Δουλεύουμε για να ζούμε ή ζούμε για να δουλεύουμε;

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δουλεύουμε για να ζούμε ή ζούμε για να δουλεύουμε , έχω αυτή την απορία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σε ότι με αφορά, δουλεύω για να ζω.
Αλίμονο αν συνέβαινε το αντίθετο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εξαρτάται πόσων ετών είμαστε...
στα 25 μας δουλεύουμε για να ζούμε.... θέλουμε τα χρήματα της δουλειάς να μας παρεχουν αυτά που θέλουμε για μια ικανοποιητική ζωη, για να διασκεδάζουμε για να περνάμε καλά...
στα 75 μας ζούμε για να δουλεύουμε... η δουλειά μας, μας κάνει να νιώθουμε ακόμα παραγωγικοί και ότι δεν έχουμε ξοφλήσει, έχουμε συνηθίσει την δουλεία και χωρίς αυτήν πλέον νιώθουμε άχρηστοι

σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει και το εντελώς αντίθετο
στα 25 μας ζούμε για να δουλεύουμε γιατί είμαστε workaholics, Γιατί πιστεύουμε ότι η προσωπική ευτυχία και καταξίωση έρχεται μέσα απ την επαγγελματική μας πορεία
στα 75 μας δουλεύουμε για να ζούμε γιατί είμαστε συνταξιούχοι του ΙΚΑ με σύνταξη 500 ευρώ...


συμπέρασμα...
εξαρτάται κατά πολύ το τι τελικά συνδιασμό κάνεις σε σχέση με την ηλικία σου και την δουλειά βάση των αναγκών και της προσωπικότητας σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο Κουε να είμαστε workaholics επειδή μας αρέσει πολύ η δουλειά μας, αυτό ξέχασες να το αναφέρεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο Κουε να είμαστε workaholics επειδή μας αρέσει πολύ η δουλειά μας, αυτό ξέχασες να το αναφέρεις. ;)

κοίτα... ξέρω από ποια οπτική γωνία το βλέπεις και ως ένα βαθμό σου δίνω τα δίκια σου αλλά επειδή για μένα δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή η οποία απαρτίζεται μόνο απ την επαγγελματική μας καταξίωση αλλά χρειάζεται και η προσωπική ζωή, τείνω να θεωρώ κακή ζωή όταν κάποιος είναι workaholic επειδή όταν δουλεύεις τόσες ώρες εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να έχεις προσωπική ζωή. (όταν λέμε workaholic, εννοούμε ότι το άτομο δεν κάνει τίποτα περισσότερο απ το να κοιμάται, να τρώει, να κάνει ένα μπάνιο και να δουλεύει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό με το quote μου; :confused:
Anyway, προσωπικά έχω υπάρξει workaholic σε αρκετές περιόδους (μηνών), ακόμα και με την υπερβολική έννοια που του δίνεις και μπορώ να πω ότι ήμουν πολύ ευτυχισμένη με αυτό, διότι λατρεύω τη δουλειά μου (και δεν την έχω βαρεθεί ακόμα, όπως θα έλεγε κάποιος κυνικός ότι θα κάνω στο μέλλον). :)
Βέβαια I guess ότι αν ήμουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ έτσι ίσως να κατέληγα να μην έχω προσωπική ζωή. Χρειάζονται και τα διαλείμματα, αλλά ο καθένας έχει ανάγκη από διαφορετικής διάρκειας και συχνότητας διαλείμματα. :)
Επίσης δεν ξέρω αν θεωρείται διάλειμμα αυτό, αλλά ποτέ δεν μπορώ να δουλεύω συνεχόμενα επί 14 ώρες πχ χωρίς να χαζεύω πότε πότε και λίγο στο νετ, να βλέπω νέα θέματα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχει σχέση (με το δικό μου σκεπτικό πάντα) επειδή δεν γίνεσαι workaholic επειδή σου αρέσει όπως είπες, αλλά επειδή έτσι συμβαίνει στη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής σου


επίσης... εφόσον σταματάς στις 14 ώρες και κάνεις κι άλλα πράγματα από ανάμεσα, ΔΕΝ θεωρείσαι workaholic! Εσένα ΟΝΤΩΣ σου αρέσει πολύ η δουλειά σου και δεν έχεις πρόβλημα να την κάνεις για πολλές ώρες μέσα στη μέρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
επίσης... εφόσον σταματάς στις 14 ώρες και κάνεις κι άλλα πράγματα από ανάμεσα, ΔΕΝ θεωρείσαι workaholic! Εσένα ΟΝΤΩΣ σου αρέσει πολύ η δουλειά σου και δεν έχεις πρόβλημα να την κάνεις για πολλές ώρες μέσα στη μέρα :P

σε αυτο συμφωνω και εγω....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
γενικά πιστεύω πως ζούμε για να δουλεύουμε...
ακόμα και όταν βγάζεις αρκετά λεφτά ...συνεχίζεις να δουλεύεις με την δικαιολογία πως δεν σου φτάνουν

εγώ ελπίζω να μην καταλήξω έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εγω παντως δουλευω για να μη βαριεμαι...και νοιωθω ζωντανη οταν ειμαι ερωτευμενη...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Μμμμ δεν ξέρω ακριβώς. Αγαπάω πολύ αυτό που κάνω ! Ο βασικός λόγος που δουλεύω είναι για να εκτονώνω τη δημιουργικότητά μου, φυσικά έχω εξασφαλίσει ότι μπορώ να ζήσω από τη δουλειά μου. Η δουλειά μου όμως είναι άμεσα συνυφασμένη με τη ζωή μου, με κάνει να νιώθω δημιουργική οπότε δε νιώθω ότι ζω για να δουλεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δουλεύουμε για να ζούμε βασικά!

Η κοινωνία είναι αυτή που σε κάνει να δουλεύεις για να νιώθεις παραγωγικός,
οπότε σε καμμία περίπτωση δεν ζούμε για να δουλέυουμε.

Μακάρι να "δούλευε" κάπως αλλιώς ο κόσμος ώστε να μην χρειαζόταν να δουλεύουμε :x
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομίζω πως μόλις ξεκίνησα να ζω για να δουλεύω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Νομίζω πως μόλις ξεκίνησα να ζω για να δουλεύω! :P

Σταμάτα όσο έχεις καιρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ξέρω μόνο την απάντηση για τώρα, ΄δουλέυω για να ζώ, να περνάω καλά και να αποκτώ εμπειρίες, άν γινόταν το αντίθετο ή θα άλλαζα δουλειά ή θα προσπαθούσα να ανέβω οικονομικά, πάντως δεν θα ήθελα με τίποτα να δουλέυω εγώ για να ζούν άλλοι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δυστυχώς τους τελευταίους μήνες έκανα μια επιλογή όπου με έφερε στο σημείο να δουλεύω 14 ώρες την ημέρα...
έχω ένα κενό 3-6 το απόγευμα , που προσπαθώ να κάνω πράγματα για εμενά , και ένα μικρό κενό τα σ/κ...
αυτή τη στιγμή νιώθω οτι ζω για να δουλεύω...
και πραγματικά το σιχαίνομαι...
είμαι τόσο κουρασμένη, ίσως επειδή καμία απο τις δύο δουλειές μου δεν με γεμίζει...
δεν ξέρω τι θα κάνω... έτσι μου έρχεται να τα παρατήσω όλα και να σηκωθώ να φύγω...
ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΤΕ!!! ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ... και κοιτάξτε να περνάτε όσο πιο καλά μπορείτε...
γιατί η ζωή είναι μικρή και είναι κρίμα οι αναμνήσεις σας να έχουν να κάνουν στο μεγαλύτερο ποσοστό τους γύρω απο την δουλειά!!!!!! εκτός απο τους τυχερούς που έκαναν δουλειά τους το χόμπι τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κι εγώ απο δουλειά , άλλο τίποτα.... αλλά μ' αρέσει δεν ξέρω.... νομίζω ότι η δουλειά μας κάνει να αισθανόμαστε δημιουργικοί, με την προϋπόθεση βέβαια ότι μας αρέσει αυτό που κάνουμε και βέβαι ότι δεν γίνεται σε βάρος της προσωπικής μας ζωής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lotta

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εγώ πάντως δουλέυω για να ζω.Δε θα δεχόμουν δουλειά που θα μου πρόσφερε περισσότερα και να δούλευα έως τις 7 και 8 το βράδυ..Δε δέχομαι με τίποτα αυτό που λένε ναι ..αλλά παίρνει καλά λεφτά..να τα βράσω όταν δεν έχεις χρόνο για τον εαυτό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ναι ..αλλά παίρνει καλά λεφτά.

Άμα δουλεύεις πολύ και δεν παίρνεις και λεφτά, σε ποιά κατηγορία είσαι? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Άμα δουλεύεις πολύ και δεν παίρνεις και λεφτά, σε ποιά κατηγορία είσαι? :mad:

Φροντισε να αλλαξεις κατηγορια και μη σε απασχολει το ονομα της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top