Ο Μακρόν καταργεί τις λέξεις «μαμά» και «μπαμπάς»

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντωμεταξυ το ποσοστό όσων δεν έχουν καταλάβει ότι οι λέξεις "μπαμπάς" και "μαμά" προφανώς δεν καταργούνται, απλά αντικαθιστουνται σε σχολικά έγγραφα είναι λίγο ανησυχητικό. Μου φαίνεται απολύτως λογικό να χρησιμοποιείται μια ουδέτερη λέξη (ο μπαμπάς και η μαμά παραμένουν γονείς, δεν τους στέρησε κάνεις κάποια ιδιότητα) εφόσον επιτρέπεται η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Δηλαδή τι βρίσκετε πιο φυσιολογικό, να γράφει:
"Όνομα πατέρα: Δημήτριος
Όνομα μητέρας: Γεώργιος"
ή
"Όνομα Γονέα 1:Δημήτριος
Όνομα Γονέα 2:Γεώργιος";
Στην καθημερινότητά τους προφανώς παραμένουν μαμά και μπαμπάς, μαμά και μαμά, μπαμπάς και μπαμπά κοκ. Προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Εντωμεταξυ το ποσοστό όσων δεν έχουν καταλάβει ότι οι λέξεις "μπαμπάς" και "μαμά" προφανώς δεν καταργούνται, απλά αντικαθιστουνται σε σχολικά έγγραφα είναι λίγο ανησυχητικό. Μου φαίνεται απολύτως λογικό να χρησιμοποιείται μια ουδέτερη λέξη (ο μπαμπάς και η μαμά παραμένουν γονείς, δεν τους στέρησε κάνεις κάποια ιδιότητα) εφόσον επιτρέπεται η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Δηλαδή τι βρίσκετε πιο φυσιολογικό, να γράφει:
"Όνομα πατέρα: Δημήτριος
Όνομα μητέρας: Γεώργιος"
ή
"Όνομα Γονέα 1:Δημήτριος
Όνομα Γονέα 2:Γεώργιος";
Στην καθημερινότητά τους προφανώς παραμένουν μαμά και μπαμπάς, μαμά και μαμά, μπαμπάς και μπαμπά κοκ. Προφανώς.


Το ονομα του Γονεα 3 θα ειναι προαιρετικo;;; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ονομα του Γονεα 3 θα ειναι προαιρετικo;;; :hehe:
Πόσους γονείς έχεις ντεβιλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Πόσους γονείς έχεις ντεβιλ;


Εγω ειμαι του 86 πολιβια ! :D

Τοτε δεν ειχανε βγει αριθμησεις και νούμερα. Ειμαι παλαιομοδιτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Πως γινεται ο,τι παρακμιακη μαλακεια υπαρχει στη δυση να το βλεπεται ως καλο και προοδευτικο, δεν μπορω να το καταλαβω. Τοσο πολυ θελετε να παιζονται identity politics?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγω ειμαι του 86 πολιβια ! :D

Τοτε δεν ειχανε βγει αριθμησεις και νούμερα. Ειμαι παλαιομοδιτης.
Από το '86 έχουν περάσει 33 χρόνια ξέρεις. Για να καταλάβεις πόσο καθοριστικό διάστημα είναι αυτό, αναλογίσου ότι 33 χρόνια πριν τη γέννησή σου, το 1953, οι γονείς ακόμη αποφάσιζαν ποιον/ποια θα παντρευτούν τα παιδιά τους και έδιναν ως δέλεαρ την προίκα. Οι δε γυναίκες ΑΚΟΜΗ δεν είχαν δικαίωμα ψήφου στις βουλευτικές εκλογές (το απέκτησαν το 1956).

Αλίμονο αν οι κοινωνίες έμεναν προσκολλημένες σε αυτά που ίσχυαν 30-40 χρόνια πριν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Από το '86 έχουν περάσει 33 χρόνια ξέρεις. Για να καταλάβεις πόσο καθοριστικό διάστημα είναι αυτό, αναλογίσου ότι 33 χρόνια πριν τη γέννησή σου, το 1953, οι γονείς ακόμη αποφάσιζαν ποιον/ποια θα παντρευτούν τα παιδιά τους και έδιναν ως δέλεαρ την προίκα. Οι δε γυναίκες ΑΚΟΜΗ δεν είχαν δικαίωμα ψήφου στις βουλευτικές εκλογές (το απέκτησαν το 1956).

Αλίμονο αν οι κοινωνίες έμεναν προσκολλημένες σε αυτά που ίσχυαν 30-40 χρόνια πριν!


32 οχι και 33 τον σεπτεμβριο γινομαι 33 βρε μανια να μας μεγαλώνετε! Θα φτασεις και εσυ στην ηλικια και θα δεις την γλύκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αν και συμφωνώ με το να παίρνουν παιδιά η ομοφυλόφιλοι με το γονέας 1 και 2 διαφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
συγκρατω τα νευρα μου οσο μπορω για να απαντησω κρατωντας ενα χ επιπεδο και να μην αρχισω τα γαμωσταυριδια για την κοινωνια μου
μακαρι να γινονταν βηματα πραγματικα ουσιαστικα για να καταπολεμηθει ο ρατσισμος σε τετοια θεματα και οχι μονο για τα ματια του κοσμου
το αν θα ονομαστουν γονεας 1 και 2, μπαμπας 1 και 2 και μαμα 1 και 2 δεν εχει καμια γαμημενη σημασια ας ειμαστε ειλικρινης οτι και να λεει στα χαρτια αν ο αλλος μαθαινει στο παιδι του να υποτιμα και να κοροιδευει τον συμμαθητη του που εχει 2 μαμαδες ή 2 μπαμπαδες δεν θα αλλαξει ετσι μαγικα ολη του η κοσμοθεωρια
και για οσους μιλανε για προτυπο μανας και πατερα εγω προσωπικα θα ανυσηχουσα πολυ περισσοτερο για το παιδι που εχει εναν τετοιο γονεα που ανεφερα παραπανω η 2 τετοιους γονεις (ακομα χειροτερα) και ας ειναι του αντιθετου φυλου παρα για το παιδι που δεν εχει μητρικο ή πατρικο προτυπο
αυτο ειναι για μενα και το κυριο προβλημα, οχι το ποσο "σωστα" θα μεγαλωσουν τα παιδια με ομοφυλοφιλους γονεις αλλα ποσο λαθος αντιμετωπιση θα εχουν εξω απο το οικογενειακο τους περιβαλλον που θελει ενα τσακ για να βρει ευκαιρια να παρει τις δαδες και τους πυρσους και να κυνηγαει "συχρονες μαγισσες".
και δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι ολα θα ειναι ιδανικα και ροδινα σε ενα τετοιο μοτιβο οικογενειας αλλα ας ειμαστε ειλικρινης ποσα ατομα που μεγαλωσαν απο ετεροφιλοφιλους γονεις τους εχουν οντως προτυπο? και αν τους εχουν θα επρεπε οντως να τους εχουν? γιατι εχω στο κεφαλι μου αναριθμητες περιπτωσεις που ευχομαι τα παιδια τους να κανουν τα ακριβως αντιθετα απ οτι τους λενε.
-και ας γινω λιγο μαλακας τωρα γιατι δεν αντεξα-
εκει εξω και εδω μεσα (γκουχου) κυκλοφορουν τοσες και τοσες περιπτωσεις που εχουν μεγαλωσει απο την παραδοσιακη οικογενεια και ειδαμε τα εξαισια αποτελεσματα και ω θεοι θα κανουν και αυτοι μια μερα οικογενεια και ειμαι σιγουρη πως αμφιβαλουμε ολοι για το ποσο καλη ιδεα ειναι αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
συγκρατω τα νευρα μου οσο μπορω για να απαντησω κρατωντας ενα χ επιπεδο και να μην αρχισω τα γαμωσταυριδια για την κοινωνια μου
μακαρι να γινονταν βηματα πραγματικα ουσιαστικα για να καταπολεμηθει ο ρατσισμος σε τετοια θεματα και οχι μονο για τα ματια του κοσμου
το αν θα ονομαστουν γονεας 1 και 2, μπαμπας 1 και 2 και μαμα 1 και 2 δεν εχει καμια γαμημενη σημασια ας ειμαστε ειλικρινης οτι και να λεει στα χαρτια αν ο αλλος μαθαινει στο παιδι του να υποτιμα και να κοροιδευει τον συμμαθητη του που εχει 2 μαμαδες ή 2 μπαμπαδες δεν θα αλλαξει ετσι μαγικα ολη του η κοσμοθεωρια
και για οσους μιλανε για προτυπο μανας και πατερα εγω προσωπικα θα ανυσηχουσα πολυ περισσοτερο για το παιδι που εχει εναν τετοιο γονεα που ανεφερα παραπανω η 2 τετοιους γονεις (ακομα χειροτερα) και ας ειναι του αντιθετου φυλου παρα για το παιδι που δεν εχει μητρικο ή πατρικο προτυπο
αυτο ειναι για μενα και το κυριο προβλημα, οχι το ποσο "σωστα" θα μεγαλωσουν τα παιδια με ομοφυλοφιλους γονεις αλλα ποσο λαθος αντιμετωπιση θα εχουν εξω απο το οικογενειακο τους περιβαλλον που θελει ενα τσακ για να βρει ευκαιρια να παρει τις δαδες και τους πυρσους και να κυνηγαει "συχρονες μαγισσες".
και δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι ολα θα ειναι ιδανικα και ροδινα σε ενα τετοιο μοτιβο οικογενειας αλλα ας ειμαστε ειλικρινης ποσα ατομα που μεγαλωσαν απο ετεροφιλοφιλους γονεις τους εχουν οντως προτυπο? και αν τους εχουν θα επρεπε οντως να τους εχουν? γιατι εχω στο κεφαλι μου αναριθμητες περιπτωσεις που ευχομαι τα παιδια τους να κανουν τα ακριβως αντιθετα απ οτι τους λενε.
-και ας γινω λιγο μαλακας τωρα γιατι δεν αντεξα-
εκει εξω και εδω μεσα (γκουχου) κυκλοφορουν τοσες και τοσες περιπτωσεις που εχουν μεγαλωσει απο την παραδοσιακη οικογενεια και ειδαμε τα εξαισια αποτελεσματα και ω θεοι θα κανουν και αυτοι μια μερα οικογενεια και ειμαι σιγουρη πως αμφιβαλουμε ολοι για το ποσο καλη ιδεα ειναι αυτο...


Ανεξαρτήτως από αυτά που λες οι όροι μητέρα και πατέρας θα υπάρχουν ότι κι να κάνει ο Μακρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ανεξαρτήτως από αυτά που λες οι όροι μητέρα και πατέρας θα υπάρχουν ότι κι να κάνει ο Μακρον.

ποτε ειπα εγω το αντιθετο? ισα ισα ειπα οτι δεν εχει καμια σημασια σαν ορος το γονεας 1 και 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν τω μεταξύ πόσο πιο ρητά και κατανοητά να το θέσει πιά:

«Για την αποφυγή διακρίσεων, οι σχολικές εγγραφές, οι σχολικοί κατάλογοι, οι γονικές εξουσιοδοτήσεις και κάθε άλλο επίσημο έγγραφο που αφορά στα παιδιά, θα περιλαμβάνει αποκλειστικά τις λέξεις Γονέας 1 και Γονέας 2».

Παιδιά end of story, τι δεν καταλαβαίνετε δηλαδή; Το είπαν και πιο πάνω τα παιδιά, έχει να κάνει με έγγραφα. Πρακτικότατο θέμα δηλαδή. Τα παραδείγματα που έγραψαν τα παιδιά είναι τα πλέον κατανοητά. Τώρα το αν εσείς έχετε θέμα εξ αρχής με την υιοθεσία από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, τι να πω, να σας χαίρονται οι δικές σας ωραίες πυρηνικές πάντοτε λειτουργικές οικογένειες. Αυτό είναι τόσο μεταμοντερνιστικό όσο ήταν και άλλα τόσα αναχρονιστικά δες γάμος, προίκα, δουλειά αναφορικά με τις γυναικες πριν κάποια χρόνια.

Ο κόσμος αλλάζει, και ναι, μερικές φορές γίνεται για το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ανεξαρτήτως από αυτά που λες οι όροι μητέρα και πατέρας θα υπάρχουν ότι κι να κάνει ο Μακρον.
Μόνο που ο Μακρόν δεν καταργεί τις λέξεις μητέρα και πατέρας, αλλά έγινε μία τροποποίηση ώστε να περιλαμβάνονται και άλλου είδους οικογένειες (ομόφυλα ζευγάρια δηλαδή δύο γυναίκες ή δύο άντρες) και το θέμα αφορά τη χαρτούρα. Γιατί αν ένα παιδί ανήκει σε μια τέτοια οικογένεια νομικά (μάλλον) θεωρούνται και οι δύο γονείς αλλά δεν γίνεται στα έγραφα να λέει "όνομα πατέρα: Γιάννης όνομα μητέρας: Μήτσος". Οπότε υπάρχει το γενικό γονέας 1 και 2 ώστε να καλύπτονται χωρίς πρόβλημα αυτές οι περιπτώσεις και δεν είναι ούτε θέμα στα ετερόφυλα ζευγάρια. Πάλι μαμά και μπαμπά θα πει το παιδάκι μην ανησυχείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Μόνο που ο Μακρόν δεν καταργεί τις λέξεις μητέρα και πατέρας, αλλά έγινε μία τροποποίηση ώστε να περιλαμβάνονται και άλλου είδους οικογένειες (ομόφυλα ζευγάρια δηλαδή δύο γυναίκες ή δύο άντρες) και το θέμα αφορά τη χαρτούρα. Γιατί αν ένα παιδί ανήκει σε μια τέτοια οικογένεια νομικά (μάλλον) θεωρούνται και οι δύο γονείς αλλά δεν γίνεται στα έγραφα να λέει "όνομα πατέρα: Γιάννης όνομα μητέρας: Μήτσος". Οπότε υπάρχει το γενικό γονέας 1 και 2 ώστε να καλύπτονται χωρίς πρόβλημα αυτές οι περιπτώσεις και δεν είναι ούτε θέμα στα ετερόφυλα ζευγάρια. Πάλι μαμά και μπαμπά θα πει το παιδάκι μην ανησυχείτε.
Οπότε καταλαβαίνετε για πόση παραπληροφόρηση μιλάμε. Σχολιάζουν στο facebook και γενικά στο διαδίκτυο άτομα την είδηση χωρίς να έχουν καταλάβει περί τίνος πρόκειται.

Αυτό είναι τόσο μεταμοντερνιστικό όσο ήταν και άλλα τόσα αναχρονιστικά δες γάμος, προίκα, δουλειά αναφορικά με τις γυναικες πριν κάποια χρόνια.

Ο κόσμος αλλάζει, και ναι, μερικές φορές γίνεται για το καλύτερο.

Όσο για τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις, είναι ένα τμήμα της παράδοσής μας που πρέπει να πετάξουμε καθώς δεν έχει καμία λειτουργική αξία στο να αξιοποιηθεί στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οπότε καταλαβαίνετε για πόση παραπληροφόρηση μιλάμε. Σχολιάζουν στο facebook και γενικά στο διαδίκτυο άτομα την είδηση χωρίς να έχουν καταλάβει περί τίνος πρόκειται.
Ούτε εγώ είχα καταλάβει στην αρχή το λόγο που γίνεται αυτό, μάλλον γιατί δεν με πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί η οικογένεια να αποτελείται από δύο άντρες ή δύο γυναίκες (κάποιος έγραψε ότι στη Γαλλία η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια επιτρέπεται). Οπότε αν θεωρούνται και οι δύο στα χαρτιά γονείς υπάρχει πρόβλημα με τα έγραφα στο πως θα γράφονται. Ο τίτλος που λέει ότι καταργούνται οι λέξεις μαμά και μπαμπάς είναι παραπλανητικός και υπάρχει απλά για να προκαλέσει σάλο. Αν και πιστεύω όσοι τρελάθηκαν με αυτό είναι κατά της υιοθεσίας από τέτοια ζευγάρια οπότε δεν έχει να κάνει μόνο με αυτήν την αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Για μενα λυπηρό. Καταλαβαίνω για ποιο λογο γίνεται αλλα και πάλι το βρίσκω λυπηρό. Ναι ναι είναι για τα χαρτιά θα μου πείτε κλπ Αλλά και πάλι τι γονέας 1 και γονέας 2 και γονέας 1 του γονέα 1 και βλακείες. Για μενα και θελω να πιστεύω και για πολλούς άλλους οι γονείς μας δεν είναι ενας αριθμός Αλλά κατι πολυ παραπάνω και οπτικά δεν θέλω Ουτε να σκέφτομαι ένα έγγραφο που θα τους αποκαλεί γονέας 1 και γονέας 2 σαν να είναι απλώς ένας αριθμός. Ούτε με ενδιαφέρει να διευκολυνθεί καμία κρατική υπηρεσία με έγγραφα, Εγώ την πληρώνω άλλωστε ας δουλέψει λίγο παραπάνω. Στο κάτω κάτω πόσες υιοθεσίες γίνονται από ομοφυλόφιλα ζευγάρια και δνε προλαβαίνουν να φτιάχνουν τα έγγραφα; Αμφιβάλλω αν μιλάμε καν για ένα αριθμό που χρειάζεται μια τέτοια λύση με τις υιοθεσίες να είναι εξαιρετικά περίπλοκες και χρονοβόρες διαδικασίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Για μενα λυπηρό. Καταλαβαίνω για ποιο λογο γίνεται αλλα και πάλι το βρίσκω λυπηρό. Ναι ναι είναι για τα χαρτιά θα μου πείτε κλπ Αλλά και πάλι τι γονέας 1 και γονέας 2 και γονέας 1 του γονέα 1 και βλακείες. Για μενα και θελω να πιστεύω και για πολλούς άλλους οι γονείς μας δεν είναι ενας αριθμός Αλλά κατι πολυ παραπάνω και οπτικά δεν θέλω Ουτε να σκέφτομαι ένα έγγραφο που θα τους αποκαλεί γονέας 1 και γονέας 2 σαν να είναι απλώς ένας αριθμός.

Επίσης για τη νοσοκομειακή σου περίθαλψη είσαι ένας αριθμός(ΑΜΚΑ), για τη φορολογία άλλος ένας(ΑΦΜ), για την αστυνομία και γενικότερα τις σχέσεις σου με το κράτος ένας ακόμα(αριθμός ταυτότητας). Ε και; Υποβιβάστηκε τάχα η αξία σου ως ανθρώπου; Τυπικά είναι όλα.

Ούτε με ενδιαφέρει να διευκολυνθεί καμία κρατική υπηρεσία με έγγραφα, Εγώ την πληρώνω άλλωστε ας δουλέψει λίγο παραπάνω. Στο κάτω κάτω πόσες υιοθεσίες γίνονται από ομοφυλόφιλα ζευγάρια και δνε προλαβαίνουν να φτιάχνουν τα έγγραφα; Αμφιβάλλω αν μιλάμε καν για ένα αριθμό που χρειάζεται μια τέτοια λύση με τις υιοθεσίες να είναι εξαιρετικά περίπλοκες και χρονοβόρες διαδικασίες

Το πρόβλημα δεν έγκειται στην ποσότητα των εγγράφων, αλλά στον τύπο τους. Γι’ αυτό και απαιτείται νομική λύση. Ξαναδές το ποστ του jj.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ πόσο πιο ρητά και κατανοητά να το θέσει πιά:

«Για την αποφυγή διακρίσεων, οι σχολικές εγγραφές, οι σχολικοί κατάλογοι, οι γονικές εξουσιοδοτήσεις και κάθε άλλο επίσημο έγγραφο που αφορά στα παιδιά, θα περιλαμβάνει αποκλειστικά τις λέξεις Γονέας 1 και Γονέας 2».

Παιδιά end of story, τι δεν καταλαβαίνετε δηλαδή; Το είπαν και πιο πάνω τα παιδιά, έχει να κάνει με έγγραφα. Πρακτικότατο θέμα δηλαδή. Τα παραδείγματα που έγραψαν τα παιδιά είναι τα πλέον κατανοητά. Τώρα το αν εσείς έχετε θέμα εξ αρχής με την υιοθεσία από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, τι να πω, να σας χαίρονται οι δικές σας ωραίες πυρηνικές πάντοτε λειτουργικές οικογένειες. Αυτό είναι τόσο μεταμοντερνιστικό όσο ήταν και άλλα τόσα αναχρονιστικά δες γάμος, προίκα, δουλειά αναφορικά με τις γυναικες πριν κάποια χρόνια.

Ο κόσμος αλλάζει, και ναι, μερικές φορές γίνεται για το καλύτερο.

Την πρωτη φορα που ακουσα την ειδηση χωρις να ξερω παραπανω πληροφοριες,ημουν σιγουροτατος οτι οι δημοσιογραφοι εφτιαξαν Clickbait τιτλο :laugh: . Ειναι αξιο θαυμασμου πως ο κοσμος δεν σκεφτεται και την παταει με τετοιες ειδησεις ή ακομα χειροτερα προτιμαει παρερμηνειες απο το να σκεφτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την πρωτη φορα που ακουσα την ειδηση χωρις να ξερω παραπανω πληροφοριες,ημουν σιγουροτατος οτι οι δημοσιογραφοι εφτιαξαν Clickbait τιτλο :laugh: . Ειναι αξιο θαυμασμου πως ο κοσμος δεν σκεφτεται και την παταει με τετοιες ειδησεις ή ακομα χειροτερα προτιμαει παρερμηνειες απο το να σκεφτει...

Εν τω μεταξύ ο τίτλος "Ο Μακρόν καταργεί τις λέξεις «μαμά» και «μπαμπάς»" είναι τόσο clickbait που από τη μία κατηγορώ τους δημοσιογράφους (μη μιλήσουμε για την άθλια δημοσιογραφία του ελληνικού CNN) αλλά από την άλλη, αν διαβάσεις σωστά, έπιασες το νόημα.

Από την άλλη υπάρχουν και άτομα που και κατάλαβαν το άρθρο, και διαφώνησαν.

Εν τω μεταξύ, ούτε κι εγώ είχα σκεφτεί ποτέ πόσο άσχημο θα ήταν ένα παιδάκι να έχει δυο μαμάδες και να πρέπει να συμπληρώσει όνομα πατέρα. Αλλά με το που διάβασα το άρθρο, συνειδητοποίησα ότι είναι κάτι που αξίζει/πρέπει να διορθωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top