Εγγυητής για αγορά αυτοκινήτου

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Να μπω εγγυητής για να πάρει αυτός αμάξι ναι ή όχι?

Δεν ξερω τι να κάνω?:hmm:

Σμείωση συντονιστή: έγινε split από το θέμα "Σκέψεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Να μπω εγγυητής για να πάρει αυτός αμάξι ναι ή όχι?

Δεν ξερω τι να κάνω?:hmm:

όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Οχι λες ε?

Δεν ξερω.... θα έρθει να με πάρει να μιλήσουμε τώρα σε λίγο και δεν ξέρω τι να του πω ακόμα....
Ωχ.....οχι ε? καλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Να μπω εγγυητής για να πάρει αυτός αμάξι ναι ή όχι?

Δεν ξερω τι να κάνω?:hmm:

Ναι, γιατί σε ανάλογη περίπτωση μπορεί να κάνει και εκείνος το ίδιο για 'σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Τώρα με μπερδέψατε...... τι να κάνω? τελικά?
Ναι ή όχι....
Σκατά... ΝΑι αν μπορουσε θα έμπαινε για μένα, αλλά εγώ δεν ξέρω αν θέλω.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ναι, γιατί σε ανάλογη περίπτωση μπορεί να κάνει και εκείνος το ίδιο για 'σένα.

δεν θέλω να παίζω τον δικηγόρο του διαβόλου, αλλά μιλάμε για μεγάλο ρίσκο.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
ΚΑλά, πάω εγώ τώρα και ότι βρέξει ας κατεβάσει.
Το ξέρω ότι είναι ρ'ισκο και για αυτό το σκέφτομαι αλλιώς τι φόβο έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
δεν θέλω να παίζω τον δικηγόρο του διαβόλου, αλλά μιλάμε για μεγάλο ρίσκο.-

Αυτό εννοείται!! Αν θέλει και μπορεί φυσικά λέμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σοφάκι, αν δεν πληρώνει όμως, εσένα θα κυνηγάνε, να ξες..


Σημείωση συντονιστή: έγινε split από το θέμα "Σκέψεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Πες μας αν θες 2 λόγια για τον "αυτός". Τι σχέση έχετε;

Προσωπικά θα το έκανα μόνο για μέλη της οικογένειάς μου, από τη στιγμή που μόνο για αυτούς γνωρίζω την ακριβή οικονομική τους κατάσταση και εμπιστεύομαι σε αυτό το βαθμό.
Αν μου το ζητούσε κάποιος που έχω ερωτική σχέση μαζί του δίνω μηδαμινές πιθανότητες να το έκανα. Αύριο μεθαύριο χωρίζεις και δεν μπορείς να ξέρεις πως και αν θα χρησιμοποιήσει αυτόν τον τρόπο για να σε εκδικηθεί.
Αν ήταν φίλος θα σκεφτόμουν σοβαρά γιατί κανένας από την οικογένειά του δεν το κάνει για εκείνον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Προσωπική εμπειρία...
Μία φίλη της μητέρας μου μπήκε εγγυήτρια σε δάνειο που πήρε μία πολύ καλή της φίλη - ίσως και συγγενής δε θυμάμαι καλά...Η κυρία όμως που πήρε το δάνειο κάποια στιγμή δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει οικονομικά και πλέον τις δόσεις του δανείου τις πληρώνει η φίλη της μάνας μου...
Προσοχή σε τέτοια θέματα... :/:

Υγ. : Φαντάζομαι δεν είμαι off-topic... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
λοιπον ο απο μωρο φιλος της αγαπουλας μου ηθελε να βαφτησει το μωρο του. ο δικος μου συμφωνησε και μπηκε εγγυητης. εχουν περασει 10 χρονια και απο τα 8.000 ερω μας εχει δωσει 800. γι' αυτο λοιπον Ο Χ Ι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Από ότι είδα με κάνατε θέμα. Ευχαριστώ. :)
Να σας πω για αυτόν: Είναι το αγόρι μου, Τον ξέρω λίγο καιρό αλλά είναι σαν να τον ξέρω χρόνια. Οι γονείς του δεν τον βοηθάνε και ο ίδιος δεν μπορεί να πάρει άλλο δάνειο γιατί έχει ένα.
Θέλω να τον βοηθήσω γιατί άλλωστε είμαστε μαζί και είμαστε σοβαρά.
Τελικά δεν μπήκα εγγυήτρια το έβαλα στο όνομά μου το δάνειο και θα είναι το αμάξι δικό μου, ετσι και αλλιώς ήθελα να πάρω αυτοκίνητο, ετσι σκεφτήκα αν και δεν το λέω χωρίσουμε θα μείνει το αμάξι σε εμένα.
Τώρα θα μου πεις μπήκες σε τέτοιο λούκι στα καλά καθούμενα...... ναι δεκτό αλλά τις δόσεις θα τις πληρώνει αυτός και στην περίπτωση που θα χωρίσουμε;
Θα το πουλήσω και θα πάρω το αμάξι που θα ηθελα εγώ.
Κανένα πρόβλημα τι λέτε;
Θέλω την γνώμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συγνώμη βρε Σοφία μου, αλλά το αυτοκίνητο το πήρε μετρητοίς η με δόσεις;

Και αφού έχει ήδη ένα δάνειο, είσαι σίγουρη πως θα μπορεί να είναι συνεπής με τη δόση του δανείου που είναι στο όνομά σου;
Αυτόν τον άθρωπο τον ήξερες από παλιά η όλο κι όλο τον γνωρίζεις 2 μήνες;

Εμένα μόνο μου φαίνεται τόσο risky;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αυτό που έχω να πω εγώ Σοφία μου είναι τα εξής

1. δεν ισχύει το "έχει άλλο δάνειο και άρα δεν του δίνουν για αμάξι"
ελπίζω να μην στο είπε αυτός αυτό, γιατί αν ναι, σου έχει πει ψέμματα
Ο μόνος λόγος για να μη σου δώσει μια τράπεζα δάνειο, είναι να έχεις εξαιρετικά μικρό εισόδημα ή να είσαι σε μαύρη λίστα από απλήρωτες δόσεις του δανείου σου ή της κάρτας σου. ΟΧΙ Τειρεσία! απλά στη μαύρη λίστα! Το ξέρω πάρα πολύ καλά αυτό! Έχω 3 δάνεια στο όνομα μου και αν θέλω αύριο παίρνω κι άλλο ;) απ την άλλη γνωρίζω άτομο με ένα και μόνο δάνειο που επειδή έχει καθυστερημένες δόσεις, είναι στη μαύρη λίστα και δεν παίρνει άλλο δάνειο

2. ελπίζω με βάση τα παραπάνω, τα δικά σου οικονομικά να είναι τέτοια ώστε να πληρώνεις εσύ τις δόσεις αν ο φίλος σου βγει να μην μπορεί, γιατί θα μπεις εσύ στη μαύρη λίστα μετά ή χειρότερα στον Τειρεσία. Οι δόσεις αυτοκινήτων, ανάλογα με το από ποια τράπεζα έχει εκδοθεί το δάνειο, είναι πολύ αυστηρές... στις δύο χαμένες δόσεις, κινδυνεύεις

3. εφόσον το αυτοκίνητο μπήκε στο όνομα σου, έπρεπε αρχής εξ αρχής να είναι ένα αυτοκίνητο που θα αρέσει ΚΑΙ σε σένα κι όχι να σκέφτεσαι ότι αν κάτι στραβώσει θα το πουλήσεις και θα πάρεις αυτό που θα ήθελες εσύ

4. επειδή εγώ προσωπικά έχω καεί όχι από χυλό αλλά κι από γιαούρτι σε διάφορα ζητήματα, και έχω "προδοθεί" ακόμα και σε οικονομικά από άτομα "υπεράνω υποψίας" δεν θα συμφωνούσα σε όλη σου την πράξη που αποφάσισες, αν με ρωτούσες θα σου έλεγα να μην το κάνεις, αλλά εφόσον το έκανες, εύχομαι πραγματικά να μην προδοθεί η εμπιστοσύνη σου καθώς και η ... αγάπη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σοφάκι μπορεί να λες πως ήθελες αμάξι ούτως ή άλλως, αλλά στην ουσία αγόρασες ένα αμάξι που δεν θες και το οποίο δεν θα χρησιμοποιείς. Θα μου πεις πως δεν θα πληρώνεις και τις δόσεις.. αλλά ΑΝ κάτι πάει στραβά, το να το πουλήσεις και να πάρεις άλλο είναι κάτι πολύ σχετικό, διότι με δάνειο να τρέχει και με δεδομένο πως με το που βγαίνει το αμάξι από την αντιπροσωπεία χάνει περίπου δύο χιλιάρικα, αν προσπαθήσεις πριν την αποπληρωμή του δανείου να το πουλήσεις, θα καταλήξεις σχεδόν να το χαρίζεις (αφού από τα λεφτά που θα πάρεις θα πρέπει να αφαιρέσεις αυτά που αντιστοιχούν στο δάνειο). Και γενικά σε κάθε μεταπώληση πάντα χάνεις..

Μακάρι όλα να πάνε καλά, εγώ δεν θα το έκανα με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ κακή επιρροή για αυτά που έγραψες...
Θα το ψάξω αυτό σχετικά με τα δάνεια.
Οσο για το αν μου αρέσει το αυτοκίνητο μου αρέσει. Απλά η αλλαγη σε φάση που πάνε τα πράγματα άσχημα είτε με την δόση είτε με το αν χωρίσουμε.. θα γίνει για να μπορώ και εγω να το οδηγάω θα πάρω άλλο.
Δεν πιστευω οτι θα πάει κάτι στραβά ετσι και αλλιώς ξεκινήσαμε με την προοπτική ότι θα το εξοφλήσουμε και πριν τι λήξη του !!!! όπως έκανα με την μηχανή που πήρα και γλύτωσα λεφτά απο τόκους.
Είμαι με αυτόν τον άνθρωπο και δεν φοβάμαι... χρηματικά είμαι καλά και αυτός τώρα. Είχε κάποιες αναποδιές και δεν θέλω να του γυρίσω την πλάτη.
Αν το κάνω θα είναι σαν να μην τον δέχομαι δίπλα μου.
Εφαγε τα μούτρα του και δεν νομίζω να γίνει ξανα... αλλά και να γίνει εγώ θα είμαι εκεί να τον σηκώσω.
Μου στάθηκε πάρα πολύ και θα του σταθώ.
Δεν μπορώ να του κόψω τα φτερά και στο κάτω κάτω αυτο το αυτοκίνητο θα είναι δικό μας... Δεν ξερω αν καταλαβενεις τι εννοώ. Το κάνω για μένα.




αν με ρωτούσες θα σου έλεγα να μην το κάνεις, αλλά εφόσον το έκανες, εύχομαι πραγματικά να μην προδοθεί η εμπιστοσύνη σου καθώς και η ... αγάπη σου


και εγώ το ευχομαι.. αν γίνει όμως θα είναι ο μεγαλύτερος ηθοποιός που έχω γνωρίσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει εμένα πιο πολύ σ'αυτή την υπόθεση δεν είναι το ότι η e-sofia προσφέρθηκε να κάνει μια τόσο μεγάλη εξυπηρέτηση στο παλικάρι αλλα το ότι αυτός το δέχτηκε (ακόμα χειρότερα αν το ζήτησε κιόλας, ελπίζω όχι!).

Εγώ στη θέση του δε θα το δεχόμουν με τίποτα από μια σχέση μόλις δυο μηνών όσο καλά κι αν περνούσαμε και όσο σίγουρη κι αν ήμουν ότι θα είμαστε πάντα μαζί (που ούτως η άλλως στο δίμηνο όλοι ακριβώς αυτό νομίζουν!) Αν δεν είχα λεφτά για αυτοκίνητο και δε μπορούσα να πάρω δάνειο θα πήγαινα με το λεωφορείο, end of story!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει εμένα πιο πολύ σ'αυτή την υπόθεση δεν είναι το ότι η e-sofia προσφέρθηκε να κάνει μια τόσο μεγάλη εξυπηρέτηση στο παλικάρι αλλα το ότι αυτός το δέχτηκε (ακόμα χειρότερα αν το ζήτησε κιόλας, ελπίζω όχι!).

Δεν το δεχόταν, δεν το πρότεινε. Είναι αναγκαίο το αυτοκίνητο γιατί εργάζεται εκτός Πόλης και είναι δύσκολο. Αν χάσει αυτή την δουλειά, χάνει και πολλά άλλα.
Δεν είναι τόσο επιπόλαια η απόφαση μου. Το σκέφτηκα αρκετά πολύ για να του το πω και να τον κάνω να δεχτεί κιόλας. Είναι δύσκολος και δεν δέχετε βοήθεια ευκολα πόσο μάλλον απο μένα που με ξέρει τόσο λίγο. Χρειάστηκε βοήθεια και εγώ μπορώ να του την δώσω γιατί να μην το κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σοφία αν το δει κανείς απ την σκοπιά του ότι έκανες ό,τι αισθανόσουν, τότε μια χαρά έπραξες.
Απλά εμείς ως παρατηρητές και μη ερωτευμένοι με τον καλό σου ( :P ) βλέπουμε και 5 πράγματα παραπέρα και σου εστιάζουμε την προσοχή! Αυτή είναι η δουλειά μας σαν "ιντενετοφίλοι σου" :P
Εχε το νου σου και τα μάτια σου ανοιχτά και προσπάθησε σε τόσο σοβαρά ζητήματα να μην σκέφτεσαι με την καρδιά αλλά με το μυαλό σου

Μεταξύ μας, κατά 99% θα έκανα το ίδιο με σένα, απλά θα φρόντιζα να εξασφαλίσω να μην βρεθώ εγώ στο τέλος σε κανα Τειρεσία
Αν μπορείς από μόνη σου να πληρώσεις το εν λόγω αυτοκίνητο σε μια στραβή, τότε όλα καλά :)

Αλήθεια, οι γονείς του ή τα αδέρφια του ή ένας θείος του... γιατί δεν μπήκαν εγγυητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top