Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,978 μέλη και 2,478,879 μηνύματα σε 78,953 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 386 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισότητα των φύλων και μικρές αιχμηρές λεπτομέρειες...

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε: στις 16:15, 31-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ναι έχω δει και πόση πίστη υπάρχει σε γυναίκες που τα κάνουν όλα και συμφέρουν. Αν ο άνθρωπος που έχεις βρει θέλει ή δεν τον νοιάζει να σε απατήσει, θα το κάνει ακόμα κι αν εσύ είσαι η σούπερ γυναίκα - μάνα - νοικοκυρά - sex machine - καριερίστα κλπ κλπ. Αν όμως ο άντρας σε αγαπάει και σε σέβεται, δε θα κάνει κάτι που θα σε πληγώσει, πόσω μάλλον να σου πει κιόλας από πάνω " ξενοπηδάω αγάπη μου αλλά εσύ είσαι απόλυτα εξαρτώμενη από μένα οπότε σκάσε και κολύμπα".

σήμερα το λένε αλλιώς : "...ξενοπηδαω επειδη εισαι πολυ απασχολημενη..."
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 31-01-12 στις 16:44. Αιτία: quote
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε: στις 01:32, 01-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Όποιος νομίζει ότι τη γυναίκα την έκανε δούλα ο φεμινισμός, αυταπατάται. Ο φεμινισμός ήταν απλά η πατερίτσα ενός ανάπηρου ολιγοπωλιακού καπιταλισμού που προσπαθεί συνεχώς να σταθεί στα πόδια του, κάθε φορά που "αισθάνεται" ότι υπάρχει ανάγκη ανατροφοδότησης από φρέσκια ζήτηση, ανάγκες και χρήμα. Στη σημερινή κοινωνία ή θα είσαι παραγωγικός, ή θα είσαι καταναλωτικός.

Η χειραφέτηση των γυναικών ήρθε σε μια περίοδο όπου ο καπιταλισμός τις είχε ανάγκη, και ήρθε με τη μορφή του φεμινισμού (εργαλείο του καπιταλισμού ξεκάθαρα). Όπως θα έρθει και στο μέλλον με κάποια μορφή "εφηβισμού" όπου θα δωθούν περισσότερα δικαιώματα στους ανήλικους (να οδηγούν, να καταναλώνουν κλπ.). Πάντα η φρέσκια τροφή για τον καπιταλισμό πρέπει να έχει κι ένα τυράκι για να ενδώσει, τα δικαιώματα. Αν αύριο πουν ότι οι ανήλικοι θα οδηγούν από τα 15, ποιό παιδί δε θα τσακωθεί με τους γονείς του να του πάρει αμάξι; Και οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα αυξήσουν τις πωλήσεις... Όλα αυτά επειδή θα έχει υπάρξει "χειραφέτηση".

Δεν προσπαθώ να κρίνω αν είναι καλή η κακή η χειραφέτηση. Ο καθένας έχει το δικό του χαβά και το βλέπει αλλιώς. Εγώ μπορεί να νομίζω ότι καθένας πρέπει να ορίζει το σώμα του και τα θέλω του, αρκεί να μην έρχονται σε αντίθεση με τη δημοκρατία και τα δικαιώματα των άλλων. Άλλοι μπορεί να νομίζουν άλλα. Δε θα το κρίνω αυτό, το χω δεν το χω κάνει παλιότερα.

Εδώ απλά εστιάζω σε αυτή την αυταπάτη... Ο καπιταλισμός είχε κάνει τη γυναίκα δούλα υπό το ζυγό του άνδρα, και την ξαναέκανε δούλα υπό άλλη μορφή πλέον. Και ο άντρας δούλος είναι. Αρκεί να σκεφτούμε τα εξής παραδείγματα διαφημίσεων:

"Είσαι γυναίκα; Τόσο το καλύτερο! Μαρί Κλερ"
"Ζιλετ, ότι καλύτερο για τον άνδρα"

Μάρκετινγκ! Είμαι γυναίκα/άνδρας, άρα έχω αυτονομία, άρα έχω ισχύ, άρα αν ικανοποιώ το κριτήριο της αυτοδυναμίας πρέπει να πάω να αγοράσω το Μαρί Κλερ/Ζιλετ, ειδάλλως δεν είμαι αλήθινή γυναίκα/άνδρας, είμαι πίσω απ ολο τον κόσμο. (και σου θυμίζει υποσυνείδητα τις αναχρονιστικές εποχές όπου η γυναίκα έφερνε τις παντόφλες, και προκειμένου να δείξεις σύγχρονη πας και καταναλώνεις... Το ίδιο κι ο άντρας, για να δείξει ότι είναι κουλ και έχει ελπίδα να διατηρήσει το παλιότερο στυλ ισχύος του που χάνει σιγά σιγά)

Ψυχολογία είναι, πεντακάθαρη. Έχουν βάλει τα δυο φύλα να τρώγονται για να κερδίζουν.
Valder συμφωνω με ένα αρκετά μεγάλο τμήμα της απάντησης σου. Πράγματι στα πλαίσια του ολιγοπωλιακού καπιταλισμού εμφανίστηκε ανάγκη για επιπρόσθετο εργατικό δυναμικό. Ως εκ τούτου εντάχθηκε κ η γυναίκα στην αγορα εργασίας.

Καλά έκανες κ έθιξες τη διαφήμιση που συνιστά έναν αναμφίβολα έμφυλο θεσμό. Η διαφήμιση είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κεφαλαιοκρατικού τύπου οργάνωσης των ΜΜΕ. Δεν επηρεάζει όμως μόνο την οικονομική βάση της κοινωνίας αλλά κ το εποικοδόμημα (δηλ. το χώρο της ιδεολογίας). Η διαφήμιση επηρεάζει την ψυχολογία γυναικών κ ανδρών αφού επεμβαίνει στο υποσυνείδητό τους κ τους διαμορφωνει πλαστές ανάγκες. Μέσω της διαφήμισης τα εμπορεύματα φετιχοποιούνται (δηλ. εμφανίζονται σαν να έχουν μια έμφυτη αξία, ενώ στην πραγματικότητα είναι οι άνθρωποι αυτοί που της απέδωσαν αυτη΄την αξία). Τελικά, τα εμπορεύματα ανάγονται σε σημεία: πχ. το άρωμα μάρκας Χ συμβολίζει θηλυκότητα ή αρρενωπότητα κ τόσο οι γυναίκες όσι κ οι άνδρες σπεύδουν να το αγοράσουν λες κ οι ιδιότητες του φύλου τους προσδιορίζονται από ένα άρωμα, ένα αυτοκίνητο, ένα Χ αξεσουάρ κλπ.
Δεν νομίζω πάντως ότι οι διαφημίσεις αποσκοπούν στο να βάλουν τα 2 φύλα να σκοτώνονται. Θεωρώ ότι λειτουργούν σαν ένας τρόπος εκμάθησης (με εύκολο κ κατανοητό τρόπο) του κοινωνικού φύλου.
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε: στις 01:17, 03-02-12:

Στέκομαι σε αυτό που αναφέρει η DreamsRevenge για την τυπική νομική εξίσωση.Μαζί της.Δεν νοήται ευνομούμενη κοινωνία και να έχει ακόμα ψύγματα αναχρονιστικής νομοθεσίας.Φυσικά το θέμα της στράτευσης είναι μέσα στα τρίκυ θέματα αλλά για εμένα η Ελλάδα χάνει πολύτιμο ανθρώπινο δυναμικό με το να μην στρατολογεί υποχρεωτικά και τις γυναίκες.Το Ισραήλ το έχει κάνει με επιτυχία και η Ελλάδα θα μπορούσε να διδαχτεί.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 05-02-12 στις 15:36. Αιτία: Μεταφορά τμήματος ποστ στο σωστό θέμα :)
2
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 8,690 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 15:39, 05-02-12:

Το θέμα ξανανοίγει. Παρακαλώ να μείνετε εντός θέματος, το οποίο είναι ο εντοπισμός κάποιων μικρών λεπτομερειών που αναιρούν κατά κάποιο τρόπο την θεωρητικά ισχύουσα ΝΟΜΙΚΗ ισότητα!
Οι συζητήσεις που προέκυψαν από εδώ και μπορούσαν να σταθούν και μόνες τους είναι οι εξής:
1 : Καταναλώνουν πιο πολύ οι γυναίκες;
2 : Η ανάγκη για καλλωπισμό μπορεί να κρύβει κάτι άλλο;
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 15:45, 05-02-12:

Παρακαλώ να μείνετε εντός θέματος, το οποίο είναι ο εντοπισμός κάποιων μικρών λεπτομερειών που αναιρούν κατά κάποιο τρόπο την θεωρητικά ισχύουσα ΝΟΜΙΚΗ ισότητα!
Οτι πείτε Κυρία μου..
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια