Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,160 μέλη και 2,484,252 μηνύματα σε 79,233 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 350 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο κρατάει η αγάπη;

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,163 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 17:50, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Η αγάπη, αν είναι αληθινή, κρατάει εξ ορισμού για πάντα.
Το "αληθινή" γιατί δεν είναι πλεονασμός στο "αγάπη" και γιατί τα διαχωρίζεις με την υπόθεση;
Μήπως υπάρχει και ψεύτικη;

Το "αληθινή αγάπη" δεν ξέρω ποιος το επινόησε. Τι μπορεί να είναι η αγάπη αν δεν είναι αληθινή;
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 18:10, 21-01-10:

αναλογα...
αν τη βαλεις στο ψυγειο ή στην καταψυξη?
ξερετε ειναι ευαισθητο προιον..
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Δραστήριο Μέλος

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw . έγραψε: στις 18:59, 21-01-10:

η αγαπη κραταει οσο θελουμε εμεις..μπορει για παντα..μπορει μονο για λιγο..στο χερι μας ειναι!
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 19:44, 21-01-10:

Αυτό μου θυμίζει την αρχη της διατήρησης της ενέργειας...
Δε μπορεί να χαθεί ή να καταστραφεί.

Μεταβάλλεται όμως, αλλάζει προσανατολισμό, αντικείμενο.
Δεν χάνεται η αγάπη, απλά την διαχειριζόμαστε, συνειδητά ή ασυνείδητα, την κατευθύνουμε ή μας κατευθύνει.
Αν υποθέταμε ότι έχει πεπερασμένη διάρκεια, ότι μπορεί να τελειώσει, να εξαντληθεί,

Θα μπορούσε να ζήσει κανείς χωρίς αυτή?
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,919 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 19:57, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Το "αληθινή" γιατί δεν είναι πλεονασμός στο "αγάπη" και γιατί τα διαχωρίζεις με την υπόθεση;
Μήπως υπάρχει και ψεύτικη;
Το "αληθινή αγάπη" δεν ξέρω ποιος το επινόησε. Τι μπορεί να είναι η αγάπη αν δεν είναι αληθινή;
Μπορεί να είναι έρωτας ή κάτι ενδιάμεσο, κατι πρόσκαιρο τέλος πάντων, κάτι που μπορεί αργότερα να περάσει από ερωτικό σε απλά ανθρώπινο. Έναν πρώην μου ας πούμε τον λάτρευα, τον είχα εικόνισμα κι έλεγα πως τον αγαπάω. Όμως τώρα πια τον βλέπω μόνο "φιλικά", τον αγαπάω δηλαδή σαν άνθρωπο. Οπότε για μένα η αγάπη αυτή που έλεγα πως είχα δεν ήταν αληθινή. Αγάπη ερωτική έτσι ;
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 801 μηνύματα.

O Apro έγραψε: στις 21:20, 21-01-10:

δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση ρε παιδιά..., σα να ρωτάνε πόσο κρατάει ο θυμός σας αν σας προσβάλουν....
Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε: στις 03:05, 11-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μπορεί να είναι έρωτας ή κάτι ενδιάμεσο, κατι πρόσκαιρο τέλος πάντων, κάτι που μπορεί αργότερα να περάσει από ερωτικό σε απλά ανθρώπινο. Έναν πρώην μου ας πούμε τον λάτρευα, τον είχα εικόνισμα κι έλεγα πως τον αγαπάω. Όμως τώρα πια τον βλέπω μόνο "φιλικά", τον αγαπάω δηλαδή σαν άνθρωπο. Οπότε για μένα η αγάπη αυτή που έλεγα πως είχα δεν ήταν αληθινή. Αγάπη ερωτική έτσι ;

Τον αγαπάς σαν άνθρωπο??? Γύρισε κάποτε ένας φίλος μου και μου το έιπε αυτο....''Θυμάσαι που σου έλεγα οτι σε λατρεύω,οτι είσαι η ζωή μου...Ε τελικα,σε αγαπάω δεν λεω,αλλά....σαν άνθρωπο! '' Ρε παιδιά μην τα λέτε έτσι αυτα! Τι σαν άνθρωπο? Άλλο ο έρωτας,αυτός μπορεί να φύγει...Αλλά η αγάπη πως μπορεί να αλλάζει???
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 05:13, 11-02-10:

Ο Ερωτας, ο Ενθουσιασμός και ο Πόθος δεν κρατούν παρά μόνο όσο μας τα βγάζει ένας άνθρωπος, η χρονική διάρκεια αλλάζει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.. απο σχέση σε σχέση.

Η Αγάπη και το Παθος κρατούν αιωνίως. Κι αν ο Ερωτας μετατραπει σε Αγάπη τότε αυτο το ζευγάρι.. έχει κερδίσει μια θέση στο ''για πάντα μαζί''.

Ενα ζευγάρι που χωρίζει, ερωτεύτηκε αλλά δεν αγαπήθηκε ποτέ.

Η Αγάπη είναι ταπεινή και θυσίας. Ο ανθρωπος στον 'Ερωτα ζητα ανταλλάγματα. Απο εκείνον τον άνθρωπο όμως που θα αγαπήσει δε ζητά τίποτα. Του αρκεί να δίνει και είναι ευτυχισμένος μόνο με αυτό.
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,919 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 11:48, 11-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από evi_zoi
Τον αγαπάς σαν άνθρωπο??? Γύρισε κάποτε ένας φίλος μου και μου το έιπε αυτο....''Θυμάσαι που σου έλεγα οτι σε λατρεύω,οτι είσαι η ζωή μου...Ε τελικα,σε αγαπάω δεν λεω,αλλά....σαν άνθρωπο! '' Ρε παιδιά μην τα λέτε έτσι αυτα! Τι σαν άνθρωπο? Άλλο ο έρωτας,αυτός μπορεί να φύγει...Αλλά η αγάπη πως μπορεί να αλλάζει???
Η ερωτική αγάπη μπορεί να φύγει. Το λέω γιατί το έχω νιώσει. Για τον έρωτα δεν το συζητάω, εννοείται πως μπορεί να φύγει εύκολα. Αλλά η αγάπη προς τον άνθρωπο δε φεύγει. Γιατί το θεωρείς τόσο τραγικό αυτό που σου είπε; Θεωρείς πιο σημαντικό να σε αγαπάει ερωτικά (να σε θέλει δηλαδή) ή να σε αγαπάει γι' αυτό που είσαι; Προσωπικά προτιμώ το δεύτερο. Για το πρώτο υπάρχει κι ο έρωτας. Κι όσο κρατήσει καλό είναι.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 13:57, 11-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Απο εκείνον τον άνθρωπο όμως που θα αγαπήσει δε ζητά τίποτα. Του αρκεί να δίνει και είναι ευτυχισμένος μόνο με αυτό.
Δεν περιμενει τιποτα...?
Δηλαδη ασχετως το ειδος αγαπης, ειτε ειναι φιλικη ειτε ερωτικη ειτε αδελφικη κ.ο.κ., πως ειναι δυνατον να μην εχεις αναγκη να αγαπιεσαι εξισου και να εισαι ευτυχισμενος και να καλυπτεσαι μονο με την αγαπη που εσυ δινεις...?!
Ο ανθρωπος που δεν εχει αγαπηθει, που δεν αγαπιεται, ειναι ανικανος να δωσει αγαπη...οχι απλα ειναι "μισος", αλλα ειναι "αδειος".
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 801 μηνύματα.

O Apro έγραψε: στις 14:06, 11-02-10:

η αγάπη μπορεί να κρατήσει αιώνια, αν αρχίσεις να την μετράς..., ακόμα και αν πάψεις να υπάρχεις, αυτή θα συνεχίζει να υπάρχει μέσα στον χρόνο....
Παράθεση

Hlianna

Δραστήριο Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε: στις 14:09, 11-02-10:

δεν ξερω ποσο κραταει..παντως σιγουρα καποια ατομα θα τα αγαπαμε για παντα..

edit:τωρα πηρα χαμπαρι οτι μιλαμε για σχεσεις και οχι γενικα..πιστευω οτι η αγαπη μπορει να διαρκεσει παντα σε ενα ζευγαρι και αυτο το ζευγαρι να αντεξει για παντα..οπως και η αγαπη τους..θεληση σεβασμος και ειλικρινια να υπαρχει (και φυσικα αγαπη) και ολα γινονται
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hlianna : 11-02-10 στις 15:29.
2
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,141 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 14:32, 11-02-10:

η αγάπη κρατάει όσο υπάρχει αμφίδρομη ειλικρίνεια και κατανόηση...
3
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,750 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 14:47, 11-02-10:

