Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,997 μέλη και 2,479,806 μηνύματα σε 78,990 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 452 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορούν οι άντρες να φοράνε ροζ;

Μπορούν οι άντρες να φοράνε ροζ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
Ναι, φυσικά!
248
80,78%
Όχι βέβαια!
59
19,22%

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,599 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε: στις 23:00, 12-10-16:

Γιατί να είναι γκέυ δηλαδή; Από ένα χρώμα...
Κι ο δικός μου φοράει ροζ μπλουζάκια και δεν είναι καθόλου γκέυ και υποθέτω πως και το αγόρι της Ελένης, μια και είναι μαζί της, μόνο γκέυ δεν είναι.
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O cortomaltese έγραψε: στις 02:05, 13-10-16:

Αν ηταν γκευ δεν θα φοραγε ροζ θα καλυπτοτανε πισω απο μουστακι με αντριλα.
Ουτε εγω φοραω ροζ απο ανοικτα χρωματα μου αρεσει το κιτρινο πολυ και το ασπρο επειδη ειμαι μελαγχρινος
Απλα μαλλον επειδη το ροζ θεωρειται ερωτικο χρωμα(ειναι και το χρωμα του δερματος) ,οι αντρες προτιμουν να δειχνουν δυναμη και θελουν να το παιζουν δυνατοι στις γυναικες γιαυτο δεν φορανε και εχουν την εντυπωση αυτη
2
Παράθεση

Cupid

Δραστήριο Μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

O Cupid έγραψε: στις 12:26, 13-10-16:

Ρε τι διαβάζουμεεεεεεεεεε... Φορέστε ότι θέλετε παιδιά. Το μέσα σας να προσέχετε λίγο παραπάνω μόνο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cupid : 13-10-16 στις 18:38.

Objectivism (Covfefe)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Covfefe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,546 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε: στις 10:54, 14-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Cupid
Ρε τι διαβάζουμεεεεεεεεεε... Φορέστε ότι θέλετε παιδιά. Το μέσα σας να προσέχετε λίγο παραπάνω μόνο

deep για deep

Αρχική Δημοσίευση από cortomaltese
Αν ηταν γκευ δεν θα φοραγε ροζ θα καλυπτοτανε πισω απο μουστακι με αντριλα.
Ουτε εγω φοραω ροζ απο ανοικτα χρωματα μου αρεσει το κιτρινο πολυ και το ασπρο επειδη ειμαι μελαγχρινος
Απλα μαλλον επειδη το ροζ θεωρειται ερωτικο χρωμα(ειναι και το χρωμα του δερματος) ,οι αντρες προτιμουν να δειχνουν δυναμη και θελουν να το παιζουν δυνατοι στις γυναικες γιαυτο δεν φορανε και εχουν την εντυπωση αυτη
Το ροζ είναι το χρώμα του δέρματος; Εσύ τι δέρμα έχεις;

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  deep gia deep.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  61,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pikniee.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  46,7 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 14-10-16 στις 12:22. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
3
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 16:39, 30-04-17:

Το ροζ πουκάμισο στον άντρα δεν με χαλάει. Αντίθετα τον κάνει να βγάζει έναν ρομαντισμό. Ωστόσο, αν έβλεπα άντρα με ροζ παπούτσια ή παντελόνι, δεν θα μου άρεσε.
1
Παράθεση

Stitchpunk (Eternal Sunshine)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

H Stitchpunk έγραψε: στις 16:57, 30-04-17:

Οφ τοπικ
Απο το huffpost.com
Η κοινωνία μας λατρεύει τις ταμπέλες και σπεύδει να δώσει ρόλους στους ανθρώπους από την πρώτη στιγμή που έρχονται στον κόσμο. Με το που γεννηθεί ένα μωρό και πριν καλά καλά ανοίξει τα μάτια του, κάποιος θα του φορέσει ένα ροζ φιόγκο στο κεφάλι ή ένα γαλάζιο φορμάκι με ζωγραφισμένα ρομποτάκια επάνω του. (Τα πολυκαταστηματα είναι χωρισμενα σε ροζ και μπλε παιχνίδια) Ο φυλετικός διαχωρισμός δεν σταματά στα ρούχα και τα παιχνίδια αλλά επεκτείνεται σε αντικείμενα που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το φύλο, όπως στα καρότσια, τις πάνες, τα σεντόνια, μέχρι και τα πλαστικά καλαμάκια. Αργότερα, στο σχολείο, τα κορίτσια κυκλοφορούν με πολύχρωμες τσάντες με πριγκίπισσες και τα αγόρια γεμίζουν τα θρανία τους με κασετίνες σε μορφή μαχητικών αεροσκαφών. Στο γυμνάσιο τα κορίτσια βάφουν τα νύχια τους και φτιάχνουν τα μαλλιά τους στις τουαλέτες ενώ τα αγόρια παίζουν οτιδήποτε με μπάλα στο προαύλιο, στο λύκειο όλο και κάποιος καθηγητής θα πετάξει την ατάκα «ε, η θετική κατεύθυνση είναι πάντα το δυνατό σημείο των αγοριών, τα κορίτσια δεν τα πάνε και τόσο καλά με τα μαθηματικά, δε φταίνε αυτές, έτσι είναι» και κάπως έτσι, όταν το παιδί γίνεται ενήλικας και η γνώμη και πράξεις του μέσα στο κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο ζει αποκτούν ειδικό βάρος, έχει μάθει ήδη να ξεχωρίζει ποια πράγματα και, συμπερασματικά, ποιες εργασιακές/κοινωνικές θέσεις είναι «για γυναίκες» και ποιες «για άντρες».
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stitchpunk : 30-04-17 στις 17:02.
3
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,680 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 17:09, 30-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Οφ τοπικ
Απο το huffpost.com
Η κοινωνία μας λατρεύει τις ταμπέλες και σπεύδει να δώσει ρόλους στους ανθρώπους από την πρώτη στιγμή που έρχονται στον κόσμο. Με το που γεννηθεί ένα μωρό και πριν καλά καλά ανοίξει τα μάτια του, κάποιος θα του φορέσει ένα ροζ φιόγκο στο κεφάλι ή ένα γαλάζιο φορμάκι με ζωγραφισμένα ρομποτάκια επάνω του. (Τα πολυκαταστηματα είναι χωρισμενα σε ροζ και μπλε παιχνίδια) Ο φυλετικός διαχωρισμός δεν σταματά στα ρούχα και τα παιχνίδια αλλά επεκτείνεται σε αντικείμενα που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το φύλο, όπως στα καρότσια, τις πάνες, τα σεντόνια, μέχρι και τα πλαστικά καλαμάκια. Αργότερα, στο σχολείο, τα κορίτσια κυκλοφορούν με πολύχρωμες τσάντες με πριγκίπισσες και τα αγόρια γεμίζουν τα θρανία τους με κασετίνες σε μορφή μαχητικών αεροσκαφών. Στο γυμνάσιο τα κορίτσια βάφουν τα νύχια τους και φτιάχνουν τα μαλλιά τους στις τουαλέτες ενώ τα αγόρια παίζουν οτιδήποτε με μπάλα στο προαύλιο, στο λύκειο όλο και κάποιος καθηγητής θα πετάξει την ατάκα «ε, η θετική κατεύθυνση είναι πάντα το δυνατό σημείο των αγοριών, τα κορίτσια δεν τα πάνε και τόσο καλά με τα μαθηματικά, δε φταίνε αυτές, έτσι είναι» και κάπως έτσι, όταν το παιδί γίνεται ενήλικας και η γνώμη και πράξεις του μέσα στο κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο ζει αποκτούν ειδικό βάρος, έχει μάθει ήδη να ξεχωρίζει ποια πράγματα και, συμπερασματικά, ποιες εργασιακές/κοινωνικές θέσεις είναι «για γυναίκες» και ποιες «για άντρες».
Κλασσικό άρθρο, με τις γνωστές επιστημονικά ανυπόστατες ανοησίες, πως δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων και οποιαδήποτε διαφορά παρατηρείται είναι καθαρά προϊόν κοινωνικού κλιματισμού. Δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη θα πιστεύουμε και θα αναπαράγουμε αυτά τα πράγματα/
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 30-04-17 στις 17:15.
3
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 17:13, 30-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Κλασσικό άρθρο, με τις γνωστές επιστημονικά ανυπόστατες ανοησίες. Δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων και οποιαδήποτε διαφορά παρατηρείται είναι καθαρά προϊόν κοινωνικού κλιματισμού. Δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη θα πιστεύουμε και θα αναπαράγουμε αυτά τα πράγματα/
Βρε φιλαράκι, καλά τα λες στη θεωρία. Θα φορούσες όμως ποτέ ροζ σακάκι; Σίγουρα όχι!
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,680 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 17:24, 30-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Βρε φιλαράκι, καλά τα λες στη θεωρία. Θα φορούσες όμως ποτέ ροζ σακάκι; Σίγουρα όχι!
Γιατί να φορέσω ροζ σακάκι ο εθνικός σταρ είμαι? Δεν φοράω ροζ σακάκι για τον ίδιο λόγο που δεν φοράω φουστάνι και που δεν έχω μακρύ μαλλί μπουκλάκι με ανταύγειες, διότι υπάρχουν κάποια κοινωνικά πρότυπα στην ενδυμασία όσον αφορά την ταυτότητα των δύο φύλλων και δεν βλέπω κανένα λόγο για τον οποίο αυτό είναι κακό και θα έπρεπε να περάσουμε σε πιο μεικτές καταστάσεις. Και επειδή ακριβώς το ντύσιμο και η εξωτερική εμφάνιση ενός ανθρώπου λέει αρκετά πράγματα για τον χαρακτήρα του, όταν βλέπω άντρες να θυλυπρεπίζουν ενδυματολογικά τότε τους κατατάσσω κι εγώ στην κατηγορία των θηλυπρεπών. Και δεν αναφέρομαι κατ ανάγκην σε τι χρώματα φοράει ο καθένας αλλά στο γενικότερο στυλ.

Όσον αφορά τώρα το ροζ χρώμα είναι κοινωνικά συνυφασμένο με την θηλυκότητα και δεν βλέπω κανέναν λόγο για τον οποίο κάποιος άντρας θα μπει στην όλη διαδικασία να το φορέσει. Για ποιο λόγο? Για να δείξεις ότι δεν φοβάσαι να φορέσεις ένα γυναικείο χρώμα επειδή είσαι 120% γνήσιο αρσενικό? Αν η επίδειξη δεν προδίδει ανασφάλεια τότε τι?
3
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

H Stitchpunk έγραψε: στις 17:56, 30-04-17:

Κλασσικό άρθρο, με τις γνωστές επιστημονικά ανυπόστατες ανοησίες, πως δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων και οποιαδήποτε διαφορά παρατηρείται είναι καθαρά προϊόν κοινωνικού κλιματισμού. Δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη θα πιστεύουμε και θα αναπαράγουμε αυτά τα πράγματα/
Τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ των δύο φύλων?
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 18:06, 30-04-17:

Σωματικές
Ψυχολογικές
Εγκεφαλικές
1
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H Stitchpunk έγραψε: στις 18:06, 30-04-17:

Για ποιο λόγο? Για να δείξεις ότι δεν φοβάσαι να φορέσεις ένα γυναικείο χρώμα επειδή είσαι 120% γνήσιο αρσενικό? Αν η επίδειξη δεν προδίδει ανασφάλεια τότε τι?
Να στο πω ανάποδα. Για ποιό λόγο να μην φορεσει κάποιος ροζ? Μήπως φοβαται ότι θα σου θιξουν τον αντρισμο? Μήπως κρύβεται το κοριτσάκι που έχει μέσα του πολύ καλά και δεν θέλει να βγει? Αν δεν έχει κάποιος ανασφαλειες για τον εαυτό του, δεν τον ενοχλεί το ροζ. Κι επιτέλους πρέπει να καταργηθουν τα στερεότυπα. Για ποιό λόγο να φοράει το κοριτσάκι ροζ? Πρέπει να του δημιουργουμε τον εμφυλο διαχωρισμό από την μέρα που γεννιεται? Ξέρεις τι ωραία που παίζουν τα αγορακια με τα κουζινικα αν τους τα δωσεις? Έτσι κι αλλιώς η σεξουαλικοτητα δεν είναι επικτητη. Ή είσαι γκευ ή δεν είσαι. Δεν θα σε κάνουν τα κουζινικα.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 18:09, 30-04-17:

1) Γιατί πρέπει να καταργηθούν τα στερεότυπα?
2) Γιατί πρέπει να ομογενοποιηθούν τα φύλα?
3) Γιατί είναι κακό που οι άντρες συμπεριφέρονται διαφορετικά από τις γυναίκες?
1
1
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 519 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε: στις 00:03, 01-05-17:

Τελικα εγω που προχθες πηρα ενα σωβρακο ροζ τι ειμαι? Κατσε γιατι δεν εχω καταλαβει
2
Παράθεση

Weird-bunny

Νεοφερμένος

H Weird-bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Weird-bunny We all go a little mad sometimes έγραψε: στις 00:39, 01-05-17:

Φυσικα και μπορουν και δεν υπαρχουν ταμπου στα χρωματα και στα φυλα. Αλλα αν φορεσεις ροζ μπλουζακι με βε και κολλητο λευκο παντελονι απο το οποιο φαινεται το τανγκα μην απορησεις γιατι οι αλλοι νομιζουν οτι τη γαρνιρεις την τουρτα
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος