Mousse au chocolat spéciale

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δοκιμασμένη συνταγή για την απόλυτη μους σοκολάτας. Είναι πανεύκολη και χρειάζεται μόνο 2 ωρίτσες στο ψυγείο :)
Για 3-4 άτομα (ανάλογα πόσο τρώτε)
Υλικά

2 αυγά (χωρισμένα τα ασπράδια από τους κρόκους)
250 γρ σοκολάτα τουλάχιστον 70% κακάο
250 ml κρέμα γάλακτος (όχι light, 35% λιπαρά)
50 γρ ζάχαρη

Εκτέλεση

1. Χτυπάμε στο μίξερ την κρέμα γάλακτος ώσπου να πήξει (αν το κάνετε στο μίξερ χειρός μπορεί να χρειαστεί λίγη περισσότερη ώρα.
Στο μεταξύ, λιώνουμε την σοκολάτα σε μπεν μαρί.

2. Σε ένα άλλο μπωλ χτυπάμε με το μίξερ τους 2 κρόκους μαζί με τη ζάχαρη ώσπου να φύγει το έντονο χρώμα του κρόκου(περίπου 5-6 λεπτάκια). Στο μίγμα κρόκου- ζάχαρης ρίχνουμε τη λιωμένη σοκολάτα και ανακατεύουμε δυνατά. Στη συνέχεια προσθέτουμε την χτυπημένη κρέμα γάλακτος και ανακατεύουμε πάρα πολύ καλά.

3. Σε ένα τρίτο μπωλάκι φτιάχνουμε μια σφιχτή μαρέγκα, χτυπώντας τα 2 ασπράδια. Ρίχνουμε τη μαρέγκα στο υπόλοιπο μίγμα και ανακατεύουμε προσεκτικά και με απαλές κινήσεις με ένα κουτάλι ή σπάτουλα (δεν βάζουμε μίξερ εδώ).

Ρίχνουμε σε μικρά μπωλ ή ποτήρια και τοποθετούμε στο ψυγείο για 2 ώρες.


Η μους αυτή είναι ιδιαίτερα πλούσια, γι αυτό συνίσταται να χρησιμοποιήσουμε όσο το δυνατόν καλύτερη και πιο πικρή σοκολάτα.

Bon Appétit :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG_2221.JPG
    IMG_2221.JPG
    1.8 MB · Εμφανίσεις: 159
Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
2μιση η ώρα τα χαράματα, στο μυαλό μιας γυναίκας.Voila!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πωωωω μ έκανες να λιγουρεύομαι γλυκό πρωινιάτικα.
Πάω να κάνω ζεστή σοκολάτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
tsoufou εχεις βαλθει να μας παχυνεις μου φαινεται !:beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
ωωωω!!!!!
θα την φτιάξω και θα πω εντυπώσεις!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
tsoufou εχεις βαλθει να μας παχυνεις μου φαινεται !:beating:
Μα γιατί μου το λένε αυτό πολλοί τελευταία ; Η ειρωνία είναι ότι πλέον δεν έχω που να τα δώσω, σοκολατόπιτες, μπισκότα, τούρτες :P
Έχω αρχίσει και τα μοιράζω στα μικρά της γειτονιάς που παίζουν απέξω :confused::P:redface:


ωωωω!!!!!
θα την φτιάξω και θα πω εντυπώσεις!!:D

Εννοείται πως θέλω feedback ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Μα γιατί μου το λένε αυτό πολλοί τελευταία ; Η ειρωνία είναι ότι πλέον δεν έχω που να τα δώσω, σοκολατόπιτες, μπισκότα, τούρτες :P
Έχω αρχίσει και τα μοιράζω στα μικρά της γειτονιάς που παίζουν απέξω :confused::P:redface:

Διοτι δεν εφταναν οι φωτογραφιες γλυκων στο προφιλ σου, δινεις και συνταγες τωρα:redface:
Οταν φαγωθουν τα γλυκα απο χθες, θα την κανω και εγω την μους:popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Διοτι δεν εφταναν οι φωτογραφιες γλυκων στο προφιλ σου, δινεις και συνταγες τωρα:redface:
Οταν φαγωθουν τα γλυκα απο χθες, θα την κανω και εγω την μους:popcorn:

χαχα ε είπα να μην είμαι εγωίστρια, να δίνω και αλλού τα μυστικά μου :P
Να την κάνεις, βγαίνει καταπληκτική :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αχ τι ωραίοοοοοο:D
Να κάνω μια ερώτηση; :worry:
Κολλάει να βάλω μέσα σπασμένα καρύδια;
Φοβάμαι μη "καθίσουν" στο πάτο όμως :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αχ τι ωραίοοοοοο:D
Να κάνω μια ερώτηση; :worry:
Κολλάει να βάλω μέσα σπασμένα καρύδια;
Φοβάμαι μη "καθίσουν" στο πάτο όμως :/:

Δε νομίζω να πετύχει αν τα ρίξεις και τα ανακατέψεις, ίσως από πάνω ; Δηλαδή εκεί στο μισάωρο που την έχεις βάλει στο ψυγείο, να ρίξεις από πάνω ψιλοκομμένα. Να σου πω την αλήθεια, επειδή και μένα μου αρέσουν τα καρύδια, όταν την τρως δεν νιώθεις την ανάγκη τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
φαίνεται πολύ νόστιμη η μους.....αλλά να ρωτήσω κάτι...???
όλες τις μους που έχω δει/διαβασει περιέχουν αυγά τα οποία δεν ψήνονται....άρα δεν υπάρχει περίπτωση για σαλμονέλα ή κάποια δηλητηρίαση..??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
φαίνεται πολύ νόστιμη η μους.....αλλά να ρωτήσω κάτι...???
όλες τις μους που έχω δει/διαβασει περιέχουν αυγά τα οποία δεν ψήνονται....άρα δεν υπάρχει περίπτωση για σαλμονέλα ή κάποια δηλητηρίαση..??:worry:

Ε άμα το σκεφτείς έτσι, τότε δε θα τρώγαμε καμία κρέμα/γέμιση κλπ :P Ούτε μους ούτε τιραμισού :P
Αν είσαι τυχερός και ξέρεις την προέλευση των αυγών σου, αν είναι δηλαδή σπιτίσια, τόσο το καλύτερο. Όμως να σου πω την αλήθεια, περισσότερα κρούσματα υπάρχουν από μισοψημένα κοτόπουλα ή άψητους γύρους παρά από τη μους που θα κάνεις στο σπίτι.

It's up to you. Υπάρχουν μους όμως που χρησιμοποιείς βρασμένο ασπράδι. Έχω μία συνταγή, θα την ανεβάσω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θελω μια τετοια τώρα.
Τωρα θέλω. Τωρα.

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
***

Μολις εφτιαξα μια μους εμποριου που τη χτυπας με γαλα, εριξα μεσα σιροπι καραμελα και το εβαλα σε χωνακι παγωτου. Μεγαλη απολαυση κι ανακουφιση μετα απαυτο το θρεντ που επεσε το ματι μου! :redface:

Μακαρι να ειχα τα υλικα να εφτιαχνα αυτη του θρεντ! Παντως θα τη φτιαξω, πολυ.. ''γεματη'' μου φαινεται... και... θελω να τη δοκιμασω! :redface:

Δεν ειμαι γλυκατζου. Αλλα ειμαι πολυ της σοκολατας! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Αχ τι ωραίοοοοοο:D
Να κάνω μια ερώτηση; :worry:
Κολλάει να βάλω μέσα σπασμένα καρύδια;
Φοβάμαι μη "καθίσουν" στο πάτο όμως :/:
Δε νομίζω να πετύχει αν τα ρίξεις και τα ανακατέψεις, ίσως από πάνω ; Δηλαδή εκεί στο μισάωρο που την έχεις βάλει στο ψυγείο, να ρίξεις από πάνω ψιλοκομμένα. Να σου πω την αλήθεια, επειδή και μένα μου αρέσουν τα καρύδια, όταν την τρως δεν νιώθεις την ανάγκη τους :P

Η tsoufou εχει δικαιο Ζωη. Μην αλλαξεις τη συνταγη, πολυ πιθανο να μη σου πετυχει.
Ο Παρλιαρος εχει πει οτι σε συνταγη ζαχαροπλαστικης μπορουμε να αλλαξουμε μονο τους ξηρους καρπους και τη διακοσμηση (ή κατι τετοιο τελως παντων, δε θυμαμαι:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η tsoufou εχει δικαιο Ζωη. Μην αλλαξεις τη συνταγη, πολυ πιθανο να μη σου πετυχει.
Ο Παρλιαρος εχει πει οτι σε συνταγη ζαχαροπλαστικης μπορουμε να αλλαξουμε μονο τους ξηρους καρπους και τη διακοσμηση (ή κατι τετοιο τελως παντων, δε θυμαμαι:redface:)

Ναι μόνο που οι συνταγές του Παρλιάρου δεν βγαίνουν! :P Trusted πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μαρεσε,την διεπει μια απλοτητα :P

Θα την κανω σημερα και θα πω εντυπωσεις.:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Ναι μόνο που οι συνταγές του Παρλιάρου δεν βγαίνουν! :P Trusted πράγματα!

Δεν εχω κανει συνταγη του αλλα πιστευω οτι εχει δικαιο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όσες έχω κάνει, δεν βγαίνει καμία. Πάντα κάτι λείπει. Τυχαίο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Όσες έχω κάνει, δεν βγαίνει καμία. Πάντα κάτι λείπει. Τυχαίο ;

:hmm:Και φαινονται τοσο νοστιμα τα γλυκα του:(
Να μην επιχειρησω συνταγη του δηλαδη:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top