Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,160 μέλη και 2,484,275 μηνύματα σε 79,233 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 591 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προορισμοί στο εξωτερικό

Τσιγάρα σέρτικα (Στράτος :P)

Περιβόητο Μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 994 μηνύματα.

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 03:23, 03-04-18:

4 μέρες βιέννη ή 4 μέρες όλη την αυστρία; Στυλ πανόραμα;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.

H Zilda έγραψε: στις 08:14, 03-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιγάρα σέρτικα
4 μέρες βιέννη ή 4 μέρες όλη την αυστρία; Στυλ πανόραμα;
Βιέννη μόνο. Αλλά θα ήθελα να δω πράγματα όχι να γίνω Λούης και να τρέχω από το ένα στο άλλο. Πχ να απολαύσω μια όπερα, να πάω σε όσα περισσότερα κάστρα και παλάτια μπορώ αλλά να μου μείνει και ελεύθερος χρόνος να φαω ένα παγωτό βρε αδερφέ χωρίς να με νοιάζει η ώρα.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 08:55, 03-04-18:

αρκετές μου φαίνονται. Από όπερα δεν κατέχω ούτε και με ενδιέφερε τότε αλλά ούτε και τώρα. Όμως άμα δεν την περπατήσεις μιά πόλη, δεν την μαθαίνεις, δεν παίρνεις την αίσθηση. Αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά να μην πάρεις ανάσα. Προσωπικά 2 μέρες γεμάτες έχω μείνει, θα ξαναπήγαινα μόνο και μόνο για την χαλαρή αίσθηση αλλά ήδη οι 4 μέρες μου φαίνονται αρκετές προς πολλές. Πιο σημαντικό είναι να σου κάτσει καλά ο καιρός για περπάτημα. Και η εποχή σε κανα μήνα θα είναι ιδανική. Πάντως από Αυστρία πιο πολύ μου έχουν μείνει οι διαδρομές παρά η Βιέννη η ίδια
1
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,463 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 09:42, 03-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Zilda
Έχει πάει κανείς Βιέννη; Πότε αξίζει να πας; Έχει πράγματα να δείς; Μέσα σε ένα 4ήμερο τι μπορείς - προλαβαίνεις να δεις;
είχα πάει καλοκαίρι και νομίζω πως είναι αρκετά διαφορετική απ' ό,τι θα την δεις τώρα που θα έχει κρύο και πιθανώς συννεφιά. αν πας, μπορείς να κάνεις 3-4 βασικά πράγματα όπως το να πας στο παλάτι της Σίσσυ, το cafe central, σε καμια όπερα ή ακόμη και κάποια βόλτα με τα τουριστικά λεωφορεία. επίσης, ψάξε να δεις αν κανουν free walking tours μέσα στην πόλη. εγώ όσες φορές το έχω κάνει έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη. και θα περπατήσεις την πόλη και θα μάθεις πολλά πράγματα για αυτήν. ωστόσο, εγώ θα σου πρότεινα να έκανες και κάποια μονοήμερη εκδρομή σε Hallstatt ή Salzburg γιατί 4 μέρες είναι πράγματι πολλές.
1
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 09:51, 03-04-18:

το Ίνσμπρουκ δλδ που είναι σαν μεσαιωνική πόλη δεν λέει; Ειδικά την αυστρία νομίζω πως αξίζει να την επισκεφτεί κανείς οδικά μπαίνοντας από ιταλία, τρελές διαδρομές
2
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda έγραψε: στις 10:21, 03-04-18:

Δλδ 4 μέρες είναι πολλές για Βιέννη λέτε ε;
Υπάρχει κανείς που να έχει πάει Βουδαπέστη; Που είναι και δίπλα μήπως το συνδιάσω;
Να πάω με τρένο να χαζέψει το μάτι μου απο το πράσινο
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 10:26, 03-04-18:

αχαχχαχαχχ φοβερή! Όχι μωρέ, θα κάνεις τις τσάρκες σου και θα πιείς τις καφεδιές σου χαλαρά και μιά χαρά θα περάσεις. Βουδαπέστη δεν έχω πάει, αλλά με το ένα δίπλα και το άλλο παραδίπλα, σε κόβω να χάνεσαι κανα δίμηνο και να μας ξαναστέλνεις από βλαδιβοστόκ
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,463 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 10:35, 03-04-18:

το Ίνσμπρουκ δεν το γνώριζα η αλήθεια είναι. μέχρι τώρα δηλαδή! ας επαναδιατυπώσω: καλή και η Βιέννη αλλά Zilda, προσάθησε να πας και κάπου αλλού!
όσο για την Βουδαπέστη, εκεί φοβάμαι πως μια μέρα είναι λίγη. γιατί αξίζει να δεις τα αξιοθέατα, τα οποία είναι νομίζω περισσότερα από αυτά της Βιέννης, να πας οποισδήποτε σε κάποια από τα μεγάλα thermal baths αλλά να ζήσεις και την νυχτερινή ζωή με τις ruin pubs! οπότε ίσως θα έπρεπε να πας Βουδαπέστη σε κάποιο άλλο ταξίδι για να την ευχαριστηθείς περισσότερο.
1
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 10:38, 03-04-18:

έτσι ακριβώς! Ουάν ατ ε τάιμ, ποδαρόδρομοι χαλαρά να μαζεύεις εικόνες κι όχι αχταρμά σαν πιτόγυρο με απ' όλα (Την νηστεία μου μέσα, πείνασα)
(mhn ξεχάσεις και μιά τόρτε από του ζάχερ για την Χιμ, μπας και εξευμενιστεί και της φύγει η ξινίλα )
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσιγάρα σέρτικα : 03-04-18 στις 10:47.
1
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,968 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 11:48, 03-04-18:

Για την Βουδαπέστη χρειάζονται τρεις μέρες τουλάχιστον, για την Βιέννη άλλες δυο - τρεις θα είναι αρκετες. Συνδυάζονται άνετα πάντως γιατί υπάρχει λεωφορείο ανάμεσα στις δυο πόλεις!
2
Παράθεση

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,222 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 15:48, 03-04-18:

Μπορείς να συνδυάσεις τη Βιέννη με Βαυαρία (Μόναχο).
Η περίοδος άνοιξη προς καλοκαίρι είναι πάντα καλή, γιατί απολαμβάνεις το πράσινο και τη ζωντάνια της φύσης (τον χειμώνα δεν μένει φύλλο όρθιο) και δεν κάνει κρύο. Εναλλακτικά, πας και τον Δεκέμβριο για τις Χριστουγεννιάτικες αγορές.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Libertus : 03-04-18 στις 15:53.
1
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda έγραψε: στις 17:15, 03-04-18:

Ωραίες ιδέες μου δίνεται! Προς Χριστουγεννα το κόβω να πηγαίνω...θελω να πετύχω Χριστουγεννιάτικη αγορά σε ξύλινα σπιτάκια!!!
1
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,541 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 18:29, 03-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Zilda
Δλδ 4 μέρες είναι πολλές για Βιέννη λέτε ε;
Εγώ θα έλεγα ότι είναι και λίγες αλλά αυτό εξαρτάται καθαρά από το τι θέλεις να δεις και για πόσο.
Μόνο στον ζωολογικό κι εκεί τριγύρω θα χρειαστείς άνετα μισή ημέρα. Αλλά και λίγες να μην είναι, για να συνδυάσεις 2 μεγάλες πόλεις σίγουρα είναι λίγες.

Γνώμη μου είναι ότι κάθε (μεγάλη) πόλη έχει πολλά να δείξει και αξίζει την προσοχή μας. Όχι να πάμε να δούμε τα 2 πιο σημαντικά αξιοθέατα και μετά να φύγουμε για την επόμενη. Και μάλιστα τα πιο πολλά από αυτά τα βλέπεις και τα ζεις μόνο περπατώντας.
1
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,968 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 01:08, 04-04-18:

Εγώ παλι θα πρότεινα να επισκεφθείτε αυτές τις πόλεις την άνοιξη προς το καλοκαίρι. Τον χειμώνα είναι πολύ μουντές και το κρύο πιστέψτε με, δεν θα σας αφήσει να περπατήσετε πολύ. Θα είστε από καφε σε καφε. Επίσης δεν υπάρχει καθόλου πράσινο και καταντά βαρετό να βλέπεις παντού ξερά δέντρα και κλαδιά Η άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή. Εκτός και αν θέλετε να πατε για Χριστούγεννα. Οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες εκεί είναι συνηθως τέλη Ιανουαρίου και τον Φεβρουάριο. Φιλική συμβουλή να αποφεύγετε αυτή την περίοδο
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 11:08, 04-04-18:

eg;v πάλι θα αντιπρότεινα, μιά και δεν βιάζεται, να το συνδυάσει με κάποιο φεστιβάλ

αυτά μας μένουν πάνω απ' όλα στην τελική κι όχι τα διαβητικά υπεργλυκαιμικά κώματα από τις ζάχερτόρτε
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,541 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 13:45, 29-04-18:

Έμεινα 3μιση ημέρες στη Σόφια & φιλιππούπολη
Θεωρώ ότι ήταν το ιδανικό ώστε να μην βαρεθώ αλλά και να δω τις 2 αυτές πόλεις. Ίσως ενδεχομένως μερικές ακόμη ώρες να ήταν επιθυμητές, ενδεχομένως κυρίως για να υπάρχει και χρόνος χαλάρωσης.

Η φιλιππούπολη ήταν πιο πολύ για τα αρχαία της αλλά και για έναν απέραντο πεζόδρομο για περπάτημα όπως επίσης και την πανοραμική θέα της πόλης από τους λόφους που έχει.

Η Σόφια είναι ιδανική πόλη για ποδηλασία όλη μέρα, επίσης με μεγάλο πεζόδρομο που καταλήγει σε ένα μεγάλο, μεταξύ πολλών άλλων, καταπράσινο πάρκο. Φύση και πόλη συνυπάρχουν αρμονικά.
Δίπλα στην πόλη έχει ένα μαγευτικό πάρκο ίδιου μεγέθους με ολόκληρη την πόλη για ορειβασία.
Επίσης και ο ζωολογικός της κήπος ήταν πολύ καλός και μεγάλος, δε περιγράφεται πραγματικά.

Η διαδρομή μεταξύ Σόφιας και φιλιππούπολης με τρένο ήταν πολύ όμορφη και καταπράσινη επίσης, αν και λόγω κάποιου προβλήματος υπήρξε μια καθυστέρηση σχεδόν 2 ωρών σε μια στάση.
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,897 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 20:17, 05-12-18:

Θα παω 28 Δεκεμβριου με 2 Ιανουαριου Μοναχο!!!Deutschland.
Εσεις που θα πατε τα χριστουγεννα?
Παράθεση

Mhtrogoal (Μάριος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 585 μηνύματα.

O Mhtrogoal έγραψε: στις 20:33, 05-12-18:

Γκύζη, αντε μέχρι Κυψέλη.
2
Παράθεση

Physiognomist

Διακεκριμένο μέλος

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

O Physiognomist έγραψε: στις 20:34, 05-12-18:

Βελούχι Ευρυτανίας
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 21:00, 05-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Θα παω 28 Δεκεμβριου με 2 Ιανουαριου Μοναχο!!!Deutschland.
Εσεις που θα πατε τα χριστουγεννα?

Στο νοσοκομείο.
Anw Γερμανία έχω προγραμματίσει για Μάιο ταξιδάκι Βερολίνο. Βρήκα αεροπορικά πήγαινε-έλα με 55 ευρώ απευθείας από Θεσσαλονίκη και τα κλείσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια