Μπορεί ο ασθενής στο αεροπλάνο να πάρει όλα του τα φάρμακα στις χειραποσκευές;

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
παιδια εχω μια πολυ σημαντικη ερωτηση:worry:
αν ξερετε να μου πειτε θα σας ειμαι ευγνωμων....
ξερετε αν στα αεροπορικα ταξιδια προς εξωτερικο η ακομη και στο εσωτερικο υπαρχει περιορισμος στη φαρμακευτικη αγωγη που πρεπει να εχει ενας ασθενης μαζι του;:worry: εγω θελω να κανω ενα ταξιδι μεσα στον απριλιο και θελω τα φαρμακα να τα εχω πανω στο αεροπλανο μαζι μου.με καμια κυβερνηση δεν τα αφηνω στη βαλιτσα...μια στις χιλιες να χαθει η βαλιτσα...χαθηκα:stunned:
τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις;:worry: θα ρωτησω και σε πρακτορειο απλα θελω και μια γνωμη απο δω αν ξερετε:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε τι μορφή είναι τα φάρμακα;
Δε θα έχεις πρόβλημα, δες εδώ κι εδώ:
- Επιτρέπονται υγρά σε δοχεία χωρητικότητας μέχρι 100 ml ανά συσκευασία
- Ο συνολικός αριθμός συσκευασιών θα πρέπει να χωράει σε μία διαφανή πλαστική σακούλα, μέγιστης χωρητικότητας 1 λίτρου
- Ο κάθε επιβάτης δικαιούται να μεταφέρει ΜΙΑ μόνο τέτοια σακούλα
- Η σακούλα θα πρέπει να είναι επανασφραγιζόμενη και εντελώς κλειστή κατά την προσέλευση του επιβάτη στο σημείο ελέγχου χειραποσκευών
• Υγρά φάρμακα και διατροφικά είδη που είναι απαραίτητα στη διάρκεια του ταξιδιού, καθώς και βρεφικές τροφές, εξαιρούνται του Κανονισμού και επιτρέπονται στις χειραποσκευές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
πόσο όγκο πιάνουν τα φάρμακα; είναι σε ενέσεις; εγώ πάντως χαπάκια για τον σίδηρο και για τον θυρεοειδή κουβαλάω στην τσάντα μου και τα έχω μαζί μου στο αεροπλάνο, ποτέ κανείς δεν είπε τίποτα. Κοιτάζουν μόνο αν έχεις μαχαίρια κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Σε τι μορφή είναι τα φάρμακα;
Δε θα έχεις πρόβλημα, δες εδώ κι εδώ:

τα φαρμακα ειναι χαπια κυριως τα 8 κουτια και ενα κουτι με αμπουλες σιδηρου.:worry: το μονο υγρο δλδ ειναι αυτο.
θα πρεπει να εχω και γνωματευση απ το γιατρο μου οτι ειναι φαρμακα επειγουσης σημασιας;:worry:
αχ εχω καταγχωθει τωρα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
τη σακουλα αυτη τη διαφανη στη δινουν στον ελεγχο;:worry: θα χωραει μεσα 9 κουτια φαρμακα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε θα έχεις πρόβλημα.
Πάρε και το αεροδρόμιο ή την αεροπορική για σιγουριά, αλλά αποκλείεται να έχεις πρόβλημα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δε θα έχεις πρόβλημα.
Πάρε και το αεροδρόμιο ή την αεροπορική για σιγουριά, αλλά αποκλείεται να έχεις πρόβλημα. ;)

θα πρεπει να εχω γνωματευση γιατρου;:worry: ξερεις γιδακιμ;
θελω πανω στο αεροπλανο να εχω ενα μικρο σακβουαγιαζ με τα φαρμακα την καμερα και τη φωτογραφικη μου. ολα τα αλλα θα τα εχω στη βαλιτσα....και να χαθει δεν με νοιαζει.
τα φαρμακα να μη χαθουν μονο γιατι θα μεινω επι τοπου απ το αγχος μου.:stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ένα μικρό σακουλάκι είναι, στο οποίο θα βάλεις μόνο τα υγρά φάρμακα. Αλλά ρώτα κι εκεί, πριν ξεπακετάρεις, μπορεί να μη χρειαστεί καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ένα μικρό σακουλάκι είναι, στο οποίο θα βάλεις μόνο τα υγρά φάρμακα. Αλλά ρώτα κι εκεί, πριν ξεπακετάρεις, μπορεί να μη χρειαστεί καν!


το σακβουαγιαζ μπορω να το χω πανω στο αεροπλανο;:worry:
ας το ελεξουν δεν με νοιαζει...να μη μου κανουν μανουρα και μου πουν δεν μπορεις να τα παρεις μαζι και τετοια θελω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε καλό μου... είδες τις οδηγίες;
Επιτρέπεται να έχεις μία αποσκευή, μέχρι 8 κιλά, διαστάσεων... όσο λέει στη σελίδα που σου έδωσα! ;)
Χαλάρωσε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
ντανκε γιδακι :worry: αλλα θελω και καμια ακομη γνωμη μηπως κπ γνωριζει και τπτ παραπανω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βάσω δεν είπες ότι πρόκειτε για 8 κουτια διαφορετικά φάρμακα, επιμένω ότι είναι πολλά για ένα άτομο, πάρε την συνταγή μαζί σου, προσωπικά για τέτοια ποσότητα θα πήγενα στην ασφάλεια του αεροδρομίου να ρωτήσω, ο πράκτορας καλώς ή κακώς θέλει λευτά, ακόμα και να μην μπορούσες λόγο ποσότητας μπορεί να μην σου πεί τίποτα για να μην χάσει τα λευτά, μιάς που δεν ακυρώνετε το ταξίδι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Βάσω δεν είπες ότι πρόκειτε για 8 κουτια διαφορετικά φάρμακα, επιμένω ότι είναι πολλά για ένα άτομο, πάρε την συνταγή μαζί σου, προσωπικά για τέτοια ποσότητα θα πήγενα στην ασφάλεια του αεροδρομίου να ρωτήσω, ο πράκτορας καλώς ή κακώς θέλει λευτά, ακόμα και να μην μπορούσες λόγο ποσότητας μπορεί να μην σου πεί τίποτα για να μην χάσει τα λευτά, μιάς που δεν ακυρώνετε το ταξίδι:hmm:

:stunned: θα το κοιταξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε παιδιά, προς τι ο πανικός;;;
Βρε Βάσω μου, καλό μου παιδί, πάρε τώρα ένα τηλέφωνο την αεροπορική και ένα το αεροδρόμιο!!!!!
Έτσι κι αλλιώς αν τα φάρμακα είναι κλειστά και σε συσκευασίες μικρότερες των 100 mL, είσαι οκ. Ρώτα και το γιατρό σου.

Mania αυτό με τα λεφτά και τον πράκτορα δεν το κατάλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γιατι να υπαρχει προβλημα; Ετσι κι αλλιως σχεδον ολοι εχουν ενα σακιδιο μαζι τους, σ'αυτο θα βαλεις τα κουτια με τα χαπια (που ετσι κι αλλιως υγρα δεν ειναι, αρα τι προβλημα να προκυψει?), και στο διαφανο σακουλακι ισως να χρειαστει μονο να βαλεις τον σιδηρο και δατς ολ. Ειναι πανω απο 1 λιτρο οι αμπουλες του σιδηρου?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Βρε παιδιά, προς τι ο πανικός;;;
Βρε Βάσω μου, καλό μου παιδί, πάρε τώρα ένα τηλέφωνο την αεροπορική και ένα το αεροδρόμιο!!!!!
Έτσι κι αλλιώς αν τα φάρμακα είναι κλειστά και σε συσκευασίες μικρότερες των 100 mL, είσαι οκ. Ρώτα και το γιατρό σου.

Mania αυτό με τα λεφτά και τον πράκτορα δεν το κατάλαβα...

γιδακιμ τα κουτια δεν γραφουν πανω ποσα ml ειναι γραφουν μονο ποσοτητα χαπιων. το καθε κουτι πχ εχει 50 χαπια μεσα. :worry: δεν θα μπορω να παρω ενα κουτι απο καθε ξεχωριστο φαρμακο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Γιατι να υπαρχει προβλημα; Ετσι κι αλλιως σχεδον ολοι εχουν ενα σακιδιο μαζι τους, σ'αυτο θα βαλεις τα κουτια με τα χαπια (που ετσι κι αλλιως υγρα δεν ειναι, αρα τι προβλημα να προκυψει?), και στο διαφανο σακουλακι ισως να χρειαστει μονο να βαλεις τον σιδηρο και δατς ολ. Ειναι πανω απο 1 λιτρο οι αμπουλες του σιδηρου?!

οι αμπουλες ειναι ενα κουτι με 10 μπουκαλακια των 100ml το καθενα. αρα σωστα...1 κιλο.:worry: ετσι κι αλλιως ενα κουτι αμπουλες θελω για τις 4 μερες που θα ταξιδεψω. αν ομως εμενα παραπανω μερες και χρειαζομουν και δευτερο κουτι τι γινεται;:worry:δεν μπορω να το παρω; επειδη ειναι ενα κιλο επιπλεον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γίδι ο πρακτωρας προκειμένου να μην χάσει τα λευτά του και τα εισητήρια που θα πουλήσει(ανάλογα τον πράκτορα) ακόμα και πρόβλημα να υπάρχει δεν το λέει, το ξέρω γιατί έτοιχε σε φίλη μου, ρώτησε άν υπάρχει πρόβλημα για κάποια υγρά που είχε μετά απο εγχήρηση στον κόλπο και στο τέλος βρέθηκε να δίχνει το πάμπερς με το αίμα που φορούσε σε γυναίκα της ασφάλειας.

Οταν ήγε να του πεί ότι την ψάχναν και φτέει αυτός τς είπε ότι εγώ την δουλειά μου κάνω και δεν ξέρω τίποτα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
οι αμπουλες ειναι ενα κουτι με 10 μπουκαλακια των 100ml το καθενα. αρα σωστα...1 κιλο.:worry: ετσι κι αλλιως ενα κουτι αμπουλες θελω για τις 4 μερες που θα ταξιδεψω. αν ομως εμενα παραπανω μερες και χρειαζομουν και δευτερο κουτι τι γινεται;:worry:δεν μπορω να το παρω; επειδη ειναι ενα κιλο επιπλεον;

Mοιρασου τα μ'αυτον που θα ταξιδεψεις, 500 μλ εσυ, 500 μλ εκεινος, και δε θα χετε και αγχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Γίδι ο πρακτωρας προκειμένου να μην χάσει τα λευτά του και τα εισητήρια που θα πουλήσει(ανάλογα τον πράκτορα) ακόμα και πρόβλημα να υπάρχει δεν το λέει, το ξέρω γιατί έτοιχε σε φίλη μου, ρώτησε άν υπάρχει πρόβλημα για κάποια υγρά που είχε μετά απο εγχήρηση στον κόλπο και στο τέλος βρέθηκε να δίχνει το πάμπερς με το αίμα που φορούσε σε γυναίκα της ασφάλειας.

Οταν ήγε να του πεί ότι την ψάχναν και φτέει αυτός τς είπε ότι εγώ την δουλειά μου κάνω και δεν ξέρω τίποτα:(

ε; :stunned::stunned::stunned::stunned::stunned:
λιποθυμαω απο τωρα....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 15 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top