Ευρωπαϊκή Ένωση... τι σας λέει;

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αφορμή χθεσινή μου συζήτηση με έναν πολωνό και ένα γάλλο.

Ήταν και πολλές γυναίκες στην παρέα αλλά λέγανε μ@λ@κίες γκομενικής φύσης, οπότε δεν τις συμπεριέλαβα στη συζήτηση :P


Ποια είναι η γνώμη σας για την ΕΕ?
Μας έχει βοηθήσει κι αν ναι σε ποιο επίπεδο?
Το ότι έχουμε γτπ πρόοδο ως χώρα γενικά οφείλεται σε κακοδιαχείριση δική μας ή στο ότι μπήκαμε σαν το φτωχό συγγενή και με μαγειρέματα στο όλο παιχνίδι?
Νιώθετε αδέρφια ύπο κάποια έννοια με τους λοιπούς ευρωπαίους?
Έχει κάποιο όφελος για τις σχέσεις μας με τους αμέρικαν μπράδερς ή για την ειρήνη μεταξύ μας?
Τίθεται ζήτημα μίας οποιάσδήποτε ομοψυχίας?


Αναπτύξτε παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την ΕΕ?
Μας έχει βοηθήσει κι αν ναι σε ποιο επίπεδο?
Το ότι έχουμε γτπ πρόοδο ως χώρα γενικά οφείλεται σε κακοδιαχείριση δική μας ή στο ότι μπήκαμε σαν το φτωχό συγγενή και με μαγειρέματα στο όλο παιχνίδι?
Νιώθετε αδέρφια ύπο κάποια έννοια με τους λοιπούς ευρωπαίους?
Έχει κάποιο όφελος για τις σχέσεις μας με τους αμέρικαν μπράδερς ή για την ειρήνη μεταξύ μας?
Τίθεται ζήτημα μίας οποιάσδήποτε ομοψυχίας?

1. Εκτιμώ το συνασπισμό, χαίρομαι που έγινε και που είμαστε μέλη.
2. Ναι. Οι διαρκείς πιέσεις από του "άνω" μας έφεραν σε ένα πιο υψηλό επίπεδο σε πολλά θέματα... Αλλιώς δε θα το παίρναμε απόφαση μόνη μας... ποτέ!
3. Both. Αλλά βασικά μόνο εμείς θα βοηθήσουμε τον εαυτό μας, από ένα σημείο και μετά.
4. Αδέρφια όχι, μακρινοί συγγενείς ναι! Όντας σε μία χώρα εκτός της Ε.Ε. νιώθω όποτε είμαι Γερμανία ή Αυστρία πιο πολύ σε δικά μου μέρη. Ίσως φταίει και η αντιπάθεια των Ελβετών στην Ε.Ε.
5. Σε πολλά επίπεδα λειτουργεί εξισορροπητικά, το ότι η μεγαδύναμη απέναντι από τον ωκεανό έχει άλλη μία εξίσου μεγάλη μονάδα, κι όχι ένα μωσαϊκό από "αρχαίους" πολιτισμούς.
6. Πφ εν μέρει...

Γενικά μας έκανε καλό. Κι ήταν ένας καλός τρόπος να αμβλυνθούν οι διαφορές και η έντονη αστάθεια στην Ευρώπη, που παρέμενε μετά τους Παγκοσμίους Πολέμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Για το ζήτημα εθνικής ταυτότητας ποια είναι η άποψη σου?

επισης
Υπάρχουν χώρες που ορίζουν αυτή την ενότητα και άλλες που απλά ακολουθούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την ΕΕ?
Μου αρέσει σαν ιδέα, σαν ''αντίπαλο δέος'' στην Αμερική, σαν δυνατότητα διεύρυνσης των οριζόντων του Ευρωπαίου επαγγελματικά και ακαδημαϊκά πέρα από τα όρια του κράτους του.
Μας έχει βοηθήσει κι αν ναι σε ποιο επίπεδο?
Σαν χώρα έχουμε αναγκαστεί να κάνουμε πράγματα μετά από κάμποση πίεση, χωρίς την Ευρώπη θα ήμαστε ακόμα πιο πίσω. Και σημαντικά είναι τα ωραία κονδύλια που έχουμε πάρει και μας έδωσαν δυνατότητα για έργα πολεοδομικά, πολιτισμικά και εκπαιδευτικά (ΕΠΕΑΕΚ ας πούμε)!

Σαν πολίτης, για να μιλήσω για μένα, με έχει βοηθήσει στο να μην χρειάζεται να κάνω συνάλλαγμα όταν ταξιδεύω, στο να περιμένω σε μικρές ουρές στο αεροδρόμιο και σε παρόμοια πρακτικά θέματα. LOL. Επίσης, ως πολίτης Ευρωπαϊκής Ένωσης πλήρωσα πολύ λιγότερα λεφτά από τον Ασιάτη ή τον Χιλιανό στο μεταπτυχιακό μου.

Βέβαια, τα θετικά από οικονομικής άποψης σχετίζονται μόνο με τον πολίτη που κινείται αρκετά μέσα στα κράτη, επειδή το ευρόπουλο προβλήματα έφερε στον μέσο Έλληνα και τον μέσο Ευρωπαίο.
Το ότι έχουμε γτπ πρόοδο ως χώρα γενικά οφείλεται σε κακοδιαχείριση δική μας ή στο ότι μπήκαμε σαν το φτωχό συγγενή και με μαγειρέματα στο όλο παιχνίδι?
Νομίζω εμείς φταίμε, η Ευρώπη μας δίνει πολλά που θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε και να μην τα τρώμε (τρώνε καλύτερα).
Νιώθετε αδέρφια ύπο κάποια έννοια με τους λοιπούς ευρωπαίους?
Αισθάνομαι ξαδέρφια με τους Ευρωπαίους, σαν κουλτούρα έχουμε πολλά κοινά συγκριτικά με όσα έχουμε με Ασιάτες, Αμερικάνους και όλους τους άλλους. Εξαίρεση η Βρετανία, η οποία είναι 1 ενδιάμεσο, άλλωστε οι Βρετανοί δεν θεωρούν τους εαυτούς τους Ευρωπαίους.
Έχει κάποιο όφελος για τις σχέσεις μας με τους αμέρικαν μπράδερς ή για την ειρήνη μεταξύ μας?
Τίθεται ζήτημα μίας οποιάσδήποτε ομοψυχίας?
Αλλιώς σέβονται οι Αμερικάνοι την ΕΕ, αλλιώς την Ελλάδα ή ακόμα και την Γερμανία ας πούμε χωριστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Βέβαια, τα θετικά από οικονομικής άποψης σχετίζονται μόνο με τον πολίτη που κινείται αρκετά μέσα στα κράτη, επειδή το ευρόπουλο προβλήματα έφερε στον μέσο Έλληνα και τον μέσο Ευρωπαίο.

Βασικά, αυτό θα ήθελα να το σχολιάσει κόσμος.

Δλδ και εγώ λέω ευρωπαική ένωση ftw γιατί αυτή την άνεση και την ευκολία του να ταξιδέυεις από εδώ και από κει, να ζεις σε χώρες σαν αυτόχθονας κτλ την εκμεταλλεύομαι απείρως, αλλά ο κλεισμένος στα σύνορα της χώρας του άνθρωπος τι λέει για αυτό??
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διατηρείται η ταυτότητα... Ή, τι εννοείς;

Ναι, κάποιες ορίζουν, άλλες ακολουθούν. Αλλά τα συμφέροντα πάντε κι έρχονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Βασικά μην ξεχνάτε ότι με την ένταξη στην ΕΕ ήρθαν και ένα σωρό λεφτά στη χώρα. Άσχετα που είμαστε μ@^%κες και τα τρώνε κάτι λαμόγια που όσο πάει ζητάνε μεγαλύτερες συντάξεις χωρίς να τις έχουν δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ας τα θέσω απλά χωρίς πολλές διευκρινίσεις.

Δικαιώματα. Η ΕΕ βασίζεται στα ανθρώπινα δικαιώματα και αποτελούν το βασικό στόχο της...

Ειρήνη. Η Τουρκία και οι υπόλοιποι γείτονες μας θέλουν να μπουν σε ένα οργανισμό ο οποίος έχει σα βασικό κριτήριο την ειρηνική συμβίωση των λαών. Οπότε ή θα σταματήσουν τις επεκτατικές βλέψεις τους είτε ο λαός τους θα πεθαίνει στη πείνα.

Ανάπτυξη της οικονομίας. Πότε είπαμε ότι η Ελλάδα ανέπτυξε την οικονομία της; Μετά το 80'; τι έγινε το 79'; ΕΕ. Για να μη ξεχάσουμε τα Κ.Π.Π και τα οφέλη που έδωσαν τα τελευταία 10 χρόνια.

Ευρωπαϊκή ταυτότητα. Επιτέλους, μη την μπερδεύουμε με την εθνική ταυτότητα. Είναι υπεράνω αυτής (όχι αξιακά) με σκοπό την ειρηνική συμβίωση των λαών μεταξύ τους. Η Γαλλία και η Γερμανία (κάτι σαν Ελλάδα Τουρκία) σήμερα είναι οι μεγαλύτεροι σύμμαχοι και έχουν κοινή σχολική ιστορία.

Τεσπα. Ωραίο θέμα μιας και η ΕΕ είναι ο μόνος τρόπος οι Ευρωπαίοι πολίτες να διατηρήσουν το οικονομικό τους επίπεδο τους σε μια άναρχη παγκόσμια κοινωνία

Μη βλέπουμε την ΕΕ σαν το αντίπαλο δέος της ΗΠΑ. Αυτό θα γίνει σε πολλές δεκαετίες από τώρα (αν γίνει ποτέ). Ας τη δούμε σαν ένα πρωτότυπο πείραμα το οποίο δεν έχει ξαναγίνει ποτέ στην ιστορία...

Υ.Γ. Ο Πολωνός ήταν φιλοατλαντιστής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μπα ο Πολωνός ήταν απλά υπερευρωπαίος και μου έσπασε τα νεύρα.

Τον ρώτησα τι έφερε στη χώρα του η ένταξη και μου απάντησε λεφτά.

Είχα πάει πολωνία το 2005, οι τύποι ήτανε φτωχότατοι και τα πάντα θεόφτηνα, εμείς πετούσαμε τα ζλότι σαν στραγάλια και αυτοί κάνανε υποκλίσεις.

Εγώ τότε δε διανοούμουν ότι αυτή η χώρα θα γίνει ΕΕ!
Χθες μου είπε ότι τα προιόντα έχουν γίνει πανάκριβα αλλά και οι μισθοί αυξήθηκαν 50%. Δηλαδή ίσως να γίνανε 500 ευρώ :P

Γενικά, συμφωνώ με πολλά ζητήματα που θίγετε, απλά εμένα αυτό το αδελφωμένο πανεθνικό φοβάμαι ότι μερικές φορές αποπροσανατολίζει τη ζωή μας και τις πεποιθήσεις μας.

Δεν μπορείς να αντιδράσεις, ούτε να αντισταθείς νομίζω αν δεν έχεις μία βάση, είσαι πιο ευάλωτος, πιο διεθνοποιημένος με την κακή την έννοια.


Βασικά το θέμα το άνοιξα, γιατί συνειδητοποίησα ότι έχω μία άποψη ότιναναιφλου, και ήθελα να δω 5 απόψεις με επιχειρήματα γιατί η δική μου παρα είναι γτπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η Ευρωπαϊκή Ένωση μου λέει πολλά.

Επειδή δεν χρειάζεται να πληρώνω υπέρογκα ποσά για προμήθειες απλών καθημερινών πράξεων, δεν χρειάζεται να σκέφτομαι συχνά το συνάλλαγμα, δε χρειάζεται να σκέφτομαι το τελωνείο κτλ.

Η ΕΕ με κάνει να νιώθω πιο σίγουρος, μπορεί να έτυχε να να γεννηθώ σε ένα φτωχό κράτος αλλά τουλάχιστον υπάρχει η υποστήριξη της ΕΕ. (Αναφέρομαι στις επιδοτήσεις)

Τα επιτόκια δεν επηρεάζονται μόνο το Ελληνικό κράτος. Πλέον μπορώ πολύ εύκολα να έχω έναν καταθετικό λογαριασμό με 3%, αρκετά κοντά στο επιτόκιο ενός στεγαστικού δανείου.

Κοινώς, νιώθω τυχερός που είμαι πολίτης χώρας της ΕΕ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είχα πάει πολωνία το 2005, οι τύποι ήτανε φτωχότατοι και τα πάντα θεόφτηνα, εμείς πετούσαμε τα ζλότι σαν στραγάλια και αυτοί κάνανε υποκλίσεις.

Εγώ τότε δε διανοούμουν ότι αυτή η χώρα θα γίνει ΕΕ!
Χθες μου είπε ότι τα προιόντα έχουν γίνει πανάκριβα αλλά και οι μισθοί αυξήθηκαν 50%. Δηλαδή ίσως να γίνανε 500 ευρώ :P

Πάντως, επειδή η αδερφή μου είναι διακοπές εκεί, οφείλω να πω ότι συνεχίζουν να είναι όλα πάμφθηνα. Φαντάζομαι πώς ήταν πριν!:PΠάντως λένε ότι η Πολωνία είναι σε πολύ καλό δρόμο και χαίρομαι, επειδή είναι καλλιεργημένοι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν μου αρεσει η ευρωπαϊκη ενωση, εγω θελω να ειχαμε μια ευρωπαϊκη ενωση της ειρηνης και του σοσιαλισμου, μια ΕΕ προοδευτικη . Η ευρωπαϊκη ενωση απο οτι εχω ακουσει στις ειδησεις σε ολες τις χωρες ο πληθωρισμος (ανατιμησεις σε βασικα ειδη αγαθον) εχει ανεβει. Δεν λεω να βγη η ελλαδα απο την ΕΕ αλλα αυτο που μου τη σπάει ειναι οτι καθε λιγο και λυγακι ερχονται νεες εντολες οπου λενε οτι στην παιδεια πρεπει να μπουν οι επιχειρησεις στις σχολες, οτι το εκπαιδευτικο συστημα μας να στηριζεται πολυ στην ιδιωτικη προτωβουλια. δηλ. να εμπορευματοποιηθουν τα παντα . Αυτο που μου αρεση απο την ΕΕ ειναι οτι μας στελνει καποια λεφτα για να κανουμε και εμεις οι κακομηροι καποια αναπτυξιακα εργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
ακόμη ένα καλό που μας προσφέρει η ευρωπαϊκή ένωση τουλάχιστο εμάς τους Κύπριους είναι η ασφάλεια που μας παρέχει για το θέμα με την Τουρκία και τώρα που είμαστε στην Ευρώπη δεν μπορεί να μας κτυπήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ακόμη ένα καλό που μας προσφέρει η ευρωπαϊκή ένωση τουλάχιστο εμάς τους Κύπριους είναι η ασφάλεια που μας παρέχει για το θέμα με την Τουρκία και τώρα που είμαστε στην Ευρώπη δεν μπορεί να μας κτυπήσει.
[και τώρα που είμαστε στην Ευρώπη δεν μπορεί να μας κτυπήσει]:Μήπως, λοιπόν, θα ήταν ακόμη πιο "σίγουρο", να μπει και η Τουρκία στην Ε.Ε.;;; Και γιατί όχι, και όλη η Ασία, μηδέ εξαιρούμενου και του Ισραήλ(αυτό ειδικά: υποχρεωτικά!) ;;; Εξάλλου, γεωστρατηγικά, οι "Αμερικανοί"( βλ. Ζμ. Μπρεζίνσκι) μιλάνε ανοιχτά για "Ευρασία"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
ακόμη ένα καλό που μας προσφέρει η ευρωπαϊκή ένωση τουλάχιστο εμάς τους Κύπριους είναι η ασφάλεια που μας παρέχει για το θέμα με την Τουρκία και τώρα που είμαστε στην Ευρώπη δεν μπορεί να μας κτυπήσει.

Ασφαλεια του κ*λου. Και εμεις οι Ελλαδιτες στην Ε.Ε ημασταν το '96 οταν ηρθαμε κυριολεκτηκα στα προθυρα πολεμου με τη Τουρκια {ΝΑΤΟικος εταιρος, για να μη ξεχνιομαστε κιολας} για ενα κομματι βραχου καπου στο Αιγαιο, ο οποιος τελικα δεν εγινε εφοσον το καναμε τουμπεκι ψιλοκομμενο μετα την καταριψη στρατιωτικου ελικοπτερου απο Τουρκους κομαντος και λογω παρεμβασης του ΝΑΤΟ.

Ποια είναι η γνώμη σας για την ΕΕ?
Πολυ θετικη ως ιδεα αλλα στη πραξη μας βγαινει χλιαρη λογω δισταγμου αναληψης δρασης για σημαντικα ζητηατα οχι μονο αναμεσα στα κρατη μελη, αλλα και στα υπολοιπα που βρισκονται στη ηπειρο μας, συγκρουομενων εθνικων {του καθε κρατους ξεχωριστα} συμφεροντων με κανονισμους/οδηγιες/νομους της Ενωσης {κατι που παντως μου ειναι απολυτα κατανοητο} οπως και μια ελλειψη κοινης γραμης, με τις περισσοτερες των χωρων που ενταχθηκαν στην Ε.Ε το 2004 να επεδεικνυουν ενα φιλοατλαντισμο που δεν μας ωφελει καθως ισχυρη Ε.Ε με κυριαρχικη θεση των Η.Π.Α {ή αντε του ΝΑΤΟ, για να ειναι πιο τυπικος:/:} μεσα στη ηπειρο δε υφισταται.
Δεν μου αρεσει επεισης η ταση που διαφαινεται στις στους νομους/κανονισμους/οδηγιες της Ε.Ε για συγκεντροτισμο - εννοω στη συγκρεντρωση, ή ακομα και απαλειφη, πολλων μικρων κατω απο λιγους μεγαλους- {αυτο ειναι βεβαια και το χειροτερο αλλα βρισκεται πολυ μακρια ακομα, ετσι δεν θα το αγγιξω}

Το ότι έχουμε γτπ πρόοδο ως χώρα γενικά οφείλεται
Στο οτι κυβερνουν πολιτικοι οπως ο Βαγγελας {τον Μειμαρακη εννοω}, ο Αβραμοπουλος, η Πετραλια, ο Καραμανλης και αλλοι... Αλλα εντολη πηραν κι αυτοι απο εμας, οχι θα πουν;


Μας έχει βοηθήσει κι αν ναι σε ποιο επίπεδο?
Ναι, οικονομικα κυριως αλλα δεν ειμαι καθολου αρμοδιος γι' αυτο το κομματι.

Η ΕΕ με κάνει να νιώθω πιο σίγουρος, μπορεί να έτυχε να να γεννηθώ σε ένα φτωχό κράτος
H Ελλαδα με την 28η θεση παγκοσμιως {υψηλοτερα απο χωρες οπως η Φινλανδια και η Ν. Ζηλανδια} μπορει να θεωρηθει φτωχη οσο και η Μαυριτανια πλουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WalkerYannis

Νεοφερμένος

Ο WalkerYannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ως άνθρωπος που του αρέσει να ταξιδεύει, απολαμβάνω το γεγονός ότι εντός της ΕΕ ταξιδεύω μόνο με την ταυτότητά μου και στα περισσότερα κράτη έχω διευκολύνεις σα να ήμουν στη χώρα μου. Επιπλέον δεν παραβλέπω την οικονομική βοήθεια (και ας το αρνούνται μερικοί) που λαμβάνει η χώρα καθώς και το ότι κάποια πράγματα στη χώρα νοικοκυρεύτηκαν ΜΟΝΟ κατόπιν εντολής Βρυξελλών! Από εκεί και πέρα θεωρώ την ΕΕ αναγκαίο κακό. Θα μπορούσαμε να διδαχτούμε από τα λάθη μας και να προχωρούμε μόνοι και επιτυχημένοι, αλλά είμαστε ανεπίδεκτοι μαθήσεως. Η ΕΕ είναι το Δ' Ράιχ. Αλλά το μέλλον ανήκει στις αυτοκρατορίες. Όπως και το παρελθόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κάποια πράγματα στη χώρα νοικοκυρεύτηκαν ΜΟΝΟ κατόπιν εντολής Βρυξελλών!

χωρίς να διαφωνώ απαραίτητα, συμφωνώ στα περισσότερα απ όσα είπες, θα μπορούσες μόνο να αναφέρεις ποια πράγματα πιστεύεις ότι νοικοκυρεύτηκαν κατόπιν εντολής των Βρυξελλών?

Εγώ βλέπω ότι τα μόνα που νοικοκυρεύτηκαν είναι οι φορολογίες...μόνο αυτές συμβαδίζουν με την Ευρώπη... κι αυτό, για να μπορεί το κράτος μας να μαζεύει χρήμα και να πληρώνει τα πρόστιμα για αυτά που δεν κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Θα ήθελα περισσότερο έλεγχο και αυστηρότερες ποινές απο την ΕΕ σχετικά με τη διαχείριση των κοινοτικών κονδυλίων. Αν είχαμε εκμεταλλευτεί όλα τα υπάρχοντα προγράμματα θα είμασταν σε εντελώς άλλη διάσταση σαν κράτος. Αντί γι'αυτό εκμεταλλεύονται τα κονδύλια τα ανωφελή του ελληνικού συστήματος προς ίδιον όφελος και ύστερα αυτά καταργούνται, λόγω ελλειπούς απορρόφησης !

Θελω πολύ να δώ την ΕΕ να γίνεται Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης πρίν η παρέμβαση των ΗΠΑ και η προδοτική δράση της Αγγλίας εντός των τοιχών της ΕΕ την διαλυσουν. Τα κράτη μπορούν καλιστα να διατηρήσουν τις παραδόσεις τους και χωρίς τις σημαίες τους. Στις ΗΠΑ οι πολιτείες διατηρούν τα τοπικά έθιμα τους όπως και την τοπικη τους υπερηφάνεια. Ειδικα για την Ελλάδα δεν θα χαθεί τίποτα απολύτως αφου δεν υπάρχει Ελλάδα. Οι πολιτικοί μας δεν αναγνωρίζουν σαν Ελλάδα παρα μόνο μια χούφτα ανθρώπους, εκείνους δηλαδή και την παρέα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Θελω πολύ να δώ την ΕΕ να γίνεται Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης πρίν η παρέμβαση των ΗΠΑ και η προδοτική δράση της Αγγλίας εντός των τοιχών της ΕΕ την διαλυσουν...

Τα κράτη μπορούν καλιστα να διατηρήσουν τις παραδόσεις τους και χωρίς τις σημαίες τους...

...Οι πολιτικοί μας δεν αναγνωρίζουν σαν Ελλάδα παρα μόνο μια χούφτα ανθρώπους, εκείνους δηλαδή και την παρέα τους.

Καλημέρα σου, Buggs!

Εννοείς τις "Ηνωμένες Πολιτείες Ευρώπης", με ομοσπονδιακό Σύνταγμα; Αν ναι, συμφωνούμε!

Τις παραδόσεις τις κρατούν μάλλον οι λαοί, οπότε αυτοί διαλέγουν τις σημαίες, πάντα κατά τις περιστάσεις. Τώρα μία πχ γαλανόλευκη, έπειτα μία (επίσης πχ) με "μαυραετό"(ΠΑΟΚ, Δόξα Δράμας κ.π.) και ακόμη πιο έπειτα,ίσως και καμμία...

Όσο για τους "πολιτικούς μας", μάλλον γενικεύεις και αδικείς, έτσι, κάποιους "πολιτικούς"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όσο για τους "πολιτικούς μας", μάλλον γενικεύεις και αδικείς, έτσι, κάποιους "πολιτικούς"!

Ε, ίσως υπάρχουν και κάποιοι που να μην ειναι Μαυρογυαλούροι. Ομως νομίζω ότι η γενικότης προκυπτει απο τον ορισμο΄του επαγγέλματος που έχει διαστρεβλωθεί και καθιερωθεί πλέον διαστρεβλωμένος. Δηλαδή, πολιτικός δεν είναι

αυτός που φροντίζει ώστε οι κοινοί πόροι να χρησιμοποιηθούν, να εκμεταλλευτούν και να κατανεμηθούν έτσι ώστε όλοι να κοπιάζουν κάθε μέρα λιγώτερο απολαμβάνοντας περισσότερα

αλλά είναι


αυτός που φροντίζει όλοι να κοπιάζουν κάθε μέρα περισσότερο ώστε οι κοινοί πόροι να χρησιμοποιηθούν και κατανεμηθούν ώστε οι πολιτικοί και η παρέα τους να κοπιάζουν κάθε μέρα λιγότερο απολαμβάνοντας περισσότερα

Οποιος πολιτικος δεν ανταποκρίνεται στο αναδιαμορφωμένο προφιλ του επαγγελματος, θεωρείται ηλίθιος και ότι χαλάει την πιάτσα. Γιατί αυτή είναι η δική τους πιάτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top