Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,986 μέλη και 2,479,143 μηνύματα σε 78,966 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 476 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

«Ξενοφών» - «Ζορμπάς» σαρώνουν τη χώρα: Κλειστά σχολεία, πεσμένα δέντρα, διακοπές ρεύματος

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,656 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 19:29, 28-09-18:

Να υπάρχει ένα θέμα και γ' αυτό

Εδώ φαίνεται από ότι καταλαβαίνω η πορεία του Ζορμπά.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,066 μηνύματα.

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 19:33, 28-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Να υπάρχει ένα θέμα και γ' αυτό

Εδώ φαίνεται από ότι καταλαβαίνω η πορεία του Ζορμπά.

Εάν καταλαβαίνω σωστά, από την πορεία του Ζορμπά, πατώντας το Play στην Αθήνα θα έρθει αύριο γύρω στις 21.00 , ή ιδέα μου;
Πάντως όταν πήγαινα εγώ σχολείο, ποτέ δεν είχαμε κλείσει λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών !
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,656 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 19:36, 28-09-18:

Δεν θυμάμαι 100% αλλά νομίζω τα σχολεία κλείνανε εποχές 2000 - 2007 που πήγαινα σχολείο, πχ όταν είχαμε έντονες χιονοπτώσεις. Και λογικά δεν έχει αλλάξει κάτι, ακόμα κλείνουν για έκτακτα καιρικά. Πάντως σήμερα, τουλάχιστον στην περιοχή μου δεν είχαμε τίποτα έντονο (άνεμο ή βροχή ή κρύο). Για την υπόλοιπη Αττική δεν ξέρω, αλλά πήρε στο μάτι μου στο facebook άτομα που λέγανε ότι είχανε διακοπή ρεύματος.
3
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,152 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 19:46, 28-09-18:

Τα σχολεία κλείσανε επειδή ήταν Παρασκευή..... πολύ κακό για το τίποτα και οι δημόσιοι υπάλληλοι δε χάνουν ευκαιρία σε αυτά.
2
2
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,066 μηνύματα.

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 19:48, 28-09-18:

Εγώ θυμάμαι στην Αττική που χιόνισε το 2002, πρώτη δημοτικού εάν δεν κάνω λάθος ήμουν, ότι είχαν κλείσει σχολεία γιατί το είχε στρώσει για τα καλά. Στην περιοχή μου άλλη φορά, τουλάχιστον, δεν μας έκανε την τιμή να χιονίσει τόσο ώστε να το στρώσει με αποτέλεσμα όταν άλλα σχολεία της Αττικής να ήταν κλειστά, εμείς να είχαμε κανονικά μάθημα, ευτυχώς που άναβαν τα καλοριφέρ. Από όσο ξέρω και σε εμάς ήταν ήρεμα, από αύριο το βράδυ στις 21.00 κατά το Play βλέπω να έρχεται προς κέντρο, θα δείξει. Ωχ ....φαντάζομαι .....Γενικά είναι επικίνδυνοι τυφώνες και δυνατοί άνεμοι για πολλά !
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,814 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 19:56, 28-09-18:

Έτσι κι αλλιώς σήμερα δε θα γίνονταν μαθήματα, ήταν η ημέρα του αθλητισμού στην οποία οι μαθητές θα έκαναν διάφορα αθλήματα. Έλεος με την προπαγάνδα του Πορτοσάλτε, τα παιδιά ΔΕΝ έχασαν μάθημα.
1
Παράθεση

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,770 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε: στις 20:21, 28-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Έτσι κι αλλιώς σήμερα δε θα γίνονταν μαθήματα, ήταν η ημέρα του αθλητισμού στην οποία οι μαθητές θα έκαναν διάφορα αθλήματα. Έλεος με την προπαγάνδα του Πορτοσάλτε, τα παιδιά ΔΕΝ έχασαν μάθημα.

Τι ακριβώς προπαγανδίζει ο αγαπητός δημοσιογράφος αυτήν τη φορά?
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,814 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 20:35, 28-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Τι ακριβώς προπαγανδίζει ο αγαπητός δημοσιογράφος αυτήν τη φορά?
Τα κλασσικά. Οτι η Δούρου έκλεισε τα σχολεία χωρίς λόγο.
Παράθεση

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,770 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε: στις 22:23, 28-09-18:

Τα κλασσικά. Οτι η Δούρου έκλεισε τα σχολεία χωρίς λόγο.

Άρα ασχολήθηκε με το αν θα έπρεπε η περιφέρεια να κλείσει τα σχολεία και όχι με το αν τα παιδιά έχασαν μάθημα.
Εν πάση περιπτώσει, δεν βρίσκω κάποιο σχετικό βίντεο.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 22:37, 28-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Άρα ασχολήθηκε με το αν θα έπρεπε η περιφέρεια να κλείσει τα σχολεία και όχι με το αν τα παιδιά έχασαν μάθημα.
Εν πάση περιπτώσει, δεν βρίσκω κάποιο σχετικό βίντεο.
Το συζητούσαν με τον Παπαδημητρίου το πρωί. Θεώρησαν υπερβολικό να κλείσουν τα σχολεία. Αν έπεφτε κάνα κλαδί στο κεφάλι κανενός μαθητή όμως από τον αέρα θα έλεγαν μετά "η Δούρου τί κάνει; Καμία πρόληψη σε αυτό το κράτος". Λέγανε και για το οτι έχασαν μάθημα και για το οτι έμειναν στο σπίτι κι οι γονείς δεν είχαν πού να τα αφήσουν.
1
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,152 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 23:02, 28-09-18:

Το συζητούσαν με τον Παπαδημητρίου το πρωί. Θεώρησαν υπερβολικό να κλείσουν τα σχολεία. Αν έπεφτε κάνα κλαδί στο κεφάλι κανενός μαθητή όμως από τον αέρα θα έλεγαν μετά "η Δούρου τί κάνει; Καμία πρόληψη σε αυτό το κράτος". Λέγανε και για το οτι έχασαν μάθημα και για το οτι έμειναν στο σπίτι κι οι γονείς δεν είχαν πού να τα αφήσουν.

Να κλείσουν τα σχολεία στο Ιόνιο και σε κάποια νησιά το δέχομαι αλλά το να κλείσουν τα σχολεία στη Αθήνα το βρίσκω υπερβολικό.

Αλλά φυσικά ούτε η πρώτη φορά είναι ούτε η τελευταία που θα προσπαθήσουν κάποιοι να εκμεταλευτούν την κατάσταση.
1
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 23:04, 28-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Να κλείσουν τα σχολεία στο Ιόνιο και σε κάποια νησιά το δέχομαι αλλά το να κλείσουν τα σχολεία στη Αθήνα το βρίσκω υπερβολικό.

Αλλά φυσικά ούτε η πρώτη φορά είναι ούτε η τελευταία που θα προσπαθήσουν κάποιοι να εκμεταλευτούν την κατάσταση.
Πες το 5-6 φορές ακόμα να το εμπεδώσουμε.

Μια ζωή σε αυτή τη χώρα φωνάζουμε οτι δεν υπάρχει πρόληψη. Όταν υπάρχει, γκρινιάζουμε που οι δημόσιοι υπάλληλοι κάναν τριήμερο. Δεν πιάνεστε πουθενά τελικά.
5
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 23:07, 28-09-18:

Πες το 5-6 φορές ακόμα να το εμπεδώσουμε.

Μια ζωή σε αυτή τη χώρα φωνάζουμε οτι δεν υπάρχει πρόληψη. Όταν υπάρχει, γκρινιάζουμε που οι δημόσιοι υπάλληλοι κάναν τριήμερο. Δεν πιάνεστε πουθενά τελικά.

Αν υπήρχε πραγματικό πρόβλημα τα νοσοκομεία αύριο δε θα λειτουργούσαν με προσωπικό ασφαλείας αλλά θα ήταν όλα σε ετοιμότητα. Επίσης αν σήμερα ήταν Τετάρτη τα σχολεία δε θα κλείναν θα κλείναν την Παρασκευή όμως πάλι.
Θεωρείς προληψη να κλείσουν τα σχολεία αλλά όχι να είναι σε επιφυλακή τα νοσοκομεία....

Δε γκρινιάζω γενικά για τους δημοσίους αλλά για τους δασκάλους και καθηγητές συγκεκριμένα και τους υπεύθυνους αυτών.

Τέψα αν έχω άδικο θα έχουμε θανάτους από αυτό τον ψευτιτυφώνα. Αν δε πεθάνει όμως κανείς τότε και στατιστικά έχω δίκιο.

Λοιπον θεωρώ σωστό να κλείσουν τα σχολεία στην Δυτική Ελλάδα και στα νησιά Ζάκυνθο και Κεφαλλονιά και αν έχουμε θανάτους εκεί θα έχουμε.
Για την Αθήνα και την Αττική είναι υπερβολικό παιδιά....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 28-09-18 στις 23:17.
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,255 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 23:16, 28-09-18:

1.) Τόσα ωραία ελληνικά ονόματα έχουμε. Ήταν ανάγκη η διεθνής μετεωρολογική υπηρεσία να ονομάσει τον κυκλώνα "Ζορμπά";
2.) Το κλείσιμο των σχολείων αποφασίστηκε προληπτικά, για να είναι καλυμμένες οι αρχές σε περίπτωση εκδήλωσης ακραίων φαινομένων (π.χ. ξεριζώματα δέντρων, καταρρεύσεις σκεπών κλπ).
3.) Τελικά τα παιδάκια χάρηκαν ένα τριήμερο
4
Παράθεση

Guest 874453

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 874453 έγραψε: στις 23:26, 28-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
1.) Τόσα ωραία ελληνικά ονόματα έχουμε. Ήταν ανάγκη η διεθνής μετεωρολογική υπηρεσία να ονομάσει τον κυκλώνα "Ζορμπά";
τουλαχιστον εδωσε αρσενικο ονομα. τελος ο σεξιστικος ρατσισμος.

δεν εκλεισαν παντου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Guest 874453 : 28-09-18 στις 23:44.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 23:28, 28-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Αν υπήρχε πραγματικό πρόβλημα τα νοσοκομεία αύριο δε θα λειτουργούσαν με προσωπικό ασφαλείας αλλά θα ήταν όλα σε ετοιμότητα. Επίσης αν σήμερα ήταν Τετάρτη τα σχολεία δε θα κλείναν θα κλείναν την Παρασκευή όμως πάλι.
Θεωρείς προληψη να κλείσουν τα σχολεία αλλά όχι να είναι σε επιφυλακή τα νοσοκομεία....

Δε γκρινιάζω γενικά για τους δημοσίους αλλά για τους δασκάλους και καθηγητές συγκεκριμένα και τους υπεύθυνους αυτών.

Τέψα αν έχω άδικο θα έχουμε θανάτους από αυτό τον ψευτιτυφώνα. Αν δε πεθάνει όμως κανείς τότε και στατιστικά έχω δίκιο.

Λοιπον θεωρώ σωστό να κλείσουν τα σχολεία στην Δυτική Ελλάδα και στα νησιά Ζάκυνθο και Κεφαλλονιά και αν έχουμε θανάτους εκεί θα έχουμε.
Για την Αθήνα και την Αττική είναι υπερβολικό παιδιά....
Ρε φίλε μας δουλεύεις;

Τις 720 έχουν φτάσει από χτες μέχρι και σήμερα το μεσημέρι οι κλήσεις που έχει δεχτεί η Πυροσβεστική Υπηρεσία λόγω των ακραίων καιρικών φαινομένων που επικρατούν σχεδόν σε ολόκληρη τη χώρα.

Συγκεκριμένα, οι 520 εξ αυτών αφορούν περιστατικά απεγκλωβισμών, κοπής δέντρων, απομάκρυνσης επικίνδυνων αντικειμένων αλλά και την καταπολέμηση μικρών εστιών φωτιάς στον νομό Αττικής.

Σύμφωνα με την Πυροσβεστική Υπηρεσία, τα μεγαλύτερα προβλήματα από τους θυελλώδεις ανέμους έχουν αναφερθεί στην Αττική (από τον Πειραιά και τη Γλυφάδα μέχρι και τον Μαραθώνα) καθώς και στην Κεφαλλονιά όπου και μαίνεται η μοναδική πυρκαγιά που δεν έχει τεθεί ακόμα υπό έλεγχο.

http://www.iefimerida.gr/news/447264...is-dentron-kai
Ας ευχόμαστε να πεθάνει κάποιος για να μην έχει δίκιο ο φόκος. Ε ρε τί έχουμε πάθει. Εντάξει, δεν είναι κακό να παραδέχεσαι οτι μπορεί και να έχεις άδικο πού και πού.
1
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 23:38, 28-09-18:

Ρε φίλε μας δουλεύεις;

Ας ευχόμαστε να πεθάνει κάποιος για να μην έχει δίκιο ο φόκος. Ε ρε τί έχουμε πάθει. Εντάξει, δεν είναι κακό να παραδέχεσαι οτι μπορεί και να έχεις άδικο πού και πού.

Συνοψίζοντας, δεν αποφασίζω εγώ ή όχι αλλά η στατιστική....

Στην Ευρώπη που έχουν κάνει σχέδιο θα έχουμε θύματα . Στην Ελλάδα χωρίς καμία οργάνωση και καμία προληψη (γιατί το να μην ανοίξουν τα σχολεία μόνο προληψη δεν είναι) δε θα έχουμε και αν θα έχουμε θα είναι είτε στην Κεφαλονιά είτε στην Ζάκυνθο (εκεί βρίσκω δικαιολογημένη την κίνηση να μην ανοίξουν τα σχολειά).

Το ότι σήμερα τα σχολεία είναι κλειστά στην Αττική θεωρώ πως ήταν λάθος κίνηση πρόληψης.

Σωστή στρατηγική κίνησης (αν ο Τυφώνας πραγματικά απειλούσε την Ελλαδα)

1) Κλείνω τα σχολεία όχι για να προτατευθούν τα παιδιά αλλά για να έρθει κόσμος που είναι άστεγος ή μενει σε επικύνδινα σπίτια για να προτατευθει΄. Δάσκαλοι και καθηγητές δε μένουν στα σπίτια τους αλλά μένουν στο σχολέιο για να οργανώσουν την κατάστσαη.

2) Ιατρικό, νοσηλευτικό τεχνικό προσωπικό σε ετοιμότητα στο χώρο του νοσκομείου. Σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών αυτό το έχεις προνοήσει ήδη από την προηγούμενη μέρα (βλ. αντιστοιχα επεισόδια στο greys anatomy)

3) Δωρεάν διόδια (ώστε ο κόσμος να μην κινδυνεύσει διαλέγοντας να πάνε με το παλιό).

4) Οδηγίες από την τηλεόραση και τα ραδιόφωνα όχι από δημοσιογράφους αλλά με ανακοινώσεις της κυβέρνησης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 28-09-18 στις 23:48.
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,204 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 23:55, 28-09-18:

Φόκε τι λες;

Υπάρχει πρόβλεψη για τυφώνα και συζητάμε αν έπρεπε τα παιδιά να πάνε σχολείο; Ενοείτε ότι δεν έπρεπε να πάνε.
1
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 23:57, 28-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Φόκε τι λες;

Υπάρχει πρόβλεψη για τυφώνα και συζητάμε αν έπρεπε τα παιδιά να πάνε σχολείο; Ενοείτε ότι δεν έπρεπε να πάνε.

που βλεπεις τον τυφώνα ρε ακικο που τον βλεπεις. Όπως ο Σολωμός έβλεπε το Μεσολόγγι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 29-09-18 στις 00:04.
6
1
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,255 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 00:48, 29-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Incognito
τουλαχιστον εδωσε αρσενικο ονομα. τελος ο σεξιστικος ρατσισμος.
Ας τον έλεγαν Κώστα ή Δημήτρη, έστω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια