Airbnb - Μόδα που ήρθε για να μείνει

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι πολύ ασφαλής διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιατί τώρα πως γνωρίζεις ότι αυτός που έχει το ξενοδοχείο δεν είναι ανώμαλος;
Στα ξενοδοχεια υπαρχει προσωπικο και συνηθως επιλεγω μεγαλες μοναδες. Γιατι να σου ερθει ο ιδιοκτητης του ξενοδοχειου στο δωματιο σου οταν εχει αλλα 100 δωματια. Στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν ερχεσαι καν σε επαφη με τον ιδιοκτητη. Επισης υπαρχουν παντου ματια (προσωπικο και επισκεπτες).



Αυτο που με τρομαζει με το airbnb ειναι οτι δεν γνωριζεις αν το δωματιο που κλεινεις ειναι πραγματικο και μπορει να πεσεις σε scam. Ο καθενας μπορει να ανεβασει οτι θελει εκει μεσα. Επισης μπορει να σου ακυρωσει το δωματιο στα ξαφνικα, πχ 1-2 μερες πριν φτασεις. Οι πιθανοτητες να πεσεις σε απατη ειναι πολυ μεγαλυτερες σε σχεση με ξενοδοχειο. Το customer service ειναι ανυπαρκτο. Αν δεν σου αρεσει το δωματιο, δεν εχεις επιλογη να το αλλαξεις, οπως θα εκανες σε ξενοδοχειο. Μπορει επισης να κλεισεις το δωματιο χωρις να γνωριζεις οτι στο ιδιο διαμερισμα θα μενει και αλλο ατομο.


Με τα υπαρχοντα σου τι κανεις; Δεν εχεις χρηματοκιβωτιο να τα αποθηκευσεις. Αν εχεις 5 ωρες πριν κανεις τσεκ ιν, δεν υπαρχει ρεσεψιον να αφησεις τις αποσκευες σου. Ουτε μπορεις να τις αφησεις για λιγες ωρες αφοτου κανεις τσεκ αουτ. Τα reviews δεν μπορεις να τα εμπιστευτεις γιατι μπορει ο ιδιοκτητης και η παρεα του να γραφουν οτι θελουν.



Για μενα δεν αξιζει να μπω σε τετοιο ρισκο για να γλιτωσω λιγα χρηματα. Προτιμω την ανεση και ασφαλεια του ξενοδοχειου. Οταν επιλεγεις γνωστη αλυσιδα ξενοδοχειων, ξερεις οτι δεν παιζει να περασεις χαλια. Εχεις καθαρες πετσετες και δωματιο σε καθημερινη βαση, πισινα, room service, πρωινο, κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέσω bnb κλείνεις βίλα με πισίνα με την παρέα σου και μένετε ένα 5ήμερο με όσα λεφτά θα χαλούσες για ένα διήμερο σε ένα μέτριο ξενοδοχείο 4*.Απλά μοιράζετε το κόστος διαμονής ισόποσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Είμαι κατά καθώς δεν ζούμε σε μια φιλελελεύθερη χώρα. Όποιος ιδιωτής θέλει να το παίξει ξενοδόχος ας κάνει έναρξη επαγγέλματος ας πληρώνει ΕΦΚΑ >2000 ευρώ το χρόνο, 24% ΦΠΑ, και 29% φόρο εισοδήματος, ας πληρώσει για τις απαιτούμενες πιστοποιήσεις.

Υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός με τα ξενοδοχεία και κάτι τέτοιο η συνείδηση μου δεν το δέχεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι κατά καθώς δεν ζούμε σε μια φιλελελεύθερη χώρα. Όποιος ιδιωτής θέλει να το παίξει ξενοδόχος ας κάνει έναρξη επαγγέλματος ας πληρώνει ΕΦΚΑ >2000 ευρώ το χρόνο, 24% ΦΠΑ, και 29% φόρο εισοδήματος, ας πληρώσει για τις απαιτούμενες πιστοποιήσεις.
Υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός με τα ξενοδοχεία και κάτι τέτοιο η συνείδηση μου δεν το δέχεται.
Και γιατί ρε Ακίκο να κάνω μάγκα τον ξενοδόχο που κοστολογεί την παροχή υπηρεσιών του βάσει του ιδανικού μοντέλου που έχει στο μυαλό του ότι σου προσφέρει και πρακτικά να είναι ένα δωμάτιο με ένα μπαρ και μια πισίνα.Γιατί αν θες να φας πληρώνεις μια περιουσία τις περισσότερες φορές.Και μην μου πεις για ημιδιατροφή γιατί εκεί η ποιότητα στα περισσότερα ξενοδοχεία είναι κάτω του μετρίου.Και ας πούμε ότι εγώ είμαι ηθικός και πληρώνω τα ωραία μου λεφτάκια σε κάποιον που δεν μου παρέχει υπηρεσίες όπως θα έπρεπε ή γιατί όντως είναι άριστο περιβάλλον.Ποιος μου λέει ότι είναι σωστός απέναντι στις υποχρεώσεις του οι οποίες δεν απαντώνται μόνο στην φορολογία αλλά και σε 500 άλλους τομείς;Εδώ οι μεγαλύτερες αλυσίδες ξενοδοχείων και δυσκολεύονται να τηρήσουν αυτά που ζητάει το κράτος,ο Έλληνας ξενοδόχος θα είναι συνεπής;Ας γελάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Και γιατί ρε Ακίκο να κάνω μάγκα τον ξενοδόχο που κοστολογεί την παροχή υπηρεσιών του βάσει του ιδανικού μοντέλου που έχει στο μυαλό του ότι σου προσφέρει και πρακτικά να είναι ένα δωμάτιο με ένα μπαρ και μια πισίνα.Γιατί αν θες να φας πληρώνεις μια περιουσία τις περισσότερες φορές.Και μην μου πεις για ημιδιατροφή γιατί εκεί η ποιότητα στα περισσότερα ξενοδοχεία είναι κάτω του μετρίου.Και ας πούμε ότι εγώ είμαι ηθικός και πληρώνω τα ωραία μου λεφτάκια σε κάποιον που δεν μου παρέχει υπηρεσίες όπως θα έπρεπε ή γιατί όντως είναι άριστο περιβάλλον.Ποιος μου λέει ότι είναι σωστός απέναντι στις υποχρεώσεις του οι οποίες δεν απαντώνται μόνο στην φορολογία αλλά και σε 500 άλλους τομείς;Εδώ οι μεγαλύτερες αλυσίδες ξενοδοχείων και δυσκολεύονται να τηρήσουν αυτά που ζητάει το κράτος,ο Έλληνας ξενοδόχος θα είναι συνεπής;Ας γελάσω...

Δεν κατάλαβες δεν είμαι κατά του airbnb αλλά να φορολογούνται όπως τους ιδιοκτήτες ξενοδοχείων. Είναι προφανές ότι η φορολογία πρέπει να πέσει στα ξενοδοχεία όπως και σε όλες τις επιχειρήσεις αλλά δεν μπορείς να τον έχεις να δουλεύει τον ένα με υποερφορολόγηση και τον άλλο να να του πάιρνεις μόνο ένα 11% λες και είναι μακροπρόθεσμη ενοικιάση.

