Η δουλειά των γονιών μας και τι μας δίδαξε!!

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Η μαμά δημόσιος υπάλληλος...Στην πολεοδομία...
Μου έμαθε ότι δεν πρέπει να φτιάξω ποτέ κάποιο αυθαίρετο γιατί έχω να τραβήξω και να πληρώσω πολλά μέχρι να νομιμοποιηθεί (ποτέ)...:P
Κυρίως να έχω υπομονή με τους ανθρώπους...

Ο μπαμπάς υπάλληλος σε αγροτικό συνεταιρισμό...
Μου έμαθε να προσέχω τις πισώπλατες μαχαιριές, να μην το βάζω κάτω και...να προτιμώ τα βιολογικά προϊόντα γιατί τα υπόλοιπα βομβαρδίζονται με δηλητήρια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
O μπαμπας μου δουλευε στη ΔΕΗ.Αυτο που μου εμαθε ειναι οτι αν θελεις να κανεις δουλεια μπορεις να την κανεις μια χαρα και στο δημοσιο..

Η μαμα μου ηταν καθηγητρια σε τεχνικα κυριως λυκεια..Μου εμαθε οτιη δουλεια του καθηγητη εχεις τις δυσκολιες της και ας φαινεται ευκολη (αν παραδεχομαι πως ειναι απο τις δουλειες με τον περισσοτερο ελευθερο χρονο) και οτι υπαρχουν και καθηγητες που μεχρι την συνταξη αγωνιζονται και δεν αφηνονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inartecubus

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ο πατερας μου δουλευει μονο.Ειναι στρατιωτικος.Ετσι εμαθα απο αυτον να ειμαι οργανωμενη , να προσαρμοζομαι ευκολα,να κανω μια καινουρια αρχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Η μάνα μου στον εισαγγελικό κλάδο, γι' αυτό και μικρός όταν έλεγα ψέματα με κοιτούσε λες και με περνούσε δίκη. :P Αλλά δεν μασούσα, συνέχιζα τη δουλειά μου.
Ο πατέρας μου ναυτιλιακά γραφεία εκτός Ελλάδος. Δεν μπήκα στην δουλειά του, μπήκε ο μικρότερος της οικογένειας ο αδερφός μου και προκόψαμε. :/: Σήμερα όταν με ρωτούν τι δουλειά κάνει ο αδερφός μου, τους λέω παίζει τεννις. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
H μαμά μου ήταν στα ΕΛΤΑ και έκανε και ασφάλειες. Μου έμαθε να μην θελω να γινω υπάλληλος δημοσίου ή ΔΕΚΟ, την ταλαιπωρούσαν τόσο πολύ στην δουλειά της που πίστευε πως εξαιτίας τους έβγαλε καρκίνο. Ο πατέρας μου κάνει και αυτός ασφάλειες και είναι ελεύθερος επαγγελματίας στον χώρο του θεάματος. Μου έμαθε επίσης να μην κάνω ασφάλειες και να μην δουλέψω ποτέ στον χώρο του θεάματος, αν και παλιότερα πήγαιναν καλά αυτές οι δουλειές και για ένα διάστημα ήθελα να ακολουθήσω. Επίσης και οι δύο με έμαθαν να μην εμπιστεύομαι ποτέ συναδέλφους και συνεργάτες.
Ο,τι άλλο με έμαθαν δεν είχε σχέση με το επάγγελμά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ο πατερας μου στρατιωτικος, εμαθα καλυτερα να αποφευγω στρατιωτικους και παρεμφερη επαγγελματα
η μητερα μου δασκαλα,εμαθα οτι για να ασχοληθω με πιτσιρικια επιτυχως πρεπει να τα αγαπαω και οτι εαν θελουν οι δασκαλοι μπορουν να ειναι εξαιρετικα αξιολογοι ή μια εκπληκτικα χαζη φαρα(ιδιαιτερα οι επαρχιωτες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Οι δύο γονείς μου είναι γιατροί. Ο πατέρας μου είναι Γενικός Γιατρός και η μαμά μου Μικροβιολόγος. Με έχουν διδάξει την μεθοδικότητα, την προσπάθεια και να είμαι επιμελής με το διάβασμα μου. Έχω μάθει να είμαι οργανωτική και πάνω από όλα να μιλάω με επιχειρήματα :P.

