• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σακχαρώδης Διαβήτης

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Έχουν οι περισσότεροι στην οικογένειά μου, άρα μάλλον λόγω κληρονομικότητας θα αποκτήσω κι εγώ.

Υπάρχει τρόπος να το προλάβω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

My_paSSion

Νεοφερμένος

Η My_paSSion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Η σωστή διατροφή ... προλαβαίνει το διαβήτη στα ... αρχικά στάδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το θέμα της διατροφής το χω καλύψει ήδη.
Τρώω πάντα διαιτητικά, καθόλου λευκό αλεύρι, τα πάντα ολικής άλεσης, λίγους υδατάνθρακες και μοιρασμένους, ελάχιστα σάκχαρα (μόνο από φρούτα). Επίσης γυμνάζομαι συστηματικά.

Κάτι άλλο υπάρχει που μπορώ να κάνω? Εσύ λόγω επαγγέλματος θα ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

My_paSSion

Νεοφερμένος

Η My_paSSion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι η αλλαγή τρόπου ζωής, που είναι η διακοπή καπνίσματος αν καπνίζεις φυσικά...Να ξέρεις η καλή ποιότητα ζωής επιτυγχάνεται από την αντιμετώπιση όλων των παραγόντων κινδύνου του σακχαρώδη διαβήτη αλλά καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και έναν γιατρό για φάρμακα κ.τ.λ αν όντως έχεις σακχαρώδη διαβήτη...!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν καπνίζω, δεν πίνω καφέ ή αλκοόλ, δεν κάνω τίποτα. Και γυμνάζομαι πάρα πολύ.
Ούτε έχω σακχαρώδη διαβήτη...
Φοβάμαι μην αποκτήσω από κληρονομικότητα, και θέλω να το προλάβω.. Αυτό είναι όλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν καπνίζω, δεν πίνω καφέ ή αλκοόλ, δεν κάνω τίποτα. Και γυμνάζομαι πάρα πολύ.
Ούτε έχω σακχαρώδη διαβήτη...
Φοβάμαι μην αποκτήσω από κληρονομικότητα, και θέλω να το προλάβω.. Αυτό είναι όλο.



καπνιζω σα φουγάρο, πινω αλκοολ με το βαρέλι, γυμνάζομαι όταν πετάω φωτοβολίδες στη θύρα 13 καθε κυριακή

και τη ζωή απολαμβάνω, και όταν έρθουν καρκίνοι/διαβήτες/τριχοπτωση
δεν θα βρουν τίποτα να χαλάσουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Έχουν οι περισσότεροι στην οικογένειά μου, άρα μάλλον λόγω κληρονομικότητας θα αποκτήσω κι εγώ.

Υπάρχει τρόπος να το προλάβω???
Επειδή έχω κι εγώ ιστορικό οικογενειακό, για καλό και για κακό, έχω πάρει συσκευή μέτρησης, και κάθε εβδομάδα περίπου (ή όποτε θυμάμαι) κάνω μία μέτρηση και ας μην έχω, αλλά να ξέρω αν ποτέ αρχίσει σταδιακά να ανεβαίνει, να μην βρεθώ προ εκπλήξεως, αλλά να ξέρω τι μου γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Καλή ιδέα είναι αυτό που λες. Θα πάρω κι εγώ μάλλον.
Αυτή που σου τρυπάει το δάχτυλο δεν έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αυτή που σου τρυπάει το δάχτυλο δεν έχεις?
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος απ' ό,τι ξέρω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ούτε εγώ ξέρω, γι αυτό έλεγα μπας και υπήρχε κάτι λιγότερο σπλάτερ.
Το χει η μαμά μου και οποτε πάω, κάνω ένα τεστάκι.
Προς το παρόν είμαι σε πολύ χαμηλά επίπεδα, αλλά φοβάμαι πολυ για το μέλλον.
Σχεδόν όλη μου η οικογένεια, η οποία βέβαια σαβουριάζει τα πάντα (εγώ δεν ξέρω πως βγήκα της υγιεινής διατροφης), έχουν διαβήτη.
Ένας θείος μου έχει σχεδόν τυφλωθεί από αυτό. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μονο να προσεχεις μπορεις.

τωρα για το αν θα εμφανιστει δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εφόσον δεν έχεις κάτι, κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει ν'ανησυχείς καθόλου και ούτε να το σκέφτεσαι (αν, αν). Τη διατροφή σου να την προσέχεις όπως και να χει ανεξαρτήτος αυτού όμως, διότι κάνει καλό γενικώς. Πόσοι έχουν κληρονομικότητα και τελικά δεν τους τυχαίνει τίποτα ή τους βρίσκει κάτι άλλο? Αν είναι δηλαδή ν'ανησυχείς μήπως κι αν πάθεις, τότε το στρες μπορεί να σε καταβάλλει.. Γνώμη μου είναι αυτή του Ρεμπεσκέ, αν είναι να σε βρει κάτι, σε βρήκε και τότε το ξανασυζητάμε, αλλιώς τσάμπα άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Gila το θέμα της κληρονομικότητας δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο πιστεύεις. Αν δεν υπάρχουν δεν οι κατάλληλες προϋποθέσεις, καταχρήσεις, κακή διατροφή, κτλ δεν κινδυνεύεις. Φαντάσου τον παράγοντα της κληρονομικότητας σας ένα πολλαπλασιαστή επί τον αρχικών συνθηκών. Αν οι αρχική πιθανότητα είναι 0 όσο προδιάθεση και να έχεις πάλι 0 θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Να στε καλά βρε παιδιά. Κι εγώ που νόμιζα πως απλά και μόνο επειδή υπάρχει κληρονομικότητα, θα το πάθω, όσο κι αν προσέχω...
Ευχαριστώ πάρα πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Στις εξετάσεις αίματος που κάνουν κατά τον προεγχειριτικό έλεγχο φαίνεται ο διαβήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top