Η φορολογία πρέπει να είναι γραμμική και ενιαία με εναν συντελεστή 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν κατάλαβες δεν είμαι κατά του airbnb αλλά να φορολογούνται όπως τους ιδιοκτήτες ξενοδοχείων. Είναι προφανές ότι η φορολογία πρέπει να πέσει στα ξενοδοχεία όπως και σε όλες τις επιχειρήσεις αλλά δεν μπορείς να τον έχεις να δουλεύει τον ένα με υποερφορολόγηση και τον άλλο να να του πάιρνεις μόνο ένα 11% λες και είναι μακροπρόθεσμη ενοικιάση.
Η φορολογία πρέπει να είναι γραμμική και ενιαία με εναν συντελεστή 10%.
Συμφωνώ.Προσωπικά το ατομικό όφελος στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ ότι πρέπει να κυριαρχεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Προσωπικά προτιμώ δαγκωτό airbnb όταν πρόκειται να πάω στο εξωτερικό για πολλούς και διάφορους λόγους.
Καταρχήν με την ίδια ή μικρότερη τιμή έχεις στη διάθεση σου ένα ολόκληρο σπίτι, το οποίο είναι σαφέστατα πιο ευρύχωρο και άνετο από ένα δωμάτιο. Συνήθως τα σπίτια αυτά βρίσκονται σε γειτονιές ή σε πολυκατοικίες στις οποίες ζουν και άλλοι ένοικοι, μόνιμοι κάτοικοι. Μπορείς να δεις, έτσι, πώς ζει λιγάκι ο απλός κόσμος, αν έχεις κέφι μπορείς και να μαγειρέψεις. Σημαντικό είναι ότι πας κι έρχεσαι ό,τι ώρα θέλεις.

Οι ανησυχίες όσων αναφέρθηκαν εδώ, μπορεί να υπάρχουν και σε ξενοδοχεία, όπως θέματα καθαριότητας, ασφάλειας κλπ. Αυτός είναι ο λόγος που παρατηρούμε προσεκτικά τις καταχωρήσεις, τις φωτογραφίες, την περιγραφή και κυρίως τις κριτικές όσων έμειναν εκεί. Βλέπουμε και την ευρύτερη περιοχή που ανήκει το διαμέρισμα. Ναι, είναι αλήθεια μερικές φορές ότι μπορεί να τύχουν απρόοπτα, προσωπικά το βασικότερο πρόβλημα που έχω κάποιες φορές είναι με το early checkin ή το late checkout, αν υπάρχει χώρος να αφήσει κανείς τα πράγματα του την τελευταία μέρα κλπ.

Από τη μεριά των ιδιοκτητών τώρα, η αλήθεια είναι το airbnb έσωσε πολλούς ιδιοκτήτες αυτά τα χρόνια, καθώς απέκτησαν εισοδήματα που δε θα τα είχαν. Ο λόγος είναι ότι συνήθως οι τουρίστες προτιμούν το κέντρο της πόλης για να είναι κοντά στα αξιοθέατα, έτσι πήραν αξία διαμερίσματα που διαφορετικά δε θα είχαν. Πολλοί πλέον αγοράζουν διαμερίσματα για επένδυση, αλλά πρέπει να γνωρίζει κανείς ότι αν έχει 3-4 διαμερίσματα στο airbnb, είναι σαν να έχει full time απασχόληση. Επιπλέον εκτός από έσοδα, τα διαμερίσματα έχουν έξοδα, ο ιδιοκτήτης επιβαρύνεται με το σύνολο του κόστους του ηλεκτρικού, νερού, διαδικτύου, κοινοχρήστων, έξοδα που διαφορετικά δε θα είχε. Κι επίσης αν θέλει να έχει καλές κριτικές πρέπει το διαμέρισμα να είναι καλοδιατηρημένο, όπως και τα έπιπλα μέσα σ' αυτό. Και παρά το γεγονός ότι όντως οι περισσότεροι τουρίστες απλώς θέλουν ένα μέρος να ξεκουραστούν, έχω ακούσει πολλές και διάφορες ιστορίες από τουρίστες ταραξίες, που τ' άφησαν όλα ανω κάτω κι έφυγαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Καλά, τα Airbnb είναι ότι χειρότερο τόσο από τη πλευρά του πελάτη/τουρίστα, όσο και για τον ξενοδοχειακό κλάδο.
Αρχικά, στα Airbnb δεν γνωρίζεις αν αυτο που σου παρουσιάζει, απέχει εντελώς από αυτο που εντέλει θα σου δώσει.
Έπειτα, δεν υπάρχει κάποιος σύλλογος όπως ο ΕΟΤ, άρα δεν υπάρχουν και κανόνες ή προϋποθέσεις για το κάθε διαμέρισμα που παρέχει, στις περισσότερες περιπτώσεις ο κάθε τυχαρπαστος που δεν έχει ιδέα, από τον κλάδο της φιλοξενίας.
Για να μην αναφέρω την αισχροκερδια και τις υπερβολικά υψηλές τιμές σε πολλές περιπτώσεις όπως (Σαντορίνη, Ρόδος, κλπ).
Εν κατακλείδι, κάνουν κακό στον ξενοδοχειακό κλάδο διότι "κλέβουν" πελάτες, κακό στο κράτος γιατι πολλές φορές ούτε καν δηλωμένα δεν είναι σαν κατοικίες, ποσο μάλλον για επιχειρήσεις φιλοξενίας, οπότε και φοροδιαφυγουλα έχουμε και δεν μας ελέγχει και κανένας και είμαστε ωραίοι και φρέσκοι! Ευχαριστώ, δεν θα πάρω!:sick:
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Επίσης, κάνουν πολύ μεγάλο κακό σε φοιτητές και εργαζόμενους (π.χ. εκπαιδευτικούς) που δεν μπορούν να βρουν σπίτι να μείνουν, καθώς οι ιδιοκτήτες προτιμούν να τα νοικιάζουν airbnb σε απρόσιτες τιμές.

1685373578710.png
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Επίσης, κάνουν πολύ μεγάλο κακό σε φοιτητές και εργαζόμενους (π.χ. εκπαιδευτικούς) που δεν μπορούν να βρουν σπίτι να μείνουν, καθώς οι ιδιοκτήτες προτιμούν να τα νοικιάζουν airbnb σε απρόσιτες τιμές.

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά αν το αναλύσουμε θα δούμε ότι ο κάθε ιδιοκτήτης δεν έχει υποχρέωση να διαθέτει το σπίτι του εκεί που υπάρχει ανάγκη. Αν από ένα φοιτητή πάρει 300€ το μήνα ενώ από Airbnb πάρει 30€ τη μέρα, δεν μπορούμε να του δώσουμε επιχειρήματα για να μην το δώσει Airbnb. Υπάρχουν χιλιάδες σπίτια που ανήκουν σε δήμους ή εγκαταλελειμμένα ή σε τράπεζες που θα μπορούσαν να διατεθούν σε καλύτερες τιμές σε φοιτητές, στρατιωτικούς ή δασκάλους, ακόμα και σε υπαλλήλους σεζόν από το να είναι άδεια και να τα τρώνε οι αράχνες, αλλά για να γίνουν αυτά θα έπρεπε να έχουμε κράτος που νοιάζεται και ξοδεύει τους φόρους υπέρ των πολιτών, κάτι που δε θα γίνει ποτέ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Η χαρά των σημερινών μαυραγοριτών έχει γίνει η πολιτεία μας. Η εκμετάλλευση της εκμετάλλευσης. Μετατρέπει ο καθένας ό,τι έχει και δεν έχει, από γκαράζ μέχρι και κοτέτσι, σε πρόχειρο σπίτι μπας και τσεπώσει τίποτε από airbnb. Αν έχεις οίκημα σε κανένα τουριστικό νησί γίνεσαι άρχοντας.

Είναι βαθύτατα αντιλαϊκό για εμένα. Όπως απαγορεύτηκε το Uber επί ΣΥΡΙΖΑ γιατί έθιγε τα συμφέροντα των εχόντων αδεία Ταξί έτσι θα έπρεπε να απαγορευτεί και αυτό στη χώρα μας. Η κοινωνία κανιβαλισμού πρέπει κάποια στιγμή να ψοφήσει και να την διαδεχθεί η κοινωνία της αλληλεγγύης.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Η χαρά των σημερινών μαυραγοριτών έχει γίνει η πολιτεία μας. Η εκμετάλλευση της εκμετάλλευσης. Μετατρέπει ο καθένας ό,τι έχει και δεν έχει, από γκαράζ μέχρι και κοτέτσι, σε πρόχειρο σπίτι μπας και τσεπώσει τίποτε από airbnb. Αν έχεις οίκημα σε κανένα τουριστικό νησί γίνεσαι άρχοντας.

Είναι βαθύτατα αντιλαϊκό για εμένα. Όπως απαγορεύτηκε το Uber επί ΣΥΡΙΖΑ γιατί έθιγε τα συμφέροντα των εχόντων αδεία Ταξί έτσι θα έπρεπε να απαγορευτεί και αυτό στη χώρα μας. Η κοινωνία κανιβαλισμού πρέπει κάποια στιγμή να ψοφήσει και να την διαδεχθεί η κοινωνία της αλληλεγγύης.
Αν απαγορευθεί νόμιμα θα το κάνουν παράνομα και θα χάνει το κράτος φόρους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Όπως απαγορεύτηκε το Uber επί ΣΥΡΙΖΑ γιατί έθιγε τα συμφέροντα των εχόντων αδεία Ταξί έτσι θα έπρεπε να απαγορευτεί και αυτό στη χώρα μας. Η κοινωνία κανιβαλισμού πρέπει κάποια στιγμή να ψοφήσει και να την διαδεχθεί η κοινωνία της αλληλεγγύης.
Κανιβαλισμός είναι τα ταξί να μην είναι υποχρεωμένα να έχουν POS για να μην δυσαρεστηθούν οι συνδικαλιστές.

Δεν μπορούμε να απαγορεύουμε τα Uber (από ιδιώτες) όταν στα παραπάνω νησιά τα ταξί δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν τους τουρίστες...
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το Uber κάνει Uber boats στην Μύκονο. Από την μια θετικό από την άλλη θα χάσουν οι ντόπιοι βαρκάρηδες την δουλειά τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξέχασα να πω για το airbnb. Άπειρες φορές πιο ακριβό από ξενοδοχεία. Προτιμώ τα ξενοδοχεία γιατί πολλά έχουν ακουστεί για τα airbnb, πχ κρυφές κάμερες, άθλια διαμερίσματα που δεν έχουν σχέση με τις φωτό και δε ξέρω και εγώ τι άλλο. Έψαχνα airbnb για Αθήνα αλλά μάλλον θα κλείσω ξενοδοχείο. Φοβάμαι τα airbnb στις μεγάλες πόλεις
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,678 μηνύματα.
Επειδή έχει κουράσει όλο αυτό και επειδή τα σπίτια είναι για να μένουν οι άνθρωποι, προσωπικά πήρα την συνειδητή απόφαση απο δω και πέρα να μένω μόνο σε ξενοδοχεία και να μην συμμετάσχω άλλο σε αυτή την αφαίμαξη, και γνωρίζω κι άλλα άτομα που υιοθετούν αυτή την αντίληψη.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 819 μηνύματα.
Μια και μοναδική φορά έκλεισα airbnb για τον γιο, επειδή το είχαν βρει οι φίλοι του ήδη και αυτός είχε αναλάβει να το κλείσει. Και λόγω του ότι έδινε τελικές εξετασεις απολυτηριου, είπα να τον βοηθήσω....τρομάρα μου!
Πιο ηλίθια/ανοργάνωτη/απρόσωπη/ με λάθη στο πρόγραμμα επιχείρηση απ αυτήν δεν υπάρχει.
Αρχικά είχαμε πρόβλημα, διότι στην παρέα υπήρχαν ακόμη ανήλικα. 3η λυκείου μεν, αλλά δεν είχαν κλείσει τα 18. Άντε αυτό βολεύτηκε, διότι οι ενήλικοι μπήκαν μπροστά και τα ανήλικα μπήκαν ως <<παιδιά>>, κάπως έτσι.
Μετά ζητούσε στοιχεία ταυτότητας. Βάλαμε. Πλήρωσα εγώ και μετά ζητούσε το πρόγραμμα τη δική μου ταυτότητα. Εκεί έγινε το μπάχαλο. Έβαλα τα στοιχεία μου, με πέρασε ως επισκέπτη. Προσπαθώντας να βγω από επισκέπτης, έκανα ένα λάθος, δηλ ακύρωσα την ταυτότητά μου και μπλοκαρε όλο το σύστημα και χάθηκε η πληρωμή!!!. Έπειτα πήρα τηλεφωνο στα κεντρικά κάπου στη μεγαλη βρετανία, με τα απαίσια αγγλικά μου, προσπάθησα να συννενοηθώ, άστα!! Τελικά λύθηκε το πρόβλημα, μετά από μισή ώρα τηλεφωνημα στη Βρετανία. Μου επέστρεψαν όσα μου κράτησαν και έκανα νέα κράτηση.
Ήταν όμως τοσο ψυχοφθορο όλο αυτό, ώστε ορκίστηκα να μην ξαναμπλέξω μ αυτούς του απατεώνες.
Χίλιες φορές καλύτερα ενοικιαζόμενα, παρά αυτό!
Και ούτε διαφορά στην τιμή είχε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά αν το αναλύσουμε θα δούμε ότι ο κάθε ιδιοκτήτης δεν έχει υποχρέωση να διαθέτει το σπίτι του εκεί που υπάρχει ανάγκη. Αν από ένα φοιτητή πάρει 300€ το μήνα ενώ από Airbnb πάρει 30€ τη μέρα, δεν μπορούμε να του δώσουμε επιχειρήματα για να μην το δώσει Airbnb. Υπάρχουν χιλιάδες σπίτια που ανήκουν σε δήμους ή εγκαταλελειμμένα ή σε τράπεζες που θα μπορούσαν να διατεθούν σε καλύτερες τιμές σε φοιτητές, στρατιωτικούς ή δασκάλους, ακόμα και σε υπαλλήλους σεζόν από το να είναι άδεια και να τα τρώνε οι αράχνες, αλλά για να γίνουν αυτά θα έπρεπε να έχουμε κράτος που νοιάζεται και ξοδεύει τους φόρους υπέρ των πολιτών, κάτι που δε θα γίνει ποτέ.
Ναι, αλλά θα είναι όλο το μήνα νοικιασμένα; Θα έχεις φθορές. Χρειάζεσαι καθάρισμα ενδιάμεσα. Θα πρέπει να είσαι από κοντά, για τις απαιτήσεις. Το ρευμα, το νερό, η θερμανση, το ιντερνετ είναι όλα δικά σου. Αν φορολογείται κιόλας, αντε να έχεις μια μικρή διαφορά, αλλά είσαι στο ...πόδι συνεχώς
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ναι, αλλά θα είναι όλο το μήνα νοικιασμένα; Θα έχεις φθορές. Χρειάζεσαι καθάρισμα ενδιάμεσα. Θα πρέπει να είσαι από κοντά, για τις απαιτήσεις. Το ρευμα, το νερό, η θερμανση, το ιντερνετ είναι όλα δικά σου. Αν φορολογείται κιόλας, αντε να έχεις μια μικρή διαφορά, αλλά είσαι στο ...πόδι συνεχώς
Εγώ ξέρω οικογένεια με πολλά αδέλφια που ασχολούνται μόνο με αυτό. Είχαν από τον πατέρα τους τρία οροφοδιαμερίσματα, τα χώρισαν το καθένα στα δύο (μια γκαρσονιέρα - ένα δυάρι), επίπλωσαν το καθένα με φτηνοέπιπλα και τα νοικιάζουν, αναλαμβάνουν όλοι μαζί το καθάρισμα (αν έχεις σύστημα δεν είναι τόσο δύσκολο, το σπίτι μας δεν το καθαρίζουμε; ), και δηλώνουν άνεργοι και παίρνουν ο καθένας ΚΕΑ. Μιλάμε για νέους ανθρώπους που έχουν κουράγιο να ασχολούνται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top