Δικαιολογείτε τους ναρκομανείς;

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Πιστεύω ότι για να μπορεί κανεις να προσφέρει βοήθεια σε ομάδες ανθρώπων που πάσχουν από κάποια αρρώστεια, θα πρέπει να μπορεί να αφήσει τη δική του ζωή έξω από τα εκάστοτε ιδρύματα και να αφοσιωθεί ψυχή και σώματι στους πάσχοντες..Θα είναι λάθος να θεωρήσει αυτή τη βοήθεια ως μέσο διαφυγής από τα δικά του προβλήματα..Γενικά νομίζω ότι θέλει δύναμη ψυχής...
Θα το έκανα..και μάλιστα για ανθρώπους με AIDS, αλκοολικούς, ανθρώπους με ειδικές ανάγκες, τυφλούς... Δεν θα το έκανα ποτέ για ναρκομανείς. Δεν την "παω" αυτή την αρρώστεια..
Καλά σε αυτο δεν έχεις και άδικο, στην τελική όπως και ο αλκοολισμός δεν είναι αρρώστεια αλλα επιλογή. Δεν μπορώ να χωνέψο ότι κάποιος "έπεσε" στα ναρκωτικά η στο αλκοολ. Στην τελική είναι κάτι που επιλέγει να το κάνει όπως και επιλέγει να το κόψει. Dooo 1000% μαζί σου σε αυτά που είπες, με κάλυψες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αναλόγως την βοήθεια, ναι θα έδινα ένα σημαντικό πόσο σε αξίολογες προσπάθιες, αλλά δεν ξέρω αν θα γίνομουν εθελοντής!

Όσο για τα ναρκωτικά θα διαφωνήσω... Αν το οικογενιακό περιβάλλον είναι άθλιο τότε δεν φταίει μόνο ο χρήστης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
... Αν το οικογενιακό περιβάλλον είναι άθλιο τότε δεν φταίει μόνο ο χρήστης!


[offtopic]
τι σχέση έχει το οικογενειακό περιβάλον σε ένα χρήστη 25-30 χρονών??? αυτός μυαλό δεν έχει στο κεφάλι του???
[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
[offtopic]
τι σχέση έχει το οικογενειακό περιβάλον σε ένα χρήστη 25-30 χρονών??? αυτός μυαλό δεν έχει στο κεφάλι του???
[/offtopic]
Μπορεί να έχει πρόβληματα με την γυναίκα του και να μην έχει κανέναν άλλο στον κόσμο ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μπορεί να έχει πρόβληματα με την γυναίκα του και να μην έχει κανέναν άλλο στον κόσμο ... :/:

Βρε Πάνο μου ξέρεις πόσα εκατομμύρια ανθρώπων στον κόσμο έχουν πάρα πολύ σοβαρά προβλήματα? Και πολύ πιο σοβαρά απ το να μην μιλάς με την γυναίκα σου ή να μην έχεις φίλους....
Δεν στρέφεται όλος αυτός ο κόσμος στα ναρκωτικά....

όλοι αυτοί οι άνθρωποι κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη είναι ομφαλοσκοπικοί....
όλα περιστρέφονται γύρω απ το τεράστιο ΕΓΩ τους....
Μόνο αυτοί έχουν πρόβλημα άλυτο, μόνο αυτούς δεν μπορεί να τους βοηθήσει κανένας.... μόνο αυτούς δεν τους καταλαβαίνει κανείς... μόνοι αυτοί και κανένας άλλος....

Στην τελική, μόνο αυτοί είναι ανίκανοι να φροντίσουν τον εαυτό τους μη στηριζόμενοι σε τίποτα άλλο πέραν των δυνάμεων τους...
Ομολογώ ότι θέλει πολύ δύναμη για να μπορεί κάποιος να είναι ο εαυτός του και όχι μαριονέτα στα χέρια κάποιων επιτήδειων εμπόρων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Βρε Πάνο μου ξέρεις πόσα εκατομμύρια ανθρώπων στον κόσμο έχουν πάρα πολύ σοβαρά προβλήματα? Και πολύ πιο σοβαρά απ το να μην μιλάς με την γυναίκα σου ή να μην έχεις φίλους....
Δεν στρέφεται όλος αυτός ο κόσμος στα ναρκωτικά....

όλοι αυτοί οι άνθρωποι κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη είναι ομφαλοσκοπικοί....
όλα περιστρέφονται γύρω απ το τεράστιο ΕΓΩ τους....
Μόνο αυτοί έχουν πρόβλημα άλυτο, μόνο αυτούς δεν μπορεί να τους βοηθήσει κανένας.... μόνο αυτούς δεν τους καταλαβαίνει κανείς... μόνοι αυτοί και κανένας άλλος....

Στην τελική, μόνο αυτοί είναι ανίκανοι να φροντίσουν τον εαυτό τους μη στηριζόμενοι σε τίποτα άλλο πέραν των δυνάμεων τους...
Ομολογώ ότι θέλει πολύ δύναμη για να μπορεί κάποιος να είναι ο εαυτός του και όχι μαριονέτα στα χέρια κάποιων επιτήδειων εμπόρων....

ΕΤΣΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
γιουβέτσι :μιαμ: :P.

κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του αδυναμίες τις οποίες ίσως να μη καταλάβουμε ποτέ, γιατί απλά έχουμε διαφορετικό χαρακτήρα και ψυχισμό. ιγού δεν μπορώ να τους κατηγορήσω όλους :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
γιουβέτσι :μιαμ: :P.

ασιουπή...πρωινιάτικα:P

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του αδυναμίες τις οποίες ίσως να μη καταλάβουμε ποτέ, γιατί απλά έχουμε διαφορετικό χαρακτήρα και ψυχισμό. ιγού δεν μπορώ να τους κατηγορήσω όλους :(.

μπορείς να τους δικαιολογήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
γιουβέτσι :μιαμ: :P.

κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του αδυναμίες τις οποίες ίσως να μη καταλάβουμε ποτέ, γιατί απλά έχουμε διαφορετικό χαρακτήρα και ψυχισμό. ιγού δεν μπορώ να τους κατηγορήσω όλους :(.


ωπα και στάκα! :P
δεν κατηγορώ κανέναν απολύτως....
κατανοώ όσο μπορώ... δεν δικαιολογώ κανέναν! (ούτε τον εαυτό μου)
πρέπει να το έχω πει αμέτρητες φορές εδώ μέσα...
όλοι κάνουμε τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ μας και έχουμε τις ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ των επιλογών μας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όύτε εγώ μπορώ να κατηγορήσω κανέναν,φυσικά δεν ξέρεις τι μπορεί να τον οδήγησε εκεί.Όμως δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία.Δεν ζούμε 50 χρόνια πριν που δεν υπήρχε ενημέρωση κι ο κόσμος ζούσε στην άγνοια.Κατακλυζόμαστε απο παγκόσμιες εκστρατείες,μηνύματα,σποτάκια για τα ναρκωτικά και τις επιπτώσεις τους(όπως και για κάθε είδους εξάρτηση συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου το τσιγάρο).Όλοι γνωρίζουν ότι είναι μονόδρομος,όλοι είναι ενημερωμένοι,άρα πρόκειται για συνειδητή επιλογή.Οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία.Είναι πολύ διαφορετική η περίπτωση ενός ανθρώπου που νοσεί αθελά του πχ.γεννήθηκε έτσι ή αρρώστησε αργότερα κι ενός ανθρώπου που επέλεξε(γιατί όλα στη ζωή είναι επιλογές) να ζει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
το εάν τον δικαιολογώ ή όχι όμως δεν έχει σχέση με το εάν θα επιλέξω να του προσφέρω βοήθεια :redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
[κήρυγμα]Όσοι από εσάς αρνούνται να βοηθήσουν κάποιον εξαρτημένο επειδή "το επέλεξε" να υποθέσω ότι είναι αλάνθαστοι; :mad:

Επειδή ο άλλος βρέθηκε σε μία φάση αδυναμίας και παραστράτησε δε σημαίνει ότι του αξίζει κιόλας. Ας μην είμαστε τόσο σκληροί! Στο κάτω κάτω εσείς δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους και δε μπορείτε να μπείτε στη θέση τους...

Κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα κάνετε κι εσείς μια μ@λ@κία στη ζωή σας και τότε θα λέτε άλλα. Γι'αυτό φερθείτε όπως θα θέλατε να σας φερθούν.[/κήρυγμα]

Βασικά ο αλκοολισμός από ό,τι έχω ακούσει είναι πιο δύσκολη περίπτωση από τα ναρκωτικά (δεν υπάρχει και υποκατάστατο :( ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
η χειρότερη περίπτωση είναι η σοκολατοφαγία... αλλά ευτυχώς υπάρχει υποκατάστατο :redface: :) :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
[κήρυγμα]Όσοι από εσάς αρνούνται να βοηθήσουν κάποιον εξαρτημένο επειδή "το επέλεξε" να υποθέσω ότι είναι αλάνθαστοι; :mad:

να μην το υποθέσεις, γιατί δεν ισχύει.

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Επειδή ο άλλος βρέθηκε σε μία φάση αδυναμίας και παραστράτησε δε σημαίνει ότι του αξίζει κιόλας. Ας μην είμαστε τόσο σκληροί! Στο κάτω κάτω εσείς δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους και δε μπορείτε να μπείτε στη θέση τους...

Να αντιστρέψω την ερώτηση: Αυτοί γιατί να είναι μην είναι σκληροί και να το κόψουν?Γιατί στους ναρκομανείς δεν ισχύει το "πρέπει", ενώ σε όλους τους υπόλοιπους ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
η χειρότερη περίπτωση είναι η σοκολατοφαγία... αλλά ευτυχώς υπάρχει υποκατάστατο :redface: :) :P.

Τι;;;;;;;;;;;;;;Δεν υπάρχει υποκατάστατο ΤΙΠΟΤΑ δεν συγκρίνεται με την σοκολάτα.Το έχω ξαναγράψει e-wiki δεν διάβασες; Μηδέν στο μάθημα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε νταξ, έχω ακούσει κάτι για το schecks :redface:, αλλά δεν ξέρω από αυτα :P :D.

μοντ, ένα σπλιτ στο σπλιτ περικαλώωω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
[κήρυγμα]Όσοι από εσάς αρνούνται να βοηθήσουν κάποιον εξαρτημένο επειδή "το επέλεξε" να υποθέσω ότι είναι αλάνθαστοι; :mad:

Επειδή ο άλλος βρέθηκε σε μία φάση αδυναμίας και παραστράτησε δε σημαίνει ότι του αξίζει κιόλας. Ας μην είμαστε τόσο σκληροί! Στο κάτω κάτω εσείς δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους και δε μπορείτε να μπείτε στη θέση τους...

Κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα κάνετε κι εσείς μια μ@λ@κία στη ζωή σας και τότε θα λέτε άλλα. Γι'αυτό φερθείτε όπως θα θέλατε να σας φερθούν.[/κήρυγμα]

Βασικά ο αλκοολισμός από ό,τι έχω ακούσει είναι πιο δύσκολη περίπτωση από τα ναρκωτικά (δεν υπάρχει και υποκατάστατο :( ).
Αλάνθαστος δεν είναι κανείς.Απλώς αν πολλοί ανάμεσα τους κι εγώ αν επέλεγαν ανάμεσα σε έναν εκ γενετής άρρωστο και σε έναν ναρκομανή ποιον να βοηθήσουν θα διάλεγαν τον πρώτο.
Όλοι στη ζωή μας κάνουμε όπως πολύ σωστά έγραψες μαλ*κιες,το θέμα είναι μέχρι που της τραβάμε,γιατί μια φορά δεν αρκεί για να μπλέξει κανείς σε οποιαδήποτε εξάρτηση.
Επίσης κανενός η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα (εκτός της Πολυάννας απο το ομώνυμο παιδικό βιβλίο) αλλα πάντα έχεις την επιλογή.Δεν λέω ότι πρέπει να τους εγκαταλείψουμε απλώς προσωπικά περισσότερο λυπάμαι και συμπονώ καποιον που γεννήθηκε με αναπηρία ή είχε κάποιο ατύχημα κτλ παρά κάποιον που έβγαλε τα μάτια του μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Τα διάφορα προβλήματα είτε οικογενειακά είτε προσωπικά είτε κάθε είδους δεν αποτελούν λόγο ούτε καν δικαιολογία για την ροπή προς τα ναρκωτικά και το αλκοολ.Την ζωή πρεπέι να την κοιτάς κατάματα και τα προβλήματα σου να τα αντιμετωπίζεις.
Γιατί ουσιατικά με τις καταχρήσεις δημιουργείς επιπρόσθετο και σοβάρο πρόβλημα στον ίδιο σου τον εαυτό!Δείχνει έλλειψη δυναμισμου και τάση φυγης από τα προβληματα,αδυναμία χαρακτήρα που ίσως να είναι καταστροφική για το άτομο.
Και εγώ όπως και κανείς άλλος δεν είναι αρμόδιος να κρίνει αυτά τα άτομα γιατί έχουν κάνει τις επιλογές του άσχετα αν είναι καλές η όχι..Και δεν πρόκειται να ξεφύγουν παρά μονο αν το θέλουν πραγματικά..
Γιατι ακόμα και τα μαλακά ναρκωτικά δεν φαντάζεστε τι συνέπειες μπορει να έχουν στο άτομο στην ψυχοσύνθεση του και γενικότερα.Γιατί πολλοί λένε έ μπάφος και τι έγινε σιγα..Δεν είναι έτσι όμως..Κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνεις παρά μόνο αν τα ζήσεις..
Το αν θα είσαι δίπλα σε ένα τέτοιο άτομο είναι επιλογή του καθένος!Απλά αν το κάνεις θα είσαι ετοιμος να υποστείς τις συνέπειες και να να πλήρωσεις κάποιο τίμημα..Τι εννοώ??Ότι δεν θα περάσεις και τις πιο εύκολες καταστάσεις..
Προσωπικά δεν τα δικαιολογώ σε καμία περίπτωση αλλά δεν θα αρνηθώ να βοηθήσω κάποιον αν το θέλει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billpapad

Νεοφερμένος

Ο billpapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
γιουβέτσι :μιαμ: :P.

κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του αδυναμίες τις οποίες ίσως να μη καταλάβουμε ποτέ, γιατί απλά έχουμε διαφορετικό χαρακτήρα και ψυχισμό. ιγού δεν μπορώ να τους κατηγορήσω όλους :(.

Συμφωνώ απόλυτα (και για το γιουβέτσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ίσως σας φανεί ακραία η άποψη μου, αλλά πιστεύω ότι εν μέρει το αν θα μπλέξεις ή όχι με τα ναρκωτικά είναι και λίγο τύχη. Αν βρεθείς στο λάθος μέρος, με τους λάθος ανθρώπους, τη λάθος στιγμή και σε λάθος ηλικία, ίσως τελικά να μην μπορέσεις να το αποφύγεις..... Παρόλα αυτά δεν τους δικαιολογώ, απλά τους καταννοώ στην παρούσα φάση. Στη φάση της εξάρτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top