Τα πρωτάκια και...οι γονείς τους

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είναι σύνηθες όταν είναι πρώτη μέρα του σχολείου, ο ένας απ τους δύο γονείς αν όχι και οι δύο, να ακολουθούν το βλαστάρι τους όλο συγκίνηση στον αγιασμό (?)

Είναι μια τακτική που για τις τάξεις του Νηπιαγωγείου καθώς και του Δημοτικού, είναι θεμιτή για μένα.
Οταν όμως συνεχίζουν να θεωρούν τα παιδιά τους Νήπια και τα ακολουθούν και στο Γυμνάσιο.. αρχίζω και φρικάρω
Οταν το βλέπω να γίνεται και στο Λύκειο τραβάω τις τρίχες των μαλλιών μου...

Για να πάω κάθε μέρα στη δουλειά μου, περνάω μπροστά απ τη σχολή καλών τεχνών...
Σήμερα είδα απ έξω γονείς και έμεινα λίγο :worry:
Κοίταξα μέσα και είδα το μπούγιο των νέων μαθητών...
Σοκαρίστηκα με τους γονείς αυτούς...

Το θεωρείτε θεμιτό? απαράδεκτο? σας έχει συμβεί? έχει συμβεί σε κάποιο φίλο σας?
Αν ναι... πως αντιδράσατε εσείς ή ο φίλος σας?

Εγώ θα έκοβα φλέβα πάντως :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ πάντως είχα έναν γονιό σε όλους μου τους αγιασμούς και στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο...









































από την πλευρά που κάθονταν οι καθηγητές :/::P (τα "καλά" του ναχεις γονείς καθηγητές και περιορισμένες επιλογές σχολείων:mad:)

Στο δια ταύτα... δεν ξέρω... Δηλαδή ναι μεν μου ακούγεται "κάπως" το να ακολουθούν οι γονείς τα παιδιά εσαεί στους αγιασμούς, αλλά από την άλλη... ξέρω γω? δεν είναι και τόσο τραγικό υποθέτω. Καταλαβαίνω την πλευρά από την οποία το λες, αλλά από την άλλη προσπαθώ να το παίρνω από την "καλή" πλευρά και να λέω "well, μια μέρα είναι, τα νιώθουν ακόμα μικρά μέσα τους και θέλουν να "κρατήσουν" λίγο ακόμα την 'γεύση' αυτή"...

Δεν με ξένιζε πάντως τρελά όταν γινόταν στα σχολεία μου και δεν με ξενίζει και τώρα όταν τύχει να το δω [έχω και γυμνάσιο και λύκειο κοντά στο σπίτι μου]... απλώς προσπερνώ αδιάφορα μάλλον... :hmm:


εδιτ: να πω βέβαια ότι όταν ήμουν στο σχολείο και είχα τους γονείς μου στον αγιασμό (παρόλο που οι άνθρωποι...στη δουλειά τους πήγαιναν δεν ... γινόταν να λείπουν! Όταν πήγα λύκειο πχ. δεν ... άφηνε ο μπαμπάς μου τον αγιασμό στο σχολείο του για να έρθει στον ... δικό μου, ή η μαμά μου τον δικό της όταν ήμουν γυμνάσιο) δεν μπορώ να πω ότι είχα και καμιά...στρουμφοφανταστική ευτυχία για το γεγονός. Τώρα 8-9 χρόνια από όταν τελείωσα το σχολείο μου είναι... αδιάφορο το γεγονός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα καλά.... έστω ότι ισχύει στο Γυμνάσιο και Λύκειο... μα και στο πανεπιστήμιο?!?!
Αυτό με φρίκαρε εντελώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ (το έχω αναφέρει κι αλλού) έγινα άθελα μου μάρτυρας του απολυτως αντίθετου. Γονείς δηλαδή όταν ο γιος τους μπηκε στο πανεπιστημιο, τον πέταξαν έξω απο το σπίτι τους γιατι εξέθετε τα χρηστά τους ήθη (όλο το σοι του παιδιου πίστευε στην απάτη και μ'αυτήν πρόκοβαν όσο πρόκοψαν).

Μπροστά σ'αυτό νομίζω ότι οι αλλοι που πανε τα παιδιά τους την πρώτη μέρα στο πανεπιστημιο ε, δεν πειράζει και τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
όσον αφορά το πανεπιστήμιο ξεχνάς νομίζω μια βασική παράμετρο... Πολλά παιδιά είναι από επαρχία και "φοβούνται" (το είδα και στο δικό μου πρώτο έτος που κάποιοι--που είχαν έρθει με γονείς σε μια μέρα "γνωριμίας" που μας κάναν- τους φαινόταν περίεργο που εγώ-η από την επαρχία- είχα έρθει μόνη μου)... Δεν έχουν συνηθίσει την μεγάλη πόλη ή ... δεν ξέρουν πώς να κινηθούν σε αυτήν (ακόμα). Ε... και άμα τον βάλεις τον γονιό να σε καθοδηγήσει/πάει... τι θα κάνεις μετά? Θα τον στείλεις για καφέ μέχρι την πλατεία για να τελειώσεις εσύ με τον αγιασμό/μέρα γνωριμίας/ εγγραφή? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
προσωπικά, πάντα μόνη πήγαινα στο σχολείο (ακόμα και τη πρώτη μέρα στην πρώτη δημοτικού:P). Οι γονείς μου έρχονταν τακτικά για τις συνελεύσεις γονέων, κι ίσως έρχονταν και στους αγιασμούς του δημοτικού, αν δεν δούλευαν. Στο γυμνάσιο και λύκειο δεν υπήρχε περίπτωση να τους αφήσω να έρθουν, ακόμα κι αν δε δούλευαν.
Τώρα για το πανεπιστήμιο, ναι είναι κάπως... όταν πέρασα εγώ στο πολυτεχνείο, πήγα ένα απόγευμα βόλτα με τη μητέρα μου, για να δω πού γίνονται οι εγγραφές, πού είναι τι, κλπκλπ, για να μη ψάχνομαι τη πρώτη μέρα. Αυτά όμως στη πολυτεχνειούπολη, πού είναι τεράστια έκταση, όχι στην Καλών Τεχνών, που είναι απλά ένα κτίριο, όπως φαντάζομαι. Και από την επαρχία να είναι κάποιος,-α, ε, έλεος...18 χρονών γομάρ..:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
dooo... έτσι έλεγα κι εγώ [εξού και...απαγόρευσα στους γονείς να έρθουν στις εγγραφές τότε με τους γιατρούς κοκ---όλα τα λεφτά πρέπει να ήμουν να ψάχνω μόνη μου το "συγγρός" για να πάρω το χαρτί :P-- σε περίοδο που δεν ήξερα ότι...υπάρχει χίλτον στην Αθήνα όχι και που πέφτει :P] μέχρι που στο γιατρό μπήκα με 2 άλλες κοπέλες, η μία από Ελευσίνα και η άλλη από...δεν θυμάμαι αλλά από κάπου μακρυά σε σχέση με ζωγράφου και ήταν η μία με τη γιαγιά της και η άλλη με τη μαμά της και μου είπαν και οι 2 ότι οι ίδιες ζήτησαν από τη γιαγιά/μαμά να έρθει μαζί γιατι φοβόντουσαν μην χαθούν :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν οι γιοι μου πανε στο πανεπίστήμιο απο καμάρι και μόνο, θα θέλω να είμαι εκεί την πρώτη τους μέρα, αν το θέλουν κι αυτοί. Οπως θα είμαι και σε καθε αγώνα τέννις άλλωστε αν πηγαίνουν για το Ρολαν Γκαρός :). Η στην πρώτη τους συναυλία αν είναι ροκαδες, ή στα εγκαίνια της πρώτης τους επιχείρησης αν προτιμούν τις μπίζνες...

Ε, ειμαι χαζομπαμπας τι να κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με την dooo! Η μαμά μου ποτέ δεν ήρθε μαζί μου την πρώτη μέρα στο σχολείο, ούτε καν στην πρώτη δημοτικού! Στο πανεπιστήμιο το θεωρώ λίγο ακραίο εώς τραγικό, δεν είδα κανεναν με το γονίο του και αν έβλεπα, είτε το παιδί ήταν από την επαρχία είτε όχι, θα μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση και σίγουρα θα το σχολίαζα αρνητικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν λέω ότι ΔΕΝ είναι κάπως ακραίο αλλά... τραγικό???

δεν το ... παρατραβάμε λίγο? Το γονιό του την πρώτη μέρα φέρνει ο άλλος δεν φέρνει και όλο του το σόι για όλο το ακαδημαϊκό έτος :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.... και αν έβλεπα, είτε το παιδί ήταν από την επαρχία είτε όχι, θα μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση και σίγουρα θα το σχολίαζα αρνητικά!

Δηλαδή πώς θα το σχόλιαζες; Οχι τίποτε άλλο να δω τι εντύπωση θα δίνουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν οι γιοι μου πανε στο πανεπίστήμιο απο καμάρι και μόνο, θα θέλω να είμαι εκεί την πρώτη τους μέρα, αν το θέλουν κι αυτοί.

Ε, ειμαι χαζομπαμπας τι να κάνουμε;

Χαχαχαχα...χαζομπαμπά!!! :P

Το σημαντικό είναι αυτό που είπες: να το θέλουν τα παιδιά.

Προσωπικά δεν ήθελα τους γονείς μου παρόντες από την πρώτη στιγμή (το ίδιο και η κόρη μου) και αγχωνόμουν όταν έβλεπα γονείς να περιμένουν έξω από εξεταστικά κέντρα ενόσο τα παιδιά τους έγραφαν μέσα. :worry:
Εγώ δε θα μπορούσα να συγκεντρωθώ, θα σκεφτόμουν τη μάνα μου να ξεροσταλιάζει και να αγωνιά απ' έξω. :P

Ωστόσο, αν κάποιος νιώθει καλύτερα έτσι, περί ορέξεως... Δεν ενοχλεί κανέναν στην τελική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εξω απο εξεταστικο κέντρο δεν θα πήγαινα, στο Ρολαν Γκαρός (πρώτα ο Θεός :) ) είναι διαφορετικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
δεν λέω ότι ΔΕΝ είναι κάπως ακραίο αλλά... τραγικό???

δεν το ... παρατραβάμε λίγο? Το γονιό του την πρώτη μέρα φέρνει ο άλλος δεν φέρνει και όλο του το σόι για όλο το ακαδημαϊκό έτος :worry:


Εντάξει ίσως είναι υπερβολικό από μέρους μου και ίσως να μην χρησιμοποίησα την κατάλληλη λέξη, αλλά επειδή δεν έχω μεγαλώσει έτσι μου φαίνεται παρατραβηγμένο! Σε κάποιον άλλον μπορεί να τον ξενίζει υπερβολικά το γεγονός ότι η δικιά μου η μητέρα, για παράδειγμα, δεν είχε έρθει σε κανέναν αγιασμό και σε καμία γιορτή που κάναμε στο σχολείο, τις μεσημεριανές ώρες! :)


Δηλαδή πώς θα το σχόλιαζες; Οχι τίποτε άλλο να δω τι εντύπωση θα δίνουμε :)


Και να σου πω ίσως να μην καταλάβεις, εφόσον δεν ξέρεις τον τρόπο που εκφράζομαι! Πάντως οι σκέψεις πάνω κάτω θα ήταν του στυλ: Μα καλά 18 χρονών μαντράχαλος έφερε και τους γονείς του-της μαζί; ή Καλά οι γονείς δεν καταλαβαίνουν οτι ο γιός τους ή κόρη τους έχει μεγαλώσει αρκετά ώστε να μην χρειάζεται την ''προστασία'' της μαμάς ή του μπαμπά πλέον; :)


Και πάλι ξαναλέω οτι δεν έχω μεγαλώσει με αυτό τον τρόπο και το θεωρώ κάτι έξω από το φυσιολογικό για εμένα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κι εμείς θα είμαστε στο Ρολάν Γκαρός, αλλά στο γυναικείο τούρναμεντ:pfff:

Αναγκαστικά, ως προπονήτρια της μικρής, θα είμαι εκεί σε κάθε αγώνα :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μα καλά 18 χρονών μαντράχαλος έφερε και τους γονείς του-της μαζί; ή Καλά οι γονείς δεν καταλαβαίνουν οτι ο γιός τους ή κόρη τους έχει μεγαλώσει αρκετά ώστε να μην χρειάζεται την ''προστασία'' της μαμάς ή του μπαμπά πλέον; :)

Δηλαδή αν ο μαντράχαλος είναι όντως ενας μαντράχαλος παιδαράς που χαμογελαει και δείχνει γεμάτος αυτοπεποιθηση δεν θα σου κάνει καθολου κλικ οτι δεν έφερε τους γονείς του αυτός αλλα ήρθαν όλοι μαζί επέιδή αγαπιουνται και είναι μια σημαντική στιγμή στη ζωή όλων; Και ότι ίσως, ίσως λεω, η αυτοπεποίθησή του, να οφείλεται και λιγάκι στο ότι μεγάλωσε με τόση αγάπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οι δικοι μου δεν ακολουθουσαν σε κανεναν αγιασμο (η μαμι δηλαδη) μετα την τριτη η τεταρτη δημοτικου νομιζω, και βασικα δεν εχω αναμνησεις κι απο αλλους γονεις σε γυμνασιο-λυκειο ειδικα (ισως ημουν πολυ απασχολημενη με το να χαιρομαι που βρηκα τι θα φορεσω, και να ψαχνω καινουριους συμμαθητες:p). Γενικα τραγικο δεν το βρισκω, δεεεν ξερεις τι κολληματα κουβαλαει ο καθεις, απλα ισως δικαιολογει κι αλλες συμπεριφορες κατι τετοιο.
Μπαδεγουει γινεται αγιασμος σε σχολες? Πρωτη φορα το ακουω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δηλαδή αν ο μαντράχαλος είναι όντως ενας μαντράχαλος παιδαράς που χαμογελαει και δείχνει γεμάτος αυτοπεποιθηση δεν θα σου κάνει καθολου κλικ οτι δεν έφερε τους γονείς του αυτός αλλα ήρθαν όλοι μαζί επέιδή αγαπιουνται και είναι μια σημαντική στιγμή στη ζωή όλων; Και ότι ίσως, ίσως λεω, η αυτοπεποίθησή του, να οφείλεται και λιγάκι στο ότι μεγάλωσε με τόση αγάπη;

Πολύ όμορφη σκέψη αυτή Buggs! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Μπαδεγουει γινεται αγιασμος σε σχολες? Πρωτη φορα το ακουω :P
Στις θεολογικές πρέπει να γίνεται :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Δηλαδή αν ο μαντράχαλος είναι όντως ενας μαντράχαλος παιδαράς που χαμογελαει και δείχνει γεμάτος αυτοπεποιθηση δεν θα σου κάνει καθολου κλικ οτι δεν έφερε τους γονείς του αυτός αλλα ήρθαν όλοι μαζί επέιδή αγαπιουνται και είναι μια σημαντική στιγμή στη ζωή όλων; Και ότι ίσως, ίσως λεω, η αυτοπεποίθησή του, να οφείλεται και λιγάκι στο ότι μεγάλωσε με τόση αγάπη;


Τι να σου πω δεν το έχω σκεφτεί έτσι και ούτε θα καθόμουν να το σκεφτώ! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top