Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,985 μέλη και 2,479,085 μηνύματα σε 78,964 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 412 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Aγορά tablet

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 12:57, 26-08-17:

Με σειρά τιμής...

Lenovo Tab 3 Plus 7" 4G (16GB)

Lenovo Tab 3 A8-50 8" WiFi (16GB)

Samsung Galaxy Tab E 9.6" 3G (8GB)

Lenovo Yoga Tab 3 8" WiFi (2GB/16GB)

Samsung Galaxy Tab A (2016) 10.1" WiFi (16GB)

Κοίτα λίγο τα χαρακτηριστικά τους, γιατί κάποια δεν υποστηρίζουν 3G/4G (σε περίπτωση που σ' ενδιαφέρει).

Για μένα, καλύτερα να καθυστερήσεις τις αγορές σου, ώστε να σιγουρευτείς πως δεν θα σου είναι περισσότερο απαραίτητο ένα laptop. Αποκλείεις το ενδεχόμενο να το μεταφέρεις στη σχολή, στη βιβλιοθήκη, ή/και να το χρειαστείς για τυχόν ομαδικές εργασίες;

Καλή αρχή!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 227 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε: στις 14:16, 26-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Με σειρά τιμής...

Lenovo Tab 3 Plus 7" 4G (16GB)

Lenovo Tab 3 A8-50 8" WiFi (16GB)

Samsung Galaxy Tab E 9.6" 3G (8GB)

Lenovo Yoga Tab 3 8" WiFi (2GB/16GB)

Samsung Galaxy Tab A (2016) 10.1" WiFi (16GB)

Κοίτα λίγο τα χαρακτηριστικά τους, γιατί κάποια δεν υποστηρίζουν 3G/4G (σε περίπτωση που σ' ενδιαφέρει).

Για μένα, καλύτερα να καθυστερήσεις τις αγορές σου, ώστε να σιγουρευτείς πως δεν θα σου είναι περισσότερο απαραίτητο ένα laptop. Αποκλείεις το ενδεχόμενο να το μεταφέρεις στη σχολή, στη βιβλιοθήκη, ή/και να το χρειαστείς για τυχόν ομαδικές εργασίες;

Καλή αρχή!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, θα κοιτάξω τις επιλογές.
Κοίτα επειδή το σκέφτηκα αρκετά, σε θέμα δυνατοτήτων δεν συγκρίνεται ο σταθερός με το λάπτοπ, καθώς στα ίδια λεφτά οι επιδόσεις του πρώτου είναι δραματικά περισσότερες. Βασικότερος λόγος όμως είναι ότι με μαθηματική ακρίβεια το πολύ σε 3 χρόνια το λάπτοπ θα σου βγάλει προβλήματα και θα σέρνεται ενώ ο σταθερός και περισσότερη αντοχή έχει και οποιοδήποτε εξάρτημα αντικαθίσταται αυτούσιο. Στο θέμα της φορητότητας πέρα από το ότι είναι λίγο μύθος καθώς οι περισσότεροι το έχουν σε σταθερό χώρο στο σπίτι, είναι και ο λόγος που σκέφτομαι το ταμπλετ, ξεχωριστά από το κινητό εκτός σπιτιού. Δεν έχω ακούσει κανέναν σε ελληνικό πανεπιστήμιο να πηγαίνει με το λάπτοπ στη σχολή πάντως οπότε δεν νομίζω να παρουσιαστεί τέτοιο ζήτημα.
1
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,075 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 03:21, 02-12-18:

Αγορασα προχθες ενα ipad pro lte και εμεινα δυσαρεστημενη. Οτι πιο δυσχρηστο μπορει να βρει κανεις στην αγορα. Το ηθελα και για την δουλεια μου αλλα που να φανταστω οτι για να εγκαταστησω ενα certificate θα σπαταλουσα 2 ωρες. Γιατι; Επειδη δεν υπαρχει πιο ηλιθιο λογισμικο στον πλανητη απο το iOS. Ανοιγω το webmail μου, κατεβαζω το certificate παω να το εγκαταστησω αλλα τιποτα. Δεν ανοιγει το .pfx και δεν μπορω να κανω εγκατασταση. Μετα απο απειρες δοκιμες και αφου κατεβασα οτι browser κυκλοφορει στο app store, τα παρατησα. Βαζω το email μου στο mail app και δοκιμαζω να το κατεβασω απο εκει. Το κατεβαζω και δια μαγειας γινεται εγκατασταση. Και εδω φτανω στο σημειο να ρωτησω ενα μεγαλο ΓΙΑΤΙ; Εννοειται οτι περαστηκε μονο στο σαφαρι το οποιο απεχθανομαι. Δεν ξερω αν μπορει να περαστει σε αλλο browser. Ισως αν αλλαξω το default browser απο safari σε κατι αλλο να περαστει και στο αλλο; Σε ενα samsung ταμπλετ που αγορασα πριν 2-3 μηνες, η εγκατασταση εγινε αμεσως. Με ενοχλησε επισης που το ipad δεν υποστηριζει multiple user accounts. Γιατι?! Σκετη απογοητευση και μαλλον θα το επιστρεψω και θα παρω ενα microsoft surface.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,204 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 19:56, 02-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Αγορασα προχθες ενα ipad pro lte και εμεινα δυσαρεστημενη. Οτι πιο δυσχρηστο μπορει να βρει κανεις στην αγορα. Το ηθελα και για την δουλεια μου αλλα που να φανταστω οτι για να εγκαταστησω ενα certificate θα σπαταλουσα 2 ωρες. Γιατι; Επειδη δεν υπαρχει πιο ηλιθιο λογισμικο στον πλανητη απο το iOS. Ανοιγω το webmail μου, κατεβαζω το certificate παω να το εγκαταστησω αλλα τιποτα. Δεν ανοιγει το .pfx και δεν μπορω να κανω εγκατασταση. Μετα απο απειρες δοκιμες και αφου κατεβασα οτι browser κυκλοφορει στο app store, τα παρατησα. Βαζω το email μου στο mail app και δοκιμαζω να το κατεβασω απο εκει. Το κατεβαζω και δια μαγειας γινεται εγκατασταση. Και εδω φτανω στο σημειο να ρωτησω ενα μεγαλο ΓΙΑΤΙ; Εννοειται οτι περαστηκε μονο στο σαφαρι το οποιο απεχθανομαι. Δεν ξερω αν μπορει να περαστει σε αλλο browser. Ισως αν αλλαξω το default browser απο safari σε κατι αλλο να περαστει και στο αλλο; Σε ενα samsung ταμπλετ που αγορασα πριν 2-3 μηνες, η εγκατασταση εγινε αμεσως. Με ενοχλησε επισης που το ipad δεν υποστηριζει multiple user accounts. Γιατι?! Σκετη απογοητευση και μαλλον θα το επιστρεψω και θα παρω ενα microsoft surface.
Για λόγους ασφαλείας. Το p12 και τα cer μου τα ανοίγει ο safari. Για τα pfx δεν ξέρω. Εναλλακτική λύση είναι να τα βάζεις στο icloud drive και να τα ανοίγει από εκεί. Η λογική του iOS δεν έχει σχέση με αυτό που έχεις συνηθίσει ως τώρα. Δεν έχει fileystem ούτε πρόκειται να δημιουργηθεί ποτέ γιατί το λειτουργικό δεν είναι δομημένο όπως τα υπόλοιπα π.χ. δεν υπάρχει κοινός φάκελος document locally. Aυτό μπορεί να ξενίσει αρκετούς αλλά έχει ανεβάσει την ασφάλεια πολλά επίπεδα παραπάνω από τους ανταγωνιστές. Το Samsung είναι android και τα περισσότερα apps δεν είναι είναι optimized για tablets. O safari είναι ο default browzer του iPhone και δεν αλλάζει.

Παιδιά για να εκτιμήσετε την αξία της apple πρέπει να μπείτε στη λογική της. Αν ψάχνετε τρόπους να εφαρμόσετε τiς συνήθειες σας στο iPad/iPhone (ψάχνοντας τρόπο να βάλετε στικάκι, να αποθήκευσετε τις photo τοπικά, να επεκτείνετε το τρόπο αποθήκευσης με extra mini sd) τότε θα αποτύχετε.

Στο iPad και iPhone έχουν περιορισμούς που είναι θυσίες για το καλύτερη ασφάλεια privacy των προσωπικών σου δεδομένων και για μια συσκευή που απλώς δεν λαγκάρει και ότι της πεις ανταποκρίνετε στο μέγιστο βαθμό.

Δείτε το video με το νέο Photoshop για iPad που δείχνει τις δυνατότητες της συσκεύης. Να συγκρίνουμε αυτό το τεχνολογικό θαύμα με android tablets είναι γελοίο.

To surface είναι άλλη κατηγορία θαρρώ καθώς τρέχει windows. Άρα το αντίστοιχο του ειναι το macbook air.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 02-12-18 στις 20:01.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,075 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 20:12, 02-12-18:

To θεμα ομως ειναι οτι το συγκεκριμενο certificate το θελω για λογους ασφαλειας και ειναι απαραδεκτο να πρεπει να γινει εγκατασταση με τετοιον τροπο. Οπως επισης το να μη μπορεις να προσθεσεις αλλο user account. Σε android tablet δεν ειχα ουτε ενα προβλημα μεχρι στιγμης. Αλλα οταν θελεις κατι για δουλεια, μαλλον η καλυτερη επιλογη ειναι windows.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,204 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 10:46, 03-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
To θεμα ομως ειναι οτι το συγκεκριμενο certificate το θελω για λογους ασφαλειας και ειναι απαραδεκτο να πρεπει να γινει εγκατασταση με τετοιον τροπο. Οπως επισης το να μη μπορεις να προσθεσεις αλλο user account. Σε android tablet δεν ειχα ουτε ενα προβλημα μεχρι στιγμης. Αλλα οταν θελεις κατι για δουλεια, μαλλον η καλυτερη επιλογη ειναι windows.
Νομίζω ο λόγος που σου γινόταν install το certificate από το safari ήταν επειδή ο πιστοποιητικό δεν βρισκόταν SSL enabled server για λογυς ασφαλείας.

Αν θέλεις laptop πας σε surface αλλιώς πας σε iPad. Όσο καλό είναι το iPad δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τις εφαρμογές των windows ακόμα.
Παράθεση

Nick2

Νεοφερμένος

Ο Nick2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Nick2 έγραψε: στις 04:26, 21-01-19:

Καλησπερα στην παρεα, αυτο το ταμπλετ της lenovo που βρηκα στο φυλλαδιο του κωτσοβολου και ειναι σε προσφορα αξιζει?
Παράθεση

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Konstantinos_m έγραψε: στις 23:06, 28-08-19:

Καλησπέρα στην παρέα, επαναφέρω λοιπόν το θέμα αυτό,για να σας ζαλίσω....θέλω που λέτε ενα τάμπλετ μόνο για νετφλιξ, καθώς το κινητό είναι μικρό και ο Η/Υ μεγάλος και όχι τόσο ευέλικτος!θα προτιμούσα να κινείται από τις 7-8 ιντσες μέχρι τις 9 το πολύ, έχετε κάτι οικονομικό και αξιόλογο στο νου σας;ένας φίλος μου προτείνε το fire hd8 το οποίο νομίζω ότι είναι της αμαζον! Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
1
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,152 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 23:44, 28-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantinos_m
Καλησπέρα στην παρέα, επαναφέρω λοιπόν το θέμα αυτό,για να σας ζαλίσω....θέλω που λέτε ενα τάμπλετ μόνο για νετφλιξ, καθώς το κινητό είναι μικρό και ο Η/Υ μεγάλος και όχι τόσο ευέλικτος!θα προτιμούσα να κινείται από τις 7-8 ιντσες μέχρι τις 9 το πολύ, έχετε κάτι οικονομικό και αξιόλογο στο νου σας;ένας φίλος μου προτείνε το fire hd8 το οποίο νομίζω ότι είναι της αμαζον! Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μέχρι πόσα ευρώ δίνεις;

Αν δεν έχεις όριο θεωρώ πως το ipad mini είναι μονόδρομος.
Παράθεση

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Konstantinos_m έγραψε: στις 23:51, 28-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Μέχρι πόσα ευρώ δίνεις;

Αν δεν έχεις όριο θεωρώ πως το ipad mini είναι μονόδρομος.

Χαχαχαχαχα ipad mini για ένα νετφλιξ... κρατάω το κινητό...χαχαχα!
Κάτι οικονομικό μέχρι 150-200€
Ειλικρινά δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω κάπως αλλιώς ,όλη μέρα είμαι έκτος σπιτιού, συνεπώς έχω κινητό και το βράδυ στο λάπτοπ... αλλά δεν είναι βολικό! νόμιζω ένα απλό τίμιο τάμπλετ θα τα πάει μια χαρά για το νετφλιξ! μου φαίνεται υπερβολικό το ipad
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,152 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 23:55, 28-08-19:

Χαχαχαχαχα ipad mini για ένα νετφλιξ... κρατάω το κινητό...χαχαχα!
Κάτι οικονομικό μέχρι 150-200€
Ειλικρινά δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω κάπως αλλιώς ,όλη μέρα είμαι έκτος σπιτιού, συνεπώς έχω κινητό και το βράδυ στο λάπτοπ... αλλά δεν είναι βολικό! νόμιζω ένα απλό τίμιο τάμπλετ θα τα πάει μια χαρά για το νετφλιξ! μου φαίνεται υπερβολικό το ipad

https://www.electroholic.gr/el/product/COMAPP00348U

είναι παλιά έκδοση του ipad mini αλλά καλύτερο από ότιδήποτε άλλο ψάχνεσαι να αγοράσεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 28-08-19 στις 23:58.
Παράθεση

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

O Konstantinos_m έγραψε: στις 00:01, 29-08-19:

είναι παλιά έκδοση του ipad mini αλλά καλύτερο από ότιδήποτε άλλο ψάχνεσαι να αγοράσεις.
Θα το έχω στα υπόψη,αν και είμαι φαν του αντροιντ

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 00:04, 29-08-19:

Θα το έχω στα υπόψη,αν και είμαι φαν του αντροιντ

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Το θέλεις για θέαση ταινιών οπότε θέλεις καλή οθόνη και ταυτόχρονα να μην κολλάει στο βίντεο. Οτιδήποτε άλλο πάρεις με 200 ευρώ θα έχεις αποτέλεσμα.

Εγώ έχω ένα Mini 4 και το παίρνω στις εφημερίες, το είχα στο αγροτικό πολλές φορές έκανα δουλειές σε αυτό και 4 χρονια μετά είναι γρήγορο και σαν καινούριο.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 00:04, 29-08-19:

Παλιο

Αυτή είναι η καλύτερη λύση για iPad
https://www.skroutz.gr/s/14458963/Ap...i-Fi-32GB.html
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 00:12, 29-08-19:

akiko έδωσε budget μέχρι 200 ευρώ αν έχεις κάτι προτείνε αλλιώς σώπα ....

Πάντως παραδέχομαι ότι η επιλογή του ακικου είναι πολύ καλή.

αξιόλογη πρότσση από την samsung παρόλα αυτά η οθόνη του δεν είναι τόσο καλή όσο του Ipad και δεν ξέρω και αν αντέχει στο χρόνο... το Ipad ξέρω γιατί το χρησιμοποιώ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 29-08-19 στις 00:14. Αιτία: AutoMerge
1
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε: στις 18:00, 29-08-19:

Μη παρεις το samsung. Το tab E που εχω στην δουλεια σερνεται. Ακομα και login δεν μπορεις να κανεις χωρις να νιωσεις καθυστερηση. Το ipad παει σφαιρα. Αν παρεις samsung δωσε κατι παραπανω και παρε καλυτερο τυπο γιατι ειναι πιθανο να μη τραβαει αυτο και να πεταξεις τα λεφτα σου.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Aγορά Αυτοκινήτου - Από Resident Evil
      Το θέμα έχει λάβει 207 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αυτοκίνητα και Μηχανές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-19 στις 22:41.
    • [help] Aγορά motherboard 939 - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-04-06 στις 15:04.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα