Δικαιώματα των ζώων: Ένας άλλος δρόμος προς την ανθρωπιά;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ας ελπισουμε και ας ευχηθουμε να εφαρμοστει στην πραξη ο νομος. Ειναι πραγματι τραγικο να βλεπεις τοσο περηφανα ζωα να μαραζωνουν σε κελια για να διασκεδασουν παιδακια και ανεγκεφαλοι.
Και για εναν αλλο λογο. Οτι επιτελους γινεται και κατι καλο στην Ελλαδα με ολη αυτη τη καταστροφολογια απο τα ΜΜΕ.

Θα ήταν πράγματι μία ευχάριστη αλλαγή αν προβαλλόταν περισσότερο και μία τέτοια είδηση, καθώς και άλλες που δείχνουν και μία πιο ανθρώπινη διάσταση του κόσμου - μία διάσταση που ίσως μαρτυρά μία ταπεινή, μικρή αλλαγή νοοτροπίας.
Ο χρόνος θα δείξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αντε,,ωραια ,

να ειμαστε και πρωτοι σε κατι

το θεμα ειναι να εφαρμοστουν και στην πραξη

απο τις πολεις μεχρι καθε χωριο


βεβαια πως ξεχωριζεται το τσιρκο απο το αττικο παρκο πχ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τελευταία επανήλθα στην χορτοφαγία,και μου δημιουργήθηκε η εξής σκέψη:
Κατα πόσο κάποιος θεωρείται φιλόζωός όταν είναι παμφάγος;;
Θέλω να πώ,πως γίνεται να λές αγαπάω τα ζώα και να έχεις κατοικίδια στο σπίτι και την ίδια στιγμή να τρώς την μπριζόλα και το στήθος κοτόπουλο.
Εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται οξύμωρο σχήμα.Αντιφατικό.
Τελικά,τί εστί φιλόζωος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αγαπαμε τη φυση ς συνολο και ισορροπια
φιλοζωος σημαινει φιλος της ζωης ως συνολο,οχι καθε ζωου συγκεκριμενα

καθε ζωο ,,ακομα και χορτοφαγα καποια αλλη ζωη τρωνε για να ζησουν..
οποτε η φιλοζωια ως"δεν πρεπει να τρωω αλλα ζωα " ειναι παραλογη,,μια διαστροφη της συγχρονης αστικης συχνα κοινωνιας,,που απομακρυνθηκε τοσο απο τη φυση και τη φυσιολογικη αλυσιδατης που απο το ενα ακρο της βιομηχανικης τροφης που βγαινει απο το ψυγειο
περναει στο αλλο ακρο του"αγαπάω τα ζωακια και δεν τα τρωω.."

τα φυτα τα αγαπας?τοτε γιατι τα πληγωνεις και τα ξεριζωνεις?ξερεις οτι εχουν αισθηματα?ξερεις τι νιωθει ενα κρεμμυδιοταν το ξεριζωνεις?

μονο τα φυτα τρωνε ανοργανη νεκρη υλη..
ολοι οι υπολοιποι τρωμε κομματια νεκρης ή ζωντανης υλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
τα φυτα τα αγαπας?τοτε γιατι τα πληγωνεις και τα ξεριζωνεις?ξερεις οτι εχουν αισθηματα?ξερεις τι νιωθει ενα κρεμμυδιοταν το ξεριζωνεις?

Δὲν ξέρω τί νιώθει τὸ κρεμμύδι ὅταν τὸ ξεῤῥιζώνω, ξέρω τί νιώθω ἐγὼ ὅταν τὸ καθαρίζω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
αγαπαμε τη φυση ς συνολο και ισορροπια
φιλοζωος σημαινει φιλος της ζωης ως συνολο,οχι καθε ζωου συγκεκριμενα

καθε ζωο ,,ακομα και χορτοφαγα καποια αλλη ζωη τρωνε για να ζησουν..
οποτε η φιλοζωια ως"δεν πρεπει να τρωω αλλα ζωα " ειναι παραλογη,,μια διαστροφη της συγχρονης αστικης συχνα κοινωνιας,,που απομακρυνθηκε τοσο απο τη φυση και τη φυσιολογικη αλυσιδατης που απο το ενα ακρο της βιομηχανικης τροφης που βγαινει απο το ψυγειο
περναει στο αλλο ακρο του"αγαπάω τα ζωακια και δεν τα τρωω.."

τα φυτα τα αγαπας?τοτε γιατι τα πληγωνεις και τα ξεριζωνεις?ξερεις οτι εχουν αισθηματα?ξερεις τι νιωθει ενα κρεμμυδιοταν το ξεριζωνεις?

μονο τα φυτα τρωνε ανοργανη νεκρη υλη..
ολοι οι υπολοιποι τρωμε κομματια νεκρης ή ζωντανης υλης

:crazy:..........τωρα μη συγκρινουμε το κρεμμυδι με μια αρκουδα , ...ή το μήλο με τον σκύλο .......:stunned::wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τελευταία επανήλθα στην χορτοφαγία,και μου δημιουργήθηκε η εξής σκέψη:
Κατα πόσο κάποιος θεωρείται φιλόζωός όταν είναι παμφάγος;;
Θέλω να πώ,πως γίνεται να λές αγαπάω τα ζώα και να έχεις κατοικίδια στο σπίτι και την ίδια στιγμή να τρώς την μπριζόλα και το στήθος κοτόπουλο.
Εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται οξύμωρο σχήμα.Αντιφατικό.
Τελικά,τί εστί φιλόζωος;;

Δηλαδὴ ὁ κτηνοτρόφος δὲν ἀγαπᾷ τὰ ζῷα ποὺ ἔχει ἐπειδὴ τὰ σφάζει;:confused:

Μπορῶ νὰ δεχθῶ ὅτι κάποιος δὲν τρώει κρέας γιὰ λόγους ὑγιείας, ἀλλὰ ὄχι νὰ κατηγορῇ ὅσους τρῶνε ὅτι δὲν ἀγαπᾶνε τὰ ζῷα(!). Ἐπειδὴ ἡ οἰκογένεια τοῦ πατέρα μου εἶναι κατὰ κύριο λόγο κτηνοτρόφοι, ἔχω δεῖ πόσο δεμένοι εἶναι μὲ τὰ ζῷα τους καὶ πόσο τὰ φροντίζουν.
Θυμᾶμαι ἡ μακαρίτισσα ἡ γιαγιά μου πόσο πρόσεχε τὶς κότες ποὺ εἶχε καὶ τοὺς ἔδινε ὅ,τι καλύτερο εἶχε νὰ τρῶνε...

Αὐτὴ ἡ νοοτροπία πιστεύω εἶναι τελείως λανθασμένη. Τὰ ζῷα εἶναι καὶ γιὰ νὰ τὰ τρῶμε καὶ σὲ καμμία περίπτωση δὲν τίθεται θέμα «ἴσων δικαιωμάτων» μὲ τὸν ἄνθρωπο (αὐτὴ ἡ νεομαρξιστικὴ ὁρολογία τῶν «ἴσων δικαιωμάτων» ἡ ὁποῖα ἔχει ἐπικρατήσει σχεδὸν παντοῦ στὸν πολιτικὸ βίο, μὲ κάνει ἐξ ἀρχῆ ἀρνητικό, ἀλλὰ αὐτὸ εἶναι ἄλλο θέμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δηλαδὴ ὁ κτηνοτρόφος δὲν ἀγαπᾷ τὰ ζῷα ποὺ ἔχει ἐπειδὴ τὰ σφάζει;:confused:

Μπορῶ νὰ δεχθῶ ὅτι κάποιος δὲν τρώει κρέας γιὰ λόγους ὑγιείας, ἀλλὰ ὄχι νὰ κατηγορῇ ὅσους τρῶνε ὅτι δὲν ἀγαπᾶνε τὰ ζῷα(!). Ἐπειδὴ ἡ οἰκογένεια τοῦ πατέρα μου εἶναι κατὰ κύριο λόγο κτηνοτρόφοι, ἔχω δεῖ πόσο δεμένοι εἶναι μὲ τὰ ζῷα τους καὶ πόσο τὰ φροντίζουν.
Θυμᾶμαι ἡ μακαρίτισσα ἡ γιαγιά μου πόσο πρόσεχε τὶς κότες ποὺ εἶχε καὶ τοὺς ἔδινε ὅ,τι καλύτερο εἶχε νὰ τρῶνε...

Αὐτὴ ἡ νοοτροπία πιστεύω εἶναι τελείως λανθασμένη. Τὰ ζῷα εἶναι καὶ γιὰ νὰ τὰ τρῶμε καὶ σὲ καμμία περίπτωση δὲν τίθεται θέμα «ἴσων δικαιωμάτων» μὲ τὸν ἄνθρωπο (αὐτὴ ἡ νεομαρξιστικὴ ὁρολογία τῶν «ἴσων δικαιωμάτων» ἡ ὁποῖα ἔχει ἐπικρατήσει σχεδὸν παντοῦ στὸν πολιτικὸ βίο, μὲ κάνει ἐξ ἀρχῆ ἀρνητικό, ἀλλὰ αὐτὸ εἶναι ἄλλο θέμα).


Το γιατί είναι τα ζώα, είναι μια μεγάλη συζήτηση κατά την ταπεινή μου γνώμη... Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος θα δικαιούντο να ορίσει ότι ένα μέρος των ζωντανών πλασμάτων με τα οποία μοιραζόμαστε μεγάλο μέρος γενετικών χαρακτηριστικών είναι στη διάθεση μας ως είδος για την τροφή μας τη στιγμή που μπορούμε να υποκαταστήσουμε την τροφή αυτή με άλλες.

Έστω ότι κάποιος δε μπορεί να κατηγορήσει έναν κτηνοτρόφο που σφάζει 1 αρνί το Πάσχα ή ένα άλλο ζώο για κάποια άλλη γιορτή. Πώς όμως αυτός ο άνθρωπος που διατείνεσαι ότι αγαπά και φροντίζει στοργικά τα ζώα του μπορεί να τους αφαιρέσει τη ζωή, να χύσει το αίμα τους και να αντιμετωπίσει χωρίς τύψεις τον πανικό και τον πόνο τους τη στιγμή του επώδυνου θανάτου?
Από πού αντλεί το δικαίωμα ζωής και θανάτου?

Και να κλείσω με μια επισήμανση: Η εκτροφή ζώων για περιστασιακή κατανάλωση αποτελεί ένα μέρος της αγροκτηνοτροφικής οικονομίας πολλών κοινωνιών και η σφαγή-κατανάλωση γινόταν πάντα με περίσκεψη και φροντίδα για το μέλλον του κοπαδιού/αποθέματος. Σε αυτή τη βάση, θα μπορούσα να την συζητήσω, μην υποχωρώντας ούτε στο ελάχιστο από τις απόψεις μου, αλλά και μη αρνούμενη την συζήτηση.

Δεν θεωρώ όμως, σε καμμία περίπτωση, ότι μπορεί να συγκριθεί με τη βιομηχανοποιημένη εκτροφή/σφαγή ζώων που στοχεύει στο να έχουν στη διάθεση τους κρέας 7 μέρες την εβδομάδα 365 μέρες το χρόνο οι κάτοικοι των δυτικών κοινωνιών καταπατώντας κάθε λογική, κάθε ηθική, κάθε επιστημονική άποψη σχετικά με τη διατροφή και προκαλώντας σημαντικές βλάβες στο περιβάλλον κι επ' αυτού θα εκτιμούσα τη γνώμη σου:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ταινία «Ο τελευταίος των Μοϊκανών» αρχίζει με μια συγκλονιστική σκηνή, όπου τρεις ινδιάνοι κυνηγούν και σκοτώνουν ένα ελάφι. Το πλησιάζουν, γονατίζουν μπροστά του και του λένε:

We're sorry to kill you, Brother.
Forgive us.
We do honor to your courage and speed, your strength.

Η αγάπη είναι σεβασμός. Η αγάπη προς τα ζώα είναι ο σεβασμός του ινδιάνου. Χρειάζεται να φάει κρέας για να τραφεί ή να κόψει ξύλα για να φτιάξει το σπίτι του και να ζεσταθεί, φροντίζει όμως να το κάνει με σεβασμό (σκοτώνει μόνο ό,τι πρόκειται να καταναλώσει) κάτι που λείπει μάλλον από τις μοντέρνες κοινωνίες μας αν αναλογιστούμε την κατανάλωση κρέατος.
Όταν κάποιοι πεθαίνουν από το πολύ φαγητό και κάποιοι άλλοι από την πείνα, κάτι δεν πάει καλά ε;

Μην το ψάχνεις, ο άνθρωπος δεν αγαπά ούτε τον εαυτό του.


Από πού αντλεί το δικαίωμα ζωής και θανάτου?
Χμ, δεν ξέρω. Ας ρωτήσουμε το λιοντάρι, από πού αντλεί το δικαίωμα θανάτωσης μιας αντιλόπης να μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παρόμοια σκηνή υπήρχε και στο Avatar,Isiliel.
Αν όντως τα πράγματα ήταν όπως τα περιγράφεις δεν θα έιχα πρόβλημα να φάω και εγώ κρέας.
Για παράδειγμα αν ήμουν ναυαγός σε ένα νησί,ναι,θα το σκότωνα το ζώο για να ζήσω,αλλά θα έκανα κάτι παρόμοιο με τους Ινδιάνους.Σέβομαι την φύση και με σέβεται.
Σαν κοινωνία όμως έχουμε πάει στο άλλο άκρο που περιγράφεις,και όπως λένε,σε ακραίους καιρούς απαιτούνται ακραίες λύσεις.
Εκτρέφουμε ζώα αποκλειστικά και μόνο για δικό μας όφελος.Στην ουσία δεν ζούνε αυτά τα ζώα,υποφέρουν,και η στιγμή της σφαγής είναι λύτρωση για αυτά.
Κάπου στην πορεία το χάσαμε.
Μπορεί η δικιά μου κίνηση απο μόνη της να μήν αλλάξει πολλά(ίσως και τίποτα),αλλά εγώ το δικό μου λιθαράκι στην ιστοριά το έχω ρίξει.

Το λιοντάρι που λές Ισίλιελ,αντίθετα με εμάς τα νοήμοντα "ζώα" δεν έχει το δικαίωμα της επιλογής.Τρώει για να επιβιώσει,και τρώει μόνο όταν πεινάει.Ποτέ παραπάνω.Δεν εξαφανίζει ολόκληρους πληθυσμούς απο είδη για να γεμίσει την αλαζονική κοιλιά του.
Η φύση έχει έναν τρόπο να κρατάει μία ισορροπία,μία εντροπία στον πλανήτη.
Και αργά η γρήγορα..Θα μας βρεί και εμάς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)


Χμ, δεν ξέρω. Ας ρωτήσουμε το λιοντάρι, από πού αντλεί το δικαίωμα θανάτωσης μιας αντιλόπης να μας πει.

Απάντησες ήδη. Το λιοντάρι, σκοτώνει για να τραφεί, το θήραμα του αποτελεί την μοναδική πηγή τροφής του και συχνά δεν έχει τη δυνατότητα να τραφεί καθημερινά καθώς δεν είναι όλα τα κυνήγια επιτυχημένα.

Ο άνθρωπος πόσες εναλλακτικές πηγές τροφής έχει και πόσο αναγκαίος είναι για την επιβίωση του ο (καθημερινός) θάνατος ενός άλλου πλάσματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν είπα καθόλου αυτό!
Ταυτίζετε την υπερβολική κατανάλωση με το δικαίωμα των ανθρώπων να τρώνε άλλα ζώα.
Ας έχουμε λογική κατανάλωση κι ας τρώμε και κρέας. Δεν είναι άσπρο-μαύρο αυτή η υπόθεση.

Η απόλυτη χορτοφαγία άλλωστε, συνδέεται με σοβαρές διατροφικές ελλείψεις που απειλούν την υγεία.
Αν ακόμη και η κατανάλωση ενός αυγού, αποτελεί ασέβεια και έλλειψη αγάπης προς τα ζώα, μιλάμε για άκρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορεί η δικιά μου κίνηση απο μόνη της να μήν αλλάξει πολλά(ίσως και τίποτα),αλλά εγώ το δικό μου λιθαράκι στην ιστοριά το έχω ρίξει.
Το δικό λιθαράκι θα μπορούσες να το βάλεις ακόμη και μειώνοντας την κατανάλωση κρέατος ή ακολουθώντας την πρόταση του Graham Hill. Οι υπερβολές από κάθε πλευρά είναι περιττές νομίζω, ειδικά όταν το κρέας περιέχει στοιχεία απαραίτητα για την ανθρώπινη διατροφή. Να κόψω το κρέας για να καταπίνω συμπληρώματα από το φαρμακείο, ή να τρώω in-vitro κρέας, ε, όχι, ευχαριστώ δεν θα πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Με είχε απασχολήσει κι εμένα το θέμα στο παρελθόν.
κι όλα ξεκίνησαν ένα Πάσχα των παιδικών μου χρόνων,
που ένας θείος έσφαξε ένα αρνί , :knife: μπροστά στα έντρομα μάτια μου! :blink:
το έβλεπα να σπαρταράει και κόντευα να τρελαθώ...:'(

ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη βάναυση δολοφονία,
την Κυριακή του Πάσχα δεν έβαλα μπουκιά στο στόμα μου :mad::mad::mad:
την ώρα που οι άλλοι μασουλούσαν το σώμα του αρνιού :sick:
και κατέβαζαν νταμιτζάνες. :drunk:

btw, νομίζω πως οι ζωικές πρωτεϊνες είναι απαραίτητες
για διάφορες ζωτικές λειτουργίες του οργανισμού.

...επηρεασμένη όμως από εκείνη την τρομακτική ανάμνηση
που χαράχθηκε στην μνήμη μου από κείνο το ματωμένο μαχαίρι,
δηλώνω φανατική οπαδός ένος ΑΚΑΡΙΑΙΟΥ και ΑΝΩΔΥΝΟΥ θανάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν είπα καθόλου αυτό!
Ταυτίζετε την υπερβολική κατανάλωση με το δικαίωμα των ανθρώπων να τρώνε άλλα ζώα.
Ας έχουμε λογική κατανάλωση κι ας τρώμε και κρέας. Δεν είναι άσπρο-μαύρο αυτή η υπόθεση.

Η απόλυτη χορτοφαγία άλλωστε, συνδέεται με σοβαρές διατροφικές ελλείψεις που απειλούν την υγεία.
Αν ακόμη και η κατανάλωση ενός αυγού, αποτελεί ασέβεια και έλλειψη αγάπης προς τα ζώα, μιλάμε για άκρα...


Δε μπορώ να μιλήσω εξ ονόματος άλλων για το ποιος ταυτίζει τί, προσωπικά όμως, οφείλω να διασαφηνίσω τα παρακάτω:

Δεν ταυτίζω την υπερκατανάλωση κρέατος με το δικαίωμα της κρεοφαγίας. Πρόκειται για δύο διακριτά ζητήματα.

Το μεν δικαίωμα της κρεοφαγίας εμφανίζεται ως "νομιμοποίηση" από θρησκείες και κοσμοθεωρίες μιας πραγματικότητας υπαρκτής σε κάποιες εποχές, η οποία μπορούσε ήδη να αναιρεθεί κατά την ανάπτυξη των θρησκειών αυτών, κάτι που όμως δεν έγινε. Εξ όσων γνωρίζω, από τις μεγάλες θρησκείες (από πλευράς αριθμού πιστών) μόνον ο Βουδισμός απέρριψε την κρεοφαγία συνδέοντας την με το νόμο του κάρμα.

Η δε υπερκατανάλωση κρέατος, αποτελεί απλά μία εκ των εσχάτων εκδηλώσεων παρακμής του ανθρώπινου είδους και ιδιαίτερα των κατοίκων των εκβιομηχανισμένων κοινωνιών. Πρόκειται για μια πρακτική ανήθικη όσον αφορά στην κατασπατάληση πόρων που θα μπορούσαν σε άλλη μορφή και μικρότερη ποσότητα να θρέψουν εκατομμύρια πεινασμένων, ανθυγιεινή από πλευράς διατροφής, περιβαλλοντικά επιζήμια όσον αφορά στις εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου από τις κτηνοτροφικές μονάδες, προσβλητική απέναντι στη Γαία, για όσους ενστερνίζονται τις σχετικές θεωρίες.

Τώρα, ο ορισμός των άκρων και του άσπρου-μαύρο, επέτρεψε μου να σου πω ότι θεωρώ ότι είναι υποκειμενική υπόθεση, ειδικά σε ζητήματα όπως αυτό όπου στην υιοθέτηση της προσωπικής στάσης εμπλέκονται η προσωπική διαδρομή του ατόμου, η κοσμοθεωρία του, τα βιώματα και οι προσλαμβάνουσες του, οι ιδιαίτερες παράμετροι που ορίζουν το σώμα του και φυσικά πρόκειται για τις τελικές προσωπικές επιλογές του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


Το μεν δικαίωμα της κρεοφαγίας εμφανίζεται ως "νομιμοποίηση" από θρησκείες και κοσμοθεωρίες μιας πραγματικότητας υπαρκτής σε κάποιες εποχές, η οποία μπορούσε ήδη να αναιρεθεί κατά την ανάπτυξη των θρησκειών αυτών, κάτι που όμως δεν έγινε. Εξ όσων γνωρίζω, από τις μεγάλες θρησκείες (από πλευράς αριθμού πιστών) μόνον ο Βουδισμός απέρριψε την κρεοφαγία συνδέοντας την με το νόμο του κάρμα.
Συγγνώμη μα δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν οι θρησκείες με το θέμα μας ως προς το δικαίωμα του ανθρώπου να τραφεί με άλλα ζώα. Οι ιθαγενείς στον Αμαζόνιο ρωτούν τον παπά πριν βγουν να κυνηγήσουν; Πριν την έλευση των μεγάλων θρησκειών, οι άνθρωποι, έτρωγαν ή όχι κρέας;

Να φρεσκάρω ωστόσο τη μνήμη σου λέγοντας πως ο Χριστιανισμός απορρίπτει την υπερβολική κατανάλωση κρέατος, συνδέοντάς τη νηστεία με την καθαρότητα του πνεύματος. Δεν είναι λοιπόν μόνο ο Βουδισμός.
Πλάκα-πλάκα, κάποιος που νηστεύει τις προκαθορισμένες ημέρες από τον Χριστιανισμό έχει μια σχετικά ισορροπημένη διατροφή ως προς την κατανάλωση κρέατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Συγγνώμη μα δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν οι θρησκείες με το θέμα μας ως προς το δικαίωμα του ανθρώπου να τραφεί με άλλα ζώα. Οι ιθαγενείς στον Αμαζόνιο ρωτούν τον παπά πριν βγουν να κυνηγήσουν; Πριν την έλευση των μεγάλων θρησκειών, οι άνθρωποι, έτρωγαν ή όχι κρέας;

Να φρεσκάρω ωστόσο τη μνήμη σου λέγοντας πως ο Χριστιανισμός απορρίπτει την υπερβολική κατανάλωση κρέατος, συνδέοντάς τη νηστεία με την καθαρότητα του πνεύματος. Δεν είναι λοιπόν μόνο ο Βουδισμός.
Πλάκα-πλάκα, κάποιος που νηστεύει τις προκαθορισμένες ημέρες από τον Χριστιανισμό έχει μια σχετικά ισορροπημένη διατροφή ως προς την κατανάλωση κρέατος.


Οι ιθαγενείς στον Αμαζόνιο δε ρωτούν κάποιον λειτουργό θρησκείας γιατί έχουν τη δική τους θεώρηση του μεταφυσικού, κυνηγούν μόνον ό,τι τους χρειάζεται, όταν το βρίσκουν κι αυτό, και ζουν εναρμονισμένοι με τη φύση.
Ευελπιστώ πάντως, ότι βρισκόμαστε σε ένα επίπεδο πολιτισμού αναφορικά με τη διατροφή μας το οποίο να μας επιτρέπει να αποδεσμευθούμε από την ανάγκη στοιχείων που περιέχονται στο κρέας όσον αφορά στο διαιτολόγιο μας.

Η αναφορά μου στις θρησκείες έχει να κάνει με το δικαίωμα του ανθρώπου επί της ζωής των άλλων πλασμάτων ως διδασκαλία ή μέρος αυτής.
Οι θρησκευτικές διδασκαλίες, στο βαθμό που απετέλεσαν τους τα πρώτα σύνολα ρυθμιστικών κανόνων τρόπου ζωής, όπως ρυθμίζουν την καθημερινότητα, την ηθική, τις διατροφικές συνήθειες, το πως βλέπει ο πιστός τους τον κόσμο, σε ένα βαθμό επέτρεψαν-νομιμοποίησαν την πρακτική της κρεοφαγίας αφού δεν ασχολήθηκαν μαζί της, δεν την καταδίκασαν, δεν δίδαξαν στους πιστούς τους ότι τα υπόλοιπα πλάσματα του κατά περίπτωση "θεού" τους έχουν το ίδιο δικαίωμα στη ζωή. Μάλιστα, ενθάρρυναν την κατανάλωση κρέατος ως εορταστικό γεύμα, ή επειδή τα άλλα πλάσματα είναι κατώτερα από την "κορωνίδα" της δημιουργίας, κλπ.

Επίσης, ευχαριστώ για το φρεσκάρισμα, αλλά χρησιμοποίησα τη λέξη "απέρριψε" και όχι τη φράση "απέρριψε την υπερβολική", νομίζω ότι υπάρχει μια σαφής διαφορά.

Τέλος, όσον αφορά στην ισορροπημένη ή όχι κατανάλωση κρέατος και τις νηστείες του χριστιανισμού, είναι ένα αντικείμενο που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε σε κάποιο σχετικό θέμα...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲ νομίζω πάντως ὅτι ὁ Βουδισμὸς γενικὰ ὡς πρακτικὴ ἀπέρριψε ὁλοκληρωτικὰ τὴν κατανάλωση κρέατος. Ὅσο γνωρίζω, στὴν Ταϊλάνδη ἀλλὰ καὶ σὲ ἄλλες χῶρες καθαρὰ βουδιστικές, οἱ ἄνθρωποι τρῶνε κανονικώτατα κρέας. Κάποιες συγκεκριμένες μᾶλλον ἀσκητικὲς ἐκδόσεις τοῦ Βουδισμοῦ ἐπιτάσσουν τὴν ὁλοκληρωτικὴ ἀποχὴ ἀπὸ ζωϊκὲς τροφὲς, ἀλλὰ αὐτὲς οἱ πρακτικὲς δὲν ἀκολουθοῦνται ἀπὸ μεγάλα κομμάτια τοῦ πληθυσμοῦ, ἀλλὰ ἀπὸ μεμονωμένους ἀσκητές. Διορθῶστε με ἂν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εναρμονισμένοι με τη φύση.


κάθε φορά που δυο άνθρωποι θα συζητήσουν για τους πρωτόγονους (λες και αυτόματα η συζήτηση μας... διαχωρίζει από αυτούς :worry:) θα αναφερθεί από κάποιον η ατάκα "εναρμονισμένος με την φύση".

Βσκ, αυτή η ατάκα διαιωνίζεται από τον καιρό που οι άνθρωποι έπεισαν ο ένας τον άλλο, πως οι κεραμιδουπόλεις είναι πολύ καλύτερες για να μεγαλώνεις τα παιδιά σου, από την ζούγκλα όπου παραμονεύουν τα άγρια θηρία (όπως άλλοι άνθρωποι). Και, από τότε, ο διαβιών μέσα σε ένα διαμερίσμα-κουτί άνθρωπος της πόλης, αισθάνεται βαρύτατα στην ψυχή του το πόσο αποξενωμένος νοιώθει δουλεύοντας δωδεκάωρα μέσα σε ένα γραφείο-κουτί, και ονειρεύεται ανοικτά λιβάδια και μια ζωή "κοντά στην φύση". Αυτό βέβαια μπορεί να είναι και λωγωταιχνεικύ υπερβολή, καθώς το στερεότυπο του "ευγενούς αγρίου που ζεί εναρμονισμένος με την φύση" μας ακολουθεί εδώ και χιλιετίες αστικής υποανάπτυξης, και καλείται ο φιλαναγνώστης να αναζητήσει τα ίχνη του στερεοτύπου ανά την λωγωταιχνικεί παραγωγή των αιώνων που αλίμονο πέρασαν. Ή απλά να σταματήσει να ασχολείται με αυτά τα ανύποφορα και βαρετά πράγματα που λέγονται βιβλία, και να κάτσει να δεί το "άβαταρ", εκεί όπου το στερεότυπο "εναρμονίζομαι με τη φύση" έφτασε σε τόσο υπερεπικά επίπεδα αυτοαναφοράς, που κόντεψε να διαρραγεί το χωροχρονικό συνεχές σε όλα τα σινεμά της υφηλίου.
Τέσπα. Τι εννοώ.
Δεν θυμάμαι. :confused:
Μα ξεκίνησα με το εξής.

Εάν πέσει στα χέρια σας κανένα Ιησουιτικό ή άλλου δόγματος βιβλίο, σχετικό με την ζωή των ιθαγενών προτού δεχτούν την εισβολή του Χριστιανισμού και γίνουν εν νυκτί Πολιτισμένοι, θα διαβάσετε πολλά ωραία πράγματα που θα είναι άσχετα με το εν λογω ποστ. :confused: Α ναι, και επίσης θα διαβάσετε για το κατά πόσο οι Αμερινδοί και οι Πολυνήσιοι ιθαγενείς, ζούσαν "εναρμονισμένοι με τη φύση". Γιατί, μεταξύ άλλων, και τα δέντρα έκοβαν για να χτίσουν καλύβες, και πυρκαγιές άναβαν ώστε να εκδιώξουν άγρια ζώα (δηλαδή την διπλανή φυλή), και τα μικρά γλυκά τριχωτά ζωάκια τα σκότωναν προτού αυτά μεγαλώσουν και γίνουν μεγάλα τριχωτά αρπακτικά. Όσο δε για το πόσο "εναρμονισμένα με τη φύση" ζούσαν σε σχέση με την συμπεριφορά τους απέναντι στους άλλους ανθρώπους των γειτονικών φυλών, το αφήνω αυτό στην Δαρβινική φαντασία σας. :P Σαφώς και υπήρχαν οι σποραδικές ιερουργίες του Σαμάνου προς την "Μητέρα Θεά" ή τον "Πατέρα-Δημιουργό" (σχολιο: έχει πλάκα το πως όλοι με "Μητέρες Θεές" ξεκινούσαν την τρωγλοδυτική ζωή τους, και όταν ο συσσωρευμένος πλούτος μετέτρεπε μοιραία το σύστημα εξουσίας από Μητριαρχικό σε Πατριαρχικό, αυτόματα εμφανίζοταν στο προσκήνιο και ο ζηλιάρης "Πατέρας Δημιουργός". Οι ομοιότητες με άλλους κοντινότερους ιθαγενείς είναι σκόπιμες :confused:). Τεσπα. Τι @@ες ελεγα; Α ναι.

Κανένας άνθρωπος, και πουθενά, δεν έζησε, ούτε ζεί σε "αρμονία με τη φύση".
Παρα μόνο σε "αρπαγή από τη φύση".
Και αν που και που την ευχαριστούμε για τα όσα μας "προσφέρει", ας μην ξεχνάμε πως
η ίδια αδιαφορεί για το ποιός θα "λάβει" τα "δώρα" που εκείνη "προσφέρει".

Σας αφήνω, ευγενείς μου άγριοι, με μια λίστα αναγνωσμάτων,
τα οποία βέβαια είναι άσχετα με την συζήτηση :confused:, μα τις προάλλες,
εκεί στο πως το λενε υποφόρουμ, ο τάδε είχε ξεκινήσει μια ωραία κουβέντα,
στην οποία ο άλλος κάτι είχε πεί καλό, το οποίο όμως δεν θυμάμαι :worry:,
στο οποίο κάποιοι είχαν απαντήσει, και το θυμάμαι αυτό χαρακτηριστικά,
γιατί την ίδια στιγμή ήμουν απασχολημένος με κάτι άλλο, το οποίο δεν το θυμάμαι τώρα. :confused:
τεζπα:



1) κονραντ, "η καρδιά του κτήνους". βσκ όχι τόσο το ίδιο το ανάγνωσμα, όσο οι αντιδράσεις στην απεικόνιση του αφρικανού ιθαγενή ως ...ανθρώπου. :P
2) ενγκελς, "καταγωγή της οικογένειας, της ατομικής ιδιοκτησίας, και του κράτους". βσκ καμμία σχέση, αλλά έχει ωραίο δέσιμο στις παλιές εκδόσεις, και είναι ότι πρέπει για κρεββάτια με σπασμένο πόδι. Α ναι, κάτι λέει κιόλας για τον "πατέρα-δημιουργό". ή όχι; :confused:
γμτ, σταδιάλα πια με αυτόν τον Αλτσχάμπερ, Αλτσχάημπερ,...
3) χαρισσον, "τζιαντς οβ δι μισσιονερυ τρέηλ". Για τα παλιά βιβλία, ξέρετε, οι νόμοι περι κοπυράητ δεν ισχύουν
(...πάντα). τέσπα, είναι ένα ευχάριστο ανάγνωσμα, εμένα μ κρατούσε συντροφιά όταν η τηλεόραση έβαζε διαφημίσεις. :confused:





μπάηζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge:
Ευελπιστώ πάντως, ότι βρισκόμαστε σε ένα επίπεδο πολιτισμού αναφορικά με τη διατροφή μας το οποίο να μας επιτρέπει να αποδεσμευθούμε από την ανάγκη στοιχείων που περιέχονται στο κρέας όσον αφορά στο διαιτολόγιο μας.

Λες να φτάσουμε σε σημείο να μην έχουμε ανάγκη τις ζωικές πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας και μάλιστα λόγω πολιτισμού; :confused: Οι βιολόγοι θα σκίσουν τα πτυχία τους σε λίγο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top