Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Ναι πάντοτε, ή σχεδόν πάντοτε

    Ψήφοι: 25 30.9%
  • Όχι, ποτέ

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Μερικές φορές, ανάλογα την περίπτωση

    Ψήφοι: 45 55.6%

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ξέροντας ότι πολλές φορές τα μεροκάματα σε πολλούς ανθρώπους είναι ελάχιστα, και το μόνο που μπορεί να ανεβάσει λίγο το μεροκάματο είναι το φιλοδώρημα, εγώ προσωπικά σχεδόν πάντοτε αφήνω, είτε στην καφετέρια, είτε σε βενζινάδικο, είτε οπουδήποτε πηγαίνω, εκτός εξαιρέσεων, αν π.χ. είναι ένα προϊόν πολύ ακριβό, ή αν είναι αγενής εκείνος που εξυπηρετεί.
Εσείς τι κάνετε συνήθως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
χμμ....
Δεν είμαι κατά του να αφήσω αλλά πρώτα θα πρέπει να με κερδίσει ο υπάλληλος του μαγαζιού! Γιατί εντάξει εδώ που τα λέμε το να γεμίζεις μια κανάτα με νερό το κάνουμε οι περισσότεροι, το θέμα είναι πόσοι από εμάς έχουμε και τη θέρμη να "μαγέψουμε" τον υπάλληλο ώστε να ξανα ερθει στο μαγαζί που δουλεύουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
γενικα δεν αφηνω φιλοδωρηματα!ο υπαλληλος τη δουλεια του κανει και γι αυτη πληρωνεται αναλογα!
αν αφησω ομως φιλοδωρημα ειναι γιατι μερικες φορες ντρεπομαι να παρω τα ρεστα,ειδικα αν ειναι λιγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Πάντα, εκτός αν δεν με έχουν εξυπηρετήσει καλά. Συνήθως αφήνω 20% στα εστιατόρια και 10-20% στα κομμωτηρια, κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αφήνω μόνο όταν είμαι ικανοποιημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
αμα οι ανθρωποι ειναι εξυπηρετικοι γιατι οχι; αμα παλι βαριουντε που ζουν οχι! :P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Παλιά που είχα άφηνα! Τώρα που μετράω τα 2ευρα για να πάω για καφέ πώς να αφήσω? :P
Άσε που εγώ είμαι και φοιτήτρια! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αφήνω όταν έχω συμπαθήσει τον/την σερβιτόρο/α


Και στους τσιφούτηδες, χαρίζω αυτή την εικόνα ^^

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Φυσικα και οχι.Ο εργοδοτης μου δεν μου δινει φιλοδωρημα στον μηνιαιο μισθο μου.Γιατι να το κανω εγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αφήνω, 20 λεπτά, 40 λεπτά, 50 λεπτά, και σε τρελά κέφια μπορεί να αφήσω μέχρι και ΕΝΑ ευρώ (αυτό εξαρτάται από τα ρέστα, πχ. αν αυτό που θα πάρω κάνει 4,80 ή 9,50 ευρώ κτλ θα αφήσω 5 και 10 αντίστοιχα, αλλά είναι τόσο σπαστικό ο/η σερβιτόρος/-όρα να σου δίνει από 20άρικο ρέστα σε ΨΙΛΑ μόνο και μόνο για να του αφήσεις κάτι, οπότε εκεί δε θα αφήσω τίποτα, για εκδίκηση). :redface:

αν και τελευταία δε θυμάμαι να έχω αφήσει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όχι, δεν υπάρχει λόγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.


Πάντα ἤθελα σὲ ἕνα τέτοιο θέμα νὰ βάλω αὐτὴν τὴ σκηνὴ ἀπὸ τὴν ταινία «Reservoir dogs» τοῦ Ταραντῖνο.:P

Φοβερὸς διάλογος γιὰ τὸ ἂν θὰ πρέπῃ νὰ δίνουμε φιλοδωρήματα μὲ σοβαρὰ ἐπιχειρήματα! Βέβαια στὴν ταινία λαμβάνεται ὑπ' ὄψιν ἡ κατάσταση στὶς Η.Π.Α. ἡ ὁποῖα εἶναι διαφορετικὴ ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα. Ὅπως καταλαβαίνω ἀπὸ τὴν ταινία, ἐκεῖ τὸ νὰ δώσῃ ὁ πελάτης φιλοδώρημα στὸ γκαρσόνι εἶναι μὲ ἕναν ἄτυπο τρόπο ὑποχρεωτικό καὶ μάλιστα ἀναφέρει ὅτι τὸ φιλοδώρημα φορολογεῖται ἀπὸ τὸ κράτος (ἐδῶ βέβαια τὸ φιλοδώρημα στὴν πραγματικότητα περιλαμβάνεται στὴν τιμή). Γι' αὐτὸ καὶ ὁ Mr. Pink (Steve Buschemi) ὁ ὁποῖος δὲ θέλει νὰ δώσῃ φιλοδώρημα, δὲν εἶναι ἀρνητικὸς ἐντελῶς μὲ τὴν ἔννοια τοῦ φιλοδωρήματος, ἀλλὰ πιστεύει ὅτι πρέπει νὰ δίνεται μόνο ὅταν ὁ πελάτης εἶναι εὐχαριστημένος.

Γιὰ νὰ πῶ πάντως καὶ τὴ δική μου ἄποψη, γενικὰ θέλω νὰ δίνω φιλοδωρήματα κυρίως στὰ γκαρσόνια, ἀλλὰ στὴν ὁμάδα στὴν ὁποῖα εἶμαι πολὺ εὐαισθητοποιημένος εἶναι οἱ διανομεῖς καθὼς γνωρίζω πόσο δύσκολη καὶ ἐπικίνδυνη εἶναι ἡ δουλειά τους καὶ πόσα λίγα χρήματα βγάζουν. Δὲν μπορῶ πάντοτε νὰ δίνω, ἀλλὰ ὅταν ἔχω τὴ δυνατότητα, τὸ κάνω χωρὶς κανένα δισταγμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παντως, απο πολυ κοσμο τα φραγκοδιφραγκα θεωρουνται προσβολη, γι'αυτο εγω δεν αφηνω τετοια. Βεβαια αυτη ειναι μια ερευνα δικη μου, μεσα απο συζητησεις που εχω κανει με αρκετα ατομα που δουλευουν σε τετοιου ειδους τμηματα εξυπηρετησης πελατων. Δεν το βλεπουν ολοι ετσι, δεν ενοχλουνται ολοι, αλλα η πλειοψηφία τουλαχιστον οσων εγω εχω ακουσει αυτο θεωρει και συμφωνω μαζι τους. Κι εμενα θα μ'ενοχλουσε να μου αφηναν τα ''σκατα'' τους, τα μαυρα τα λεπτα τα τσιγκινα εννοω. Προτιμω να μην αφησω τιποτα, παρα αυτα ακομα κι αν βγαινουν 1 ευρω λχ αν τα μετρησεις. Αυτα τα δινω σε σουπερμαρκετς συνηθως

Σε καποιες χωρες του εξωτερικου παλαιοτερα καποτε το 15% ηταν το πουρμπουαρ του σερβιτορου υποχρεωτικο (οπως με επιβεβαιωνει και ο Πατρευς). Σημερα οσο εχω ταξιδεψει, δεν εχω δει να ισχυει. Το καλυτερο κατα τη γνωμη μου παντα, οποιος αποφασιζει να δινει κατι, να δινει το 15% του λογαριασμου που εχει κανει. Τωρα βεβαια λογω κρισης, δεν ειναι εφικτο, γι'αυτο θα εξαιρουσα απο αυτο τους φοιτητες και τους ανεργους. Δικη μου αποψη ολ'αυτα

(ἐδῶ βέβαια τὸ φιλοδώρημα στὴν πραγματικότητα περιλαμβάνεται στὴν τιμή).

Οταν λες εδω, εννοεις στην Ελλαδα; Γιατι πρωτη φορα το ακουω...
Oντως; Η αναφερεσαι στις ΗΠΑ, στην ταινια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Εγώ αφήνω σχεδόν πάντα, είτε ο λογαριασμός είναι 19,50 ας πούμε είτε 19,10 θα αφήσω τόσο όσο να είναι στρογγυλοποιημένο το ποσό.
Όμως, η εξυπηρέτηση μετράει πολύ για 'μένα. Εάν ας πούμε ο σερβιτόρος είναι αγενέστατος (ναι, μου έχει τύχει πολλέεεες φορές) δεν αφήνω.
Επίσης, όταν βλέπουν άτομα της ηλικίας μου, συμπεριφέρονται με έναν πολύ περίεργο τρόπο, κάτι με ενοχλεί πολύ με αποτέλεσμα από σπάσιμο και μόνο να μην αφήνω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Οταν λες εδω, εννοεις στην Ελλαδα; Γιατι πρωτη φορα το ακουω...
Oντως; Η αναφερεσαι στις ΗΠΑ, στην ταινια;

Γιὰ τὴν Ἑλλάδα ἀναφρομαι. Τὸ φιλοδώρημα νομίζω περιλαμβάνεται στὸν λογαριασμὸ. Μπορεῖ ὅμως νὰ κάνω καὶ λάθος. Δὲν εἶμαι ἀπολύτως σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Παντως, απο πολυ κοσμο τα φραγκοδιφραγκα θεωρουνται προσβολη, γι'αυτο εγω δεν αφηνω τετοια. Βεβαια αυτη ειναι μια ερευνα δικη μου, μεσα απο συζητησεις που εχω κανει με αρκετα ατομα που δουλευουν σε τετοιου ειδους τμηματα εξυπηρετησης πελατων. Δεν το βλεπουν ολοι ετσι, δεν ενοχλουνται ολοι, αλλα η πλειοψηφία τουλαχιστον οσων εγω εχω ακουσει αυτο θεωρει και συμφωνω μαζι τους. Κι εμενα θα μ'ενοχλουσε να μου αφηναν τα ''σκατα'' τους, τα μαυρα τα λεπτα τα τσιγκινα εννοω. Προτιμω να μην αφησω τιποτα, παρα αυτα ακομα κι αν βγαινουν 1 ευρω λχ αν τα μετρησεις. Αυτα τα δινω σε σουπερμαρκετς συνηθως
:eek::eek::eek::eek:

Θα' πρέπε να λένε κι ευχαριστώ που αφήνουμε κάτι ρε.:pfff:
Άκου κει. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aioniosMathitis

Νεοφερμένος

Ο aioniosMathitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αν ειναι καμοια ομορφη κοπελα θα αφησω...αν ειναι κανενας κρεμμανταλας όμως δεν αφηνω τίποτα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το πιο κουλο μου χει τύχει στην Κωνσταντινούπολη. Είχα πάει εκεί για μία βδομάδα και γινόταν το εξής.
Σου έφερναν το λογαριασμό μέσα σε μία δερμάτινη θηκούλα, (που έμοιαζε με τη θήκη του διπλώματος αυτοκινήτου). Την άνοιγες και έβλεπες την αποδειξούλα. Ε εκεί άφηνες και τα χρήματα και ερχόταν ο σερβιτόρος και τα έπαιρνε. Ε, που λέτε, εκεί, έχουν το εξής σύστημα. Όταν έρχεται ο σερβιτόρος να πάρει τα χρήματα, ανοίγει τη θηκούλα. Αν έχεις βάλει παραπάνω, δηλαδή του χεις βάλει και tip, τότε σου πετάει ένα "Ευχαριστώ" στα τούρκικα. Αν δεν του έχεις βγάλει, ΠΑΙΔΙΑ ΜΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ, σου κανει μία απίασια γκριμάτσα, του στυλ ότι είσαι τσιφούτης. Ουσιαστικά, σου ασκεί ψυχολογικό πόλεμο.

Ε όταν πήγαμε εμείς, μας είχε λίγο ενοχλήσει που κανείς δεν μιλούσε Αγγλικά. Μιλούσαν κάποια Ελληνικά βέβαια, όλες τις κοπέλες μας έλεγαν Μαρία, Κατερίνα κτλ. Ε προσπαθούσα να συνεννοηθώ στα Αγγλικά (δυστυχώς Τούρκικα δεν μιλάω) και ο σερβιτόρος μου έλεγε ασταμάτητα "No English!". Ε κι εμείς δεν αφήσαμε τίποτα. Καθόλου δεν το μετανιώνω..

Τώρα γενικά βρε παιδιά, εγώ λίγο διχάζομαι. Ο καλος μου αφήνει πάντα 1-2€. Εγώ στη σχολή είχα μία φίλη που δούλευε σερβιτόρα και έβγαζε πάααααααααρα πολλά λεφτά. Δηλαδή κανείς μας δεν έβγαζε τόσα. Και μας έλεγε ότι ήταν από τα φιλοδωρήματα. Δεν ξέρω, παίρνουν ήδη ένα μισθό οι σερβιτόροι, κι εμείς παίρνουμε μόνο ένα μισθό. Γιατί εκείνοι να παίρνουν φιλοδώρημα?

Πάντα αφήνω κάτι, συνήθως 50 λεπτά ή 1 Ευρώ, αλλά δεν θέλω να νιώθω ότι ΠΡΕΠΕΙ να το κάνω ή ότι είμαι τσιφούτο αν δεν το κάνω. Δεν έχουμε κάποια υποχρέωση, κι ας έχει γίνει παράδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πωπω θυμάμαι ο μπαμπάς μου μια φορά σε εστιατόριο είχε αφήσει 20ευρώ πουρμπουάρ.
20 ρε φίλε αν είναι δυνατόν! :Ο

- στάνταρ έφταιγε το ποτό :confused:-

[άσχετο, αλλά σχετικό]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Οι δικοί μου καμιά φορά ναι..Εγώ λόγω κρίσης..δεν ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top