Επίσης έχω γίνει <<ειδική>> σε πολλές αρρώστιες και παθήσεις και επιπροσθέτως ποια φάρμακα είναι κατάλληλα σε κάθε περίπτωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Οι δικοί μου είναι εκπαιδευτικοί.
Με το να΄χω μαμά μουσικό έκανα 10 χρόνια μουσική. Φλογέρα,πιάνο και τρομπέτα.Πάλι καλά,ξέρω να παίζω πιάνο.:redface:
Αα,και μαθαίνω κάθε χρόνο τα νέα των Πανελληνίων από πρώτο χέρι.
Με το μπαμπά μου διάβαζα Μαθηματικά γιατί από μικρό ήμουν στουρνάρι εκεί.:P
Το ότι είναι εκπαιδευτικοί με επιρέασε στο γεγονός ότι πήρα το "διδακτικό" δαιμόνιο στις ξένες γλώσσες όμως.:P
Λόγω των συνθηκών όμως θα το αφήσω μη αξιοποιημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
εμαθα καλυτερα να αποφευγω στρατιωτικους και παρεμφερη επαγγελματα
Φιλε μην γενικευεις.
Οσους στρατιωτικους εχω γνωρισει ειναι πολυ καλα παιδια,καμια σχεση με φασισμους και χουντες.
Ειναι θεμα χαρακτηρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Φιλε μην γενικευεις.
Οσους στρατιωτικους εχω γνωρισει ειναι πολυ καλα παιδια,καμια σχεση με φασισμους και χουντες.
Ειναι θεμα χαρακτηρα...
(τραβα μαθε πως να παραθετεις)
αναγνωριζω πολυ καλα οτι ο χαρακτηρας παιζει μεγαλο ρολο.επισης δεν ανεφερα τιποτα σχετικα με χουντες και φασισμους-γιατι πολυ απλα δεν ειναι ο λογος αυτος.ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις καποιον να υπερασπιζεται τους φιλους του και την πλειονοτητα.δεν ειπα οτι εχουν χολερα-κι ουτε οτι προσωπικα βλεπω εναν με πιανει τρομος και αηδια και την κανω. εγραψα ακριβως με βαση το δικο μου χαρακτηρα και τις αποψεις μου τι εμαθα. σε καμια περιπτωαη τι πρεπει να ακολουθησουν και οι υπολοιποι-δεν ειναι αλλωστε και ο σκοπος του θεματος. αντε να κανεις ενα δροσερο ντουσακι να ηρεμησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
(τραβα μαθε πως να παραθετεις)
αναγνωριζω πολυ καλα οτι ο χαρακτηρας παιζει μεγαλο ρολο.επισης δεν ανεφερα τιποτα σχετικα με χουντες και φασισμους-γιατι πολυ απλα δεν ειναι ο λογος αυτος.ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις καποιον να υπερασπιζεται τους φιλους του και την πλειονοτητα.δεν ειπα οτι εχουν χολερα-κι ουτε οτι προσωπικα βλεπω εναν με πιανει τρομος και αηδια και την κανω. εγραψα ακριβως με βαση το δικο μου χαρακτηρα και τις αποψεις μου τι εμαθα. σε καμια περιπτωαη τι πρεπει να ακολουθησουν και οι υπολοιποι-δεν ειναι αλλωστε και ο σκοπος του θεματος. αντε να κανεις ενα δροσερο ντουσακι να ηρεμησεις.
Εφηβεια ειναι....θα περασει:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι δύο γονείς μου είναι γιατροί. Ο πατέρας μου είναι Γενικός Γιατρός και η μαμά μου Μικροβιολόγος. Με έχουν διδάξει την μεθοδικότητα, την προσπάθεια και να είμαι επιμελής με το διάβασμα μου. Έχω μάθει να είμαι οργανωτική και πάνω από όλα να μιλάω με επιχειρήματα :P.

Επίσης έχω γίνει <<ειδική>> σε πολλές αρρώστιες και παθήσεις και επιπροσθέτως ποια φάρμακα είναι κατάλληλα σε κάθε περίπτωση!
πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να έχεις γονείς ιατρούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Ο πατέρας μου είναι οικονομολόγος καθηγητής σε ελληνικό και σε ξένο πανεπιστήμιο. Αυτό σημαίνει απουσίες που διαρκούσαν μήνες. Η μητέρα μου είναι γιατρός (παιδίατρος). Αυτό σημαίνει ιατρεία, νοσοκομεία, επισκέψεις και εφημερίες. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι (δυστυχώς ή ευτυχώς) ποτέ δεν έβλεπα για πολύ τους γονείς μου. Εξαίρεση ήταν οι διακοπές στις οποίες μάλλον προσπαθούσαν να μου αναπληρώσουν τη χειμωνιάτικη απουσία τους.Αδέλφια δεν έχω, ούτε ενεργούς παπουδογιαγιάδες. Αυτό που (αναγκαστικά λόγω συνθηκών) μου έμαθαν οι γονείς μου, είναι να μπορώ να επιβιώνω μόνος μου. Σε ότι αφορά τις σπουδές μου, ο καθένας ήθελε να ακολουθήσω το δικό του επάγγελμα, αλλά επέλεξα έναν τρίτο (άσχετο) δρόμο. Όμως δεν προσπάθησαν ούτε στο ελάχιστο να με επηρεάσουν. Η τακτική τους από όταν ήμουν πολύ μικρός ήταν να μου εκθέτουν τα επιχειρήματά τους, να αποφασίζω μόνος και αυτοί να στηρίζουν την όποια απόφασή μου. Υπάρχει ακόμα κάτι που έμαθα από τους γονείς μου: το διάβασμα. Όταν το σπίτι ήταν γεμάτο βιβλιοθήκες και γραφεία και (όταν δεν απουσίαζαν) τους έβλεπα διαρκώς να μελετούν και να γράφουν, από νήπιο κόλλησα αυτό το μικρόβιο. Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο από τους γονείς μου, όμως ακόμα και τώρα δεν ξέρω αν θα προτιμούσα να τους έχω (τουλάχιστον όσο ήμουν μικρός) περισσότερο χρόνο κοντά μου. (Ευχαριστώ που αντέξατε να διαβάσετε την ψυχανάλυσή μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μου δίδαξε κάτι η δουλειά των γονιών μου.:P (Του πατέρα μου βασικά, η μαμά μου δεν δουλεύει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
γιατί δουλεύουν από το πρωί μεχρι το βράδυ

Δεν νομίζω ότι δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ..Αλλά και να το κάνουν, υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα, που είναι πιο κουραστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
γιατί δουλεύουν από το πρωί μεχρι το βράδυ
και πολλές φορές ΚΑΙ από το βράδυ ως το πρωί . . .


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και πολλές φορές ΚΑΙ από το βράδυ ως το πρωί . . .



Εσένα που είναι και παιδιατρος θα χτυπάει το τηλέφωνο μέρα νύχτα ακατάλληλες ώρες από αγχωμένες νεομαμάδες που θα ρωτάνε ηλίθιες ερωτήσεις. Τύπου ιατρέ κλαίει τι να κάνω.....


Δεν νομίζω ότι δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ..Αλλά και να το κάνουν, υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα, που είναι πιο κουραστικά.

Σαφώς και υπάρχουν και πολλά αλλά ένας ιατρός δουλεύει πολλές ώρες και στα κενά του είναι σε επαγρύπνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ντάξει παιδιά, δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά δύσκολο το επάγγελμα του ιατρού..πέρα από τις εφημερίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top