Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,954 μέλη και 2,477,938 μηνύματα σε 78,917 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 566 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυμναστήριο ή Κολυμβητήριο;

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Losing all hope, was freedom! έγραψε: στις 18:51, 27-07-15:

Έχω ένα δίλημμα, ποιο πιστεύετε είναι το καλύτερο για να φτιάξει κανείς σώμα και μυς, το γυμναστήριο ή το κολυμβητήριο?!
Δεν μιλάω για το που θα περάσεις καλύτερα, είμαστε παρέα, αλλά πια άσκηση θα σε κάνει να νιώσεις το σώμα σου να γυμνάζετε και να μεγαλώνει. Πολύ μου λένε πως εάν δεν σηκώσεις βάρη, δεν πρόκειτε να φτιάξεις σώμα και μυς, άλλοι λένε η αντίσταση του νερού πιέζει περισσότερο τα χέρια, το στήθος, την πλάτη και τα πόδια και κάνει πιο αποτελεσματική δουλειά. Ποιο άραγε είναι το καλύτερο?!
Είχα δει ένα τύπο στο ίντερνετ που έλεγε πως με 200 κάμψεις και 50 έλξεις σε μονόζυγο καθημερινά, κάνουν πραγματικά δουλειά στο σώμα σου. Το έκανα και σε ένα μήνα είχα φτιάξει στήθος. Δεν μπορούμε όμως να μείνουμε μόνο σε αυτό.

Ποιο πιστεύετε κάνει την δουλειά?!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 10:32, 28-07-15:

Για να κάνεις σώμα και μυς φυσικά το γυμναστήριο. Το κολυμβητήριο σε γυμνάζει αλλά εξαρτάται τι θες να πετύχεις, δες τα σώματα γνωστών κολυμβητών και φαντάσου μια πολύ πιο απλή εκδοχή. Είναι φοβερή γυμναστική αλλά όχι αν θες να φτιάξεις μυς.
Παράθεση

filomathis

Δραστήριο Μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O filomathis Που ειναι η θαλασσααααααααα έγραψε: στις 16:48, 28-07-15:

Κολυμβητιριο μπορει να μην δεις τοσο αμεσα τα αποτελεσματα οσο τα βαρη,αλλα μετα θα εχεις ενα ομοιομορφο γυμνασμενο σωμα.Το κολυμβητιριο βοηθαει και πολυ στην φυσικη κατασταση κατι πολυ σημαντικο
Υ.Σ Ετσι πιστευω δεν εκανα κολυμβηση,εκανα απλως βαρη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filomathis : 28-07-15 στις 16:56.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε: στις 18:10, 28-07-15:

Κοιτα γυμναστηριο πιστευω θα δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα και πολυ καλυτερα μαλλον. Ολα τα αθληματα γυμναζουν το σωμα αλλα το γυμναστηριο ειναι καλυτερο.

Εγω πηγαινα personal trainer ενα μηνα και ειδα πολυ ωραια αποτελεσματα. Ολο το σωμα κομματια (εκτος απο ποδια), αλλα κουραστηκα και βαρεθηκα. Τωρα γυμναστηριο λογικα θα εχει διαφορετικο προγραμμα και παραπανω μηχανηματα οποτε δεν θα βαρεθεις.
Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε: στις 22:27, 31-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γκρινιάρης Gkrr
Έχω ένα δίλημμα, ποιο πιστεύετε είναι το καλύτερο για να φτιάξει κανείς σώμα και μυς, το γυμναστήριο ή το κολυμβητήριο?!
Δεν μιλάω για το που θα περάσεις καλύτερα, είμαστε παρέα, αλλά πια άσκηση θα σε κάνει να νιώσεις το σώμα σου να γυμνάζετε και να μεγαλώνει. Πολύ μου λένε πως εάν δεν σηκώσεις βάρη, δεν πρόκειτε να φτιάξεις σώμα και μυς, άλλοι λένε η αντίσταση του νερού πιέζει περισσότερο τα χέρια, το στήθος, την πλάτη και τα πόδια και κάνει πιο αποτελεσματική δουλειά. Ποιο άραγε είναι το καλύτερο?!
Είχα δει ένα τύπο στο ίντερνετ που έλεγε πως με 200 κάμψεις και 50 έλξεις σε μονόζυγο καθημερινά, κάνουν πραγματικά δουλειά στο σώμα σου. Το έκανα και σε ένα μήνα είχα φτιάξει στήθος. Δεν μπορούμε όμως να μείνουμε μόνο σε αυτό.

Ποιο πιστεύετε κάνει την δουλειά?!
Eγώ θα σου πρότεινα να γραφτείς σε κάποιο γυμναστήριο.θα μπορούσες βέβαια να κοιτάξεις και την Καλλισθενική γυμναστική(ασκήσεις με βάρος σώματος) ή και το crossfit.
Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 284 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε: στις 05:49, 26-02-16:

ειναι αναλογως το τι θελει να κανει κανεις:
γυμναστηριο: μυες αλλα με περισσοτερους κραδασμους, γραμμωση μεν.. αλλα οχι κατι αεροβιο δε... εκτος αν εισαι σε προγραμματακι ομαδικης ασκησης.. που το προτιμυν οι γυναικες περισσοτερο γιαι οι αντρες επικεντρωνουν κυριως στην μυικη μαζα..
κολυμβητηριο: γραμμωση ελαφρως αλλα εξασκηση πολυ καλης φυσικης καταστασης χωρις κραδασμους καταπιεσεις σε γονατα και μεση.. κατα τη γνωμη μου καλυτερη για τους ανδρες γτ στις γυναικες αντροποιει λιγο το σωμα..
εγω παλι ως αντιφαν του γυμναστηριου προτιμω απλως τρεξιμο στο παρκο με συνοδεια διατασεων κοιλιακων κτλ και εχω το σωμα που μου χρειαζεται σαν γυναικα.. τιποτα υπερβολικο..
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,856 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 06:04, 26-02-16:

Δε βλέπω τίποτα αρνητικό στο γυμναστήριο από άποψη ασκήσεων τα πάντα έχει και αερόβιο (διάδρομος, ποδήλατο, κοπηλατική, ελλειπτικό) και ό,τι άσκηση θες μπορείς να την κάνεις. Το μόνο θέμα είναι φυσικά το οικονομικό και το κατά πόσο τη βρίσκεις σαν ασχολία.

Και το κολυμβητήριο βοηθά αλλά δε θα σου χτίσει μυς. Από την άλλη μπορώ να βρω αρκετούς λόγους να αρέσει σε κάποιον σαν ασχολία.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 01:33, 23-03-16:

Και τα δυο δουλεια κανουν αλλα εγω τα απεχθανομαι και τα δυο!! Απο παντα!!
Πρωτον γιατι μου βρωμαει το χλωριο κ γενικως θεωρω τις πισινες βρωμικες που κατουρανε και σιγα μην τις καθαριζουν ολη την ωρα, τιποτα δεν πιστευω! κ δευτερον το γυμναστηριο με φυλακιζει αναμεσα σε ενα καρο μαντραχαλαδες που βρωμανε ιδρωτιλας και φαρμακιλας!

Αχ... Περιμενω να ανοιξει ο καιρος να ξεκινησω μπανακια στη θαλασσα...

Θαλασσα το καλοκαιρακι... Πολυ κολυμπι πρωι απογευμα..
Πεζοποριουλες στο βουνο τον χειμωνα...
Ελευθερια... Καθαρος αερας... Οξυγονο... Φυση...!!!

Μου χουν λειψει πολυ!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 23-03-16 στις 01:37.
2
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 14:59, 23-03-16:

Το κολύμπι είναι αερόβια άσκηση, το γυμναστήριο αντίστασης. Συγκρίνοντας τα 2 είδη, η προπόνηση αντίστασης είναι ανώτερη: θα φτιάξεις σώμα, θα σταματήσεις να είσαι αδύναμος και θα χτίσεις πειθαρχία. Με την αερόβια άσκηση θα αποκτήσεις αντοχή και θα νιώθεις πολύ καλά μετά την άσκηση, ιδίως με το κολύμπι. Το καλύτερο είναι και τα 2, αλλά αν είναι να επιλέξεις τότε είναι no-brainer.
Τώρα όσον αφορά το κολύμπι είναι πολύ καλύτερη μορφή αερόβιας από τις βλακείες που μπορείς να κάνεις στο γυμναστήριο(δίαδρομο, ελλειπτικό κλπ) για mid intensity ή high intensity(βέβαια το HIIT στο κολύμπι είναι πάρα πολύ δύσκολο, αλλά θα την παλέψεις). Επίσης το κολύμπι το θεωρώ καλύτερο από το τρέξιμο καθώς δεν θα σου καταστρέψει τα γόνατα και τη μέση, δουλεύει όλο το σώμα και θα ανοίξει τις πλάτες σου(αν και αυτό το κάνουν και τα pull ups).
1
Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε: στις 00:22, 12-04-16:

Κολύμπι είναι απίστευτη άσκηση, γυμνάζεις όλο σου το σώμα, και το πιο σημαντικό με ασφάλεια, καθώς δεν υπάρχει καταπόνηση. Στα αρνητικά αν θέλεις να κάνεις μύες τότε το κολύμπι δε θα σε βοηθήσει τόσο πολύ, καθώς είναι αερόβιο. Επίσης είναι αρκετά βαρετό και θέλει πολύ πειθαρχία, καθώς όλη την ώρα κοιτάς τα πλακάκια της πισίνας, και δεν έχεις και τη δυνατότητα να ακούς μουσική κτλ.
Γυμναστήριο χτίζεις μύες πιο εύκολα, είναι πιο διασκεδαστικό και όχι τόσο ρουτινιάρικο, αλλά αν δε προσέχεις μπορεί να τραυματιστείς, και δε δουλεύεις τόσο πολύ το αερόβιο κομμάτι, κάτι που είναι πολύ σημαντικό.

Οπότε η απάντηση βρίσκεται στο τι θέλεις να πετύχεις: Θέλεις καλή φυσική κατάσταση και γράμμωση; Τότε πάνε κολυμβητήριο. Θέλεις να αποκτήσεις μύες και όγκο; Τότε γυμναστήριο! I'ts up to you
1
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,063 μηνύματα.

O Devil !!! έγραψε: στις 00:32, 29-01-17:

Γιατι να μην μπορεις να δουλέψεις αεροβιο στο γυμναστηριο???? δεν έχει διάδρομο??? δεν έχει ποδήλατο????

εγω πάω γυμναστηριο αλλα χωρις διατροφή δεν φτιάχνεις τιποτα. Ειτε πάς γυμναστηριο ειτε κολυμβητηριο.
Παράθεση

manolis_98

Περιβόητο Μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 905 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε: στις 14:46, 29-01-17:

κολύμβηση ό,τι καλύτερο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Volkswagen Fan

Βρείτε παρόμοια