Γιατί αρέσει το ποτό περισσότερο στους άνδρες και λιγότερο στις γυναίκες;

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ξεκινάω a priori από τη θέση ότι οι άντρες πίνουν περισσότερο από τις γυναίκες. Υπάρχει αμφιβολία επ' αυτού; Όχι.
Το θέμα είναι γιατί τραβάει το ποτό περισσότερο τους άντρες;
Είναι σωματικό το θέμα; Ψυχολογικό; Θέμα ανδρισμού;
Το αντέχουν περισσότερο;

πσ:Δεν αναφέρομαι σε θέμα εθισμού/αλκοολισμού. Μην αναλύσουμε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
δεν ξερω τι τους τραβαει παντως σιγουρα το αντεχουν περισσοτερο λογω οργανισμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Μπα... πιστευω πως και στις γυναικες αρεσει πολυ το ποτο! Ισως οχι βοτκα αλλα το κρασι θα το πιουν οταν ειναι για χαλαρη εξοδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Σπάνια έχω συναντήσει γυναίκες-γερά ποτήρια. Οι περισσότερες παίρνουν ένα ποτό και το λιβανίζουν εκατό ώρες. Ενώ οι άντρες θα βρίσκονται ήδη πχ στο τρίτο ποτήρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Bitch please. :P

Θέλω έρευνα που να το στηρίζει αυτό που λες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ποιο απ' όλα; Γιατί είπα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Bitch please. :P

Θέλω έρευνα που να το στηρίζει αυτό που λες!

υπάρχει έρευνα η οποία λέει ότι το αίμα στους άντρες έχει σε μεγαλύτερη συγκέντρωση κάτι(νερό?) με αποτέλεσμα να διασπάται το αλκοόλ πιο εύκολα και να απορροφάται λιγότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Οι άντρες αρέσκονται πιο πολύ στο ποτό από τις γυναίκες και το αντέχουν και πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Από την εμπειρία μου τα λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποιο απ' όλα; Γιατί είπα πολλά.

Από την εμπειρία μου τα λέω.

Σαχλαμάρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν ισχύει πιστεύεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Οι γυναίκες πίνουν & αντέχουν πιο πολύ το αλκοόλ από τους άνδρες!

Οι γυναίκες τελικά αποδείχθηκαν σε ορισμένες χώρες ότι πίνουν και αντέχουν πιο πολύ το αλκοόλ από τους άνδρες, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό έντυπο International Journal of Environmental Research and Public Health.
Συγκεκριμενα , οι φοιτητές στην Ισπανία μπορεί συνολικά να ήπιαν περισσότερο αλκοόλ από τις συνομήλικες συμφοιτήτριες τους, αλλά οι τελευταίες πήραν την «πρωτιά» στην χρήση αλκοόλ ανά ώρα.
Ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου του Βιγκο στην Ισπανία, ρώτησε σχετικά με την κατανάλωση αλκοόλ 985 φοιτητές και διαπίστωσε μεταξύ άλλων ότι οι γυναίκες επίσης έκαναν πιο καθιστική ζωή από τους άνδρες, ενώ μεγάλες αναλογίες και των δύο φύλων είχαν κάνει χρήση παράνομων ουσιών.
Η ακατάσχετη κατανάλωση αλκοόλ παρουσιάζει μεγάλη διακύμανση μεταξύ των χωρών. Ως ακατάσχετη κατανάλωση αλκοόλ ορίζεται η κατανάλωση πέντε ή περισσότερων ποτών σε δύο ώρες για τους άνδρες και τέσσερα ή περισσότερα για τις γυναίκες.
Πιο αναλυτικά, το 56,1% των γυναικών έκανε ακατάσχετη κατανάλωση αλκοόλ, συγκριτικά με το 41,3% των ανδρών. Οι φοιτητές βέβαια, κατά μέσο όρο, έπιναν περισσότερο αλκοόλ από τις γυναίκες, αλλά με βραδύτερο ρυθμό.
Εξίσου ανησυχητικό ήταν το εύρημα ότι το 56,1% των φοιτητριών έκανε καθιστική ζωή ή δεν γυμνάζονταν καθημερινά, συγκριτικά με το 41,7% των φοιτητών. Μεταξύ αυτών που κατάφερναν να γυμνάζονται καθημερινά, σύμφωνα με τις διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες, το 38,6% των ανδρών σκοπίμως έβρισκε χρόνο για άθληση, συγκριτικά με το 20,9% των γυναικών.
Πάντως οι φοιτητές έκαναν πιο έντονη χρήση ναρκωτικών από τις γυναίκες, αν και το 44,9% των αγοριών και το 30,9% των κοριτσιών ανέφερε γενικά χρήση παράνομων ουσιών.
Στις περισσότερες περιπτώσεις, ο κύκλος σπουδών των φοιτητών δεν επηρέαζε την υγεία τους. Όμως, οι φοιτήτριες που σκόπευαν να ακολουθήσουν καριέρα στον τομέα της εκπαίδευσης ήταν πιθανότερο να έχουν διαταραγμένη συμπεριφορά απέναντι στο φαγητό, από τις κοπέλες που σπούδαζαν επιστήμες σχετικές με την υγεία. Το 19% των φοιτητριών του πρώτου κλάδου σπουδών είχε συμπεριφορές σχετικές με τις διατροφικές διαταραχές, συγκριτικά με το 6,3% των κοριτσιών των επιστημών υγείας. Συνολικά, το 8,8% των φοιτητών είχε διαταραγμένη σχέση με το φαγητό.
πηγή
Υπάρχεικαι η άλλη άποψη....
Τώρα αν ισχύει ή όχι είναι προς συζήτηση...;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τις περισσότερες μπεκρο-ιστορίες από άντρες τις έχω ακούσει. Επίσης, δε βλέπω πολύ συχνά άντρες που όταν βγαίνουν έξω παραγγέλνουν χυμό να πιουν. Δε λέω ότι δεν αρέσει και στις γυναίκες το ποτό. Αλλά λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Να και ο αντίλογος
:)

* Οι γυναίκες μεθούν ταχύτερα. Ακόμα κι αν ένας άντρας και μια γυναίκα του ιδίου ύψους και βάρους καταναλώσουν ακριβώς την ίδια ποσότητα αλκοόλ, η γυναίκα θα μεθύσει ταχύτερα.

Αυτό οφείλεται στο ότι το γυναικείο σώμα έχει μικρότερη περιεκτικότητα σε νερό, οπότε το αλκοόλ διαλύεται σε λιγότερα υγρά στο αίμα. Επιπλέον, τα γυναικεία ηπατικά κύτταρα παράγουν μικρότερη ποσότητα από το ένζυμο αλκοολική διυδρογενάση, το οποίο διασπά το αλκοόλ, με συνέπεια το οινόπνευμα να παραμένει περισσότερο στο αίμα, κατά τον καθηγητή σερ Ίαν Γκίλμορ, ειδικό σε θέματα αλκοόλ από το Βασιλικό Κολέγιο Παθολόγων (RCP) της Βρετανίας.

Γι’ αυτούς τους λόγους οι γυναίκες κινδυνεύουν περισσότερο να χάσουν τις αισθήσεις τους και μπορεί να είναι πιο ευάλωτες στις ήπιες μορφές διαταραχής της μνήμης όταν πίνουν πολύ.

* Τα παρεπόμενα της μέθης είναι πιο έντονα στις γυναίκες. Επειδή το αλκοόλ συσσωρεύεται στο αίμα των γυναικών σε υψηλότερες συγκεντρώσεις, οι γυναίκες έχουν διπλάσιες πιθανότητες από τους άντρες να παρουσιάσουν παρεπόμενα της μέθης (λ.χ. στομαχικά ενοχλήματα, ενοχλητική δίψα, πονοκέφαλο) έπειτα από την κατανάλωση πέντε ποτών.

Ο πονοκέφαλος οφείλεται στην αφυδάτωση που προκαλεί το αλκοόλ, που συρρικνώνει τις μεμβράνες του εγκεφάλου, ενώ τα στομαχικά ενοχλήματα στην τοξική δράση του αλκοόλ στο τοίχωμα του στομάχου», κατά την δρα Κάρθιν Μπράουν, από το Ίδρυμα Μελετών του Αλκοόλ (IAS) της Βρετανίας.

(πηγή)

υγ.ψαραδέλλη τι λες τώρα
με δυο ποτά κι είμαστε φτιαγμένες
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Mιας και αρχίσαμε τις έρευνες, είχα διαβάσει πως οι ανοιχτόχρωμοι άνθρωποι (ξανθά μαλλιά-γαλάζια/πράσινα μάτια) αντέχουν περισσότερο το ποτό γιατί η έλλειψη μελανίνης...κάτι κάνει που δεν το θυμάμαι.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, εμένα ας πούμε μου αρέσει η μπύρα αρκετά, αλλά δεν πίνω τίποτα άλλο. Ξέρω κοπέλες που ξυπνάνε αγκαλιά με ένα μπουκάλι ουίσκι/βότκα και προφανώς τους αρέσει. Ξέρω όμως και άντρες που δεν πίνουν καθόλου.
Μαντεύω πως οι άντρες γενικά βλέπουν και λίγο σαν σύμβολο ανδρισμού το πόσα ποτά θα πιούν σε ένα βράδυ, ενώ οι γυναίκες δεν το κάνουν γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχο κοινωνικό στερεότυπο που να τις ωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγώ θα προτεινα να το αναγαγουμε σε πιο γενικο ζητημα:Γιατί αρεσει η μεγαλη καταναλωση αλκοολ σε πολλους,ιδιαίτερα νεους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εγώ θα προτεινα να το αναγαγουμε σε πιο γενικο ζητημα:Γιατί αρεσει η μεγαλη καταναλωση αλκοολ σε πολλους,ιδιαίτερα νεους;

Εγώ θα πρότεινα να το αναγάγουμε σε ένα ειδικότερο ζήτημα. Γιατί οι μεγαλύτεροι σε ηλικία αντέχουν περισσότερο την ίδια ποσότητα αλκοόλ από τους νέους;

Γιατί αρέσει το ποτό περισσότερο στους άνδρες και λιγότερο στις γυναίκες;

Δεν αρέσει περισσότερο. Πίνουν περισσότερο, λόγω ταύτισης του ανδρισμού με το αλκοόλ. Κατά τα άλλα, πάω να πιω μια μπύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά απο την καθημερινότητα βλέπει ο καθένας οτι οι άντρες αντέχουν περισσότερο. Στο αν αρέσει περισσότερο δεν το ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top