για πάντα.........
1
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 00:23, 12-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δεν περιμενει τιποτα...?
Δηλαδη ασχετως το ειδος αγαπης, ειτε ειναι φιλικη ειτε ερωτικη ειτε αδελφικη κ.ο.κ., πως ειναι δυνατον να μην εχεις αναγκη να αγαπιεσαι εξισου και να εισαι ευτυχισμενος και να καλυπτεσαι μονο με την αγαπη που εσυ δινεις...?!
Ο ανθρωπος που δεν εχει αγαπηθει, που δεν αγαπιεται, ειναι ανικανος να δωσει αγαπη...οχι απλα ειναι "μισος", αλλα ειναι "αδειος".
Δεν το αντιλαμβανομαι ετσι. Ο ανθρωπος που αγαπαει ειναι ''γεματος'' ανεξαρτητα αν αγαπιεται ή οχι.
Μην κοιτας που δεν μπορει ο ανθρωπος να ζησει χωρις να παρει κατι. Λιγοι το καταφερνουν αυτο με πολλα βασανα. Η αγαπη βασανιζει παντα γι αυτο το λογο, βαζεις πισω εσενα για να δινεις μονο χαρα σε καποιον αλλο. Οσο βασανιζει, αλλο τοσο γεμιζει.
Παντα ομως.. μα παντα επιστρεφεται. Αργα.. αλλα επιστρεφεται διπλασια.

Βασικο παραδειγμα μια Μανα. Δεν την ενδιαφερει αν το παιδι της της δωσει ποτε, αλλα οσα θα του δωσει.
Καπως ετσι μετρω την αγαπη, απο κει εχω την ιδεα της, σα βαση. Ειναι ιδιοτελης.

Ο ανθρωπος που δεν εχει αγαπηθει, μπορει να δωσει αγαπη, γιατι του εχει λειψει. Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην αγαπαει, απλως ο καθενας εχει τον τροπο και την αντιληψη του, οπως εσυ μπορει να αγαπας διαφορετικα, ετσι κι εγω. Αγαπαμε ομως.

Απο την αλλη οχθη,
ο Ερωτας ειναι αυτος που ζητα να παρει πισω. Και ειναι αναγκαιος στη ζωη, πηγη αυτης, παρα πολυ σημαντικος, μαθημα, γνωση. Τον βρισκεις ευκολοτερα. Την αγαπη οχι,ποτε δεν εισαι σιγουρος οτι αγαπας και αγαπιεσαι κατα τη διαρκεια της ζωης σου, παρα μονο οταν... τελειωνουν τα χρονια σου και εισαι πλεον σιγουρος.. για το αν αγαπηθηκες..η αν αγαπησες καποιον.. χωρις να ζητησεις.. το παραμικρο.

Η αγαπη ειναι λευκη, αγνη, καθαρη, χωρις ψεγαδια...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 12-02-10 στις 00:46.
2
Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε: στις 16:14, 12-02-10:

Όταν συναντηθήκαμε με την Αγάπη νομίζω δεν την ρωτήσαμε ποτέ τέτοια πράγματα απλά την δεχθήκαμε όπως είναι δεν πιστεέψαμε ποτέ στο μετά αλλά στο <κατα την διάρκεια> της αγάπης !
1
Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε: στις 21:14, 12-02-10:

αρχικα ειναι ο ερωτας αλλα οταν φευγει-γιατι δεν μπορεις να μεινεις ερωτευμενος με εναν ανθρωπο μια ζωη-μενει η αγαπη....αυτο πιστευω...
Παράθεση

JellyFish (Κακόβουλο Λογισμικό)

Νεοφερμένος

H Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H JellyFish έγραψε: στις 04:30, 13-02-10:

Η πραγματική αγάπη κρατάει για πάντα, αλλιώς δεν είναι αγάπη είναι έρωτας, καψούρα και τα συναφή....
4
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε: στις 04:34, 13-02-10:

αφού είπαμε ρε παιδιά..., η αγάπη δεν έχει διάρκεια, δεν έχει χρώμα, δεν έχει ήχο, δεν έχει σχήμα..., πάλι τα ίδια θα λέμε;
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 01:48, 14-02-10:

δεν γραφει στο κουτι ημερομηνια λήξης?τοτε τι αγοραζετε?
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια