλέφτρα.

Η λογική είναι το α και το ω στα Μαθηματικά αλλά από ένα επίπεδο και πάνω πρέπει να έχεις και μαθηματικές γνώσεις.
Δεν μπορείς να παραγωγίσεις,για να φέρω ένα πολύ απλό παράδειγμα,μόνο με την λογική!Χρειάζεσαι λοιπόν και τα απαραίτητα "εργαλεία" ακριβώς για να εξασκήσεις αυτήν την λογική!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά μπορείς να παραγωγίσεις μόνο με τη λογική. Πχ αν είσαι πολύ έξυπνος μπορείς να βρεις πως ορίζεται ο ρυθμός μεταβολής (ακόμα κι αν δεν ξέρεις οτι λέγεται παράγωγος) και μετά να βρεις τύπους γι'αυτό. Αλλά πρέπει να ξέρεις όρια!! Άρα πάλι στο ίδιο καταλήγουμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μηλάω μέχρι την 3η λυκείου, δεν έχω διαβάσει ποτέ στην ζωή μου, πόσο μάλων μαθηματικά, δεν μηλάω για γυμνάσιο μηλάω γενικά μέχρη την αποφύτηση, οι καθηγητές μου έλεγαν ότι μάλλων αντιγράφω και με έβαλαν μόνη και ήδαν τον τρόπο που τα έληνα και με περάσανε λόγο γνωρίσματος κάποιον προσώπικών προβλημάτων, αυτό λέω:) στα υπόλοιπα απλώς άκουγα την ώρα του μαθήματος και αποστήθηζα τις λέξης πέρασα με 14 το λύκειο με αυτό τον τρόπο. δεν μπορώ να διαβάσω πιά απλά να μου πούν και το πέρνω με την μία άλα όχι να διαβάσω. Αυτό μου κάνει εντύωση και δεν ξέρω άν πζιζει ρόλο η εξυπνάδα ή κάτι άλλο, για αυτό το ανέφερα:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
:mad: Eγω παντως επιμένω, πως ήμουν πολύ πιο έξυπνος πριν τα σπουδάσω :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μηλάω μέχρι την 3η λυκείου, δεν έχω διαβάσει ποτέ στην ζωή μου, πόσο μάλων μαθηματικά, δεν μηλάω για γυμνάσιο μηλάω γενικά μέχρη την αποφύτηση, οι καθηγητές μου έλεγαν ότι μάλλων αντιγράφω και με έβαλαν μόνη και ήδαν τον τρόπο που τα έληνα και με περάσανε λόγο γνωρίσματος κάποιον προσώπικών προβλημάτων, αυτό λέω:) στα υπόλοιπα απλώς άκουγα την ώρα του μαθήματος και αποστήθηζα τις λέξης πέρασα με 14 το λύκειο με αυτό τον τρόπο. δεν μπορώ να διαβάσω πιά απλά να μου πούν και το πέρνω με την μία άλα όχι να διαβάσω. Αυτό μου κάνει εντύωση και δεν ξέρω άν πζιζει ρόλο η εξυπνάδα ή κάτι άλλο, για αυτό το ανέφερα:):)

Επαναλαμβάνω κι ελπίζω για τελευταία φορά:P.Τα όσα γράφεις δεν είναι πολύ ξεκάθαρα οπότε και πάλι έχουμε δύο περιπτώσεις:
Περίπτωση Α.
Και πιο πιθανό να σου συνέβαινε.Παρακολουθούσες την παράδοση και τα μάθαινες απο εκεί.Αυτό είναι πολύ συχνό φαινόμενο,μεγάλο ποσοστό μαθητών κατανοεί εξαρχής και το διάβασμα του περιορίζεται σε μια τυπική επανάληψη ή ακόμη πιο συχνά στην εμβάθυνση εννοιών εκτός σχολικής ύλης.Αυτό δείχνει υψηλή ικανότητα αφομοίωσης που σίγουρα είναι δείγμα εξυπνάδας ή σε κάποιες άλλες περιπτώσεις δείγμα ταλέντου όταν ισχύει μόνο για ορισμένα θέματα πχ κάποιος να μπορεί εύκολα να μαθαίνει ξένες γλώσσες ενώ στα υπόλοιπα να μην μπορεί να αφομοιώνει, αντίθετα αν η ικανότητα του ισχύει σε όλα τα θέματα τότε είναι δείγμα εξυπνάδας.
Περίπτωση Β.
Στην οποία ελπίζω να μην αναφέρεσαι αλλά δεν μου το έχεις αποκλείσει τελείως.Να μην έδινες καμμία προσοχή στην παράδοση αλλά να είχες την ικανότητα χωρίς βάσεις να επιλύεις με την λογική σου(η οποία χωρίς βάσεις σε ποιο δρόμο πήγαινε;:worry:)
ταυτότητες,πολυώνιμα,λογάριθμους,ολοκληρώματα,παραγώγους,πιθανότητες,μιγαδικούς, κι ότι άλλο είχε η σχολική ύλη.Αν ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο το πιο ευγενικό που μπορώ να κάνω είναι να σου πω πως υπερβάλλεις:/:
Και δεν θα το έλεγα για να σε προσβάλλω προσωπικά αλλά στον οποιοδήποτε που ισχυριζόταν το ίδιο.Τα μαθηματικά είναι ένας τομέας που τον ανεβαίνεις σκαλί σκαλί, κανείς δεν μπορεί να φτάσει στο επόμενο χωρίς να έχει πατήσει στο προηγούμενο, είναι τόσο αλληλένδετα και φυσικά δεν κανείς δεν μπορεί να επινοήσει όλη την σκάλα.


Για να επανέλθω λίγο στο θέμα.Όχι πιστεύω πως δεν υπάρχει σχέση των IQ τεστ με τα μαθηματικά.Επίσης πιστεύω πως δεν υπάρχουν αντικειμενικά χαζοί άνθρωποι.Απλά άνθρωποι που άφησαν το μυαλό τους να τεμπελιάσει πολύ.Σίγουρα κάποιοι γεννιούνται εξυπνότεροι όμως πέρα απο την επίκτητη ιδιότητα και η συστηματική προσπάθεια μπορεί να μας βοηθήσει να ανεβάσουμε το "επίπεδο" της εξυπνάδας μας.Αυτό που σίγουρα δεν μας βοηθά είναι να περιοριζόμαστε στα ίδια και στα ίδια είτε είμαστε πολύ είτε λιγότερο έξυπνοι.


@Για να σχολιάσω και λίγο τον Rempeske που βγάζει το παράπονο-αγανάκτηση-συμπέρασματα του για δεύτερη φορά.
Κέρδισες όμως μια επιπλέον γνώση, τι αποτελέσματα μπορεί να έχει η "μεθοδευμένη" γνώση στο ανθρώπινο μυαλό.
Αν δεν τα είχες σπουδάσει θα είχες μείνει με την απορία και πολύ χειρότερα με την πεποίθηση ότι θα σε έκαναν εξυπνότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για να τελειώνει το θέμα Κλέφτρα μου άκου στα μαθηματικά με πετούσαν έξω άρα δεν μπορούσα να κρατήσω κάτι άρα η πρώτη περίπτωση φέβγει και δέυτερον ξεκινάς σταδιάκά μετρόντας το 1+1 με τα δάχτυλα απο το δημοτικό και σηνεχίζεις με τα σακιά πατάτες στο γυμνάσιο και πάς μετά στο λύκειο με άλλο τρόπο που δεν μπορώ να εξηγήσω για να μην πολυλογώ. το θέμα ειναι ότι καμία απο τις δύο περιπτώσεις δεν μου αντιστιχούν, αποκλείεις το γεγονός ότι μπορεί να υπάρχει και μια 3η περίπτωση που δεν την γνωρίζεις ή δεν σου έρχετε στο νού; κάποτε κάποιος έλεγέ ότι η γή ειναι στρογγυλή και όλη τον κοροήδεβαν και απέριψαν την λογική του μέχρι που το απέδιξε δεν λέω ότι ειμαι έξυπνη ή ότι τα ξέρω όλα άλλα υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν μπορούμε να τις καταλάβουμε, αυτά που λές εσύ μου έλεγαν και οι μαθηματικοί και όταν το ήδαν στην πράξη συμφώνησαν, αυτό σου λέω τώρα αποκλείεις τελείως κάποια άλλη εκδοχή που μπορεί να παρέληψες;

Υ.Γ δεν σε αμφισβητώ έχεις δίκιο σε ότι λές και το κατανοώ απλά νοιώθω ότι δεν περιλαμβάνομαι σε καμία περίπτωση απο τα παραπάνω και ούτε ξέρω σε ποια άλλη ανείκω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε Μάνια, αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι το εξής:
Όοοοσο μαθηματική σκέψη και να χεις, αν δεν ξέρεις τι σημαίνει το σύμβολο πχ του ολοκληρώματος, πως θα το βγάλεις; Αν δεν ξέρεις καν τι είναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βρε Μάνια, αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι το εξής:
Όοοοσο μαθηματική σκέψη και να χεις, αν δεν ξέρεις τι σημαίνει το σύμβολο πχ του ολοκληρώματος, πως θα το βγάλεις; Αν δεν ξέρεις καν τι είναι!!

Θα δώ τι ζητάει η ερώτηση θα ελέγκσω τον κάθε αριθμό και ανάλογα θα πράξω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα η ερώτηση θα λέει απλώς "υπολογίστε το παρακάτω ολοκήρωμα". Και θα σου έχει μια συνάρτηση με ένα σύμβολο ολοκληρώματος μπροστά και ένα dx μετα. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνουν αυτά, πως θα τη βγάλεις; Είναι σαν να μου λες οτι θα κάνεις πρόσθεση χωρίς να ξέρεις τι συμβολίζει το +... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα η ερώτηση θα λέει απλώς "υπολογίστε το παρακάτω ολοκήρωμα". Και θα σου έχει μια συνάρτηση με ένα σύμβολο ολοκληρώματος μπροστά και ένα dx μετα. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνουν αυτά, πως θα τη βγάλεις; Είναι σαν να μου λες οτι θα κάνεις πρόσθεση χωρίς να ξέρεις τι συμβολίζει το +... :confused:


Για τί μαθηματικά μηλάμε; ειπα και πρίν ότι λέμε μέχρι λύκειο έτσι; τέλως πάντων το τράβηξα πολλύ και ήταν λάθος μου αυτή η συζήτηση δεν μπορει να γίνει γραπτά δεν έχω τα προσόντα να την κάνω με γραπτό λόγο. Πάω πάσω :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα ολοκληρώματα είναι στην ύλη της τρίτης λυκείου στην κατεύθυνση (αν ήσουν με δέσμες ήταν στις θετικές δέσμες, δεν θυμάμαι ποιές ήταν αυτές).
Οκ ίσως να μην ήσουν σε θετική κατεύθυνση. Ας πάω πιο πίσω, σε πρώτη λυκείου.
Αν δεν ξέρεις πως ορίζεται η ορίζουσα, πως θα την υπολογίσεις; Εκεί δεν είναι θέμα σκέψης, είναι θέμα ορισμού.
Δεν χρειάζεται να πας πάσο, δεν προσπαθώ να "στην πω", να καταλάβω τι εννοείς προσπαθώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τα ολοκληρώματα είναι στην ύλη της τρίτης λυκείου στην κατεύθυνση (αν ήσουν με δέσμες ήταν στις θετικές δέσμες, δεν θυμάμαι ποιές ήταν αυτές).
Οκ ίσως να μην ήσουν σε θετική κατεύθυνση. Ας πάω πιο πίσω, σε πρώτη λυκείου.
Αν δεν ξέρεις πως ορίζεται η ορίζουσα, πως θα την υπολογίσεις; Εκεί δεν είναι θέμα σκέψης, είναι θέμα ορισμού.
Δεν χρειάζεται να πας πάσο, δεν προσπαθώ να "στην πω", να καταλάβω τι εννοείς προσπαθώ. :)

Πήγα τεχνικό πληροφορική και όταν πήγενα δεν ειχαμε δέσμες και δεν ειχα κατέυθηνση, δεν ειπα ότι μου την λές απλά έχω πρόβλημα να εξηγήσω γραπτά κάποια πράγματα, με καταλαβένεις; δεν μπορώ να τα εξηγήσω και κάνω τους άλους να εκνευρίζοντε ίσως και εσένα ακόμα, συγνώμη άλλα φένετε ότι δεν μπορώ να τα πώ γραπτά ειναι δύσκολο για αυτό πάω πάσο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οκ παω πάσο. :) Θα μείνω με την απορία :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οκ παω πάσο. :) Θα μείνω με την απορία :(

θα κάνω μια προσπάθεια ( με βλέπω να με φτάνουν στον πάτο:P )Ειναι ανάλογα σε τι χρησιμοποιήτε, τι μου ζητάνε ,ποιος ο λόγος να κάνω αυτόν τον υπολογισμό για να κάνουμε την πράξη αυτή σε κάτι χρησιμέυει δεν την κάνεις γιατι τρελάθηκες, έτσι δεν ειναι; το θέμα ειναι ΓΙΑΤΙ γίνετε η πράξη τι το θέλουμε το αποτέλεσμα; απο εκεί ξεκινάω πάντα ποιος ο λόγος; (Κατάλαβες;:hmm: Το σκότωσα:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε αυτό το κατάλαβα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι όταν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο σύμβολο η ορισμός για να λύσεις την άσκηση. Όπως το παράδειγμα που ανέφερα με την ορίζουσα. Πχ αν σου δώσουν να υπολογίσεις την ορίζουσα:
| 2 4 |
| 3 5 |
πως θα την βγάλεις αν δεν ξέρεις τι συμβολίζουν οι κάθετες γραμμές και πως υπολογίζεται μια ορίζουσα; Είναι ορισμοί αυτά. Και η άσκηση θα σου λέει απλώς "Υπολογίστε την ορίζουσα", άρα δεν παίζει να το καταλάβει κάποιος που δεν το ξέρει απο εκεί.
Ή για να το πάω πολύυυυυ πιο πίσω, πως θα μπορέσει ένα παιδάκι του δημοτικού να υπολογίσει ένα κλάσμα αν δεν ξέρει τι συμβολίζει η οριζόντια γραμμή που χωρίζει τους δύο αριθμούς; Αν δεν ξέρει καν δηλαδή οτι συμβολίζει διαίρεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Τα μαθηματικά ΔΕΝ είναι πράξεις ρε παιδιά,έλεος!
Τα μαθηματικά είναι τρόπος σκέψης!

Απο εκεί και πέρα,θα συμφωνήσω και πάλι με Michelle και Κλέφτρα διότι ξαναλέω,είναι αναγκαίο για τον μαθηματικό να ξέρει,να κατέχει και κάποια εργαλεία.Μόνο με το know-how δεν κάνεις δουλειά.

Είναι σαν να λέμε ότι κάποιος είναι κορυφαίος αρχιτέκτονας αλλά δεν ξέρει να...σχεδιάζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν θυμάμε να ειχαμε άλλα βάση σχεδειου η κάθετη γραμμέ συμβολήζει ή ρίζα ή πίνακας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ALEX_ θα σε παρακαλούσα να μην εκφράζεσαι επιθετικά διότι ίσως προσβάλλεις τη Μάνια. Το "έλεος" θα ήταν καλύτερα να απουσιάζει και τα λόγια σου δεν θα έχαναν ούτε 1% απο το νόημα τους. :)

Μάνια η κάθετη γραμμή μπορεί να συμβολίζει και απόλυτη τιμή, και μέτρο διανύσματος ή μιγαδικού, και ορίζουσα (όλα στην ύλη του λυκείου). Ρίζα δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να σημαίνει, μιας και το σύμβολο της δεν έχει καμία κάθετη γραμμή :confused:

Τέλος πάντων, το θέμα δεν είναι αυτό. Ακόμα και το σύμβολο του πίνακα, απο την παράδοση το έχεις μάθει, δεν το έχεις σκεφτεί μόνη σου! Άρα κάτι έπιανες και απο την παράδοση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
ALEX_ θα σε παρακαλούσα να μην εκφράζεσαι επιθετικά διότι ίσως προσβάλλεις τη Μάνια. Το "έλεος" θα ήταν καλύτερα να απουσιάζει και τα λόγια σου δεν θα έχαναν ούτε 1% απο το νόημα τους. :)

:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έλα τώραααα! Προσπάθησε να μπεις στη θέση της Μάνιας και πες μου αν θα ένιωθες θετικά συναισθήματα διαβάζοντας το μήνυμα που έγραψες παραπάνω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top