Τράπεζες: Πρακτικές στα όρια της νομιμότητας

lady_in_red

Νεοφερμένος

Η lady_in_red αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=834213

Στο παραπάνω θέμα του in.gr θα βρείτε όσες πληροφορίες χρειάζεστε για τις καταχρηστικές χρεώσεις των τραπεζών.

;)


Η ενημέρωση και η γνώση είναι δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Είναι καταχρηστικό που χρεώνεται μια υπηρεσία που για την εκτέλεση αυτής της υπηρεσίας απαιτείτε η απασχόληση ενός υπάλληλου;

Η τραπεζα θελει λεφτα στο χρηματοκιβοτιο της για να τα δανεισει και να βγαλει κερδος απο τον τοκο.

Για να εχει αυτα τα λεφτα πρεπει καποιος να παει να τα βαλει.

Για να τα βαλει αυτος ο καποιος πρεπει να εχει η τραπεζα εναν εκπροσωπο (υπαλληλο).

Και θα σε χρεωσει για να μιλησεις με τον υπαλληλο της που τελικα την βοηθα να βγαλει κερδος απο την ΚΥΡΙΑ δραστηριοτητα της (δανεισμος)?

Δεν ειμαστε καλα προφανως.

Εξου και βγηκε παρανoμο duh...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς ουδέποτε δεν "δέχτηκα" να πληρώσω τέτοιου τύπου προμήθεια, μάλιστα όταν αλλάζω τράπεζα για τις κύριες συναλλαγές μου απαιτώ να έχω έκπτωση, αν όχι απαλλαγή, προμήθειας από ΔΙΑΣ και εμβάσματα εσωτερικού (btw το καλύτερο που έχω βρει σχετικά με αυτό είναι 10 δωρεάν συναλλαγές για ΔΙΑΣ και εμβάσματα εσωτερικού το μήνα). Όμως το ότι δεν δέχομαι να πληρώνω τέτοιες προμήθειες από το ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ στις τράπεζες να έχουν τέτοιες προμήθειες, απέχουν πολύ μεταξύ τους.

Σαν καταναλωτές σαφώς και πρέπει απάξιουμε τέτοιες πρακτικές. Όπως σωστά σημειώσε η Michelle, μιλάς για ιδιωτική επιχείρηση. Ότι θέλει χρεώνει και ότι θέλει δεν χρεώνει. Τώρα αν εμείς χρησιμοποιούμε την υπηρεσία αυτή ή όχι είναι εντελώς άλλο θέμα.

Στο θέμα μας για την προμήθεια για την κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό τρίτων από το ταμείο, από την στιγμή που παρέχουν ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ τρόπους (όπως e-banking, ATM, phonebanking) για την υπηρεσία αυτή και μάλιστα ΔΩΡΕΑΝ, δεν τίθεται θέμα κατάχρησης.

Επίσης είναι και θέμα ευγένειας, προσωπικά σπάζομαι απίστευτα όταν περιμένω σε μια ουρά για να κάνω κάτι που δεν υπάρχει άλλος τρόπος (π.χ. η κατάθεση επιταγής, οι περισσότερες τράπεζες η κατάθεση επιταγής δεν είναι εφικτή μέσω ATM ή απλά μια κατάθεση σε άλλο νόμισμα) να έχω μπροστά μου 100 άτομα που απλά θέλουν να πληρώσουν κάποιον λογαριασμό ή να καταθέσουν χρήματα.

Η kajira πιο πάνω είπε ότι μια λύση να μην επιτρέπετε η χρήση των ταμείων για αυτές τις υπηρεσίες αυτές, ναι συμφωνώ. Αλλά θεωρώ καλύτερη η λύση είναι να επιτρέπετε η χρήση των ταμείων για αυτές τις υπηρεσίες, αφού κάποιοι δεν επιθυμούν να μάθουν να χρησιμοποιούν τις νέες τεχνολογίες, αλλά να κοστίζει. Πάντως με κάποιον τρόπο πρέπει να μειωθούν αυτές η ανούσιες ουρές. Αυτό το σκηνικό μου θυμίζει την περίπτωση που ένας γέρος αγόραζε μετοχές από το ταμείο της τράπεζας :P.

Btw, όλες οι τράπεζες έχουν αυτή την προμήθεια; Το 2008 είχα καταθέσει χρήματα πολλές φορές σε λογαριασμό τρίτου από τα ταμεία της Alpha Bank και Citibank, χωρίς να διαθέτω λογαριασμό στις τράπεζες αυτές, και δεν πλήρωσα ΠΟΤΕ προμήθεια.

Και θα σε χρεωσει για να μιλησεις με τον υπαλληλο της που τελικα την βοηθα να βγαλει κερδος απο την ΚΥΡΙΑ δραστηριοτητα της (δανεισμος)?
Ναι, όμως πλέον σου δίνει την δυνατότητα να το κάνεις μέσω ΑΤΜ και μέσω του ειδικού μηχανήματος. Από την στιγμή που θέλεις εσύ ντε και καλά τον συγκεκριμένο τρόπο είναι δικό σου θέμα.

Oχι, δεν υπάρχει παροχή υπηρεσίας προς αυτόν που θέλει να καταθέσει χρήματα σε κάποιον λογαριασμό τρίτου.
Αν εσύ έχεις λογαριασμό στη χ τράπεζα η τράπεζα παρέχει υπηρεσία σε εσένα και αν θεωρείς τις χρεώσεις που σου κάνει λογικές οκ πάω πάσο, δικαίωμά σου. Ότνα όμως εγώ θα έρθω να καταθέσω στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογαριασμό - που εσύ έχεις επιλέξει τη χ τράπεζα - και μου ζητάει να πληρώσω γιαυτό...ε όσο να ναι είναι λίγο άκυρο...
Αν είδες είπα με "ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ", όποτε σαφώς και εξαιρείτε η τράπεζα αφού ήδη παρέχει ΔΩΡΕΑΝ τέτοιες υπηρεσίες μέσω Internet Banking, ATM κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα ποτέ να απαγορευτεί οποιαδήποτε συναλλαγή στα ταμεία (αν το είπα, έκανα λάθος διατύπωση :P).

Αυτό το ό,τι θέλει χρεώνει είναι λάθος. Χρεώνει ότι μπορεί με βάση τους νόμους και το Σύνταγμα. Αυτό έλειπε να δουλεύουν όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις ανεξέλεγκτα. :)

(Και το να χρεώνεις προμήθεια για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου είναι καταχρηστικό. Για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Και δεν έχει σημασία αν υπάρχουν και άλλοι τρόποι, η καταχρηστικότητα δεν κρίνεται από το αν υπάρχει πληθώρα επιλογών, αλλά από το αν η επιλογή που εξετάζεται είναι λογική, έχει κάποια σχέση παροχής-αντιπαροχής και εχει και αναλογία παροχής-αντιπαροχής).

ΥΓ: Νομίζω πως δεν χρεώνουν όλες οι τράπεζες προμήθεια για αυτές τις συναλλαγές πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταρχάς ουδέποτε δεν "δέχτηκα" να πληρώσω τέτοιου τύπου προμήθεια, μάλιστα όταν αλλάζω τράπεζα για τις κύριες συναλλαγές μου απαιτώ να έχω έκπτωση, αν όχι απαλλαγή, προμήθειας από ΔΙΑΣ και εμβάσματα εσωτερικού (btw το καλύτερο που έχω βρει σχετικά με αυτό είναι 10 δωρεάν συναλλαγές για ΔΙΑΣ και εμβάσματα εσωτερικού το μήνα).
Αρκεί απλά να το απαιτήσεις για να ισχύσει κιόλας; Μήπως έχει να κάνει με το μέγεθος των τραπεζικών σου λογαριασμών; Αν το απαιτούσε και η κουτσή Μαρία, θα ίσχυε το ίδιο και για αυτήν;
Αλλά θεωρώ καλύτερη η λύση είναι να επιτρέπετε η χρήση των ταμείων για αυτές τις υπηρεσίες, αφού κάποιοι δεν επιθυμούν να μάθουν να χρησιμοποιούν τις νέες τεχνολογίες, αλλά να κοστίζει.
Οπότε σίγουρα επιβαρύνονται άτομα άνω των 60 που απλά δεν είχαν ποτέ οικειότητα με την τεχνολογία και να θέλουν δεν μπορούν. Ή ακόμα και οι αγράμματοι που δεν ξέρουν να διαβάζουν τι γράφει το μηχάνημα...
Πως θα ξεχωρίσεις ποιοι επιθυμούν και ποιοι όχι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ότι θέλει χρεώνει και ότι θέλει δεν χρεώνει. Τώρα αν εμείς χρησιμοποιούμε την υπηρεσία αυτή ή όχι είναι εντελώς άλλο θέμα.

Αυτος ο λεσεζ φερ καπιταλισμος πολυ απλα ΔΕΝ λειτουργει. Η κοινωνια ειναι εξαρτημενη απο το τραπεζικο συστημα, ειναι κατα βαση μονοπολιακο, ειναι οπως το συστημα υγειας, δεν μπορεις να το αφησεις χυμα γιατι ο κοσμος παντα αρωσταινει και δεν εχει αλλη επιλογη (η αλλη ειναι θανατος ξερω γω).

Δεν θα ανακαλυψουμε τα ανθρωπινα οικονομικα συστηματα απο την αρχη, ακομα και οι αμεριακανοι εχουν (και θα εχουν πολυ περισοτερο) κρατικο παρεμβατισμο σε τετοιες υπηρεσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτό το ό,τι θέλει χρεώνει είναι λάθος. Χρεώνει ότι μπορεί με βάση τους νόμους και το Σύνταγμα. Αυτό έλειπε να δουλεύουν όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις ανεξέλεγκτα. :)
Ακριβως. Δε φτανει που οι τραπεζες με τις υπολοιπες εμπορικες εταιρειες νομοθετουν κατα βουληση, πρεπει να τις αφησουμε και τελειως ανεξελεκτες ;

Και δεν έχει σημασία αν υπάρχουν και άλλοι τρόποι, η καταχρηστικότητα δεν κρίνεται από το αν υπάρχει πληθώρα επιλογών, αλλά από το αν η επιλογή που εξετάζεται είναι λογική, έχει κάποια σχέση παροχής-αντιπαροχής και εχει και αναλογία παροχής-αντιπαροχής).
Πολυ σωστο και σημαντικο αυτο !

Άλλο να ειμαστε εξυπνοι καταναλωτες, και άλλο να αφηνουμε επιπλεον ελευθεριες σε θεσμους που ηδη ειναι εγγενως παρανομοι (ναι για τις τραπεζες λεω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σε Eurobank, Τράπεζα Πειραιώς, Millenium, Citibank, HSBC, Alpha Bank σίγουρα δεν υπάρχει προμήθεια ή εκτός με θεωρείς ψεύτη.
Μέχρι εδώ διάβασα (θα διαβάσω στη συνέχεια το υπόλοιπο θέμα) αλλά σε υπηρεσίες προς τρίτους που έχω (και εξακολουθώ να) χρησιμοποιώ το internet banking της Eurobank χρεώνομαι 0.5? τη φορά.

(και δεν εννοώ μόνο για πληρωμές λογαριασμών ΔΕΚΟ, κινητής τηλεφωνίας κοκ που και εκεί, πλην του ΟΤΕ αν δεν κάνω λάθος, χρεώνομαι 0,5? τη φορά).

Και, ναι κάνω όλες μου τις συναλλαγές μέσω e-banking (γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να στήνομαι σε ουρές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Resident Evill, αναφερόμουν στην ΜΕΤΑΦΟΡΑ χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου προς την Eurobank.

Οπότε σίγουρα επιβαρύνονται άτομα άνω των 60 που απλά δεν είχαν ποτέ οικειότητα με την τεχνολογία και να θέλουν δεν μπορούν. Ή ακόμα και οι αγράμματοι που δεν ξέρουν να διαβάζουν τι γράφει το μηχάνημα...
Πως θα ξεχωρίσεις ποιοι επιθυμούν και ποιοι όχι; :worry:
Πήγαινε σε μια τράπεζα, εκτός εθνικής, κατά τις 12 το μεσημέρι και πες μου αν στην ουρά υπάρχουν οι ομάδες που περιγράφεις.

Χρεώνει ότι μπορεί με βάση τους νόμους και το Σύνταγμα. Αυτό έλειπε να δουλεύουν όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις ανεξέλεγκτα. :)
Υπάρχει νόμος που να ορίζει ότι μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμούς προς ίδια τράπεζα θα πρέπει να είναι δωρεάν ή έστω κάτι σχετικό; Αν ναι μπορείς να το κάνεις Copy Paste;

ΥΓ: Νομίζω πως δεν χρεώνουν όλες οι τράπεζες προμήθεια για αυτές τις συναλλαγές πάντως.
Τότε εμείς σαν καταναλωτές γιατί απλά δεν επιλέγουμε τις τράπεζες που δεν χρεώνουν προμήθεια και καθόμαστε και χτυπιόμαστε; Αυτή δεν είναι η λογική αντίδραση σε μια πολιτισμένη χώρα; Δεν μου αρέσει κάτι; Απλά δεν το επιλέγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπάρχει νόμος που να ορίζει ότι μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμούς προς ίδια τράπεζα θα πρέπει να είναι δωρεάν ή έστω κάτι σχετικό; Αν ναι μπορείς να το κάνεις Copy Paste;
Σε εναδιαφερει μονο αν υπαρχει, ή αν πρεπει να υπαρχει ;

Τότε εμείς σαν καταναλωτές γιατί απλά δεν επιλέγουμε τις τράπεζες που δεν χρεώνουν προμήθεια και καθόμαστε και χτυπιόμαστε; Αυτή δεν είναι η λογική αντίδραση σε μια πολιτισμένη χώρα; Δεν μου αρέσει κάτι; Απλά δεν το επιλέγω.
Σωστο αυτο γενικα σαν σκεψη, αλλά πολλές "τακτικες" γινονται σκοπιμως απο ολες τις ιδιες εταιρειες (πχ τραπεζες) οπότε ο καταναλωτης δεν εχει πρακτικα επιλογη. Σε αυτες τις περιπτωσεις, ποια η αποψη σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady_in_red

Νεοφερμένος

Η lady_in_red αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στην περίπτωση που καταθέτουμε χρήματα σε λογαριασμό τρίτου
με σκοπό την καταβολή ενοικίου
είναι απαραίτητο αποδεικτικό στοιχείο το στέλεχος που δίνει η τράπεζα στο ταμείο
όπου αναγράφεται και η αιτιολογία.

Σε ένα ΑΤΜ αυτό δεν είναι εφικτό και απ' όσο γνωρίζω τα αποδεικτικά που εκτυπώνονται απ' το μηχάνημα δεν γίνονται αποδεκτά από την εφορία.

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με παρακαλώ.

:)


Επιπλέον, στην περίπτωση αυτή, δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον ιδιοκτήτη του ακινήτου ν' ανοίξει λογαριασμό καταθέσεων στην τράπεζα που εσύ θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Lady_in_red:
Στα καινούρια ATM που δέχονται τα χαρτονομίσματα ένα ένα (δεν εννοώ τα ΑΤΜ που δέχονται τα χαρτονομίσματα απλά χωρίς φάκελο) μπορείς να γράψεις αιτιολογία.

Επίσης ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στιγμή μπορείς να ζητήσεις από υπάλληλο να εκτυπώσεις κίνηση του λογαριασμού το όποιο γίνετε δεκτό. Όπως επίσης kai το αντίστοιχο έγγραφο που τυπώνετε μέσω Internet Banking

Επιπλέον, στην περίπτωση αυτή, δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον ιδιοκτήτη του ακινήτου ν' ανοίξει λογαριασμό καταθέσεων στην τράπεζα που εσύ θέλεις.
Στα "νέα" ΑΤΜ (ξέρει κάνεις πως λέγονται; η Πειραιώς τα αποκαλεί νομίζω easyPay) δεν χρειάζεται να είσαι πελάτης της τράπεζας να τα χρησιμοποιήσεις.

Σε εναδιαφερει μονο αν υπαρχει, ή αν πρεπει να υπαρχει ;
Αν υπάρχει :) Αφού η διαφορά των απόψεων μας είναι μόνο στο ότι εσείς θεωρείτε ότι πρέπει να υπάρχει νόμος και ενώ εγώ όχι. Και οι δυο συμφωνούμε ότι η χρέωση είναι "γελοία"

Σωστο αυτο γενικα σαν σκεψη, αλλά πολλές "τακτικες" γινονται σκοπιμως απο ολες τις ιδιες εταιρειες (πχ τραπεζες) οπότε ο καταναλωτης δεν εχει πρακτικα επιλογη. Σε αυτες τις περιπτωσεις, ποια η αποψη σου ;

Λίγα Posts πιο πάνω επιβεβαιώσαμε ότι σε κάποιες, μάλλον αρκετές τράπεζες, δεν υπάρχει προμήθεια από τα ταμεία :)

Y.γ.: Ωστόσο σε ποίες τράπεζες έχετε πληρώσει τέτοια προμήθεια; Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να θυμηθώ αν μου έχουν πότε τέτοια προμήθεια ...

Αλήθεια για τα Βαλέρ πως και δεν σχολιάζετε τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Στην Alpha bank για καταβολή ενοικίου πληρώνω 1.20 . Θα δοκιμάω να χρησιμοπιήσω το νέο μηχάνημα του υποκαταστήματος στο οποίο πηγαίνω, ωστόσο με προβλημάτιζε και εμένα το θέμα της επόδειξης και της αναγραφής "καταβολή ενοικίου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πήγαινε σε μια τράπεζα, εκτός εθνικής, κατά τις 12 το μεσημέρι και πες μου αν στην ουρά υπάρχουν οι ομάδες που περιγράφεις.
Υποθέτω ότι μιλάς για τους ηλικιωμένους, γιατί αμφιβάλλω αν αναγνωρίζεις εξ όψεως τους αγράμματους...

Ξέρεις πολλούς 60+ να περιμένουν να πάει 12 το μεσημέρι για να πάνε στην τράπεζα; Σηκώνονται με τις κότες και στις 12 τρώνε μεσημεριανό.

Συμπέρασμα; Ναι στις 12 το μεσημέρι, δεν θα δεις κανέναν από αυτές τις ομάδες. Duh...

Και τι σημασία έχει αν είναι μετά τις 12; Μήπως δεν πάνε τέτοια άτομα καθόλου στην τράπεζα; Μήπως η χρέωση γίνεται μετά τις 12 το μεσημέρι μόνο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
γιατί αμφιβάλλω αν αναγνωρίζεις εξ όψεως τους αγράμματους...
:)

Ξέρεις πολλούς 60+ να περιμένουν να πάει 12 το μεσημέρι για να πάνε στην τράπεζα; Σηκώνονται με τις κότες και στις 12 τρώνε μεσημεριανό.

Συμπέρασμα; Ναι στις 12 το μεσημέρι, δεν θα δεις κανέναν από αυτές τις ομάδες. Duh...
Ακριβώς αγαπητέ μου, δεν θα δεις κανέναν. Αντίθετα θα δεις ΝΕΟΥΣ να χρησιμοποιούν τα ταμεία για υπηρεσίες που υπάρχουν 1002 άλλοι τρόποι.

Duh


Και τι σημασία έχει αν είναι μετά τις 12; Μήπως δεν πάνε τέτοια άτομα καθόλου στην τράπεζα; Μήπως η χρέωση γίνεται μετά τις 12 το μεσημέρι μόνο; :confused:
:bot:


Στην Alpha bank για καταβολή ενοικίου πληρώνω 1.20 . Θα δοκιμάω να χρησιμοπιήσω το νέο μηχάνημα του υποκαταστήματος στο οποίο πηγαίνω, ωστόσο με προβλημάτιζε και εμένα το θέμα της επόδειξης και της αναγραφής "καταβολή ενοικίου"
Αν πας στο δικαστήριο χαρτί που θα δείχνει ότι κάθε μήνα κατέθετες ένα συγκεκριμένο πόσο, προφανώς και θα αναγνωριστεί για το ενοίκιο, ασχέτως τι λέει η αιτιολογία (Δικηγόρος μου το επιβεβαίωσε αυτό). Επίσης από μόνη της η αιτιολογία δεν λέει κάτι, αφού ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει (Αυτό το συμπαιρένω από τo λογιστικό σύστημα που ισχύει στην χώρα μας).

Ωστόσο όπως είπα πολλά μηχανήματα σου επιτρέπουν να γράφεις αιτιολογία.

Hint: Κατέθεσε στην ίδια τράπεζα σε δικό σου λογαριασμού τα χρήματα και μετά από δυο μέρες πήγαινε στο ταμείο και ζήτα μεταφορά προς το ενοικιαστή από ταμείο, εφόσον δεν διαθέτεις άλλη επιλογή. Ίσως να μην πληρώσεις προμήθεια.

Ερώτηση: Πληρώνω προμήθεια να καταθέσω χρήματα από ταμείο μιας τράπεζας. Τότε υπάρχει, για τον τρίτο, βαλέρ; (Kajira, ξέρεις; )

αστα γιατι συγχιζομαι και με τις τραπεζες και με οσους μεσα στην αγνοια τους τις υποστηριζουν!:mad:
Μάλλον ξέχασες ένα δεν. Μάλλον τυπογραφικό :) Συγχωρεμένος. Πάντως το Zeitgeist έχει κάνει μεγάλη ζημιά. Ξαφνικά, οικονομικά θέματα που απασχολούν επί δεκαετίες από νομπελίστες μέχρι και απλούς ... επιστήμονες, έγιναν καθημερινό θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν υπάρχει :) Αφού η διαφορά των απόψεων μας είναι μόνο στο ότι εσείς θεωρείτε ότι πρέπει να υπάρχει νόμος και ενώ εγώ όχι. Και οι δυο συμφωνούμε ότι η χρέωση είναι "γελοία"
Δλδ δε σε ενδιαφερει αν κατι γινεται λαθος, παρανομα, καταχρηστικα; Οταν λες "γελοια" τι εννοεις ; σαν ποσο , οτι ειναι μικρο ; Αν εννοεις παντως οτι δε θα επρεπε να συμβαινει τοτε γιατι θεωρεις οτι δε θα πρεπε να υπαρχει νομος;

Λίγα Posts πιο πάνω επιβεβαιώσαμε ότι σε κάποιες, μάλλον αρκετές τράπεζες, δεν υπάρχει προμήθεια από τα ταμεία :)
Ναι αλλά το γενικευω σε οτιδηποτε άλλο που ισχυει για ολες τις τραπεζες (ή τις περισσοτερες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν εννοεις παντως οτι δε θα επρεπε να συμβαινει τοτε γιατι θεωρεις οτι δε θα πρεπε να υπαρχει νομος;
Αυτό εννοώ. Και δεν πρέπει να υπάρχει νόμος γιατί είμαστε μια ελεύθερη κοινωνία. Όπως δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την απιστία.

Ναι αλλά το γενικευω σε οτιδηποτε άλλο που ισχυει για ολες τις τραπεζες (ή τις περισσοτερες).
Αν δεν μας αρέσει η Coca Cola, παίρνουμε Pepsi ή τπτ. Έτσι λοιπόν αν δεν μας αρέσει η συγκεκριμένη προμήθεια, επιλέγουμε άλλη τράπεζα ή τίποτα :). Simple, isn't it?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
:)

Ακριβώς αγαπητέ μου, δεν θα δεις κανέναν. Αντίθετα θα δεις ΝΕΟΥΣ να χρησιμοποιούν τα ταμεία για υπηρεσίες που υπάρχουν 1002 άλλοι τρόποι.

Συγγνωμη, αλλα εγω που δε θελω να εχω κανενος ειδους καρτα, ειτε αυτη λεγεται πιστωτικη, ειτε χρεωστικη, ειτε αναληψης, δλδ επειδη θα χρησιμοποιησω το ταμειο της τραπεζης της οποιας ειμαι πελατης, θα πρεπει να πληρωνω τις οποιες χρεωσεις θελει να επιβαλλει η τραπεζα, οι οποιες αυτες οι κρατησεις ακομα και απο τους ιδιους τους τραπεζικους χαρακτηριζονται καταχραστικες και απαραδεκτες?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συγγνωμη, αλλα εγω που δε θελω να εχω κανενος ειδους καρτα, ειτε αυτη λεγεται πιστωτικη, ειτε χρεωστικη, ειτε αναληψης, δλδ επειδη θα χρησιμοποιησω το ταμειο της τραπεζης της οποιας ειμαι πελατης, θα πρεπει να πληρωνω τις οποιες χρεωσεις θελει να επιβαλλει η τραπεζα, οι οποιες αυτες οι κρατησεις ακομα και απο τους ιδιους τους τραπεζικους χαρακτηριζονται καταχραστικες και απαραδεκτες?!

Για να χρησιμοποιήσεις τα μηχανήματα άμεσης κατάθεσης δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να είσαι ούτε καν πελάτης.

Επίσης για το Internet Banking και PhoneBanking δεν χρειάζεται κάρτα ATM

Υ.γ.: Έχει ειπωθεί παραπάνω αυτό 2-3 φορές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτό εννοώ. Και δεν πρέπει να υπάρχει νόμος γιατί είμαστε μια ελεύθερη κοινωνία. Όπως δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την απιστία.
Δλδ σε μια ελευθερη κοινωνια δε πρεπει να υπαρχουν νομοι; Ακομα και εγω που ειμαι φουλ υπερ της ελευθεριας, δε παω σε τετοιο ακρο. [..] Κι αν εννοεις οτι μια εταιρεια δε πρεπει να περιοριζεται απο νομους, τοτε θα σου προτεινω μερικα πολυ διαφωτιστικά ντοκυμαντερ να δεις, οπως το πολυβραβευμενο "Corporation", το "The Money Masters", "Zeitgeist", "Zeitgeist:Addendum", to mention the best. Περα απο το οτι θα τα βρεις ενδιαφεροντα γιατι σου αρεσει το θεμα, θα σε βοηθησει να βλεπεις τα πραγματα πιο σφαιρικα.

Αν δεν μας αρέσει η Coca Cola, παίρνουμε Pepsi ή τπτ. Έτσι λοιπόν αν δεν μας αρέσει η συγκεκριμένη προμήθεια, επιλέγουμε άλλη τράπεζα ή τίποτα :). Simple, isn't it?
Nooope. Διοτι αν η κοκακολα και η πεπσι και οποιοδηποτε αναψυκτικο, περιεχει καρκινογονες ουσιες για να μειωσει το κοστος ή να αυξησει τα εσοδα, θα πρεπει να υπαρχει νομος που να το εμποδιζει. Επισης το να μην πιω κοκα κολα (μια τρομακτικη σκεψη κατα τα αλλα), δεν θα μου δυσκολεψει τη ζωη (λεμε τωρα) και τοσο. Το να υπαρχουν υπηρεσιες που αναγκαζομαστε να χρησημοποιουμε, και να λειτουργουν καταχρηστικα ακριβως επειδη εκμεταλευονται την αναγκη μας να τις χρησημοποιησουμε, ειναι διαφορετικο. Εκτος αν η απαντηση σου θα ειναι : μη βαζεις τα λεφτα στην τραπεζα (που παρεπιπτοντως ειναι καλη ιδεα αν το εκαναν ολοι, μπας και αλλαξουμε νομισματικο συστημα καποια στιγμη και σωθουμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top