Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rania :
οχι σε κάτι παρόμοιο.Στην Ίο. Και αυτός ήταν μςρό αλλά και ο φίλος του :)
Αλλά τί να το κάνεις; Λούγκρες αν και δεν τους φαινότανε.
Και απο που περίμενες να καταλάβεις ότι είναι ομοφυλόφιλοι;;; Μήπως να ντυνόντουσαν με γυναικεία ρούχα ή να φαιρόντουσαν αντίστοιχα; Οποιοσδήποτε γύρω σου μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος και να μη το ξέρεις... δε παίζει και τόσο η εμφάνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania

Νεοφερμένος

Ο Rania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros :
Και απο που περίμενες να καταλάβεις ότι είναι ομοφυλόφιλοι;;; Μήπως να ντυνόντουσαν με γυναικεία ρούχα ή  να φαιρόντουσαν αντίστοιχα; Οποιοσδήποτε γύρω σου μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος και να μη το ξέρεις... δε παίζει και τόσο η εμφάνιση.
ʼσε και το έχω καταλάβει αυτό. Έίναι κάποιοι που φαίνονται άντες βαρβάτοι και τελικά......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rania :
ʼσε και το έχω καταλάβει αυτό. Έίναι κάποιοι που φαίνονται άντες βαρβάτοι και τελικά......

...και τελικά ουυυυουυυυυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros :
Και απο που περίμενες να καταλάβεις ότι είναι ομοφυλόφιλοι;;; Μήπως να ντυνόντουσαν με γυναικεία ρούχα ή να φαιρόντουσαν αντίστοιχα; Οποιοσδήποτε γύρω σου μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος και να μη το ξέρεις... δε παίζει και τόσο η εμφάνιση.

Θα συμφωνήσω 100%. Οι περισσότεροι νομίζουν οτι θυληπρεπης=ομοφυλόφιλος αλλα στην πραγματικότητα δεν ισχύει ούτε συτό ούτε το αντίστροφο. Πάντως Ράνια διακρίνω ενα μένος κατά των ομοφυλόφιλων ανδρών ή είναι ιδέα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania

Νεοφερμένος

Ο Rania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Θα συμφωνήσω 100%. Οι περισσότεροι νομίζουν οτι θυληπρεπης=ομοφυλόφιλος αλλα στην πραγματικότητα δεν ισχύει ούτε συτό ούτε το αντίστροφο. Πάντως Ράνια διακρίνω ενα μένος κατά των ομοφυλόφιλων ανδρών ή είναι ιδέα μου?
Βρε εσύ δεν ξέρω αλλά τους έχει φοβηθεί το μάτι μου τους "άντρες".Τώρα το κάνουν και για την εμπειρία βλέπεις. Τόσα και τόσα ακούγονται. ʼλλες παντέύονται και πιάνουν τον άντρα τους με τον κουμπάρο. Αλλά μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα.Αν είναι να ανοίξουμε άλλο topic για τους ομοφυλλόφιλους ¨)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και γυναίκες υπάρχουν που το κάνουν για την εμπειρία. Γιατι λοιπόν "αφορίζουμε" τους άντρες? Επίσης αν κάποιος το κάνει για την εμπειρια τότε μετά θα συνεχίσει τις ετεροφυλοφιλικές σχέσεις που έιχε και στο παρελθόν αρα ποιο το πρόβλημα? Η μόνη περιπτωση να γίνει ομοφυλόφιλος μετά την "εμπειρια" είναι να έχει όντως κάποιες τάσεις που θα έβγαιναν κάποτε ούτως ή άλλως. Δεν θεωρώ οτι κάποιος γίνεται ομοφυλόφιλος με κανένα τρόπο. Ομοφυλόφιλος γεννιέσαι δεν γίνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Η γνώμη μου για την ομοφυλοφιλία... λοιπόν, την  ομοφυλοφιλία δε τη θεωρώ κάτι κακό... μπορεί να είναι μια ''ανωμαλία'' της φύσης, αλλά αυτό δε σημαίνει πως οι άνθρωποι που είναι ομοφυλόφιλοι δε πρέπει να είναι αποδεκτοί απο τη κοινωνία. Πράγμα που δυστηχώς υπερισχύει (δηλ υπάρχουν πολλοί ρατσιστές). Όπως είπε και η Michelle, ομοφυλόφιλος γεννιέσαι... αλλά πιστεύω πως υπάρχουν πιθανότητες όσο straight και να είσαι, να αλλάξεις προτιμήσεις...
Rania: υπάρχουν ''βαρβάτοι'' ομοφυλόφιλοι και ''ξεβαρβάτοι''.
Ομοφυλόφιλοι δεν είναι μόνο οι άντρες (!) υπάρχουν και οι λεσβίες που μπορεί να είναι και περισσότερες απο τους gay... απλά στον άντρα είναι πολύ πιο εμφανές. ΠΧ αν δεις μια γυναίκα ντυμένη με τζιν παντελόνι και πουκάμισο, δε πρόκειται να πάει το μυαλό σου εκεί... επίσης μια γυναίκα μπορεί να το παίξει πολύ πιο εύκολα straight απο έναν άντρα (καταλαβαίνεται... είτε στο κρεβάτι, είτε στον έξω κόσμο). Το γεγονός ότι βγαίνουν τόσοι gay στη τηλεόραση και στις ειδήσεις και προκαλού σκάνδαλο (εννοώ κάτι διαδηλώσεις κτλ) και κάνουν όλα αυτά τα προκλητικά, δε σημαίνει πως όλοι είναι ίδιοι... τέτοιου είδους άτομα είναι λογικό να κατακρίνονται...
Εγώ που είμαι ομοφυλόφιλος, δεν αισθάνομαι τυχερός, ούτε μ' αρέσει, καθώς υπάρχουν όπως είπα πολλοί ρατσιστές γύρω μου... και κυρίως οι συγγενεί μου.  :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χαίρομαι πάντως που υπάρχει και κάποιος ομοφυλόφιλος στην παρέα μας μήπως μερικοι καταλάβουν πόσο άδικο έχουν που κατακρίνουν αυτούς τους ανθρώπους χώρις -συνήθως- να έχουν γνωρίσει κανέναν.
Μπαι δε γουει προσωπικά έχω παρατηρήσει οτι όποιος είναι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους συνήθως ειναι και ο τύπος του χαρακτήρα που αντιπάθω (κοινώς "καφρος") γι'αυτό το λόγο συνήθως όταν γνωρίζω νέα άτομα προσπαθώ να ανοίγω τέτοιο θέμα ώστε να δω τις απόψεις τους γι'αυτο. Για μένα ειναι ενα πολυ σημαντικό κριτήριο και μπορει να με κάνει να αντιπαθήσω κάποιον άν εχει πολυ ακραίες απόψεις για το θέμα. Παραδείγματος χάριν είχα κάνει άτομο block στο msn για κάτι μέρες επειδη είχαμε μια τέτοια συζήτηση και είδα οτι άνηκε στους ράτσιστες και ακόμα και όταν τον ξεμπλόκαρα δεν ξαναμιλήσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Επειδή έχω φίλο- γνωστό ομοφυλόφιλο δεν το κατακρίνω και δεν έχω αρνητική στάση...Το δέχομαι και το σέβομαι από την στιγμή που είναι επιλογή του άλλου! Η κοινωνία μας - καλώς ή κακώς- όσο και να θέλει να το παίξει ανοιχτή και προοδευτική δεν είναι τόσο...ίσως φταίει και ο τρόπος προβολής από τα ΜΜΕ...πάντως είναι θέμα που σηκώνει μεγάλη συζήτηση 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey :
ίσως φταίει και ο τρόπος προβολής από τα ΜΜΕ...
Είναι ένας απο τους σημαντικότερους παράγοντες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros :
Είναι ένας απο τους σημαντικότερους παράγοντες...

άλλος παράγοντας; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey :
άλλος παράγοντας; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου....
ʼλλος παράγοντας είναι το ότι οι άνθρωποι βλέπουν κάτι διαφορετικό απο το συνηθισμένο και δε διστάζουν να το κατακρίνουν, ενώ αυτοί θεωρούν ότι είναι ''κανονικοί'' αντιμετωπίζουν τους άλλους διαφορετικά χωρίς να σκέφτονται πώς θα ήταν αν βρισκόντουσαν στη θέση τους. Νομίζουν ότι οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι επέλεξαν να γίνουν αυτό που είναι... γενικά τους ρατσιστές τους χαρακτιρίζω ως ''στενόμυαλους''. Δε μπορώ να σκεφτώ άλλους παράγοντες αυτή τη στιγμή... αλλά κυρίως είναι τα MME... κάθεται ο κοσμάκης και βλέπει tv, και βλέποντας αυτά που βλέπει κρίνει. Αλλά κρίνει λάθος, γιατί ενώ δεν έχει γνωρίσει κάποιον ομοφλφλ δε μπορεί να συγκεντρώσει απο αλλού ''στοιχεία'' και να αναπτύξει πλήρη και σωστή άποψη για το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν θεωρω την ομοφυλοφιλια "ανωμαλια" αλλα σεξουαλικη επιλογη. Δεν ξερω αν η ομοφυλοφιλια ειναι θεμα "μοδας" η γενετικο, αλλα πιστευω που καποιος ειναι ομοφυλοφιλος "συνειδητα" (χωρις να επηρεαζεται απο το 'κυμα bi' που υπαρχει, μαζευουμε εμπειριες και τα λοιπα δηθεν κατα τη γνωμη μου) πρεπει να ειναι απολυτα σεβαστος. Δεν μου αρεσει να βλεπω γυρω μου ομοφυλοφιλους να προκαλουν με τη συμπεριφορα τους, οπως δε θα μου αρεσε να βλεπω straight να προκαλουν..αλλιως ας κανουν ο,τι θελουν οι ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina :
Δεν θεωρω την ομοφυλοφιλια "ανωμαλια" αλλα σεξουαλικη επιλογη. Δεν ξερω αν η ομοφυλοφιλια ειναι θεμα "μοδας" η γενετικο, αλλα πιστευω που καποιος ειναι ομοφυλοφιλος "συνειδητα" (χωρις να επηρεαζεται απο το 'κυμα bi' που υπαρχει, μαζευουμε εμπειριες και τα λοιπα δηθεν κατα τη γνωμη μου) πρεπει να ειναι απολυτα σεβαστος. Δεν μου αρεσει να βλεπω γυρω μου ομοφυλοφιλους να προκαλουν με τη συμπεριφορα τους, οπως δε θα μου αρεσε να βλεπω straight να προκαλουν..αλλιως ας κανουν ο,τι θελουν οι ανθρωποι.

Με κάλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ αυτή η απάντηση. Είναι ακριβώς και η δική μου άποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ʼργησα να το δω το θέμα και δεν ξέρω με ποιον να πρωτοσυμφωνήσω.Σίγουρα με την άποψη της Κατερίνας,την φράση της Michelle oτι γεννιέσαι και δεν γίνεσαι και τέλος συγχαρητήρια στον Πέτρο που έχει το θάρρος να το παραδέχεται και κουράγιο για όσο χρειαστεί να παλέψει μέσα σε αυτή την κλειστοφοβική κοινωνία που ζούμε.Το μόνο που θέλω να προσθέσω στις απόψεις των παιδιών είναι ότι γενικότερα στην Ελλάδα έχουμε την τάση να "κατακρίνουμε"την διαφορετικότητα,είτε αυτή ανάγεται στις σεξουαλικές μας προτιμήσεις είτε κάπου αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εγω καταρχήν θα πώ ένα μπράβο στον Πέτρο που έχει τα κότσια να αποκαλύψει δημόσια κάτι τέτοιο.  Δεν έχει καμία σημασία εν γεννιέσαι gay η απλά αν είναι μια επιλογή. Τα πράγματα είναι σίγουρα πολύ καλύτερα τα τελευταία χρόνια απο ότι πρίν και σιγά σιγά η κοινωνία αρχίζει να δέχεται κάποια πράγματα. Όσο αφορά τα media πέσατε στο θέμα μου γιατί δουλέυω στα media, μην ακούω για ρατσισμο απο τα κανάλια η μειοψηφία είμαστε στρείτ. Έχω πάρα πολούς gay φίλους και συνεργάτες και ποτέ δεν εξέτασα τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Αυτό που είναι όμως κατακριτέω είναι η προκλητική συμπεριφορά όσο και πρόβλημα να μην έχω αν κάποιος gay πάει να μου την πέσει άγρια η προκλητικά δεν νομίζω να αντιδράσω ήρεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Με καλυψατε ολοι οι προηγουμενοι.Γιατι να εχουν κατι κακο οι ομοφυλοφιλοι?Και αυτοι που ειναι κακιασμενοι,τι δηλαδη,δεν υπαρχουν γυναικες τετοιες ή και αντρες μλκες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Stop! Για να σας προλάβω... κάνετε λάθος... δε το έχω παραδεχτεί δημόσια  :(.
Το περιβάλλον γύρω μου με δυσοκλεύει πολύ να το αποκαλύψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros :
Stop! Για να σας προλάβω... κάνετε λάθος... δε το έχω παραδεχτεί δημόσια :(.
Το περιβάλλον γύρω μου με δυσοκλεύει πολύ να το αποκαλύψω...
Το μπράβο,το δικό μου τουλάχιστον,αναφερόταν στο ότι το αποκάλυψες εδώ.Ακόμη και μέσα στην ανωνυμία είναι δύσκολη μια τέτοια απόφαση.Το "κουράγιο"που σου γράφω κόλλαγε στην αποκάλυψη που μοιραία κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνεις στο περιβάλλον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Το "κουράγιο"που σου γράφω κόλλαγε στην αποκάλυψη που μοιραία κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνεις στο περιβάλλον σου.
Δε νομίζω να τη κάνω ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top