Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,821 μέλη και 2,472,179 μηνύματα σε 78,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 132 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ψυχή: Υπάρχει;

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,207 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε: στις 17:05, 21-12-11:

και μετα η ψυχη σου που πηγαινει?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,691 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 17:22, 21-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από emily 6
και μετα η ψυχη σου που πηγαινει?
Η ψυχη δεν υπαρχει...Ως εκ τουτου δεν παει πουθενα...
2
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε: στις 20:00, 21-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Η ψυχη δεν υπαρχει...Ως εκ τουτου δεν παει πουθενα...
δεν υπάρχει η ψυχη? αληθεια το πιστευεις αυτο?
Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε: στις 20:03, 21-12-11:

Μπορείς να ορίσεις την ψυχή;
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε: στις 20:08, 21-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Signor Positivo
Μπορείς να ορίσεις την ψυχή;
μπορεις εσυ να ορισεις οτι δεν υπαρχει?
1
2
Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε: στις 20:09, 21-12-11:

μπορεις εσυ να ορισεις οτι δεν υπαρχει?
Δε σού ζήτησα να αποδείξεις ότι υπάρχει ψυχή, αλλά να την ορίσεις.
Το αν υπάρχει ή όχι είναι ένα τελείως διαφορετικό ζήτημα.
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε: στις 20:14, 21-12-11:

πιστευω οτι αν δεν ειχαμε ψυχη θα ειμασταν σαν τα ρομποτ...
1
1
Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε: στις 20:26, 21-12-11:

πιστευω οτι αν δεν ειχαμε ψυχη θα ειμασταν σαν τα ρομποτ...
Μπορείς όμως να μού εξηγήσεις τι είναι η ψυχή;

Πέραν αυτού όμως, έχουμε εγκεφάλους. Έχουμε συναισθήματα, ένστικτα. Αυτά είναι παραπάνω από αρκετά για να μας διαφοροποιήσουν από ρομπότ.
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε: στις 20:32, 21-12-11:

εκει θελω να καταληξω..η ψυχη μας , μας διαφοροποιει απο ολους τους αλλους...αλλιως αντιμετωπιζεις εσυ καταστασεις και αλλιως εγω..ο θεος μας προικισε με διαφορα χαρακτηριστικα και μας εμφυσησε πνοη ζωης...δινοντας μας την ελευθερη βουληση μας καθιστα ικανους να διαλεγουμε εμεις τις επιλογες μας ειτε ειναι σωστες ειτε λαθεμένες... τα ρομπτοτ εχουν μυαλο και μαλιστα πιο πολυ απο εμας...ελευθερη βουληση ομως? πολυ δυσκολο να σου εξηγηζω τι ειναι ψυχη αλλα πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχει...αμα δεν ειχαμε ψυχη εγω και εσυ θα ειμασταν ιδιοι ως προς την συμπεριφορα κτλ κτλ..
1
Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε: στις 20:44, 21-12-11:

εκει θελω να καταληξω..η ψυχη μας , μας διαφοροποιει απο ολους τους αλλους...αλλιως αντιμετωπιζεις εσυ καταστασεις και αλλιως εγω..ο θεος μας προικισε με διαφορα χαρακτηριστικα και μας εμφυσησε πνοη ζωης...δινοντας μας την ελευθερη βουληση μας καθιστα ικανους να διαλεγουμε εμεις τις επιλογες μας ειτε ειναι σωστες ειτε λαθεμένες... τα ρομπτοτ εχουν μυαλο και μαλιστα πιο πολυ απο εμας...ελευθερη βουληση ομως? πολυ δυσκολο να σου εξηγηζω τι ειναι ψυχη αλλα πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχει...αμα δεν ειχαμε ψυχη εγω και εσυ θα ειμασταν ιδιοι ως προς την συμπεριφορα κτλ κτλ..
Έχουμε όμως εγκεφάλους, οι οποίοι διαφέρουν σε συνδεσμολογία μεταξύ τους. Με κάθε τι που παρατηρείς, με κάθε πληροφορία που εισέρχεται στον εγκέφαλό σου, η συνδεσμολογία του αλλάζει. Επίσης, ο τρόπος που σκεφτόμαστε είναι εν μέρει προκαθορισμένος από το DNA μας.

Προσωπικά, συνεχίζω να πιστεύω ότι δε χρειάζεται κάποια "ψυχή" για να είμαστε διαφορετικοί.
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε: στις 20:54, 21-12-11:

δική σου αποψη και γνωμη δεν μπορω να σου αλλαξω....πιστευω ακράδαντα οτι υπαρχει ψυχη και οτι υπαρχει η 4η διασταση στην οποια πηγαινουν οι ψυχες αφου ξεψυχαμε... α να καλα που την ειπα ...ξεψηχω...τελως παντων αυτη ειναι η γνωμη σου και την σεβομαι απολυτα..
Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε: στις 21:01, 21-12-11:

δική σου αποψη και γνωμη δεν μπορω να σου αλλαξω....πιστευω ακράδαντα οτι υπαρχει ψυχη και οτι υπαρχει η 4η διασταση στην οποια πηγαινουν οι ψυχες αφου ξεψυχαμε... α να καλα που την ειπα ...ξεψηχω...τελως παντων αυτη ειναι η γνωμη σου και την σεβομαι απολυτα..
Η 4η διάσταση είναι ο χρόνος...
1
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,691 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 21:07, 21-12-11:

Δεν υπαρχει. Ναι στα αληθεια το πιστευω αυτο...Δεν εχω βρει στοιχεια για την υπαρξη της οποτε οχι...

Τα χαρακτηριστικα μας τα προικησαν τα γονιδια των γονιων μας και το DNA μας. Ο χαρακτηρας μας διαμορφωνεται καθως μεγαλωνουμε...Τα αισθηματα μας ειναι χημικες διεργασιες του εγκεφαλου μας....
Οσο για την ελευθερη βουληση...Οταν μας βαφτιζαν μωρα ουτε ενος ετους..Δεν νομιζω να ηταν και πολυ ελευθερη βουληση αυτη...
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 23:18, 21-12-11:

emily 6, να ανοίγουμε και το ρημάδι το βιβλίο της Φυσικής που και που, έτσι κορίτσι μου;
καλα υπαρχουν 11 διαστασεις με τοσες θεωριες

γιατι να μην υπαρχουν ψυχες σε καποιες?

θεωριες τετοιες υπαρχουν μπολικες,,
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε: στις 11:02, 22-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Δεν υπαρχει. Ναι στα αληθεια το πιστευω αυτο...Δεν εχω βρει στοιχεια για την υπαρξη της οποτε οχι...
Είσαι μεγάλος ψυχοβγάλτης τελικά...
1
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.

H Dalian έγραψε: στις 22:56, 22-12-11:

Ποιος είναι ο Μαμμωνάς????
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 23:16, 22-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Katara
Ποιος είναι ο Μαμμωνάς????

ακομα ενας τραγουδιστης απο talent show. μην ασχολείσαι.
2
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε: στις 20:15, 26-01-12:

Εσείς που δεν πιστεύετε στον θεό πιετευετε στην ύπαρξη της ψυχής?
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 20:20, 26-01-12:

amalia, σαφως και ναι.
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε: στις 20:30, 26-01-12:

Ότι υπάρχει ψυχή το πιστεύεις ? Και μετά από τον θάνατο τι? Υπάρχει η μετενσαρκωση?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τι είναι η ψυχή; - Από bobiras11
      Το θέμα έχει λάβει 301 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-12-18 στις 17:40.
    • Bazaar: Όπου υπάρχει αγάπη, υπάρχει ζωή - Από e-steki.gr
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-12-13 στις 16:48.
    • Ψυχή βαθιά - Από Αρκ
      Το θέμα έχει λάβει 68 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κινηματογράφος και TV.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-11 στις 15:03.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα