• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ναρκωτικά και εξαρτήσεις

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Η άγνοια....νομίζω ότι είναι μεγάλο θέμα...η άγνοια περί το τι είναι εξάρτηση ή ποια ονομάζονται ναρκωτικά.Οι περισσότεροι νομίζω από εμάς δεν γνωρίζουμε ότι το αλκοόλ είναι ναρκωτικό και μάλιστα ότι η αρρώστια του , ο αλκοολισμός , είναι προοδευτική και θανατηφόρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
πάντως νομίζω πως η αποποινικοποίηση των ναρκώτικων δεν θα έφερνε μεγάλες αλλαγές όσων αφορά των αριθμό των χρηστών και των εξαρτημένων. ίσως το αποτέλεσμα να ήταν η άνοδος των χρηστών καθώς θα μπορούσαν να βρουν πιο εύκολα τις ουσίες, αλλά και η πτώση του κόστους των ναρκωτικών, καθως δεν θα έμπαιναν στην χώρα μας παράνομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ναι για αυτό κάνω διακριση αναμεσα στους εξαρτημένους και τους χρήστες. ο χρήστης δεν είναι εξαρτημένος, ακόμα και αν κάνει εβδομαδιαία χρήση ουσιών. ο οργανισμός του δεν αναζητά απεγνωσμένα την ουσία, ουτε έχει στερητικό σύνδρομα.
ο εξαρτημένος από την άλλη έχει στερητικό σύνδρομο. μπορεί να είναι εξαρτημένος από ότιδήποτε, χρήση ουσιων, καπνό, ποτό , τσιγάρα, σεξ, κινητό, η/υ και άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
ναι για αυτό κάνω διακριση αναμεσα στους εξαρτημένους και τους χρήστες. ο χρήστης δεν είναι εξαρτημένος, ακόμα και αν κάνει εβδομαδιαία χρήση ουσιών. ο οργανισμός του δεν αναζητά απεγνωσμένα την ουσία, ουτε έχει στερητικό σύνδρομα.
ο εξαρτημένος από την άλλη έχει στερητικό σύνδρομο. μπορεί να είναι εξαρτημένος από ότιδήποτε, χρήση ουσιων, καπνό, ποτό , τσιγάρα, σεξ, κινητό, η/υ και άλλα

Ο χρήστης μπορεί να είναι και εξαρτημένος..:) Αλλά χαίρομαι zanin που δεν περιορίζεις την εξάρτηση μόνο στις ναρκωτικές ουσίες άλλα όπως ( κινητά , σεξ κλπ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ναι έχεις δίκιο, ο χρήστης μπορεί να είναι και εξαρτημένος, αλλά μπορεί να είναι και σκέτο χρήστης χωρίς να έχει εξαρτηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πρόκειται για ένα πολυδιάστατο ζήτημα που σε μακροσκοπικό επίεπδο ξεκινάει από τα παγκόσμια κύκλωματα παραοικονομίας σε συνδυασμό με τα δεινά που επιφέρει η καπιταλιστική κοινωνία στην ψυχική υγεία των πολιτών της. Η ζωή σε ένα περιβάλλον που δεν ικανοποιεί ούτε στο ελάχιστο τις ανθρώπινες ανάγκες και είναι σχεδιασμένο να εξοντώνει και να παθητικοποιεί τις υπάρξεις, οδηγεί συχνά τους ανθρώπους να στραφούν στις ουσίες, προσπαθώντας να ανταπεξέλθουν. Και δεν πρόκειται μόνο για τις παράνομες ουσίες αλλά και για τις νόμιμες (από το αλκοόλ, μέχρι να ηρεμιστικά και τα αντικαταθλιπτικά). Σαφέστατα το θέμα της εξάρτησης εν γένει αλλά και των διαταραχών όπως η κατάθλιψη λόγου χάρη είναι κοινωνικό και όποιος αγνοεί τον παράγοντα αυτό, εθελοτυφλεί και γίνεται σιωπηλός συνένοχος στη διαιώνιση του προβλήματος.

Νομίζω πως βασική αιτία του εθισμού είναι το απαγορευμένο. Σε περίπτωση που αποποινικοποιούνταν μικρότερο ποσοστό ατόμων θα έμπαινε στον πειρασμό να δοκιμάσει ή θα δοκίμαζε για πειραματισμό και μετά δεν θα το συνέχιζε. Κάτι σαν τα coffee shops του Amsterdam σκέφτομαι ας πούμε.

Η ιστορία έχει αποδείξει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Στο παρελθόν, όταν οι ουσίες ήταν νόμιμες και μπορούσε να έχει πρόσβαση σε αυτές ο καθένας, ο αριθμός των εξαρτημένων είχε ανέβει δραματικά. Ενδεικτικά, στις ΗΠΑ την περίοδο 1898-1914 που οι ουσίες κυκλοφορούσαν ελεύθερα, ο αριθμός τους είχε φτάσει στις 200.000.

Η άγνοια....νομίζω ότι είναι μεγάλο θέμα...η άγνοια περί το τι είναι εξάρτηση ή ποια ονομάζονται ναρκωτικά.Οι περισσότεροι νομίζω από εμάς δεν γνωρίζουμε ότι το αλκοόλ είναι ναρκωτικό και μάλιστα ότι η αρρώστια του , ο αλκοολισμός , είναι προοδευτική και θανατηφόρα.

Περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν από την κατάχρηση αλκοόλ παρά από την κατάχρηση παράνομων ουσιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1984

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα με λένε Κατερίνα και είμαι 25
Δεν ήξερα που να απενφθηθώ αλλά πιστεύω πως για το θέμα που με απασχολεί ένας ειδικός είναι ο καλύτερος
Το ε-μαιλ το βρήκα από μια σελίδα στο διάδικο
Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας πάνω σε αυτό αλλιώς πείτε μου που αλλού μπορώ να απενφθυθώ

Έχω έναν φίλο που δουλεύουμε μαζί πρόσφατα έμαθα πώς ήταν χρήστης αλλά δεν ξέρω αν έπαιρνε κάργια ένα που ξέρω είναι ότι έκανα από τοξίνωση και τώρα είναι καθαρός
Φυσικά το παιδί δεν γνωρίζει ότι το ξέρω και ούτε πρόκειται να το πω
Το πρόβλημα μου είναι και για αυτό σας στέλνω είναι ότι το έχω ερωτευτεί
Δεν ξέρω αν συνεχίζει χρήση θα φαίνονταν και αν πως θα το καταλάβαινα τι είναι κατά τι γνώμη σας σωστό να τον πλησιάσω γιατι φοβάμαι στα ατομά αυτά βγαίνουν πολλά απορημένα
Δεν ξέρω αλλά με ελκύει και αυτός όμως κάτι κάνει
Πως καταλαβαίνεις αν ο άλλος είναι όντος καθα
Τι να κάνω μαρέσει να είμαι μαζί του βλέπομαστε φυσικά μόνο στην δουλεία έξω ποτέ δεν ξέρω που πάει θέλω να βγώ μαζι του αλλά μένω σε πολλή που μαθευονται όλα στο πι και φι και αυτον τον ξέρουν πολ΄καλά όλοι
Πως θα ΄ξερω αν συνεχίζει χρήση και μπορεισ να εμπιστευτείς τα ατομά αυτα όταν σου λένε ότι είμαι καθαρός
Είναι καλό παιδι κια δεν ξέρω αν είναι κακό που τον ερωτευτικά απλά φοβάμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νομίζω πως βασική αιτία του εθισμού είναι το απαγορευμένο.

Εθισμοι με σειρα απο τον πιο διασημο στον λιγοτερο διασημο:

Φαι
Καφες
Τσιγαρο
Αλκοολ
Αντικαταθλιπτικα
Τζογος
...
...
...
Κοκαινη
Ηρωινη
Αμφεταμινες

Δεν ειναι τυχαια η σειρα, διαβασε την εκθεση του WHO

Περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν από την κατάχρηση αλκοόλ παρά από την κατάχρηση παράνομων ουσιών.

Περισσοτεροι ανθρωποι πεθαινουν απο το αλκοολ απο οτι απο την καταχρηση παρανομων ουσιων ΜΑΖΙ, i.e. ολα τα ψυχοενεργα ΜΑΖΙ δεν σκοτωνουν οσους το αλκοολ

Ο εθισμος και η εθιστικη ψυχοσυνθεση ειναι πολυπλοκο θεμα με ισχυρα βιολογικες βασεις (μεσολιμβικο ντοπαμινεργικο συστημα) ΚΑΙ σαφεις κοινωνικες προεκτασεις (βαρεμαρα, αισθημα απομονοσης, αισθημα απογνωσης, βαρεμαρα, ελειψη κινητρου, βαρεμαρα...).

Ρωτα οποιον εθισμενο θες και θα σου πει οτι το να κοψεις την ουσια ειναι ευκολο, μετα τι θα κανεις με ολο το χρονο σου?

Κοιτα τους καπνιστες και ποσο δυσκολο ειναι να κοψουν το τσιγαρο, ειναι η συνηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1984

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τελικά εγω τι να κάνω?

πάνω στο θέμα μου εχεις κάτι να πρωτήνεις? την γνώμη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ενας απο τους λογους που οι πρωην χρηστες ξανακυλανε ιεναι αυτο το πραγμα.

οτι τους εχουν προδικασει και καταδικασει ολοι οι αλλοι με αποτελεσμα να τους εξωθουν παλι εκει.

εκανε ενα λαθος, μην τον τιμωρεις για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1984

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
τον ευατό του τιμωρεί όχι εμενα το λάθος δεν είναι ότι έμπλεξε γαιτι αν ήταν λαθος πιστεψε το ήξερε αλλά του 'αρεσ ετο λάθος και αυτό ο λαθος μετα θα το πληρόσουμε και εμείς μετ αοποτε τι να κάνω δεν είπα ότι δεν θα του μιλάω αλλα είναι καλήτερα να μην το έχω ΄τοσο εντονα μεσα μου σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχει ακουστεί ότι οι Αμερικανοί έκαναν διάφορα πειράματα με LSD και άλλα χημικά παραισθησιογόνα, ειδικά στον πόλεμο τουΒιετνάμ. Λέγεται ότι τα αποτελέσματα ήταν φρικτά. Κάτι τέτοιο πραγματεύεται και η ταινία Jacob's Ladder, του 1990...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Liopower

Νεοφερμένος

Ο Liopower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η εξάρτηση από τα ναρκωτικά είναι καταρχάς ένα ζήτημα που πρέπει να ιδωθεί εντός του κοινωνικο-ιστορικού πλαισίου.
Δεν υπάρχει αυθύπαρκτη έννοια της φράσης "εξάρτηση από τα ναρκωτικά".
Σε δυτικού τύπου κοινωνίες, το 2010, η χρήση και κατάχρηση εξαρτησιογόνων ουσιών εντάσσεται στα πλαίσια της γενικότερης επιθυμίας ή δημιουργίας αυτής για κατανάλωση και υπερκατανάλωση προϊόντων.
Οι ουσίες που παράγονται, "ντύνονται" με ταυτότητα, όπως όλα τα προϊόντα, και διατίθονται στην αγορά προς πώληση.
Η κατανάλωση δε αυτών, ως πράξη, γίνεται μέσα από κινητοποίηση πολαπλών κινήτρων που δεν είναι σταθερά και δύσκολα ταξινομούνται και αναλύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλημέρα με λένε Κατερίνα και είμαι 25
Δεν ήξερα που να απενφθηθώ αλλά πιστεύω πως για το θέμα που με απασχολεί ένας ειδικός είναι ο καλύτερος
Το ε-μαιλ το βρήκα από μια σελίδα στο διάδικο
Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας πάνω σε αυτό αλλιώς πείτε μου που αλλού μπορώ να απενφθυθώ

Έχω έναν φίλο που δουλεύουμε μαζί πρόσφατα έμαθα πώς ήταν χρήστης αλλά δεν ξέρω αν έπαιρνε κάργια ένα που ξέρω είναι ότι έκανα από τοξίνωση και τώρα είναι καθαρός
Φυσικά το παιδί δεν γνωρίζει ότι το ξέρω και ούτε πρόκειται να το πω
Το πρόβλημα μου είναι και για αυτό σας στέλνω είναι ότι το έχω ερωτευτεί
Δεν ξέρω αν συνεχίζει χρήση θα φαίνονταν και αν πως θα το καταλάβαινα τι είναι κατά τι γνώμη σας σωστό να τον πλησιάσω γιατι φοβάμαι στα ατομά αυτά βγαίνουν πολλά απορημένα
Δεν ξέρω αλλά με ελκύει και αυτός όμως κάτι κάνει
Πως καταλαβαίνεις αν ο άλλος είναι όντος καθα
Τι να κάνω μαρέσει να είμαι μαζί του βλέπομαστε φυσικά μόνο στην δουλεία έξω ποτέ δεν ξέρω που πάει θέλω να βγώ μαζι του αλλά μένω σε πολλή που μαθευονται όλα στο πι και φι και αυτον τον ξέρουν πολ΄καλά όλοι
Πως θα ΄ξερω αν συνεχίζει χρήση και μπορεισ να εμπιστευτείς τα ατομά αυτα όταν σου λένε ότι είμαι καθαρός
Είναι καλό παιδι κια δεν ξέρω αν είναι κακό που τον ερωτευτικά απλά φοβάμαι


Για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον βγάλεις απο το μυαλό σου.
Είμαι απόλυτη σ αυτό έχοντας δεί και βιώσει πολλά !!!
Άμα μπούνε στο χορό πολύ δύσκολα βγαίνουν και αν βγούν δυστυχώς συνήθως ξαναμπαίνουν!!!
Δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις σε μία τέτοια κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Σε ένα παλιό τεύχος του αγαπημένου μου περιοδικού ΒΗΜΑGAZINO, του Ιουνίου (24 Ιουνίου 2012, τεύχος 610) διάβασα ένα ρεπορτάζ για τα ναρκωτικά και συγκεκριμένα την κοκαίνη της Αστερόπης Λαζαρίδου (η δημοσιογράφος στην οποία έκαναν αγωγή ο Χατζηγιάννης και η Μακρυπούλια). Ένα καλογραμμένο και ενδιαφέρον ρεπορτάζ, ικανό να προκαλέσει προβληματισμό αλλά και να επηρεάσει αρνητικά τους νέους. Και αυτό διότι το συγκεκριμένο ρεπορτάζ με τις συνεντεύξεις που παίρνει από πρώην και νυν χρήστες του "κοινωνικού ναρκωτικού" καταφέρνει να το παρουσιάσει αν όχι σαν κάτι...must, αν όχι σε κάτι τουλάχιστον χρήσιμο, πάντως μάλλον σε κάτι απαραίτητο! Προτρέπει έμμεσα και με τον τρόπο του το ρεπορτάζ στη χρήση κοκαίνης. Οι νέοι εύκολα επηρεάζονται από αυτά που διαβάζουν και εύκολα παρασύρονται. Σημειωτέον ότι οι χρήστες που μιλάνε στο ρεπορτάζ φαίνεται να είναι άτομα από καλή κοινωνική τάξη με μορφωτικό επίπεδο και νορμαλ, και όχι φτωχοί, περιθωριακοί, απομωνομένοι, αποκομμένοι από τον κοινωνικό ιστό, με ψυχολογικά, ζητιάνοι και χωρίς στον ήλιο μοίρα. Κοινώς "πρεζάκια". Στο ρεπορτάζ του περιοδικού, το οποίο άλλωστε απευθύνεται σε άτομα σχετικά υψηλού μορφωτικού επιπέδου και κοινωνικής τάξης, οι χρήστες κοκαίνης είναι απλά...trendy!
Το γκέι νεαρό ζευγάρι που ξεσαλώνει στα μπαρ και στα κλαμπ, έχει κέφια τρελά, χορεύει, γελάει, μιλάει ακατάπαυστα, κάνει έντονο και απολαυστικό σεξ μέχρι και 6 φορές τη μέρα, κάνει τρέλες όπως να φιλιέται μπροστά σε κόσμο. "Η κόκα σου ανεβάζει την αδρεναλίνη και νιώθεις θεός. Ξεχνάς ανασφάλειες και βιώνεις όλα τα συναισθήματα επί 100", λέει χαρακτηριστικά ο ένας. Πουθενά δεν αναφέρεται σε κάποια αρνητική συνέπεια. Μάλιστα ο ίδιος, παρότι σταμάτησε τη συστηματική χρήση με το που χώρισε, δηλώνει ότι κάνει περιστασιακά, αν τύχει να τον κεράσει κάποιος. Με άλλα λόγια, μια κόκα πού και πού, δεν χάλασε ο κόσμος. Μάλλον το αντίθετο...
Ο παντρεμένος που είχε πολλές υποχρεώσεις στο κεφάλι του και με την κόκα έγινε πιο κοινωνικός στις παρέες, με μεγαλύτερη όρεξη για βόλτες και ξενύχτια και πολύ πιο χαμογελαστός. Ο ίδιος βέβαια δεν παραλείπει να μιλήσει για τις αρνητικές συνέπειες : μανία καταδίωξης, κρίσεις πανικού μέχρι που χώρισε και με τη γυναίκα του.
Ο 30ρης αιώνιος φοιτητής ο οποίος έπαιρνε κόκα αραιά και πού σε κάποιο πάρτυ φίλου (λες και η κόκα είναι σαν το ποτό) και που δοκίμασε μόνος του σπίτι του και ένιωσε "τρομερή υπερδιέγερση και απίστευτη όρεξη για δημιουργία". Άρχισε να λύνει τη μια μαθηματική εξίσωση μετά την άλλη και πήρε το πτυχίο σε έξι μήνες. Ο πατέρας του του αγόρασε αυτοκίνητο. Και ο λόγος που τα σταμάτησε; Απλά οικονομικοί...
Ο μάνατζερ που δικαιολογεί τους τραγουδιστές που είναι χρήστες κοκαίνης, επειδή είναι τρομερά δύσκολο να κρατήσεις ένα τετράωρο πρόγραμμα στα μπουζούκια και μετά να ξυπνήσεις ή να μην κοιμηθείς καθόλου για να πας στα πρωινάδικα, υπονοώντας έτσι ότι η κόκα γι' αυτούς είναι ό,τι είναι τα αναβολικά για τους αθλητές. Σχεδόν απαραίτητα..."Η κοκαίνη χαρίζει τρομερή αυτοπεποίθηση που τους είναι απαραίτητη για να βγουν στη σκηνή", λέει με κυνισμό.
Τέλος, η δημοσιογράφος, αναφερόμενη στη χρήση κοκαίνης στη show-biz γράφει : "Είναι ένα ναρκωτικό που σου δημιουργεί υπεροψία, φοράς το ύφος "εγώ είμαι κι άλλος κανένας" και αυτό σου δίνει αυτομάτως το εισητήριο για οποιαδήποτε κλίκα της οποίας επιθυμούσες διακαώς να γίνεις μέλος". Θες να γίνεις διάσημος, με άλλα λόγια; Η κόκα είναι αν όχι η λύση, ένα πολύ καλό εισητήριο...

All thay gave me was this ticket to heaven, that ticket to heaven, said to lie in the bed that
you make
Now I’m restless and I’m running from everything, I’m running from everything, I’m afraid it’s
a little too late

Σημείωση:
Τα μηνύματα 56 και 57 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Άρθρο γνωστού περιοδικού υπέρ της κοκαΐνης!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mourningStar

Νεοφερμένος

Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μετα θα δουμε και κειμενο με τα θετικα του να κολλας ειτζ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
οτι και να χει καποιος δοκιμασει μπαινει στο ναι
Κι εγώ μέχρι πατάτες τηγανητές έφτασα και δεν μπορώ να τις κόψω με τίποτα, μεγάλη εξάρτηση :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεωρώ ότι όποιος ασχοληθεί με το τομέα της υγείας που έχει να κάνει με φάρμακα πρέπει να δοκιμάζει φάρμακα αλλά και ναρκωτικά. Προσωπικά έχω δοκιμάσει τσιγάρο, κοκαίνη, χόρτο και διάφορα ναρκωτικά φάρμακα της κλινικής πράξης αλλά και διάφορα με περίεργες παρενέργειες (π.χ. νιασινη).

Προσωπικά είμαι φλούφης και δεν καπνίζω ούτε απλό τσιγάρο και δε πίσνω απλά τα έχω δοκιμάσει δεν ξέρω πως είναι ο εθισμός και δε μπορώ να το φανταστώ και αυτό είναι ένα αρνητικό μου ως μελλοντικού ιατρόύ. Σκέφτομαι να εθιστώ στο τσιγάρο και να ξεεθιστώ αλλά φοβάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
δεν ξέρω πως είναι ο εθισμός και δε μπορώ να το φανταστώ και αυτό είναι ένα αρνητικό μου ως μελλοντικού ιατρoύ
Μην ανησυχείς, με το πρώτο "φακελάκι" θα μάθεις και τον εθισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top