Αισθητηριακές Εμπειρίες

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τι και πως βλέπουμε;!
Τι και πως ακούμε;!
Τι και πως αγγίζουμε;!
Τι και πως οσφραινόμαστε;!
Τι και πως γευόμαστε;!

Βασιζόμαστε στις αισθήσεις μας για να δημιουργούμε νοήματα μέσα στο κόσμο που ζούμε, αλλά και για να τον αντιλαμβανόμαστε! Οι πέντε αισθήσεις συνεργάζονται "αρμονικά" μεταξύ τους για να σχηματίσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα του ποιοι είμαστε, πού βρισκόμαστε και τι συμβαίνει γύρω μας.
Με την οπτική αντίληψη, την κίνηση, την ακοή, τον ήχο, την αίσθηση του σώματος στο χώρο, τη βαρύτητα, την αφή, τις γευστικές απολαύσεις δημιουργούνται οι αισθητηριακές εμπειρίες...σαν βιώματα μιας κατάστασης, πείρας και εξέλιξης....
Η βασική λειτουργία του εγκεφάλου επηρεάζεται και ολοκληρώνεται από τα αισθητηριακά συστήματα, τα οποία συνεχώς ενημερώνουν τον εγκέφαλο, τόσο για τον εξωτερικό κόσμο, όσο και για τον «εσωτερικό»...δημιουργώντας τις εικόνες που συντροφεύουν και βιώνουν οι άνθρωποι ο καθένας ξεχωριστά ή και μαζί......

Είναι τελικά οργανωμένες οι αισθητηριακές πληροφορίες....;;;

Οι αισθητηριακές εμπειρίες οδηγούν στη συναισθηματική ωριμότητα;

Πιστεύετε ότι λειτουργούν σε σας αρμονικά και οι 5 αισθητηριακές εμπειρίες;;;

Μήπως κάποια από αυτές κυριαρχεί; Κι αν ναι ποιες εμπειρίες αποτυπώνονται ποιο εύκολα στον εγκέφαλο σας , το μυαλό σας ή την καρδιά σας;

Ποιες είναι οι δικές σας Αισθητηριακές Εμπειρίες;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
αυτές οι πέντε αισθήσεις δημιουργούνται από τη στιγμή που γεννίομαστε και μας συνοδεύουν καθόλη τη διάρκεια της ζωής μας ( χωρίς την ύπαρξη κάποιας διαταραχής και τα γηρατειά)
πίστευω πως εαν δεν υπάρχει κάποιου είδους διατάραξη των αισθητητριακών οργάνων και καποιου ειδους ψυχολογική διαταραχή οι πληροφορίες που μας δίνουν είναι οργανωμένες. Σε έμενα πιστεύω ότι λειτουργούν και συνεργάζονται όλες αρμονικά, με κυρίαρχη την ακοή!
τα βράδια που έχει απόλυτη ησυχιά, κλείνω τα φώτα,ξαπλώνω και προσπαθώ να ακούσω τι γίνεται γύρω μου...ακούω τους διπλανούς μου, τα αυτοκίνητα και τις συζητήσεις έξω, το τριξιμο του πατώματος....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θα γίνω σπαστική τώρα, αλλά είναι "πιο εύκολα". Πιο=περισσότερο, ποιό=η ερώτηση στο "αυτό". :P
Επίσης η αντίληψη του κόσμου διαφέρει όχι μόνο από άτομο σε άτομο αλλά και από διάφορους ασταθείς παράγοντες, όπως η διάθεση, η κούραση, περιστασιακές ασθένειες, πείνα, ουσίες, κλπ. Την ερώτηση σχετικά με την οργάνωση και την αρμονία δεν την καταλαβαίνω...Κυρίαρχη αίσθηση δεν νομίζω πως έχω μια, έχω όμως μνήμες από έντονες αισθήσεις (π.χ. γεύση κάποιου φαγητού, αυτό που νιώθω όταν με περιποιούνται σε κομμωτήρια/σπα, κλπ) που πολλές φορές είναι πιό ευχάριστες στο μυαλό μου παρά στις αισθήσεις μου όταν τύχει και επαναληφθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top