Υπόθεση Τοπαλούδη

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Από τη στιγμή που συνταγματικά προστατεύονται οι κατηγορύμενοι πρέπει ο νόμος να τους προστατεύει και να μη δημοσιεύται κανένα στοιχείο που βοηθά στη ταυτοποίησή τους.


Κοίταξε να δεις σε δολοφονία της παιδοψυχιάτρου του 2016 (τότε με την υπόθεση Σώρρα)
Θέμα
Είχε βγει το όνομα του δράστη (στο χωριό μου ήταν γνωστό πριν βγει) αν δε κάνω λάθος από το star και μαθεύτηκε σε όλη την Ελλάδα.
Τέτοια άτομα είμαι υπερ στο να βγαίνουν ποιος είναι για να τους μάθει ο κόσμος ποιοι είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις σε δολοφονία της παιδοψυχιάτρου του 2016 (τότε με την υπόθεση Σώρρα)
Θέμα
Είχε βγει το όνομα του δράστη (στο χωριό μου ήταν γνωστό πριν βγει) αν δε κάνω λάθος από το star και μαθεύτηκε σε όλη την Ελλάδα.
Τέτοια άτομα είμαι υπερ στο να βγαίνουν ποιος είναι για να τους μάθει ο κόσμος ποιοι είναι

Ασφαλώς. Προκειται για το γενικο καλό και την προστασια του κοινού. Σιγουρα και επισης επιτηδες έγραψαν στην απολογια τους οτι ειχαν σεξουαλική συνερευση με την κοπελα που ομως δεν ειναι στη ζωη για να ακουσουμε και την δική της εκδοχη ετσι ωστε να προσπαθησουν να αποφυγουν την κατηγορια που τους προσθεσε ο εισαγγελέας για τον βιασμο που προσωπικά το έλεγα σε εναν φιλο μου οτι πρέπει να επισυρει επισης τις εξης κατηγοριες

- Βιασμο
- επικινδυνη σωματική βλάβη (κτυπημα με σιδερο στο κεφάλι)
- ανθρωποκτονια απο προθεση σε ηρεμη ψυχική κατασταση
- Παραλειψη λυτρωσεως απο κινδυνο ζωης (τους παρακαλαγε να την πανε σε νοσοκομειο και δεν το έκαναν)

προσωπικα θα ήθελα να τα έχουν γράψει ολα αναλυτικά στην αναφορά για να φάνε οτι υπάρχει και να μην μπορέσουν να βγουν απο τη φυλακή ακομα και αν το νομικο μας συστημα μπάζει απο παντού.

Πιστευω το "πάμε να την ξεφορτωθουμε" αποτελει προσβολή στην ανθρωπινη φυση και την αντιμετωπιζει σαν κάτι το ποταπο το ασημαντο. Ειναι η χειροτερη προσβολή που μπορει να δεχτει άνθρωπος και οπως φαινεται ειναι μη αναστρέψιμη.


Και ουτε Κουγιες θα φοβομουν ουτε τιποτα ή οποιον άλλον δικηγορο ηθελαν να βάλουν με ονομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εχω τους τριπλάσιους τετρακεφαλους στα ποδια απο αυτόν και κριμα που δεν ήμουν κάπου εκει κοντά. Θα τον ειχα λιώσει. ΘΑ ΤΟΥς ΕΙΧΑ ΒΟΥΤΗΞΕΙ και τους 2 βασικά και θα τους ειχα πετάξει στη θάλασσα να κάνουν ένα βραδινό μπάνιο να συνέλθουν. Αν δεν ειχαν εξαφανιστει μετά απο 2 προειδοποιήσεις εντος του λεπτού.

Να πως φαινεται ο ανθρωπος που ουτε καν εχει δει βια στη ζωη του ποτε...Αν το παιξεις ετσι μαγκας σε κανενα του δρομου θα σε μαζευουν κομματια. Εσυ νομιζεις οτι το ξυλο ειναι οπως βλεπεις στις ταινιες. Αμ δε.

Και για τους τετρακεφαλους επετρεψε μου να καγχασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Να πως φαινεται ο ανθρωπος που ουτε καν εχει δει βια στη ζωη του ποτε...Αν το παιξεις ετσι μαγκας σε κανενα του δρομου θα σε μαζευουν κομματια. Εσυ νομιζεις οτι το ξυλο ειναι οπως βλεπεις στις ταινιες. Αμ δε.

Και για τους τετρακεφαλους επετρεψε μου να καγχασω.


Ο άνθρωπος που ουτε κάν ξέρει σε ποιον απαντάει πως φαινεται κατα τη γνώμη σου; δεν θέλω απαντηση γιατι θα βγουμε οφφτοπικ. Απλά σκέψου το μονος σου. Υπάρχει διάταξη στον ποινικο κώδικα που λέει οτι κάθε πολιτης για βαριά αδικηματα μπορει να συλλάβει και να ακινητοποιήσει κάποιον ή κάποιους προκειμενου να αποτρέψει ένα εγκλημα. Καγχάζεις για ποιο πράγμα; που δεν θα κάνεις τιποτα; ασε με εμενα να το παιξω μάγκας. Καιι εσυ άραξε στη γωνια να παρακολουθεις. Γιατι σε μια τέτοια περιπτωση δεν υπηρχε περιπτωση να μεινω άπραγος κινδυνεύει ενας άνθρωπος και ποσο μάλλον μια αβοηθητη κοπέλα.


Στην Αμερική κάποιος πολιτης έβγαλε το πιστολι του το οποιο φυσικα κατειχε νομιμα και σταματησε τον τρομοκράτη. Μάλλον πολυ ουδετεροι ειμαστε εδω στην ΕΛΛΑδα αλλα ταυτοχρονα νομιζουμε οτι ειμαστε οι πιο μαγκες δηθεν και πολιτισμενοι απο ολους. Μεγάλη ιδέα έχουμε για τον εαυτο μας χωρις να κάνουμε και τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τι επικίνδυνοι παιιδά προφυλακισμένοι βρίσκονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Από τη στιγμή που συνταγματικά προστατεύονται οι κατηγορύμενοι πρέπει ο νόμος να τους προστατεύει και να μη δημοσιεύται κανένα στοιχείο που βοηθά στη ταυτοποίησή τους.

Δεν έπρεπε να δωθούν τα ονόματα. Δεν θα μου κάνει καμία εντυπωση αν ακούσουμε για επιθέσεις στην οικογένεια.

Κοιτάχτε, δεν ξέρω εάν έπρεπε να δωθούν ή όχι στοιχεία στην δημοσιότητά τους. Από την μία συμφωνώ που δόθηκαν, επειδή αυτοί οι "άνθρωποι" αποτελούν κίνδυνο για την κοινωνία και το ότι τώρα θα καταδικαστούν δεν σημαίνει ότι θα είναι μόνιμα στην φυλακή (εάν δεν τους φάνε) που αυτό σημαίνει ότι μετά από λίγο καιρό θα είναι πάλι ελεύθεροι. Πόσους έχουμε δει να διαπράττουν εγκλήματα να αποφυλακίζονται και μετά από καιρό να ξανά απασχολούν πάλι τις αρχές για ανάλογα περιστατικά; Βέβαια μπορεί και να μην το ξανά κάνουν, αλλά αυτό καμία σημασία πλέον δεν έχει αφού έχει ήδη χαθεί μία ζωή, και δεν ξέρουμε πριν χαθεί αυτή η ζωή έχουν κάνει και άλλα παρόμοια εγκλήματα που δεν κατέληξαν όπως αυτό. Και έχω μία απορία, διορθώστε με εάν κάνω λάθος, μπορεί η φυλάκιση να εξαγοραστεί με χρηματικό ποσό; Το λέω αυτό γιατί σκέφτομαι ότι ο μπαμπάς του Έλληνα νομίζω είναι επιχειρηματίας στο νησί και σκέφτομαι μήπως πληρώσει το χρηματικό ποσό (εγγύηση) για να μην μπει ο γιος του φυλακή. Ίσως λέω βλακεία, αλλά έχω ακούσει ότι γίνεται. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι εάν βγούνε και αφεθούν ελεύθεροι, πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος ποιοι είναι ώστε να προσέχουν.

Όσο για τις επιθέσεις στην οικογένεια δεν ξέρω εάν θα γίνουν αλλά διάβασα ότι ο επιχειρηματίας που διαθέτει ξενοδοχειακή μονάδα στην Λίνδο εάν κατάλαβα καλά, μάλλον θα χάσει πελατεία, γιατί είδα μερικά σχόλια χρηστών του fb ότι και καλά θα οργανωθούνε ώστε να μην ξαναπατήσει κόσμος εκεί (αυτό που κατάλαβα λέω). Τώρα επιθέσεις με την έννοια της βίας, δεν νομίζω να γίνουν. Βέβαια, φταίει και η οικογένεια στην ανατροφή αυτών των παιδιών δεν γεννήθηκαν εγκληματίες χωρίς να δίνω εννοείται ελαφρυντικό σε αυτά, αλλά και βεβαίως πρέπει να τιμωρηθούν, να εξεταστεί ή πάστα των οικογενειών τους, και βεβαίως να εντοπισθούν και όσοι εξύβρισαν την κοπέλα μετά θάνατον.

Και θέλω να ρωτήσω με αφορμή την ανάρτηση της κοπέλας, πριν το μοιραίο συμβάν στο fb, οι φίλοι της στο πανεπιστήμιο, τα άτομα με τα οποία έκαναν παρέα, δεν είχαν καταλάβει ότι κάτι ίσως να την προβλημάτιζε, να την στεναχωρούσε, δεν το έδειχνε; Την ανάρτηση την προσπέρασαν έτσι; Δεν παραξενεύτηκαν με την έννοια να τους φαινόταν "περίεργη" εάν πριν δεν έκανε παρόμοιες αναρτήσεις; Για τους γονείς δεν αναφέρω γιατί ο πατέρας ανέφερε πως δεν τους είχε πει κάτι παρότι μιλούσανε καθημερινά μαζί της. Αν ήξεραν, γιατί δεν μιλούσαν ο οποιοσδήποτε, θέλω να μάθω ειλικρινά το γιατί, που αν όντως συνέβη αυτό οδήγησε στο θάνατό της ενώ θα μπορούσε να είχε προληφθεί;

Επίσης εντύπωση μου έκανε νομίζω η "Φίλη" της, που είπε θα μάθετε σε λίγο καιρό τι έχει γίνει. Κάτι δεν μου κολλάει εδώ... !! :/:

Ασφαλώς. Προκειται για το γενικο καλό και την προστασια του κοινού. Σιγουρα και επισης επιτηδες έγραψαν στην απολογια τους οτι ειχαν σεξουαλική συνερευση με την κοπελα που ομως δεν ειναι στη ζωη για να ακουσουμε και την δική της εκδοχη ετσι ωστε να προσπαθησουν να αποφυγουν την κατηγορια που τους προσθεσε ο εισαγγελέας για τον βιασμο που προσωπικά το έλεγα σε εναν φιλο μου οτι πρέπει να επισυρει επισης τις εξης κατηγοριες

- Βιασμο
- επικινδυνη σωματική βλάβη (κτυπημα με σιδερο στο κεφάλι)
- ανθρωποκτονια απο προθεση σε ηρεμη ψυχική κατασταση
- Παραλειψη λυτρωσεως απο κινδυνο ζωης (τους παρακαλαγε να την πανε σε νοσοκομειο και δεν το έκαναν)

προσωπικα θα ήθελα να τα έχουν γράψει ολα αναλυτικά στην αναφορά για να φάνε οτι υπάρχει και να μην μπορέσουν να βγουν απο τη φυλακή ακομα και αν το νομικο μας συστημα μπάζει απο παντού.

Πιστευω το "πάμε να την ξεφορτωθουμε" αποτελει προσβολή στην ανθρωπινη φυση και την αντιμετωπιζει σαν κάτι το ποταπο το ασημαντο. Ειναι η χειροτερη προσβολή που μπορει να δεχτει άνθρωπος και οπως φαινεται ειναι μη αναστρέψιμη.


Και ουτε Κουγιες θα φοβομουν ουτε τιποτα ή οποιον άλλον δικηγορο ηθελαν να βάλουν με ονομα.

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά περιστατικά σεξουαλικής κακοποίησης που συμβαίνουν καθημερινά αλλά ΔΕΝ καταγγέλλονται (!!!).
Μα νομίζω πως ο ιατροδικαστής, αφού βρήκε ήδη σημάδια σεξουαλικής κακοποίησης έτσι και αλλιώς ο εισαγγελέας θα τους έδιδε αυτήν την κατηγορία , άρα δεν νομίζω τώρα που το είπαν να γλυτώσουν κάτι, ή όχι; Όσο για τα άλλα ναι, αυτές οι 3 κατηγορίες διάβασα και εγώ ότι τους προσέδωσαν αλλά ο Έλληνας λέει ότι και καλά δεν συμμετείχε άμεσα στην δολοφονία αφού λέει ότι την 21χρόνη την σκότωσε ο αλλοδαπός, αλλά ξέρουμε ότι και να έγινε αυτό είναι έμμεσα εμπλεκόμενος ως ηθικός αυτουργός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ε και να πανε φυλακη αλλαζει κατι?Δωρεαν υπνος και τροφη θα χουνε.Να πανε φυλακη και να τους κανουν τα χειρωτερα για να μην πω τα ιδια που εκαναν αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σαν γενικό σχόλιο, μιας και δεν γνωρίζω την οικογενειακή κατάσταση των θυτών:

Είμαι ΚΑΤΑ στο να δίνονται στην δημοσιότητα τα στοιχεία των δραστών. Από την στιγμή που βγαίνουν στην δημοσιότητα σημαίνει ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν συλληφθεί ή είναι προφυλακιστέοι και επομένως δεν συνιστούν άμεση απειλή για κανέναν. Ας αποφυλακιστούν ή ας κριθούν αθώοι και τότε ας δει η κοινωνία πώς θα το χειριστεί, δεν χρειάζεται να προτρέχουμε.
Έτσι που έγινε όμως στοχοποιούνται και οι οικογένειές τους, οι οποίες μέσα σε όλα μπορεί να είναι επίσης θύματα. Δηλαδή μέσα σ όλα τους φορτώνεις και με το βάρος του να φοβούνται την κάθε τους κίνηση μην τυχόν και προκαλέσουν τον Χ άνθρωπο από την άλλη άκρη της Ελλάδας που αποφάσισε να το παίξει δικαιοσύνη. Για το ότι θα πέσουν οι δουλειές του πατέρα του ενός δράστη μπορεί να χεστήκαμε, αλλά αν κανενός του καυλώσει και βρει καμιά ανιψιά/ξαδέρφη του εγκληματία για να της κάνει "για τιμωρία" ό,τι έκανε και αυτός στο κοριτσάκι, διαιωνίζουμε έναν φαύλο κύκλο, και το μόνο φταίξιμο του νέου θύματος είναι οι δεσμοί αίματος με κάποιον που έκανε μια ειδεχθή πράξη.
Μπορούμε να κατηγορήσουμε την οικογένεια από την οποία προέρχεται ο δράστης ότι ήταν ο ηθικός αυτουργός μιας και "έτσι τον μεγάλωσε", όμως αυτό δεν είναι 100% αλήθεια, ούτε αφορά όλα τα μέλη της οικογένειας που αναγκαστικά στιγματίζονται.
Αυτοί οι άνθρωποι θα κουβαλήσουν ούτως ή άλλως τον σταυρό του να σχετίζονται κάπως με τον θύτη. Δεν χρειάζονται κανέναν άλλον πάνω από το κεφάλι τους να τους το επισημαίνει με τον καλό ή με τον άσχημο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Οι φυλακές έχουν σωφρονιστικό χαρακτήρα και όχι τιμωρητικό. Αυτό σημαίνει ότι μετά την ποινή ο κατηγορούμενος είναι κανονικός πολίτης με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των υπολοίπων. Γι αυτό είναι σημαντικό να κρατηθεί η ανωνυμία των κατηγορουμένων.

Οι φυλακίσεις που είναι δεν είμαι με αναστολή (βαριές) δεν είναι εξαγοράσιμες. Για ελαφριές παραβάσεις δίνεται η δυνατότητα να εξαγοράσεις τις μέρες φυλακής με λεφτά.

Οι τύποι την έχουν άσχημα καθώς δεν μπορούν να υποστηρίξουν ότι την σκότωσαν "εν βρασμώ". Για κακή τους τύχη αποδείχθηκε ότι η κοπέλα ήταν ζωντανή όταν την έριξαν τα βράχια. Θα τιμωρηθούν με την εσχάτη των πονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οι φυλακές έχουν σωφρονιστικό χαρακτήρα και όχι τιμωρητικό. Αυτό σημαίνει ότι μετά την ποινή ο κατηγορούμενος είναι κανονικός πολίτης με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των υπολοίπων. Γι αυτό είναι σημαντικό να κρατηθεί η ανωνυμία των κατηγορουμένων.

Οι φυλακίσεις που είναι δεν είμαι με αναστολή (βαριές) δεν είναι εξαγοράσιμες. Για ελαφριές παραβάσεις δίνεται η δυνατότητα να εξαγοράσεις τις μέρες φυλακής με λεφτά.

Οι τύποι την έχουν άσχημα καθώς δεν μπορούν να υποστηρίξουν ότι την σκότωσαν "εν βρασμώ". Για κακή τους τύχη αποδείχθηκε ότι η κοπέλα ήταν ζωντανή όταν την έριξαν τα βράχια. Θα τιμωρηθούν με την εσχάτη των πονών.


και για βιασμό θα κατηγορηθούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σαν γενικό σχόλιο, μιας και δεν γνωρίζω την οικογενειακή κατάσταση των θυτών:

Είμαι ΚΑΤΑ στο να δίνονται στην δημοσιότητα τα στοιχεία των δραστών. Από την στιγμή που βγαίνουν στην δημοσιότητα σημαίνει ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν συλληφθεί ή είναι προφυλακιστέοι και επομένως δεν συνιστούν άμεση απειλή για κανέναν. Ας αποφυλακιστούν ή ας κριθούν αθώοι και τότε ας δει η κοινωνία πώς θα το χειριστεί, δεν χρειάζεται να προτρέχουμε.
Έτσι που έγινε όμως στοχοποιούνται και οι οικογένειές τους, οι οποίες μέσα σε όλα μπορεί να είναι επίσης θύματα. Δηλαδή μέσα σ όλα τους φορτώνεις και με το βάρος του να φοβούνται την κάθε τους κίνηση μην τυχόν και προκαλέσουν τον Χ άνθρωπο από την άλλη άκρη της Ελλάδας που αποφάσισε να το παίξει δικαιοσύνη. Για το ότι θα πέσουν οι δουλειές του πατέρα του ενός δράστη μπορεί να χεστήκαμε, αλλά αν κανενός του καυλώσει και βρει καμιά ανιψιά/ξαδέρφη του εγκληματία για να της κάνει "για τιμωρία" ό,τι έκανε και αυτός στο κοριτσάκι, διαιωνίζουμε έναν φαύλο κύκλο, και το μόνο φταίξιμο του νέου θύματος είναι οι δεσμοί αίματος με κάποιον που έκανε μια ειδεχθή πράξη.
Μπορούμε να κατηγορήσουμε την οικογένεια από την οποία προέρχεται ο δράστης ότι ήταν ο ηθικός αυτουργός μιας και "έτσι τον μεγάλωσε", όμως αυτό δεν είναι 100% αλήθεια, ούτε αφορά όλα τα μέλη της οικογένειας που αναγκαστικά στιγματίζονται.
Αυτοί οι άνθρωποι θα κουβαλήσουν ούτως ή άλλως τον σταυρό του να σχετίζονται κάπως με τον θύτη. Δεν χρειάζονται κανέναν άλλον πάνω από το κεφάλι τους να τους το επισημαίνει με τον καλό ή με τον άσχημο τρόπο.

Γειά σου Έρις, πώς είσαι; <3

Έχει μία λογική το επιχείρημά σου, αλλά πες ότι αποφυλακίζονται είναι σίγουρο πως θα έχουν σωφρονιστεί και δεν θα το ξανά επαναλάβουν; Δεν πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος ποιος είναι ώστε να προφυλαχθεί σε περίπτωση που; Καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε λέμε. :P

Κοίτα, για την ανατροφή των παιδιών σίγουρα ευθύνη έχει και η οικογένεια, όχι 100% κατά την γνώμη μου σίγουρα αλλά έχει βάλει και αυτή το χεράκι της :redface: τα παιδιά γίνονται εγκληματίες ή γεννιούνται και πως και εάν ναι , γιατί οδηγούνται σε παραβατική συμπεριφορά; Κατά τα άλλα καταλαβαίνω τι λες και πως το εννοείς και έχεις point σε αυτό που λες, απλά θα μπορούσαν ως γονείς να "πρόσεχαν" ώστε τα παιδιά τους να μην έφταναν εκεί και να γίνει και στοχοποιήσή τους, χωρίς να την δικαιολογώ κιόλας εννοείται, απλά έχει βάλει και εκείνη το χεράκι της! Αλλά σε γενικές γραμμές οκ δεν διαφωνώ!

Οι φυλακές έχουν σωφρονιστικό χαρακτήρα και όχι τιμωρητικό. Αυτό σημαίνει ότι μετά την ποινή ο κατηγορούμενος είναι κανονικός πολίτης με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των υπολοίπων. Γι αυτό είναι σημαντικό να κρατηθεί η ανωνυμία των κατηγορουμένων.

Οι φυλακίσεις που είναι δεν είμαι με αναστολή (βαριές) δεν είναι εξαγοράσιμες. Για ελαφριές παραβάσεις δίνεται η δυνατότητα να εξαγοράσεις τις μέρες φυλακής με λεφτά.

Οι τύποι την έχουν άσχημη καθώς δεν μπορούν να υποστηρίξουν ότι την σκότωσαν "εν βρασμώ". Για κακή τους τύχη αποδείχθηκε ότι η κοπέλα ήταν ζωντανή όταν την έριξαν τα βράχια. Θα τιμωρηθούν με την εσχάτη των πονών.

Συμφωνώ μαζί σου ότι θεωρητικά έχουν και πρέπει να έχουν σωφρονιστικό χαρακτήρα, αλλά δεν ξέρω στην Ελλάδα εάν έχουν αντικειμενικά. Βέβαια όταν ο άλλος σου έχει αφαιρέσει μία ζωή ενός προσώπου που αγαπάς ….Και πες μου, πετυχαίνει στην Ελλάδα το σωφρονιστικό σύστημα, υπό την άποψη ότι πολλοί που έχουν αποφυλακισθεί είτε όταν έχουν εκτίσει την ποινή τους, το ξανά κάνουν (ίσως) ή ακόμα και εάν όχι όλη; Κοίτα μετά μπορεί να ισχύει αυτό που λες, αλλά σίγουρα θα έχει περιορισμούς λόγω επιβαρυμένου ποινικού μητρώου.

Αυτή την λεπτομέρεια, για την εξαγορά δεν την ήξερα, αλλά με τον νόμο του Παρασκευόπουλου όμως ουσιαστικά εάν δεν κάνω λάθος και εάν έχω καταλάβει σωστά από εκεί που κάποιος έπρεπε να φάει 10 χρόνια, τρώει λιγότερο; Καλά εννοείται ότι την σκότωσαν με πρόθεση, άσχετα τώρα εάν και καλά ακούστηκε ότι ο ένας έπαιρνε ουσίες ….. ήξεραν ότι είναι ζωντανή, τους είπε να την πάνε στο νοσοκομείο αλλά αρνήθηκε ο ένας τουλάχιστον (!!) και μάλιστα διάβασα ότι εάν την πήγαιναν η κοπέλα θα είχε σωθεί, ήθελαν να την σκοτώσουν επειδή αρνήθηκε την σεξουαλική συνεύρεση !

Φώτη δεν συμφωνώ με την εκδίκηση, ούτε και με την θανατική ποινή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γειά σου Ερινύς, πώς είσαι; <3

Έχει μία λογική το επιχείρημά σου, αλλά πες ότι αποφυλακίζονται είναι σίγουρο πως θα έχουν σωφρονιστεί και δεν θα το ξανά επαναλάβουν; Δεν πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος ποιος είναι ώστε να προφυλαχθεί σε περίπτωση που; Καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε λέμε. :P

Εγώ είπα να μην προτρέχουμε και να χειριστούμε σαν κοινωνία κάθε πράμα στον καιρό του. Ας αποφυλακιστούν/ας βγουν με αναστολή/ας αθωωθούν και γίνεται δημοσιοποίηση κάποιων στοιχείων τους ή γνωστοποίηση του ποινικού τους μητρώου στον τόπο που θα επιλέξουν να μείνουν (χωρίς να γίνει ολόκληρος ντόρος από τα ΜΜΕ που θα ανακαλύψουν και 4α ξαδέρφια τους στην Αλάσκα). Βοηθάει κάπως τον γενικό πληθυσμό να ξέρει τις φάτσες και τα ονοματεπώνυμα των δραστών, ενόσω αυτοί είναι παροπλισμένοι; Και γιατί για τα επόμενα 1,2,10 χρόνια να έχω στοχοποιήσει σαν κράτος τις οικογένειες των δραστών, διάστημα που αυτοί είναι στην φυλακή και επομένως ανίκανοι να επαναλάβουν ό,τι έκαναν σε κάποιον/α άλλον/η αθώο/α;

Κοίτα, για την ανατροφή των παιδιών σίγουρα ευθύνη έχει και η οικογένεια, όχι 100% κατά την γνώμη μου σίγουρα αλλά έχει βάλει και αυτή το χεράκι της :redface: τα παιδιά γίνονται εγκληματίες ή γεννιούνται και πως και εάν ναι , γιατί οδηγούνται σε παραβατική συμπεριφορά; Κατά τα άλλα καταλαβαίνω τι λες και πως το εννοείς και έχεις point σε αυτό που λες, απλά θα μπορούσαν ως γονείς να "πρόσεχαν" ώστε τα παιδιά τους να μην έφταναν εκεί και να γίνει και στοχοποιήσή τους, χωρίς να την δικαιολογώ κιόλας εννοείται, απλά έχει βάλει και εκείνη το χεράκι της! Αλλά σε γενικές γραμμές οκ δεν διαφωνώ!
Οικογένεια δεν είναι μόνο οι γονείς, οικογένεια είναι σύζυγος, παιδιά (πιθανά θύματα εξίσου), επίσης είναι αδέρφια που μπορεί να έχουν με την σειρά τους δική τους οικογένεια με παιδιά και να μην έχουν δώσει κανένα δικαίωμα για παραβατική συμπεριφορά. Οι γονείς μπορεί να έκαναν 3 παιδιά, να τα είχαν τελείως παραμελημένα ή να τα κακοποιούσαν, και το ένα να βγήκε εγκληματίας, ωραία δεκτό. Αυτό δεν σημαίνει ότι για 3 σκατανθρώπους (2 γονείς και 1 παιδί), πρέπει να καταδικάσεις όλους τους υπόλοιπους να προσέχουν εις διπλούν με μόνη δικαιολογία τους δεσμούς αίματος. Επιλογή των "αθώων" αυτών συγγενών είναι ότι ζουν μια ήσυχη ζωή χωρίς να απασχολούν τον νόμο. Δεν είναι επιλογή τους όμως το ότι βρέθηκαν στους κόλπους αυτής της οικογένειας. Καταλαβαίνεις την διαφορά και την ένστασή μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Για την νεκρή φοιτήτρια:

Sophie διάβασα σήμερα κάτι που με κάνει να θέλω να μην είμαι Έλληνας και λέω καλά να πάθουμε που είμαστε στο πάτος και μακάρι να είμαστε πάντα έτσι γιατί μας αξίζει.

Πολλά άτομα βρίζουν και κοροειδευουν τον θάνατο της κοπέλας με σχόλια του τύπου:Καλά να πάθεις κτλ.
Αυτοί είναι οι Έλληνες;Βρίζουμε ένα νεκρό κορίτσι πάμε καλά!

Για τον νεκρό Ζακ Κωστόπουλο:

Άρα και στους δολοφόνους να τους σεβόμαστε επειδή είναι νεκροί;Πάμε καλά στο Grekland?

Ή σεβόμαστε τους νεκρούς ή δεν τους σεβόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ είπα να μην προτρέχουμε και να χειριστούμε σαν κοινωνία κάθε πράμα στον καιρό του. Ας αποφυλακιστούν/ας βγουν με αναστολή/ας αθωωθούν και γίνεται δημοσιοποίηση κάποιων στοιχείων τους ή γνωστοποίηση του ποινικού τους μητρώου στον τόπο που θα επιλέξουν να μείνουν (χωρίς να γίνει ολόκληρος ντόρος από τα ΜΜΕ που θα ανακαλύψουν και 4α ξαδέρφια τους στην Αλάσκα). Βοηθάει κάπως τον γενικό πληθυσμό να ξέρει τις φάτσες και τα ονοματεπώνυμα των δραστών, ενόσω αυτοί είναι παροπλισμένοι; Και γιατί για τα επόμενα 1,2,10 χρόνια να έχω στοχοποιήσει σαν κράτος τις οικογένειες των δραστών, διάστημα που αυτοί είναι στην φυλακή και επομένως ανίκανοι να επαναλάβουν ό,τι έκαναν σε κάποιον/α άλλον/η αθώο/α;
Σίγουρα, ναι δεν βοηθάει την δεδομένη στιγμή είναι η αλήθεια, μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα που θα γίνει αυτό, οπότε δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.

Οικογένεια δεν είναι μόνο οι γονείς, οικογένεια είναι σύζυγος, παιδιά (πιθανά θύματα εξίσου), επίσης είναι αδέρφια που μπορεί να έχουν με την σειρά τους δική τους οικογένεια με παιδιά και να μην έχουν δώσει κανένα δικαίωμα για παραβατική συμπεριφορά. Οι γονείς μπορεί να έκαναν 3 παιδιά, να τα είχαν τελείως παραμελημένα ή να τα κακοποιούσαν, και το ένα να βγήκε εγκληματίας, ωραία δεκτό. Αυτό δεν σημαίνει ότι για 3 σκατανθρώπους (2 γονείς και 1 παιδί), πρέπει να καταδικάσεις όλους τους υπόλοιπους να προσέχουν εις διπλούν με μόνη δικαιολογία τους δεσμούς αίματος. Επιλογή των "αθώων" αυτών συγγενών είναι ότι ζουν μια ήσυχη ζωή χωρίς να απασχολούν τον νόμο. Δεν είναι επιλογή τους όμως το ότι βρέθηκαν στους κόλπους αυτής της οικογένειας. Καταλαβαίνεις την διαφορά και την ένστασή μου;

Ναι καταλαβαίνω πως το λες, πάω πάσο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Τωρα Himela πας καλά η όχι;Ειδες τα σχόλια στο Facebook για την κοπέλα;Τέτοιες εκφράσεις ντρέπομαι να πω.
Και δευτερον δεν έβρισα τον Ζάκ Κωστόπουλο απλά διαφωνισα με μερικούς ότι το υποστηρίζουν ενώ λήστευε.
Πιστεύω άλλη φορά να μην κανείς τέτοια τραγελαφική σύγκριση.Απλα πιστεύω ότι δεν ειδες τα σχόλια στο Facebook για να δεις τι χυδαία λόγια έλεγαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Οι φυλακές έχουν σωφρονιστικό χαρακτήρα και όχι τιμωρητικό. Αυτό σημαίνει ότι μετά την ποινή ο κατηγορούμενος είναι κανονικός πολίτης με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των υπολοίπων. Γι αυτό είναι σημαντικό να κρατηθεί η ανωνυμία των κατηγορουμένων.

Οι φυλακίσεις που είναι δεν είμαι με αναστολή (βαριές) δεν είναι εξαγοράσιμες. Για ελαφριές παραβάσεις δίνεται η δυνατότητα να εξαγοράσεις τις μέρες φυλακής με λεφτά.

Οι τύποι την έχουν άσχημα καθώς δεν μπορούν να υποστηρίξουν ότι την σκότωσαν "εν βρασμώ". Για κακή τους τύχη αποδείχθηκε ότι η κοπέλα ήταν ζωντανή όταν την έριξαν τα βράχια. Θα τιμωρηθούν με την εσχάτη των πονών.


Ναι την έχουν άσχημα .... τι να σου πω. 20 χρονων στα 30 έξω θα ειναι. Αν ηταν στις ΗΠΑ οντως μπορει να την ειχαν άσχημα γιατι σε πρώτη φάση θα ειχαν αγωνια να δουν αμα θα καταφέρουν να ζησουν (σε πολλες πολιτειες ισχυει η θανατική ποινή) και μετά πριν τα 40 δεν υπηρχε περιπτωση να βγουν γυρω στα 50 τους υπολογιζω. Για μενα ειναι ενα δικαιο συστημα αυτο και δεν παιρνω πισω την αποψη μου οτι καλως δημοσιοποιηθηκαν τα στοιχεια τους γιατι ειμαι ΥΠΕΡ της δημοσιοποιησης των στοιχειων διοτι αν κάποιος απο αυτους καταφέρει να το σκάσει για οποιοδηποτε λογο συσσωμη η ελληνικη κοινωνια πρέπει να ειναι ενημερη για αυτον τον άνθρωπο οτι ειναι επικινδυνος.

Ο δευτερος λογος ειναι ο παραδειγματισμος. Με αυτη τη συμβολική πράξη η κοινωνια δειχνει να μην αποδέχεται και να καταδικάζει κάθε στιγμη δημοσια αυτες τις αποτροπαιες κινήσεις.
Διαβασα πριν κάτι και με έκανε να γελάσω πραγματικα .... να μην δημοσιοποιήσουμε λεει τα στοιχεια τους για να μην τους προσβάλλουμε :loltooth: καλο.



Ειναι σαν αυτα που συμβαινουν σε εργασιες του δημοσιου. Οι Υπηρεσιες κάθονται και ανέχονται τον κάθε παλαβο να παριστανει το τρελο ή τον τεμπελη και του αναγνωριζουν ενα καρο δικαιωματα δεν τον τιμωρουν ποτε οπως πρέπει και ανησυχουν κιολας μα λεει έχει οικογενειακα προβληματα.Ενω αυτος το παιζει πχ τρελος για να εκμεταλλευεται το συστημα.



Δεν πάει ετσι. Το συστημα θα σε αντιμετωπιζει αναλογα με το κατα ποσο σεβεσαι και εσυ τους γυρω σου. Αν δεν τους σέβεσαι προσωπικά εγω δεν προκειται να σε λυπηθω. Και το βρισκω και λογικο να χάσεις και αρκετά δικαιωματα που αν ησουν σωστος θα ειχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Devil, νομίζω πως είναι "δύσκολο" να το σκάσουν και να μην ξαναγυρίσουν, βέβαια ποτέ δεν ξέρεις :redface: . Βέβαια δεν ξέρω αν η δημοσιοποίηση των στοιχείων από τα μέσα γίνεται για να "πουλήσουν" ή ως "εκδίκηση" και καλά, για τον θάνατο της κοπέλας; Γιατί δεν νομίζω να τα δημοσιοποίησαν οι αρχές τα στοιχεία τους. Δεν έχω καταλήξει 100% εάν είμαι υπέρ ή κατά της δημοσιοποίησης των στοιχείων παρότι συμφωνώ με αυτό που ανέφερε η Ερινύς πάντως .. Συμφωνώ ότι πρέπει να καταδικάζουμε τέτοιες πράξεις αλλά … !!
Αν πετάω βλακείες, μην πυροβολάτε χδ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Eδω ειναι η παγιδα. Δεν υπάρχει αλλά. Εγω δεν θα έπαιρνα πισω την αποφαση μου. Εισαι έτοιμος να κυνηγησεις την αδικια και το έγκλημα και θα το κάνεις μέχρι το τέλος. Επέλεξες αυτη τη πλευρά και έτσι θα πορευτεις.

Η Ερινυς φαινεται να ανησυχει πολύ για την φημη ή και το μέλλον των 2 αυτων αλλα αυτοι ποτε δεν ανησυχησαν για την τυχη της κοπελας οταν τους παρακαλούσε να την πάνε στο νοσοκομειο κλαίγοντας. Το λιγοτερο που έχει να κανει η κοινωνια ειναι να καταγγειλει τέτοιες συμπεριφορες και να τις αποκυρηξει δηλώνοντας δημοσια τα στοιχεια αυτων των εγκληματιων και δινοντας το μηνυμα με την απολυτη τιμωρια τους οτι οποιος στο μέλλον θελησει να ακολουθησει αυτο το δρομο θα έχει πολυ άσχημη συνέχεια υπο αυτο το πρισμα η δημοσιοποιηση των στοιχεων έχει βάση διοτι προέχει η προστασια του συνολου και να μη βρεθει κάποια οικογενεια σε αυτη τη χειριστη θέση στο μέλλον.

Κατα τα αλλα ο καθενας δικαιουται να έχει την αποψη του αυτο μονο αναγνωριζω αλλα εγω δεν παιρνω πισω τις θέσεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
4500 βιασμοί το χρόνο στην Ελλάδα. Καμιά φορά λες, καλύτερα μια κοπέλα να είναι άσχημη. Τί να πω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
4500 βιασμοί το χρόνο στην Ελλάδα. Καμιά φορά λες, καλύτερα μια κοπέλα να είναι άσχημη. Τί να πω...

Αν αυτο το στατιστικο ειναι απο την αστυνομια εχε υποψη σου οτι αυτοι ειναι οι βιασμοι που αναφερονται, το πραγματικο νουμερο ειναι παραπανω. Η εμφανηση δεν εχει σχεση, ετσι και αλλιως το 99% των βιασμων γινεται απο ανθρωπους που ηδη γνωριζεις.

Ο βιασμος δεν ειναι πραξης σεξουαλικη, ειναι πραξη κυριαρχιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top