Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,003 μέλη και 2,480,009 μηνύματα σε 79,007 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 556 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή;

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,757 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 11:03, 04-03-11:

στο θεμα του ζευγαρωματος των ανθρωπων συμφωνω...
thats all there is to it.

ολες αυτες οι ιστοριες του στυλ καποιος εγραψε την 9η συμφωνια και ενας αλλος πηγε στο φεγγαρι και ενας τριτος εσωσε 2.000.000.000 ανθρωπους απο πεινα? Ολα ειναι αμμεσα η εμεσα συνδεδεμενα με την παραπανω πρόταση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 04-03-11 στις 11:14. Αιτία: Διόρθωση ορθογραφικού λάθους εκ παραδρομής
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Γιαγιά

Νεοφερμένος

H Γιαγιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 72 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Γιαγιά έγραψε: στις 16:53, 04-03-11:

Σύμφωνα με την Λιλή Ζωγράφου (Από την Μύδεια στην σταχτοπούτα) είναι μύθος ότι ο άνθρωπος ζευγαρώνει για την αναπαραγωγή, ζευγαρώνει για την απόλαυση.
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 20:00, 04-03-11:

είναι μύθος ότι ο άνθρωπος ζευγαρώνει για την αναπαραγωγή, ζευγαρώνει για την απόλαυση.
ειναι απολαυστικο για να αναπαραγομαστε... και να διατηρηθει η συνεχεια της ζωης.

η φυση φροντισε..
1
1
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε: στις 20:25, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ειναι απολαυστικο για να αναπαραγομαστε... και να διατηρηθει η συνεχεια της ζωης.

η φυση φροντισε..
Σοφο...
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 00:24, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαγιά
Σύμφωνα με την Λιλή Ζωγράφου (Από την Μύδεια στην σταχτοπούτα) είναι μύθος ότι ο άνθρωπος ζευγαρώνει για την αναπαραγωγή, ζευγαρώνει για την απόλαυση.
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

η φυση φροντισε..
: Τελικά, μήπως σκοπός του ανθρώπου είναι η αθανασία κι ο παράδεισος;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Επιφανές Μέλος

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 17,161 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε: στις 01:29, 13-05-11:

Πως ειμαστε τοσο σιγουροι οτι υπαρχει σκοπος;
Παντως και να υπαρχει...εφοσον το αποφασισε αλλος για μενα..καθολου δεν με ενδιαφερει.Αν δεν θελω να κανω παιδια..δεν θα κανω..που να σκοτωνεται αυτος οπου "εφτιαξε" τον σκοπο.Σορυ..αλλα αποφασισε για μενα..χωρις εμενα..
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε: στις 01:53, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Μήπως ο σκοπός του ανθρώπου είναι να ανακαλύψει, να βαδίσει, τον δρόμο που οδηγεί σε αυτά που είπες;
Ο δρόμος είναι στενός, ανηφορικός. Πολλοί οι κλητοί, λίγοι οι εκλεκτοί. Καθώς λέγεται.
3
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 09:06, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Μήπως ο σκοπός του ανθρώπου είναι να ανακαλύψει, να βαδίσει, τον δρόμο που οδηγεί σε αυτά που είπες;
Ο δρόμος είναι στενός, ανηφορικός. Πολλοί οι κλητοί, λίγοι οι εκλεκτοί. Καθώς λέγεται.
: Αναμφίβολα, αυτός είναι ο τρόπος..."Εγώ είμαι η ζωή και η αλήθεια και η οδός", όπως είπε!
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε: στις 23:34, 14-05-11:

: Αναμφίβολα, αυτός είναι ο τρόπος..."Εγώ είμαι η ζωή και η αλήθεια και η οδός", όπως είπε!
Το θέμα είναι να γίνει σωστά η ερμηνεία. Εκεί είναι το μεγάλο ζόρι. Αλλά, τι να πω, δεν μπορεί να θεωρηθεί εύκολο, έτσι δεν είναι;
1
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε: στις 01:13, 15-05-11:

Σκοπος του ανθρωπου ειναι να διαγει την προσωπικη του Ιθακη....μεσα σ΄αυτην ειναι και η απολαυση της αναπαραγωγης ...με ή χωρις αποτελεσμα ....
Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε: στις 02:27, 15-05-11:

ο σκοπός, ή μάλλον η πορεία του ανθρώπου είναι να καλλιεργήσει τον εαυτό του, να αποκτήσει εμπειρίες και πάνω από όλα να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ. γιατί τι να την κάνεις την αναπαραγωγή όταν υπάρχουν παιδεραστές, πόλεμοι (κυρίως στις τριτοκοσμικές χώρες) και επομένως, θάνατος των απογόνων... δεν είπα να μη κάνουμε παιδιά, αλλά πρέπει να δημιουργήσουμε ένα καλό κόσμο για αυτά τα παιδιά..
2
Παράθεση

Baby Lee

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H Baby Lee ρεμπελιαζοντας στη βροχη ^^ έγραψε: στις 02:32, 15-05-11:

Μα ακριβως επειδη οι απογονοι θανατωνονται με το τσουβαλι, η Μπιγκ Μαμα μας βαζει να παραγουμε μεγαλες ποσοτητες απο δαυτους. Οχι;

Σκοπος ειναι το τελος. Τελος.
2
Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

H ShatteredIce Out from Under έγραψε: στις 02:37, 15-05-11:

άμα σκοπός ήταν το τέλος, δεν θα είχαμε τόσο αξιόλογους πολιτισμούς και παραδόσεις σε τόσα μέρη, όλοι θα περίμεναν παθητικά τον θάνατο και δεν θα έκαναν τίποτα..
το καλύτερο είναι εμείς οι νέα γενιά να βελτιώσουμε τον πλανήτη μας γιατί οδεύουμε προς αφανισμό σιγά σιγά..και μετά μιλάμε για την αναπαραγωγή
1
Παράθεση

Baby Lee

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H Baby Lee ρεμπελιαζοντας στη βροχη ^^ έγραψε: στις 02:44, 15-05-11:

Nαι, αγαπουλα, μισο να σωσω τον κοσμο κι εφτασα. Εσυ εν τω μεταξυ βαλε το μαυρο μποξερακι που μ' αρεσει.

Σιγουρα ειναι οι ιδιαζουσες περιπτωσεις, οι σεληνιασμενες, οι αρρωστες, που ξεσκονιζουν τα μονοπατια για να βλεπουμε οι επιλοιποι που παμε και να αποφευγουμε τα σκ@τα, παραυτα το πληθος το μεγαλο το τρελο ειλικρινα αγεται, ψυχρα αδιαφορο για ανωτερους στοχους και σκοπους επικινδυνα απομακρυσμενους απο τις γνωστες αναγκες και ηδονες.
1
Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

H ShatteredIce Out from Under έγραψε: στις 02:47, 15-05-11:

χαχχαχα

τέλος πάντων, το σίγουρο είναι ότι πρέπει να αρχίσουμε να παίρνουμε κάποια μέτρα.. να μη σκεφτόμαστε μόνο την πάρτη μας και την διαδικασία της αναπαραγωγής - τουτέστιν σεξ -
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 12:38, 15-05-11:

η αναπαραγωγη ειναι αυτονοητη,,χωρις αυτη,,δεν θα υπαρχουν αλλοι ανθρωποι για να εχουν αλλο σκοπο..
Παράθεση

Γιαγιά

Νεοφερμένος

H Γιαγιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 72 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Γιαγιά έγραψε: στις 09:31, 16-05-11:

Αθανασία... αποδεχτό! ποιος παράδεισος όμως; ο επίγειος; αν ναι τότε πρέπει να γίνει πρώτα μια "απεντόμωση" άρα δεν αποφεύγουμε την αποκάλυψη; πάντως εδώ που μένω έγω, είναι ένας παράδεισος
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε: στις 12:42, 16-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Baby Lee

Nαι, αγαπουλα, μισο να σωσω τον κοσμο κι εφτασα. Εσυ εν τω μεταξυ βαλε το μαυρο μποξερακι που μ' αρεσει.

Σιγουρα ειναι οι ιδιαζουσες περιπτωσεις, οι σεληνιασμενες, οι αρρωστες, που ξεσκονιζουν τα μονοπατια για να βλεπουμε οι επιλοιποι που παμε και να αποφευγουμε τα σκ@τα, παραυτα το πληθος το μεγαλο το τρελο ειλικρινα αγεται, ψυχρα αδιαφορο για ανωτερους στοχους και σκοπους επικινδυνα απομακρυσμενους απο τις γνωστες αναγκες και ηδονες.
Επιτέλους ένα ακατανόητα απαισιόδοξο κείμενο με δόσεις παραφροσύνης. Είμαι τόσο περήφανος για σένα μικρή Άναμπελ.
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε: στις 15:23, 01-07-11:

Ο σκοπός του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετικός. Αν σκοπός είναι μόνο η αναπαραγωγη τότε οι άνθρωποι που δε μπορούν να κάνουν παιδιά είναι άχρηστοι σε αυτό τον κόσμο? Δε νομίζω... Η μητρότητα και η πατρότητα είναι μία φυσική διαδικασία, ένας σκοπός της φύσης. Σκοπός του ανθρώπου θέλω να πιστεύω πως είναι κάτι βαθύτερο.
2
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,838 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 20:20, 01-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mariadrd
Ο σκοπός του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετικός. Αν σκοπός είναι μόνο η αναπαραγωγη τότε οι άνθρωποι που δε μπορούν να κάνουν παιδιά είναι άχρηστοι σε αυτό τον κόσμο? Δε νομίζω...
Τι άκυρο επιχείρημα είναι αυτό; Είναι σαν να λες "ο σκοπός των παπουτσιών δεν είναι να τα φοράμε στα πόδια γιατί κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν πόδια". Μα είναι λογική αυτή; Η αναπαραγωγή δεν είναι ο μόνος σκοπός αλλά είναι κάτι στη ζωή εκ των ουκ άνευ.

Αρχική Δημοσίευση από mariadrd
Η μητρότητα και η πατρότητα είναι μία φυσική διαδικασία, ένας σκοπός της φύσης. Σκοπός του ανθρώπου θέλω να πιστεύω πως είναι κάτι βαθύτερο.
Τελικά είναι σκοπός ή όχι; Και ποιο μπορεί να είναι το βαθύτερο;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια